e NIEUWS- ENADVERTENTIE-READ VOOR RE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER I I i 11 ;p. I ■I No 98. 1876. WOENSDAG Mullapatior's-Bond. ^enl vei- 29 NOVEMBER. I 7. 7,. tfen lite, t-ta- IEN .1 W I* V- VU.Ih limit B|| «lit niiiiiiner behoort een bijblad. HINNENLAND. ii. de )O 4 A M. SNEE K, 28 November. 21 Scha- 5.59 1,5 bb 7.17 7,58 8,43 9.— dour 9,15 door 3,31 9 51 door door door 9-14 /n narkt 1 d te- de par- Naar het Vaderland verneemt, zou generaal Wiggers van Kerchem opperbevelhebber der expeditie tegen Atchin, binnenkort in dal ccm- mandement door den generaal Diemont worden vervangen. Onder de verschillende oorzaken, waardoor zoo velen zelfs vroegere adhaerenten niet tot het lidmaatschap des Bonds willen toetreden noemt Multapatior, «dat nog zeer velen in den jande meenen, dat met de nu gekozen hulpmid delen het doel van den Bond niet bereikt zal worden.” «Leert ons dus betere en geschikter middelen, om tot ons doel te geraken, gij allen, die uit onvoldaanheid over onze plannen u thans terug- Nov. houdt, hetzij in noodlottige algeheele werkeloos heid, hetzij in versnippei ing van krachten gij i zult ontwaren, dat ’t ons niet te doen is om ei- I gen zienswijze door te drijven en als onfeilbaar aan anderen, met verkrachting van individueele vryheid, op te dringen, maar dat we alleen het Vaderland in deze aangelegenheid van dienst wil len zijn”1) Wij hebben dus alle vrijmoedigheid ook al I is op ons, als lid des Bonds van den beginne af, do klacht van «lafheid'en luiheid” niet van toe passing om onze meening omtrent de mid delen, die het Bond denkt aan te wenden, uit- te spreken en dan aarselen wij niet te ver klaren, dal, bij veel goeds, vele der aangeduide middelen ons niet uitvoerbaar, krachteloos of overbodig toeschijnen. Behalve de persoonlijke werkzaamheden van de ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wij behoeven dus, na niet terug te komen. )6'/a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Wij zien aan verscheidenheid ontbreekt het niet en M. had recht zijn plan een stout plan te noemen. Gaan wij echter, om ons min gunstig oordeel te staven, deze punten achtereenvolgens na: 1°. Het inroepen van de tusschenkomst van hoogere en lagere Besturen waar dit wensche- lijk wordt geacht. Hiermede kan in hoofdzaak niet anders be doeld zijn, dan te trachten: óf wetlelijke bepalin gen tegen dronkenschap in het leven te roepen óf verhooging van den accijns op het gedistilleerd en van het patent des kroeghouders te verkrij gen. Zal het baten Zullen de politie-verorde- ningen, waarbij straf wordt bedreigd tegen het zich in het openbaar vertoonen in kennelijken staat van dronkenschap gelijk deze reeds hier en daar van gemeentewege zijn ingesleld iels ten goede werken Zullen de dronkaards, of zij, die op den weg zijn in dat treurig gilde te wor den opgenomen, zich daardoor onthouden Zal die maatregelevenzeer als hel bezwarend toe zicht op kroegen met verhoogd patentrecht, niet veeleer aanleiding geven tot geheime tapperijen tol verheimehjking van het kwaad, dal daardoor des te moeielijker te bestrijden zal zijn; tot mis bruik van bedwelmende dranken in eigen huis waardoor het voorbeeld van ouders en broeders ook nog den kinderen ten verderve kan zijn Zal er één borrel minder gedronken worden, in dien de accijns verdubbeld, verdriedubbeld wordt, of zal niet veeleer aan den lust, ja de noodzake lijkheid in sommige gevallen, waar honger, kou de of gewoonte drijft, om te drinken, voeding kleeding en eindelijk het geheele bestaan en daar mede den huiselijken vrede worden opgeofferd Zal een verhoogde accijns geen aanleiding geven tot vervalsching van dranken, tenzij gelijktijdig met die verhooging de zoo lang beloofde wel tot beteugeling van vervalsching van voedingsmidde len en dranken worde ingevoerd Waarlijk al die wettelijke bepalingen en verhoogin- gen zullen lot niets leiden dan tot verplaatsing van het kwaad, en slechts in hoogst zeldzame gevallen zal een petionnement bij de regeenng, voor een doel als het Bond zich voorstek, noodig zijn, zoodat het waarlijk niet als eerste maatregel behoefde te worden vastgesteld. 2. Het bevorderen van volksgezondheid, in zonderheid door goede volksvoeding en versprei ding van populaire gezondheidsleer. Volksgezondheid door volksvoeding dus inrich tingen in hel leven roepen, waar krachtige en gezonde spijzen tegen billijke prijzen verkrijgbaar zullen wor den gesteld. Voor groote plaatsen is deze maat regel ook met het oog op besparing van tijd voor werklieden, die ver van de fabrieken ver- Te Veenendaal heeft een gelukzoeker het ge meentebestuur beet gehad. Hij bood voor f 25 aan een middel bekend te maken, waardoor iedere brand kon worden geblnscht. Na eenig aarze len gaf 't bestuur do ƒ25 en werd de proef ge nomen met een hoop takkebossen, met petroleum begoten. De proef is natuurlijk niet gelukt en de brandbezweerder met stille trom vertrokken, zon der zijn vertering in het logement te betalen. Dat middel om zich zelf uit den brand te helpen is evenmin nieuw als aanbevelenswaardig toch zoekt de politie den uitvinder.” v< leden van I verslag van tijdvak van en eindelijk een meene vergadering en 12 September”. De weinige verrichtingen van levensjaar, dat de stichter zelf noemt- keloosheid, teleurstelling, beproeving - houding door de leden van de Vereemging tot Afschaf fing van Sterke Drank tegenover het Bond aangenomen; op welke zaken wij in ons vorig artikel wezen, zij worden door deze „verslagen en mcdedeelingen” volko men bevestigd. deze officieels opgaven, daarop leden, in den geest van art. 5 en daarin ligt o. i. juist hel zwaartepunt van het Bond, waar om wij later daarop terugkomen geeft art. 2 de volgende middelen aan 1°. het inroepen van de tusschenkomst van hoogere en lagere Besturen, daar waar die dooi den Bond onontbeerlijk of wenschelijk wordt ge acht 2°. het bevorderen der volksgezondheid in zonderheid door goede volksvoeding en versprei ding der kennis van populaire gezondheidsleer 3°. het bevorderen van beschaving en gees tesontwikkeling o. a. door onderwijs, huiselijke opvoeding, lectuur, voordrachten enz. 4°. hel bevorderen van huiselijk leven o. a. door goede huisvesting verspreiding van huis houdkundige kennis, goede opleiding van meisjes tot degelijks huisvi ouwen en moeders enz 5°. het gezellig verkeer en de vermaken bui ten ’s huis zoo nuttig en aangenaam mogelijk te doen zijn.” Met een enkel woord meenen we de aandacht van het kunstlievend publiek te moeten vestigen op het bij achterstaande annonce aangekondigde Concert van de dames Auguste Redeker, Gerhar- dina Koning en den heer Joseph Cramer. Blij kens eene in het Utr. Volksblad van j. I. Vrijdag 24 November voorkomende beoordeeling van een door bovengenoemde artisten te Utrecht gegeven Concert, wacht ons hier Donderdag e. k. een avond van waar kunstgenot. «Wij weten niet zoo schrijft toch het Volksbl. oa. «wij weten niet wat het meest te bewon deren, daar alle nummers van het veelbelovend pro gramma allerverdienstelijkst werden uitgevoerd. Mej. Redeker vooral boeide ons door haar klankrijk orgaan van buitengewoon grooten omvang, dat heerlijk uitkwam zoowel in het «Aria uit Titus”, van Mozart, als in het «Waldlied” van Seidel’ om niet te spreken van de andere door haar ge zongen nummers. De heer Joseph Cramer speel de dezen avond weder, zooals men dat van dien virtuoos gewoon is, en deed zijn talent schitte rend uitkomen, vooral in zijn voordracht van de «Sonate” van Nardini en de fantasie van Vieux- temps. Mej. Koning handhaafde haar welverdien de roem als pianiste, vooral in ’t «Scherzo” van Chopin en speelde de moeihjkste passages uil de «Sylphide” van Jaell en de «Wals Impromptu” van Raff, met een gemakkelijkheid, die ieders bewon- Zie: verslagen en mededeclingen van Multapatior’s Bond. Wij ontvingen deze nadat reeds het eerste ge deelte van ons artikel was gedrukt. Na een opwekkend woord, voornamelijk gericht aan hen, die vroeger door het zenden van brieven en adres sen’hunne adhaesie hebben betuigd aan M’s poging en evenwel later niet het lidmaatschap hebben aanvaard, Igt eene lijst van adhaerenten en leden, waaronder drie het Koninklijk Huis; daarna het „Algemeen het voorloopig algemeen bestuur over het 1 Augustus 1875 tot ultimo Aug. 1876”, „kort verslag van de le en 2e alge- van M’s Boud, gehouden 7 Augustus het Bond in zijn eerste ,een jaar van wer en kwijning”; de De Tweede Kamer heeft het ontwerp der Ne- derlandsche muntregeling, (tijdelijk behoud van den bestaanden toestand, met bevoegdheid voor den Minister tot zilveraanmunling zoomede tot het invoeren van bronzen pasmunt,) aangenomen, met 37 tegen 25 stemmen. De Indische munt wet is mede aangenomen. Heden komt Staats-begrooling van 1877 in behandeling. wijderd wonen allezins aan te bevelen, maar voor kleine plaatsen is hij minder doelmatig, en de inrichting van loealen en de bediening in aan merking nemende, wegens te hooge kosten bijna onuitvoerbaar. Voor kleine plaatsen zou het samensmelten van zoogenaamde spijscommis- siën, die ’s winters, óf kosteloos óf tegen lage prijzen, warme spijzen uitdeelen, met eene bonds- afdeeling voor dit doel zeer gewenscht zijn. Reeds is de M. tot N. van ’t Alg. voorgegaan door het oprichten van volksgaarkeukens en zoo genaamde kosthuizen, en in de eerste plaats zou dus Ms. Bond zich bij deze moeten aansluiten, wil zij het verwijl van versnippering van krach ten ontgaan. En wat het verspreiden van populaire gezond- leer aangaat, men zal dit óf door geschriften, óf door voorlezingen, óf door onderwijs op de la gere school moeten bevorderen. Of echter het volk en wij nemen dit woord hier in den uitgestreksten zin lust zal gevoelen, boeken en bladen over gezondheidsleer te lezen of voor drachten daarover te hooren, wij betwijfelen het sterk, en beroepen ons daarbij op het feit, dat de uitgave van Hygiea, Weekblad voor gezond heidsleer, voor eenigen tijd wegens onvoldoende ondersteuning is moeten worden gestaakt, en bestaande volksvoorlezingen, als die van het Nut, zoo weinig sympathie vinden. Daargelaten blijft nog de vraag, of de kennis van de gezondheids leer velen van het drankmisbruik zal afhouden, en het gemakkelijk zal blijken, de juiste grens aan te geven, waarbij het gebruik van den alko- hol in voor het menschelijk lichaam schadelik misbruik overgaat. Het meest gewenscht zou zijn, de gezondheidsleer onder de vakken van lager onderwijs op te nemen, maar, om dit denk beeld te verwezenlijken, zou M. B. slechts door een adres aan de regeering een werkzaam aandeel kunnen nemen. 3. Het bevorderen van beschaving en geest ontwikkeling, o. a. door onderwijs, huiselijke op voeding, lectuur, voordrachten enz. Niemand zal ontkennen, dat deze zaken uitne mend zijn niemand ook, dat zij kunnen mede werken tot de beteugeling van dronkenschap. Maar ligt het op den weg dezer nieuwe vereeni- ging, voor onderwijs in de bres te springen, nu de vereeniging «volksonderwijs, voor eenigen tijd inééngesmolten met het «schoolverbond” fier haar banier omhoog heft en alom werkt en strijdt? Lectuur, goed maar zijn daar niet de bi- bliotheeken van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, van Scholen van Musea, voorts van particulieren, die openstaan voor ieder? Volks lezingen of voordrachten. ook zij bestaan en, helaas, de jaarboeken van het Nut kunnen ’t ge tuigen, zij kwijnen op vele plaatsen. En wan neer men bij die lezingen, uitgaande van het Bond, zich in hoofdzaak zal moeten bepalen bij onderwerpen, die betrekking hebben op het mis bruik van bedwelmende dranken en de nadeeli- ge gevolgen daarvan, wij twijfelen of zij, hoe ook gevarieerd en smakelijk gemaakteen fleuri ger en langduriger leven zouden hebben. Z M. heeft benoemd lot commissaris van poli tie te Bolsward E. de Veer, thans inspecteur van politie te Groningen. In een druk bezochte bijeenkomst te Amster dam, ter bespreking van de verbetering der Rijnvaart, is men tot de conclusie gekomen, dat daartoe een kanaal naar de Waal vereischt wordt, hetwelk den afstand tusschen Amsterdam en den Duitschen Rijn zooveel mogelijk bekort en van die afmetingen van sluizen enzals voor Rijn schepen van de grootste soort gevorderd wordt. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1