GEHEE1VTEEN HET ARROMIISSEMEAT SNEEK. WWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 'T F fcl I No. 100. 1876. E E N-E N-D E R T I G ST E J A AR GANG 6 DECEMBER. WOENSDAG Multapatior's-Bond. >7» EN was ian- on- ,1 i M 7. - SWIkllt (01 chje IV. (Slot.) 1 B. van 2 A )emt ning en en >or 15 io r 51 or >or or 14 50 (55 17 58 43 eru- esle sn. ing, ucll- oede 1 M. •ec. f 8 16 '16 ver- OMl bij te dra- oude volksgezegde zij ook hier i; - van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7’4 Cents. Bij abonnement is de-prijs be- daaromlrent te vernemen bij den Kaay heeft alstoen breedvoerig besproken den toestand der Hervormde Kerk en het beheer der kerkelijke goederen. Onderscheidene andere pun ten van wetgeving zijn door andere sprekers be handeld, waaronder de vervalsching van levens middelen pn aandrang op wellelijke voorziening door den heer van der Hoeven en de kwestie der processiën door den heer Arnoldts. Voorts werden het doel en de werkkring van het Ne- derlandscbe Werklieden-Verbond verdedigd door de heeren Bredius en van Eek, tegenover t aan gevoerde door de heeren Corver Hooft en Heij- denrijek. Wij résumeeren Zij, die niets verwachten van M’s.-Bond, dwa len. Zij, die eene volkomene en spoedige bereiking van het doel des Bonds zich voostellen, daarbij steunend op de middelen, die het Bond voorbands aangeefl, zullen zich teleurgesteld zien. Laten wij onze verwachting niet te hoog span nen laat ons de middelen niet te ver zoeken. Stellen wij in het geloof aan de zegepraal van het goede beginsel des Bonds onze per soonlijke bemoeiingen voorop J. UITDETWEEDEKAMER. Na den vrij vinnigen driedaagschen parlemen tairen strijd, geveerd bij de algemeene beraad slagingen over de Staatsbegrooting, dienst 1877, hèeft hét debat een meer kalm karakter aange nomen. En al vielen er dan ook in de zilting van jl. Vrijdag nog al eenige spaanders, toch bleek het, dat er toen meer samenwerking bestond in ’s lands vergaderzaal tusschen regeering en vertegenwoordiging, dan zich aanvankelijk, na den voorafgeganen polilieken strijd, deed verwachten. Hoofdstuk II (hooge collegiën) werd unaniem aangenomen. Bij hoofdstuk III (buitenlandsché zaken) zijn vooral twee punten ter sprake gebrachtVetje zuela en de suikerconferentie. De minister van der Does, zich aansluitende bij den heer Van Eek, heeft uitvoerig den heer Cremers bestre den, die het regeeringsbeleid en speciaal de door de regeering gestelde eischen aan Venezuela, ten vorigen jare, afkeurde. Tegen het denkbeeld van der Hoeven, om Curasao aan Venezuela af te staan, protesteerde de regeering evenals vele sprekers. Wal de suikerconferentie betreft, verdedigden de ministers Van der Does en Van der Heim de Nederlandsche gedelegeerden tegenover den heer Mackay. De heer Van der Heim verklaarde geen suitaxe te willen in den geest van Frankrijk. Na be-preking van nog enkele punten, is de alge meene discussie gesloten. Hoofdstak III is daarna met eenparige stem men goedgekeurd, na aanneming van een amen dement der commissie van rapporteurs, om de verhooging der tractementen van de secrelarissen- generaal der departementen te schrappen. De algemeene discussie over hoofdstuk IV (justitie) is aangevangen, en werd in de zitting van gis teren (Maandag) en voorlgezet. De heer van der UIT DE PERS. De IV. Rott. Ct. wijdde in de vorige week een paar artikels aan dehoudingdoor den staat aan te nemen tegenover den strijd in de kerk. Rechtstreeks heeft de staat wel niets met geschillen in den boezem der kerk te maken, maar de betrekkin gen, die nog onder de tegenwoordige grondwet tusschen den staat en de kerk bestaan, zijn zoo innig en nauw, dat de weerslag van den kerke- lijken strijd door de wereldlijke macht zal ge voeld worden als de laatste niet bijtijds maatre gelen neemt ADVERTENTlEN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Do Tijd, het hoofd-orgaan der R. Katholieken in ons Land geeft een artikel, in ’t welk het tracht aan te toonen, dat Amsterdam geen geld heeft voor hoogst nuttige zaken, voor den groot handel, voor de scheepvaart, voor de veiligheid. Het doet dat, om vooral te doen uitkamen dat Amsterdam wel geld heeft voor partij-inrichtin- gen, bv. voor schoolpaleizen, voor welke millioe- nen worden verkwist, ten behoeve van enkele kinderen uit de gegoede burgerklassen, vermeer derd met andere millioenen voor lagere scholen, door de meerderheid der bevolking geschuwd. Is dat de schuld van den gemeenteraad vraagt de Tijd. «Ook van de kiezers antwoordt het blad die den gemeenteraad samenstellen. Verlan gen dezen dan znlke kostbare inrichtingen van onderwijs, om er voor hun kroost gebruik van te maken Mét cijfers- is het tegendeel te be wijzen en bovendien is het bekend, dat de voor name standen den neus optrekken voor de hoo- gere burgerscholen, dat de mindere man er niets aan heeft en dat van de lagere scholen de open bare veel minder bevolkt zijn dan de bijzondere. Bij elke stemming laat de meerderheid zich ech ter wijsmaken, dat de handhaving en uitbreiding van het ellendige schoolstelsel noodig is om «de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.2.5. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Vooreerst is het art. 168 der grondwet, dat den staat aan de kerk bindt»De tractementen, pen- «sioenen en andere inkomsten, van welken aard nook, thans door de onderscheidene godsdienstige «gezindheden, of derzelver leeraars genoten wor- «dende, blijven aan dezelve gezindheden verze- «kerd. Aan de leeraars, welke tol nog toe uit «’slands kas geen of een niet toereikend tracte- «ment genieten, kan een tractement toegelegd of «het bestaande vermeerderd worden.” Men moge over de uitlegging van dit artikel verschillend denken, indien de strijd, in den boe zem der kerk gevoerd, ten laatste op scheuring en splitsing uitloopt, wordt het onverschillig of hel kerkgenootschap dan wel de kerkelijke ge meente de rechthebbende is, volstrekt onzeker, wie voortaan «tot teekening voor ontvangst ge rechtigd” zal zijn, en komt dus de staat, die de uitbetaling Ie doen heeft, in allerlei moeilijkheden, waarvan het eind niet te voorzien is. Wat dezer dagen in de Herv. kerk voorvalt, moet een ernstige waarschuwing zijn om niet te talmen met de financieele verhouding van den staat tot de godsdienstige gezindheden zooveel mogelijk op een vasten voet te brengen. En niet uit de bepaling van art. 168 der grond wet alleen, het is evenzeer, en in nog ruimer male zelfs, uit de nog slechts ten deele opgelos te quaestie der kerkelijke goederen, dat, bij een eventueele scheuring in het Hervormde kerkge nootschap, een reeks van moeilijkheden voor den staat tegemoet gezien kan worden. Het blad betoogt verder, dat met een goede regeling der stembevoegdheid in de kerkelijke gemeenten reeds veel gewonnen zou zijn voor Staat en Kerk beidevoor laatsgenoemde het ’meest. Maar afdoende zou dat niet wezen, ’t Zijn de kerkelijke goederen, die de grootste moeilijk heid zouden opleveren. De mogelijkheid bestaal, dat de strijd, die nu in het Hervormd kerkgenootschap gevoerd wordt, op scheuring en splitsing uitloopt, dal hier en daar een grooter aantal gemeenteleden zich niet aan de uitspraken van de Synode zullen onder werpen, en zullen volhouden dat zij de echte Hervormden zijn, zooals ook bij de reformatie de nieuwe partij beweerde, dat zij de oorspron kelijke christelijke kerk gezuiverd had van de gebreken, in leer, eeredienst en inrichting in geslopen. ’t Laat zich aanzien dat de aanhangers der beide partijen aanspraak zullen maken op de goe- Wij meenen hiermede te hebben aangetoond, dat bij het vele goede onder de middelen, die het Bond, volgens zijn grondwet, wenscht te be proeven, evenzeer veel onhoudbaar, overtollig of onuitvoerbaar moet worden geacht. Toch mag dit niemand afschrikken zich aan te sluiten bij eene Vereeniging, die boven velen zich tot een edelen strijd heeft aangegord. Bovenal persoonlijke bemoeiingen zullen krach tig medewerken ten goede. Daarin wij zei den ’t reeds vroeger ligt o. i. het zwaarte punt van het Bond. M. stipt het slechts even aan in art. 5. «Ieder lid van den bond bestrijdt i door voorbeeld en persoonlijke werkzaamheid zooveel in zijn vermogen is, het misbruik van bedwelmende dranken.” Leerringen wekken, voorbeelden trekken; het van toepassing. Onder welke omstandigheden ook, ’t zij bij kermisvreugde of feestviering, zij bij grievend leed of miskenning, niemand, die ’t naamlijk wel meent met zich zelven en zijne medemenschen late zich vervoeren tot eene onmatigheid, die niet anders dan noodlottige gevolgen na zich kan slepen. Niemand vertrouwe te veel op zijn ze delijke kracht, niemand op zijn aanleg of licha- I melijke constitutie. De grens, waar het gebruik in misbruik ontaardt, is moeielijk te bepalen; ieder beproeve zich zelven. Onder de persoonlijke werkzaamheden zou men kunnen opnemen huisbezoek in de woningen van hen, die reeds verslaafd zijn aan het ge bruik van sterke dranken, om te trachten de oor zaken op te sporen, en, zoo ’t kan, weg te ne men, die man of vrouw soms al te vaak gedron gen of meêgesleept hebben in de armen van den drankduivel. Verder: toezicht op de kinderen van erkende dronkaards, opdat ook deze niet ver loren gaan, door het pad te volgen, dat hun door ontaarde ouders als ’t ware aangewezen wordt. Ook zouden de leden den regel kunnen aan nemen, niemand in hun dienst te dulden, die misbruik maakt van sterke drank. In den be ginne zal allicht eene vermaning iets ten goede kunnen uitwerken, maar blijkt het goede woord te zijn het zaad op een rotsgrond gezaaid, dan aarzele men niet den dronkaard aan zich-zelven over te laten. Een goed meester is dit verplicht tegenover de zedelijkheid van zijne overige onder geschikten. Misschien zijn er betere zeker meerdere middelen aan te wijzen, die onder de persoon lijke bemoeiingen der leden kunnen worden ge- ■- brachtwij hebben er slechts enkelen willen aan geven. Allicht rijst hier bij enkelen de vraag kan men deze bemoeiingen niet op zich nemen zon der zich bij den Bond aan te sluiten? Wij ant woorden neen I Hoe meer algemeen men de verplichtingen, zooeven aangewezen, op zich neemt, t hoe meer kar.s er bestaat van slagen. Wat baat het, indien iemand, wegens misbruik van drank ontslagen, door een ander op nieuw in dienst wordt genomen en daardoor de beste wijze tot afschrik voor anderen en van isolering der dron kenschap wordt weggenomen Wat ondoen lijk zal blijken aan de enkelen, zal een macht worden, als velen de handen inéénslaan. Door woord en daad elkander opwekkend, ze delijk en finantiëel elkander steunend, zullen de leden van het Bond, het heete dan Multapa- tior’s-Bond of niet die eene samenwerking beoogen als door dezen wordt bedoeld, de krach tigste bestrijders worden van den vreeselijksten aller volksrampen zullen zij een leger vor men, dat schooner banier draagt dan een in men- schenbloed gedoopt vaandel en edeler wapens voert dan het verstdragend moordtuig. deren der kerk, Hieruit moeten conflicten voort vloeien en de Staat zal verplicht zijn tusschen beide te komen. De rechter, die in deze zaak uitspraak zal moe ten doen, vindt geen enkel voorschrift dat hij volgen kan en zal recht moeten spieken «naar zijn vijf zinnen”, zooals men het in de middel eeuwen noemde. Verschil van uitspraak, en dien tengevolge verwarring, moet hiervan hel gevolg zijn Is die verwarring ten top gestegen dan zullen maatregelen worden genomen maar dan zal het eigenlijk al te laat zijn Voor den strijd moet de regeling worden gemaakt, wil men dat de partijen zich er aan onderwerpen. De regeling, te Pruisen ontworpen bij d e oud katholieke beweging, acht de N. R .C. vol komen passend voor ons land. De Staat houdt zich daar neutraal. Zijn tusschenkomst bepaalt zich tot regeling van het gebruik der kerkelijke goederen, niet van den eigendom. In de Katholieke gemeenten, waar een aan merkelijk (erheblich) aantal gemeenteleden zich tot een oud-katholieke gemeente vormen, wordt het gebruik (die Benulzung) van hel kerkelijk vermogen voorloopig geregeld als volgt. De oud- katholieke gemeente heeft het medegebruik van de kerk en het kerkhof. Zijn er meer ker ken, zoo kan de een aan haarde andere aan de nieuw-Katholieken in gebruik worden gege ven dat laatste geldt ook van het kerkgereed schap. Heeft de oud-Katholieke gemeente de numerieke meerderheid, dan wordt haar, als er maar één kerk is, het gebruik daarvan toegestaan gedurende de uren, waarop van ouds de hoofd dienst gehouden wordt, en, als er meer kerken zijn, het gebruik der hoofdkerk. Van de overige kerkelijke goederen heeft de oud-Katholieke ge meente het medegenot, naar evenredigheid van het ledental der beide gemeenten. Maakt zij zooverre, de meerderheid uit, dat het aantal der overige leden niet meer «erheblich’’ is, dan kan het genot dier goederen aan haar alleen worden loegekend. Hiertegen staat natuurlijk de plichting van de oud-Katholieke parochiën tot het onderhoud der kerken enz. gen. Ten slotte spoort het blad den minister justitie aan dit onderwerp ter hand te nemen. Mocht hij soms in gebreke blijven dan is de heer Kappeijne de aangewezen man om het ini- tatief in deze te nemen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1