1 'J CTOT BIET AKKOWISSEMEKT Sffi. IIEÜWS- EU AIIOTENTMID VOOR IIE EES VEELBESPBOKEN POLITIEK TESTAMENT. No 102. WOENSDAG 13 DECEMBER. P k'-v*. V. SM'. net pe- ja. a s IX. welke zijn opvolgeis I '/s 4 1. M. tra, iwe tot ilje ntje Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. /as jk. R. kke me- like J. rns. 'kn, tra, de tra, rne- Inr. van van tra, :ide ir i r I 1 r r r 1 •0 b 7 8 3 ikje ar- ud- ske Irik 'je, te en Als Zweden verbrokkeld Perzie Polen onderworpen en is, als ónze legers vereenigd zijn en - het hof te Versailles dat te Weenen, doch aan elk afzonder- in het geheim aangeboden worden wereldheerschappij te deelen. Als een dat kan niet uit en zijn ei- '■-V. c ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITDETWEED1E KAMER. Het belangrijke hoofdstuk V onzer Staatsbe groting, gaf, zooals gewoonlijk, bij de behande ling zijner onderdeden in de Kamer nog al aan leiding tot eenige discussiën. Onze ruimte laat echter niet toe, meer dan een zéér beknopt re sumé te geven van het verhandelde, waarvan we slechts 't voornaamste kunnen aanstippen. In de zitting van jl. Vrijdag kwam o. a. in be handeling een amendement van den beer van Heemstra, lot vermindering van den post tol kee- ring der longziekte met 3 ton. Na de daarover gevoerde discussie, waaraan, behalve door den vooisteller, weid deelgenomen door de heeren de Jong, Rombach, Idzerda en Bergsma, en na de verdediging van den post (geraamd op 800 000) door den minister, die echter verklaarde, dat waar dit niet noodig was, afmaking niet absoluut zou plaats hebben, trok de heer Heemstra zijn amendement in. Daarna werd aangevangen het debat over de afdeeling Waterstaat en wel over hel amende ment van den heer de Vries, lot het schrappen van de voorgeslelde verhooging der tractemeu- len van de ambtenaren bij den Waterstaat met het oog op de wenscheiijkheid van eeue wel telij ke regeling der organisatie van den waterstaat. Dit amendement is, na herhaalde bestrijding door den Minister, aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. Dezelfde afgevaardigde (dé Vries) zag in de zitting van den volgenden dag, met 37 tegen 31 stemmen aangenomenzjjn amendement om art. 76 van hoofdstuk V te verminderen' met f 3800 voor de aanstelling van een rijks-architect,.feil, wel om niet door het instellen van een korps rijks- architecten in ’t vervolg een eenzijdige richting in de bouwkunst te verkrijgen. De uitvoerige discussie werd voortgezet bij art. 78 ten aanzien van den bouw van een nieuw departement voor justitie. De heer Storm wees vooral op de' verongelijking den architect Vogel aangedaan. De minister verklaarde, dat die ar chitect alleen niet eervol was omslagen wegens indiscreele publiceering van brieven. Overigens wil de minister geen officieele kunst en hand haaft hij de instelling der rijks adviseurs. Bij art. 81 heelt de Minister overgenomen een amendement van den heer Schimmelpenninck van der Oge o. a., tot vermindering van den post met ƒ50,000, ten einde de verruiming van Eet winterbed aan den bovenmond van den IJ- Testamenten wij bedoelen hier natuurlijk de authentieke stukken van dien naam, waarin de uiterste wil van den een of anderen erflater vervat is testamenten zijn vaak een bron van veel geluk, maar ook van yeel ellende, en menig testateur, die gedurende zijn leven voortdurend gecoiffeerd werd door eenige liefhebbende neef jes en nichtjes of door onbaatzuchtige vrienden en vriendinnen, zou zich misschien wel tien maal bedacht hebben, zijn handteekening te zet ten onder zijn laalste-wilsbepaling, als hij had kunnen voorzien, dat hij tengevolge daarvan nog na zijn dood zoo vrijgevig zou worden uitge scholden en beklad door de teleurgestelden. Leert men »bij ’t scheiden der markt de koop lui kennen”, na ’t openen van een testament opent zich ook vaak een rijke bron van karak terstudie maar voor ieder ander meer dan voor den erflater. ’t Is waar ’t hindert den laatste niet meer of daarbij geplukhaard wordt, maar ’t zou hem mis schien toch gehinderd hebben, als hij vóóraf ge weten had, dat zijn testament een rijke bron van inkomsten zou opleveren vooradvocaten, die hij niet bedacht had in zijn testament, maar die toch met een goed deel zijner nalatenschap gaan strijken óf omdat zoogenaamde »rechthebben- den” niet door hem bedacht zijn, óf, omdat hij zijn uitersten wil niet duidelijk genoeg heeft uit gedrukt óf weldat deze niet duidelijk genoeg geformuleerd is. Dat een en ander zich nog al eens voordoet leert de dagelijksche ervaring ons uit de legio processen, die tengevolge van het een of ander testament geboren worden, en wier beslissing na tuurlijk eenerzijds teleurstelling en ellende, an derzijds tevredenheid en genot oplevert. Men zou de testamenten kunnen verdeden en onderdeden in heel wat rubrieken men zou kunnen spreken van eenvoudige, ingewikkelde bizarre van de laatste soort worden ons bijv, zoo nu en dan uit Engeland en Amerika wonder lijke staaltjes meêgedeeld testamenten, enz. enz.; maar het leveren van soortgelijke qualificaties en specificaties ligt op ’t oogenblik niet in onze bedoeling. Wij wenschen thans mee te deelen: een véél besproken politiek testamenten wel dat van Czaar Peter den Grooten; een testament, waar bij »vriend Hein” tot testamentair-executeur schijnt benoemd te zijn, althans het wordt in de laatste jaren telkens in herinnering gebracht, zoodra men zich in Rusland gereed maakt om den dooden- dans te beginnen; m.a.w. zoodra de O o s t e r s c h e quaestie weer op het tapijt komt. En niet alleen daarbij, maar bij al de talrijke oorlogen door Rusland in Europa en Azië gedu rende deze eeuw gevoerd, is dat testament tel kens ter sprake gekomen en menigeen heeft mo gelijk te vergeefs een onderzoek naar den in houd in ’t werk gesteld, waarom het wellicht onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor onze lezers niet onaangenaam zal zijn te weten, wat het inhoudt. Vooraf evenwel dit: Peter de men het gegevene terug kan nemen. V. Zooveel mogelijk aan Zweden ontnemen, en zich door dat rijk laten aanvallen, teneinde een voorwendsel tot onderwerping te hebben. Daarom moet het van Denemarken en dat van Zweden afgezonderd worden, terwijl men hun wederzïjdsche ijverzucht zorgvuldig moet onder houden. VI. De Russische grootvorsten moeten zooveel mogelijk hunne echtgenooten kiezen onder de Duitsche prinsessen, om in Duitschland familie betrekkingen te vermeerderen, de belangen van dat land met die van Rusland te vereenigen, en op die wijze er den Russischen invloed te ver- grooten. VII. In handelszaken vooral trachten naar ver bintenissen met Engeland, daar dat de staat is, welke ons het meest noodig heeft voor zijn ma rine en nutlig kan zijn tot ontwikkeling der on ze. Ons hout en andere producten inruilen tegen Engelsch goud, en tusschen Britsche kooplieden en matrozen en de onze voortdurend betrekkin gen doen aanknoopen om daardoor de Russen in scheepvaart en handel te bekwamen. VIII. Zich zonder ophouden uitbreiden in het noorden, langs de Oostzee, en in het zuiden, langs de Zwarte zee. Zoo dicht mogelijk Gonslantinopel en In die naderen. Hij, die daar regeert, zal de ware beheerscher der wereld zijn. Daarom moet men voortdurend oorlogen zoeken te verwekken tegen de Turken en de Perzen, scheepstimmerwerven aanleggen aan de Zwarte zee, zich langzamerhand van die zee en van de Oostzee meester maken, welke beide zaken voor het welslagen van hel plan allernoodzakelijkst zijn, den val van Perzie verhaasten, doordringen tot aan de Perzische golf, zoo mogelijk door Syrië heen, den vroegeren handel op de Levant herstellen en daarna door dringen tot in Indie, dat de stapelplaats is van den wereldhandel. Heeft men het eens zóó ver gebracht, dan kan men het Engelsche goud missen. X. Zorgvuldig streven naar verbintenissen met Oostenrijk en die onderhoudenin schijn zijn denkbeelden aan een toekomstige oppermacht over Duitschland steunen, doch onder de hand de achterdocht der Duitsche vorsten tegen dat rijk opwekken. Trachten om door den een of den ander Russische hulp te doen inroepen, en over het land een soort van bescherming uit oefenen, welke een toekomstig oppergezag voor bereidt. XI. Het Ocstenrijksche vorstenhuis be(ang doen stellen in een verdrijving van de Turken uit Europa, maar zijn invloed krachteloos maken als Gonslantinopel veroverd wordt, hetzij door het een oorlog op dén hals te halen met andere Europeesche stalen, hetzij door aan Oostenrijk een deel van de veroveringen af te staan, welke men het later toch weder kan afnemen. XII. Vooral zich er op toeleggen om zich al le Grieksche Christenen, die zich in Hongarije of in Polen bevinden, tot vrienden te maken hun hulp en steun verleenen .om dus voorloo- pig reeds een algemeen overwicht te verkrijgen door een soort van koningschap of geestelijk ge zag; men verkrijgt daardoor een menigte vrien den in vijandelijk land. XIII. Als Zweden verbrokkeldPerzie over wonnen, Polen onderworpen en Turkije veroverd en de Oost- Zwarle zeeën door onze violen bewaakt wor den, dan moet eerst aan 1... dan aan lijk en zeer om de van beiden zulks aanneemt, en blijven, wanneer men zijn eerzucht Groote werd 17 Januari 1725 door een hevige ongesteldheid op het ziekbed geworpen een paar dagen voor zijn dood verlangde hij zijn laatsten wil op te schrijvenmen bracht hem schrijfgereedschap, doch een verlamming, welke hem het gebruik zijner leden bijna geheel ont nam, belette hem om behoorlijk te schrijven hij krabbelde eenige regels op het papier maar hiervan was later niets anders leesbaar dan »Geef alles terug aan Twee dagen la ter blies hij den laatsten adem uit. Hieruit blijkt dus, dat het zoogenaamd testa ment zijn laatsten wil niet bevat. De zaak kan evenwel op een andere wijze verklaard worden want het valt moeilijk tegen te spreken, dat het stuk van Russischen oorsprong en van oude dagteekening is. Fransche gedenkschriften uit den tijd van Lodewijk XIV (die reeds tien jaren voor Peter I overleed) verhalen, dat diens gezant aan het Russische hof door omkooping uit de Kei zerlijke kanselarij een afschrift wist te verkrij gen van een stuk, dat voor of op last van den Czaar zou zijn opgesteld, en de staatkundige ge dragslijn voorschreef moesten aannemen om Ruslands macht en in vloed te vermeerderen. Wanneer en door wie evenwel het stuk ook opgesteld zij, zeker is het, dat het in vele opzichten als het ware den weg aanwijst, die de Russische vorsten sedert het begin der vorige eeuw volgen en hebben er nu en dan afwijkingen plaats, dan moeten die op rekening gesteld worden van veranderde en niet voorziene staatkundige toestanden. Wij laten hier het merkwaardige stuk volgen, zooals het dezer dagen in een onzer blanden werd medegedeeld zonder nat. voor de authen ticiteit daarvan in te staan I. De Russische natie moet voortdurend in oorlogstoestand gehouden worden, om de soldaten aan den krijg te gewennen, en men moet hun nu en dan slechts voor korten tijd rust latrn om de geldmiddelen van den staat te herstellende le gers moeten steeds op hunne sterkte gehouden, en de beste oogenblikken voor den aanval uitge kozen wordenin vredestijd moet men zich voor den oorlog gereed maken, en in oorlogstijd voor den vrede zorgen, alles in ’t belang van de ver groeiing, en deu toenemen^en bloei van het Rus sische rijk. II. Door alle mogelijk middelen in oorlogs tijd de bekwaamste legeraanvoerders, en in vre destijd de geleerden uit Europeesche staten, wier bevolking beter onderwezen is, tot zich lokken, om Rusland aldus te doen genieten van de voor- deelen van anderen, zonder iets van zijn eigen belangen op te offeren. III. Altijd en bij alle gelegenheden deelnemen aan de Europeesche zaken en geschillen, vooral die van Duitschland, hetwelk, omdat hel nabij de grenzen ligt, groot belang voor ons heeft. IV. Polen verdeelen door er voortdurend on lusten en achterdocht jegens anderen aan te sto ken de aanzienlijken met goud omkoopen, in vloed uitoefenen op de Landdagen, en ze in de war sturen om de hand te hebben in de verkie zing der Koningentrachten om er zijn aanhan gers te doen benoemen, ze beschermen en er Russische troepen binnen zenden, totdat zich een gelegenheid voordoet om ze er voor goed te la ten blijven. Als naburige mogendheden soms moeilijkheden in den weg leggen, deze dan te vreden stellen door het land te verdeelen, totdat genliefde slechts weet te streelen, dan kan men zich van dezen bedienen om den ander te ver pletteren daarna kan men het overblijvende rijk vernietigen door daarmede een strijd aan te van gen, waarvan de uitslag niet twijfelachlig zijn kan, daar Rusland dan reeds het geheele Oosten en een deel van Europa bezit. XIV. Indien, wat echter niet waarschijnlijk is, beide rijken Ruslands aanbod afslaan moet men tusschen beiden oneenigheden verwekken en ze elkander laten uitputten. Dan moet Rus land van een geschikt oogenblik gebruik maken en zijn vooral vereenigd leger in Duilschland la ten vallen, terwijl tegelijkertijd twee grocte vlo ten met Aziatische horden uit de zee van Azof en uil de haven van Archangel moeten uitzeilen onder geleide van de oorlogsvloten uit de Zwar te en Oostzeeën. Door de Middellandsche zee en den Oceaan varende moeten zij dan op Frank rijk aanvallenterwijl Duitschland tegelijkertijd wordt beoorloogd, en als die beide rijken over wonnen zijn, zullen de overige slaten van Eu ropa gemakkelijk en bijna zonder slag of stoot bukken. Zóó kan en moet Europa onderworpen wordei!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1