rm a GMTE El IT AP.ROXDJSSÏSEIXT Sffi. TOWS- EH ADVERTE.MIE BLAD VOOR RE No. 103. 1876. J A. AR Cr A N G 20 DECEMBER. I ik KJ op ’t lofwaardig motief s SNEE K 18 December. de 4 alle a k a k 5a w i an- van l- r- r- 5 t 1 1 r r r i 0 6 7 8 3 in le ie amendement van den heer van de nieuwen post voor de bezoldiging kolonel van administratie ad f 3750 te Tegen A. M. schuldigd van een i Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Sneek, van Dinsdag 12 De cember 1876 c n I- 1. >r e *1 I- Adolfs, van beroep naaister, be- het bedriegelijk wegvoeren van minderjarige naar het gesticht le Zoelerwoude 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den ^^aarderadeel. Het verm den omtrent het verif - ■‘Orjimlsje is gebleken waarheid te zijn. Na Ting zóekfe'i Jieeft men jl. Donderdag de dren keling in de Franeker-Sneeker zeilvaart gevon den. Wegens het Woensdag 27 Bcceniber geen nun- nier dezer Courant worden uttgegeven. De heer Jnct Velds stelt zich voor, Vrijdag avond zijn jaarlijks concert te geven. Zijn wij reeds sedert jaren gewoon, ons door onzen ver dienstelijken stadgenoot bij die gelegenheid iets extra’s te zien aanbieden, ook thans belooft zijn benefiet ons weer een bijzonder genotvollen avond, nu hij zich verzekerd heeft van de medewerking van mevrouw HagemanStoet? en de heeren Dado, Bosmans en Swarts, waarvan de eer ste zich hier onlangs voor T eerst heeft doen hooien en zich toen als eene uitstekende zange res doen kennen, terwijl de laatste» allen oudere, maar daarom niet minder goede kennis sen zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of én de erkende verdiensten van den concertgever zelf èn die van de al tisten, welke hém terzijde zul len staan in zijn streven om aan zijn auditorium èen avond van degelijk en tevens afwisselend kunstgenot te verschaften, zal ook thans weer door het kunstlievend publiek gewaardeerd en gesteund worden. ST AT EN-G EN E R A A L. Eerste Kamer. Nadat de Kamer in eene voorafgaande zitting met de voorbereidende werkzaamheden was aan gevangen, werden in die van Zaterdag jl. alle als— toen aan de orde gestelde ontwerpen met alge- meene stemmen aangenomen. Daaronder zijn: de bekrachtiging der provinciale belastingen, de overeenkomst met de gemeente Groningen, de begroetingen voor Ommerschans en Veenhuizen; het pensioenfonds en de Landsdrukkerij, en verbreeding der lange Posten te ’s Hage. Gisteren (Maandag) zijn de discussiën over de muntwet aangevangen. De heeren Hartsen, Prins en Pincoffs hebben het ontwerp bestreden uit verschillende oogpunten. Vooral de bevoegdheid in art 27 aan den Minister gegeven, wekte be strijding. De heer Cremers kon zich met het ontwerp vereenigen. De Minister van Finantiën verdedigde uitvoe rig het ontwerp en zette de redenen uiteen waarom hij van standpunt was veranderd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post fWH. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. UIT DE PERS. In de jongste aflevering van de Vragen des Tijds komt een artikel voor van den heer Kerdijk over schoolgeldheffiug of kosteloos onderwijs De schrij ver betoogt, dat art. 33 der tegenwoordige wet «ter tegemoetkoming (in de kosten van het on derwijs) kan een bijdrage van ieder schoolgaand kind worden geheven” moet behouden blijven. Hij sluit ’t artikel met deze woorden «Men kan den tijd tot afschaffing van schoolgeldheffing voor het openbaar onderwijs in Nederland nog niet gekomen achten. Men kan vooral doen gelden dat, welke bewijzen men ook uit het buitenland wete bij te brengen aangaande den gunstigen invloed, dien de kosteloosheid van het onderwijs op liet schoolbezoek oefenen moet, in ons vaderland de ondervinding ten deze niet zóó afdoende is om op grond daarvan, een be sluit te rechtvaardigen, dat het gansche rijk om- vatten zou. En men kan om die reden zich vol daan verklaren met het behoud van het bestaande. Ik heb er vrede mede, mits dat behoud dan ook verzekerd zij. Een gruote stap achterwaarts zou het zijn, indien aan de gemeentm de bevoegdheid ontnomen werd, ook door het verstrekken van kosteloos onderwijs ons nationaal schoolwezen tol verdere ontwikkeling te brengen. Werd die stap lot voorwaarde gesteld voor het verkrijgen van de verbeteringen, waarnaar hel land rijkhalzend uitziet, ik eou de voorwaarde te bezwarend ach ten en hopen, dat de volksvertegenwoordiging den moed beza< hel aanbod van de hand le wij zen.” - invallend Kerstfeest zaj Marine aangenomen met 41 tegen 9 stemmen. De -Minister van Financiën was tegenwoordig tol de behandeling van het. ontwerp op het fonds der koopprijzen van domeinen, dat med^ is aan genomen. Eindelijk is 0oJ< hoofdstuk Nationale Schuld, met algemeene stemmen aangenomen. In de-xitting van gisteren (Maandag) heeft de minister van buifenlandsche zaken bij hoofdstuk finqntien aan den heer Godefroi geantwoord, dat het handelsverdrag met Rumenië zal zijn ge baseerd Op gelijkstelling van alle onderdanen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. I »de goede Herder”, is door het O. M. geëischt een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. De advocaat-generaal wees er op, dat de toe- j stemming der moeder onder bedriegelijk voor geven was verkregen en dat het meisje niet naar «en pensionaat maar naar een gesticht voor ge vallen meisjes was gebracht, waar ook wel an dere gevonden werden, zelfs kinderen van, 10 tot 12 jaar, maar waar allen toch in dezelfde zaal met elkaar verkeerden. xMet nadruk werd dit afgekeurd. De verdediger wees van de beschuldigde. 1. De notulen der laatste gewone en buitengewo ne vergadering worden gelezen en, met de sedert uitgegane stukken goedgekeurd. 2. Worden voor kennisgeving aangenomen de ingekomen stukkennos. 123, 126, 131, con sulaire berichten en - verslagen pag. 289352 no. 127. Statistiek van Handel en Scheepvaart over September 1876 no. 130. Missive van het comité tot verbetering der Rijnvaart, te Amster dam no. 132. de residenlie-kaarten van Java en Madoera, uitgegeven door het Aardrijkskundig ge nootschap; no. 133. de missives van de Veree- niging van en voor Nederlandsche Industrië len, no. 1524 en 1533 over aanleg van Spoor wegen in Indie en Nederland. 3. Omtrent no. 125. Memorie van antwoord over de begroeting van uitgaven voor den aan leg van Staatsspoorwegen, dienst 1877, gaat de kamer over tot de orde van den dag, omdat dit stuk inmiddels reeds in de laatste buitengewone vergadering is behandeld. 4. Wordt mede voor kennisgeving aangeno men no. 124. Missive van den fleer Directeur van het Postkantoor le Sneek over de postver binding SneekLemmerAmsterdam, en beslo ten dank le betuigen voor de spoedige en af doende regeling, en zich op nieuw te wenden tot de kamér van koophandel en fabrieken te Amsterdam naar Sneek. 5. Komt ter tafel eene missive van de firma A. Veen en Zoon te Sneek, houdende klachten over de waarneming van sommige beurtveren. Wordt besloten èen algemeen onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de beurtveren wor den bediend, daarbij te letten op de ingekomen klachten. 6. De Commissie ad hoe rapporteert over de concept-reglementen op de beurtveren van Fra- nekerSneek en Sneek—MenaldumBerlicum. Wordt besloten conform de conclusien dier rapporten te adviseeren aan Burgemeester en Wethouders. 7. De vraag omtrent de doorloopende dag dienst op Zondagen aan het Telegraaf kantoor alhier wordt aangehouden totdat zal zijn on derzocht, of de verzending van dépêches zoo ge- Bij Bergum is in de vorige week op een avond een koopman, die te Veenwouden met den laatsten Irein uit Groningen was gekomen en verder huis waarts keerde, in de onrniddelijke nabijheid van zijn woning aangerand, op den grond geworpen en van een belangijke geldsom, naar men zegt meer dan ƒ4000, beroofd. Betrekkelijk deze aanranding vermeldt de Leeuw. Crt., nader, dat de koopman op den Leeuwar der—Groningerstraatweg, dicht bij zijne woning, hel bekende «Zwartkruis”, geheel onverwacht is aangevallen' en op den straatweg geworpen, waarna men hem den doek om den hals heeft tcegedraaid, zoodat “liij spoedig in bewusteloozen toestand was. Eene belangrijke som aan papiergeld heeft men hem toen, met de portefeuille waarin het verborgen was, ontvreemd. De aanval geschiedde zoo nabij zijne woning, dat zijne vrouw, die in huis zat, zonder te weten wal het was, een gil, dien hij gaf, toen men hem bij de keel greep, heeft gehoord. Het gebeurde verwekt in deze environs groote sensatie. ADVERTENTIKN van voor eiken regel meer 7'4 Cents, langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, in plaats van hel aftredend lid den heer Mr. M. Bakker, die ver zocht had niet meer in aanmerking te komen. Benoemd: de lieer Mr. D. Alma, met 9 tegen 2 stemmen, die op den heer Dr. Niemeijer wa len uitgebracht; 2°. Twee leden der Commissie tot onderzoek der Reclames van den Hoofd. Omslag, dienst 1876, ter vervanging van de HH Mrs. van Beijma en van Haersolle. Benoemd: de heeren Kok en Joustra; 3°. Van een vaccinateur voor het jaar 1877. Benoemd: de heer Dr. B. Verver. Op voorstel van Burg, en Weth. werd, na ee- iiige discussiën, met 6 tegen 5 stemmen besloten, aan den nog te benoemen leeraar aan de H. Bur gerschool voor het Engelsch en Nederlandsch bo ven zijne jaarwedde eene persoonlijke toelage van 400 per jaar toe te kennen. De missive van den Minister van Binnenl. Za ken, houdende aanbod eener subéidie van 2500 voor de herstelling der Hoogëndster Waterpoort en het desbetreffend voorstel van het Dag. Be stuur, gaf aanleiding lot langdurige discussiën. Door Burg, en Weth. was nl. voorgesteld, onder wijziging van hun vroeger voorstel, tot de restauratie van bedoelde Poort te besluiten, mits daarvoor van wege het Rijk eene subsidie van 4000 werd verleend. Dat voorstel vond nog al eenige bestrijding. Men vreesde, dat de Minister niet genegen zou zijn, de reeds belangrijke subsidie van 2500 tot hel door Burg, en Weth. voorgestelde bedrag le verhoogen, maar dat integendeel een desbelrefïen de aanvraag allicht zou kunnen leiden tot intrek king van de reeds toegezegde subsidie. Ten slotte weid ia ampele discussiën en na dat het voorstel van Burg, en Weth. was ver worpen, met 7 tegen 4 stemmen, op voorstel van den heer Kok besloten, den Minister te be richten, dat het door Z Excel), gedaan aanbod, tot l^pt verleenen van eene Rijkssubsidie ad 2500 voor de herstelling der Hoogëndster Waterpoort, onder de door hem gestelde voorwaarden, door de Gemeente in dank werd aangenomen. In de vergadering van den Gemeenteraad van Zaterdag avond jl., kwam op nieuw aan de orde, de benoeming van een Wethouder, in plaats van den heer J. van Driessen en van een ambtenaar voor den Burg. Stand, in de vorige Raadsverga dering aangehouden. Voor beide vaceerende be trekkingen werd gekozen de lieer II. Jz. KingmaJ voor de eerste met 8 van de 11, voor de twee de met 1Ü stemmen. Afwezig waren de heeren v. d. Molen en King- ma, terwijl bij de benoeming van een Wethou der 2 stemmen waren uitgebracht op den heer N. G. Bouma en 1 op den heer Mr. Feenstra Kuiper. Nog werden door den Raad de volgende be noemingen gedaan: 1°. Een lid van Tweede Kamer. De Kamer heeft in hare zitting van jl Vrijdag, de discussie over hoofdstuk V voortgezet en be ëindigd Bij de afdeeling kunsten en Weten- schappen werd nog een uitvoerig debat gevoerd over de commissie van adviseurs, die men meen de, dal haar doel voorbijstreefde. De minister heeft de commissie en hare handelingen verde digd. Art. 222 (normaalschool voor onderwijzers in hel leekenen) heeft de minister pro memorie uitge trokken, in afwachting van nader onderzoek. De Minister zag echter niet in dat dergelijke school niet behoorde lot de attributen van de academie van beeldende kunsten. De nieuwe post vooi' de instelling van een col lege voor den landbouw is verworpen met 34 tegen 32 stemmen. Hel gehêele hoofdstuk binnen- landsche zaken, thans bedragende ƒ26.240,766.40’ is daarna aangenomen met 59 tegen 1 slem. (De heer Haffmans.) Zaterdag was aan de orde hoofdstuk Marine. Bij de algemeene beraadslagingen daarover heb ben de heeren Casembroot, Fabius en Wassenaei veel lof toegezwaaid aan den ijver en de energie van den Minister en aan den vooruitgang van personeel en het materieel sedert zijn optreden Omlreht de afschaffing der lijfstraffen adviseer den zij voorzichtigheid te betiachten. De heer van de Putte spoorde daarentegen tot spoedige algemeene afschaffing aan, terwijl de heer van der Hoeven tegenover de heeren Casembroot en Fabius de afschaffing van de rottingstraf op Java verdedigde. Een amendement van den heer Blussé om niet weder twee zeeofficieren aan het Departement werkzaam te stellen, is aangenomen met 29 tegen 22 stemmen. Bij de afdeeling loodswezen ver klaarde de Minister, dat een slreng onderzoek aanhangig was over de willekeurige handelwijze van loodsen omtrent de binnenvallende schepen. Op artikel 29 is met 28 legen 21 stemmen aan genomen een Putte, om een van een 1 doen vervallen. De heer de Casembroot heeft zijne beide dere amendementen, die bestreden werden, in getrokken. Daarna is het geheele budget

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1