r rwi f NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE j B liEREENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n 1876. No. 104. 1 23 DECEMBER. TERDAG Ma- d.j ipl. ,50 ver- op 10, Mr. W. F. SCHOOK. An- i opkocht, heel wat wes- 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent M SC Niet bracht eerlijk nog is Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. en dit van 30, 00. '0, >t 5 >r 1 >r >r ir 4 >0 >6 7 8 3 ur 3. I: 10. 25 a 13, on. ers de Jo- ijn- lei- Ier- ,00 ff-, el jr-, van ran ;r ee. ver- gedis- en ac- Wegens liet invallend Kerstfeest zal Woensdag 2? December g e e n num mer dezer Courant worden uitgegeven. on- 60 te ipl. is 13 jr. STA T E N-G E N E R A A L. Tweede Kamer. De parlementaire werkzaamheden beginnen vlugger van stapel te loopen, naarmate de kerst- vacantie nadert. liet lijvige hoofdstuk V der Staatsbegrooling is dan ook achter den rug en daarmee is de hoofd- zij ’l dan ook niet de duurste schotel, voor 1877 gekruid en toebe reid. Heeft de minister van binnenlandsche zaken een betrekkelijk succèi gehad bij de eindstemming over zijne begroeting, ook die van finantiën kan uit de aanneming van de zijne de gevolg trekking putten, dat hij alsnog het vertrouwen dezer Kamer geniet. Wij zeggen hij kan dat doen want zijne begrooting werd aangenomen met 01 tegen 5 stemmen maar wij gelooven, dat hij zich aan zelfbedrog zou schuldig maken,indien hij ’t deed. Hij kan heel goed wetendat hij niet is the right place” dat hij zijn tegen 19 stemmen. Afdeeling posterijen gaf aanleiding tot eenige vragen of klachten. Het aangehouden art. 14 zijnde 2 millioen voor verlies op de ontmunting aan zilver en aankoop van goud, is’ door den Minister ingetrokken, tengevolge der beslissing van de Eerste Kamer over de muntwet. Zooals wij reeds boven zeiden is ten slotte het budget van den minister van finantiën aan genomen met 61 tegen 5 stemmen. In de zitting van j. 1. Woensdag zijn de alge- meene beraadslaging aangevangen over Hoofdstuk Oorlog. De minister heeft bij den aan vang der discussie over zijn budget eene zeer uitgebreide rede gehouden om zijne indrukken mede te dee- len omtrent onze weermiddelen. Dat tafereel was verre van gunstig, zoowel wat administratie, an dere dienstvakken, zoomede de levende strijd krachten betreft. Wat de laatste aangaat, er heerschte bij alle wapenen gebrek aan oefening, aan officieren aan kader en aan vrijwilligers. Als de handen niet spoedig aan ’t werk worden geslagen, dan zal bij ’t eerste conflict onze natio naliteit groote kans loopen verloren te gaan. Met medewerking der Vertegenwoordiging zal hij trach ten de noodige verbeteringen aan (e brengen, die, ja veel geld kosten, maar strekken moeten tot handhaving onzer neutraliteit en onzer natio naliteit. Hij deelt zijne plannen voor de toekomst mede, strekkende op alle gebied tot het verza melen der goede elementen, versterking der zwak ke, verbetering der gebrekkige. Naast de scha duwzijden heeft de Minister ook dë lichtzijden uiteengezet en opgegeven, wat hij reeds in twee maanden gedaan of voorbereid heeft in het be lang onzer weerbaarheid. De wet, regelende het onderwijs op de mili taire academie, is bij den Raad van State, dere regelingen zijn in bewerking. Na de uitvoerige rede van den Minister ben de heeren van ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7% Cents, langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. gister (Donderdag) zijn de onderdeelen van de Na verwerping van twee van den heer Var' Houten, vestingbegrooting aangenomen daarnc hoofdstuk oorlog 14 stemmen. Do het departement van koloniën is »lhe right man on geduld maar niet begeerd is. M. a. w. succès is negatief. Als hij ’t nog niet wist dan heeft hij dit uit het votum der Eerste Kamer over de muntwet wel kunnen leeren. De heer van der Heim maar wij hebben thans geen beschikbare ruimte om in beschouwingen te treden, wij moe ten ons bepalen tot het resumeeien van het verhandelde der kamer zitting van Dinsdag jl., waarin de discussie over het hoofdstuk finantiën werd voortgezet. De minister dan heeft in die zitting medege deeld, dat de hoofdpunten eener regeling tot her ziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen nagenoeg gereed zijn hij hoopt T ontwerp nog in den loop van zittingjaar in te dienen. Het amendement den heer Geertsema, tot voorloopige weglating van de tractementsverhoogingen en toelagen voor de controleurs bij de directe belastingen en het ka daster, zoomede der onder-controleurs, en de uitbreiding van het personeel der controleurs is verworpen met 46 tegen 22 stemmen. Daar entegen zijn aangenomen twee amendementen van den heer Vening Meinesz, tot weglating der nieuwe reorganisatie van hét kadaster en den werkkring en de bezoldiging der landmeters, op dat de Minister daarvoor een suppletoire voor dracht aanbiede, waarbij men de geheele zaak, in verband met een aanhangig ontwerpkan hol der Schr’ek, Fabius, van Hou ten, Bredius, de Bieberstein en Stieltjes ’t woord gevoerd, deels om den Minister hun stem te ver zekeren, deels om bedenkingen te maken of na dere ophelderingen Ie vragen, waarop de Minis ter heeft gerepliceerd en sommige dier leden nog nader gedupliceerd. De heer de Roo beschouwde dit budget als een credietwet en wil aan dezen Minister, in een bouwvallig Kabinet zittende, niet dezelfde eischen doen als aan zijn voorganger. Krachtens dit tij delijk karakter van het budget kan hij er gerust voor stemmen. De heeren van der Hoeven, Winlgens en Heij- denrijck zijn opgekomen tegen sommige uitdruk kingen van den heer de Roo. Het Ministerie is niet verlaten van zijne vrienden en behoeft de bescherming van den heer de Roo niet. Zijne taak is in de oppositie te blijven. Na nog eenige korte discussiën is de algemeene beraadslaging gesloten. In de zitting van de discussiën over begrooting voortgezet, amendementen is eerst de met 55 tegen 9en aangenomen met 54 tegen discussie over aangevangen. Aan het slot der laat geëindigde zitting is in gekomen een ontwerp tol herziening der wet op het lager onderwijs dat dadelijk’ ter drukkerij’’is verzonden. Voorloopig wordt vernomen dat daarin als hoofd beginsel opgenornen is de verplichte schoolgeld- heffing, behalve in die gemeenten waar geen op- alles wat voordeel is, kan tol winst ge worden, omdat alleen datgene, ’t welk verdiend is winst mag heelen en dan het woord winst niet toepasselijk op alle verdiensten. Het salaris, dat een ambtenaar geniet, is geen winst, evenmin als dat van een notaris, advocaat, procureur, deurwaarder, of hel traclement van een officier, predikant, onderwijzer of wie ook. De arbeider geniet loon, dikwijls maar al te karig, doch wint niet. Het eigenlijk winnen geschiedt hoofdzakelijk in den handel; onjuist is het te spreken van winst op de effecten en Staatsloterij, van spel en wed dingschap. Er is daarenboven nog een andere oneigenlijke winst de winst aan den binnenkant. Deze heeft inderdaad al even weinig van winst, als ’t geen een dief zich ten nadeele van een an der verschaft. Een winkelierdie te kleine maat of te licht gewicht geeft, wint eigenlijk evenmin, al hij die vervalschle of nagemaakte waren voor goede of echte verkoopt. Toch wordt op de beide laatste wijzen veel binnenkantsche winst gemaakt. Aan het gemis van eene behoorlijke wetgeving en aan het niet-handhaven 'van een paar straf- artikelen op dit punt bestaande, is deze soort van winst aan den binnenkant vooral te wijten. Toezicht hierop bestaat in ons land bijna ner gens. Dit euvel is zoo groot en algemeen geworden, dat echte waar uitzondering is. Het eenigste artikel, dat niet vervalscht wordt, is misschien eieren, en wel omdat vervalsching daarbij niet mogelijk is. Oude en vuile worden echter genoeg voor versche verkocht. In Engeland is men er eindelijk toe gekomen om een en ander gestreng te straffen. De meeste en grootste winst aan den binnen kant woidl in Neêrlands Ii.dië gemaakt al be weert men, dat het vet daar grootendeels van den ketel is. Nu, een koe kan men niet meer dan éénmaal slachten en eindelijk drogen de bronnen van der gelijke winstmakerij op. Voorheen, vóór 1848, maakten vele ambtena ren, officieren, of van welken aard de landsbetrek king ook was, binnenkantsche winst. Menig ambtenaar bij de ministeriëele departe menten liet zijn schrijfwerk door anderen verrich ten, hetgeen de Staal betaalde; en niet zelden waren die anderen zijne eigene kinderen. Op deze wijze sneed het mes aan twee kanten, ten nadeele van het algemeen. De uitgaven voor bureau-behoeften waren aan- Met het gratis verzenden van brievenpakjes ja zelfs groote pakken per post, ging het even- zoo. Er bleef destijds verbazend veel aan den strijk stok hangen. Sedert Thorbecke’s eerste en destijds krachtig optreden, zijn van die misbruiken zeer vele afge schaft. Het maken van winst aan den binnenkant, door belasting te ontduiken, is sedert insgelijks sterk afgenomen, deels omdat de zedelijkheid is loege- nomen, deels, en vooral daarom, omdat vele be lastingen zijn afgeschaft. Door het over het algemeen slecht ingerichte stelsel van de, in beginsel zoo goede en billijke, inkomslen-belasting, werd een nieuwe gelegenheid geopend om aan den binnenkant winst te maken. Ik ben echter overtuigd, dal na verloop van jaren deze winstmakerij sterk verminderd zal zijn, omdat het zedelijk gevoel hier evenzeer invloed zal uitoefenen als op het sluiken. Ergerlijk vooral is het betalen van arbeidsloon in waren en in vreemde munt. Daarom zou ik mij kunnen vereenigen met een wet, die het ontvangen van vreemde munt strafte, mits de uit gever er van ook, en die wel strenger, gestraft werd. Geschiedde dit, dan zou de vreemde munt spoe dig verdwijnen en de arbeider zijn verdiend loon geheel ontvangen. Dezer dagen kon men in verschillende bladen lezen, dat de Belgische Staat jaarlijks 300.000 voordeel genoot door het aanmunlen van koper. Die gelden werden grootendeels door de werk lieden opgehracht, ongerekend nog hun verlies op Duilsche munt. Nu de Nederlander zich-zelf heeft geholpen door Belgische centen niet langer te ontvangen, is die winstpost van de Belgische inkomsten-begrooting geschrapt. Drie ton, gedurende 40 jaren, maakt 12 mil lioen. Toen de Nederlandsche Regeering gedurende langen tijd hare ambtenaren met schatkistbilletten betaalde, behaalde hij, die ze winst aan den binnenkant. Zoo’n winslmaker kocht ze voor 70% en min der, en gaf ze weder uit voor het volle bedrag. De ambtenaren konden dat niet doen, want zij werden alleen voor 100% aangenomen, als er belasting mede werd betaald, mits de te betalen som grooter was dan het schuldbewijs. Deze werden zoo groot mogelijk gemaakt, halve slechts enkelen, die veel belasting te beta len hadden, het verschil van 30 in de zak kon den steken. Hieruit verklaart zich hel anders vreemde schijnsel, dat groote slijters van wijn en tilleerd verre beneden den pnjs (inkoop cijns) konden verkoopen. Kleine slijters leden natuurlijk onder dien toe stand, doch de verkoopers dier billetten het aller meest; zij toch waren genoodzaakt tot het dra gen van het verlies, dat vloeide in de zakken van crene en die van de croole landeigenaars. winst aan den binnenkant gemaakt, door onver schuldigde of te hooge leges te heffen. De be langhebbende wist dat wel, doch klagen durfde hij niet, uit vrees, dat het hem leelijk zou op breken en omdat hij wel wist, dat het hem toch niet helpen zou. Geheel is dit misbruik waarschijnlijk niet dwenen, doch waar het nog mocht bestaan, is het uitzondering. Wie een huwelijk wilde aangaan en zelf voor de noodige stukken had zorg gedragen, had vaak te kampen tegen allerlei hindernissen. Men kwam dus liever over de brug. Gelukkig, dat hetgeen vroeger als ingeslopen misbruik voor tamelijk geoorloofd werd gehou. den, thans afzetterij wordt genoemd. Moge alle winst aan den binnenkant spoedig tot de geschiedenis behooren, en vervangen zijn door echte winst 1 Op de meeste gemeente-secretariën werd groote omslag wordt geheven. bekenden en kennissen om niet werd gegeven. te vernemen met 40 tegen 16 stemmen T tweede met 45

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1