NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 'T J i I No 103. E E N-E N-D E R, T 1 O S 1876. C J A AR GANG- ZATERDAG 30 DECEMBER. NEKROLOGIE. 7 f SAEEKEK (11 '1 (I. a. i Napoleon op St. mer, 86 jaar. Ameide, oud-presidenl o u d-Proc ti reur-ge n eraa 1 ver- U I T DE PERS. BINNENLAND- ge- O ’UTJlj??^ 1 I 1 2 2 3 3 3 4 4 5 hulponderw. D D 0 in k- 1- i 50 bb 17 >8 V3 or Li or >1 or or or 14 M ?C IS d •it e, i- je as v. g- il- li- je 14 m Onder deze hebben wij, tot ons genoegen, opgemerkt de namen onzer drie afgevaardigden, die van de heeren Moens, Wijbenga en Idzerda. Ook de heeren Bergsma, van Houten en Gra- tama voteerden tegen het improductieve en tel kens klimmend budget. 81—120 121—160 161—200 201—240 241—280 281—300 Frankrijk. Graaf Carné, sedert 1863 lid der Acad. Franf., begaafd schrijver. Patin, secretaris der Acad. Franf., bekend be oefenaar der klassische talen, 83 jr. Alex. Pillon, vermaard Hellenist, 84 jr. Michelet, als auteur ten onzent even bekend en gevierd als Kingsley. George Sand (Aurora Dupingeb. Dudevant) 72 jr. Nefller, een der beste journalisten van Frank rijk, 55 jr. Ambroise Firmin Didot, de beroemde on ge leerde boekdrukker en uitgever te Parijs, 86 jr. Jacques Prinx, die een spin gedresseerd heeft in 1869, waarmede hij een half millioen francs gewonnen heeft. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den en 1 kweek. 2 I 2 3 2 7^ Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. In den nacht tusschen 21 en 22 dezer is bij den ontvanger der belastingen te Heerlen inge broken en voor een bedrag van ruim ƒ6000 ge stolen. In de Amsterdamsche Courant schrijft iemand nopens het wetsontwerp op het lager onderwijs nog het volgende «De facultatieve subsidiëring van bijzondere scholen, door de gemeente of provincie, is ver vallen. De beroemde Londensche kleêrmaker Poole, vriend van den prins van Wales, vermaard lief hebber van fraaie paarden (hij hield er 20) en van de lange jacht. De laatste der bewakers van Helena, 93 jaar. ADVERTENTIËN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Verder zijn overleden Heinrich Lang, de beroemde liberale Zwitser- sche theoloog. De Russische grootvorstin Maria Nicolajewna wed- van den prins van Leuchtenberg, 57 jr. De Hongaarsche patriot Frans Deak, 73 jr. Baron Simon Sina, de fabelachtig rijke en even milde Weener bankier, die lang te Scheve- ningen heeft vertoefd. Therèse Fiedler van Halfenstein, in der tijd hofdame van Maria Theresia, 119 jr. Alexander T. Stewart, de rijkste Koopman van Amerika, nalatende 200 millioen gulden, 74 jr. George Fruits, vriend van Benjamin Franklin, 114. I)e Kardinalen Giacomo Antonelli70 jr.en Patrizzi, 78 jr. Cabrera, befaamd Spaansch generaal, 58 jr. Te Genève: Dubois Coppenex, min van Napole on III, 94 jr. George, erf-grootherlog van MecklenburgStre- litz, 28 jr. Even als in vorige jaren geven wij ook thans weer een lijst van de voornaamste personen, die in het jaar 1876 overleden zijn. Nederland. Mr. N. F. C. J. Sassen, van 1853 tot 1872 lid der Eerste Kamer, behoorende tot de liberaal- Katholijke partij, 65 jaar. Graaf van Bijlandt, oud-voorzitter der Eerste Kamer, oud-Staatsraad, oud-Gommissaris des Ko- nings in Overijssel en later in Zuid-Holland. R. W. Graaf van Lijnden Commissaris des Konings in Zeeland, 68 jaar. Mr. Berend Wichers, oud-lid der Tweede Ka- Hij was een der negen mannen, die met Thorbecke in 1844 het initiatief namen tot eene volledige herziening der Grondwet. Jhr. mr. J. W. van Loon, lid der Tweede Ka mer. Mr. L. J. Nepveu van der Rechtbank te Groningen, 68 jaar. Mr. /E. baron Mackaij, vice-president van den Raad van State. Mr. I. Rau van Gameren, president van het Hof in Gelderland. H. W. E. Cazius, in Limburg. 77 jaar. Tengbergen, vice-admiraal, 82 jaar. Schout-bij-nacht H. Kemper, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Generaal-majoor C. M. H. Pel (Atchin). Emerence de Ceva, oud-generaal majoor, 85 jr. Mr. Groen van Prinsterer, 75 jr. Mr. Jeronimo de Bosch Kemper, 68 jr. P. J. Kerckhoff, hoogl. te Utrecht. E. J. Diest Lorgion, hoogl. te Groningen 63 jaar. Sam. Verveer, beroemd schilder. De dichters: dr. J. P. Heije, 67 jr., J. van Oos- terwijk Bruijn, 82 jr. Mr. J. Gerdes Oosterheek, archivaris van Gel derland. Ds. O. G. Heldring (asijl Steenbeek). Paul v. Vlissingen, bekend Amsteidamsch indu strieel, 77 jr. Wed. Blussé - de Jonge, geb. Maizonnet103 jaar. Carel Christiaan Anthony Last, den welbeken de steenteekenaar, wiens naam niet alleen in de kunstwereld, maar in veel ruimer kring algemeen bekend was, 68 jr. J. C. Kinderman, indertijd pred. bij de Evang Luth. te Doetinchem, later te Utrecht gevestigd en onder den naam van «Ghonia” in de letter kundige wereld bekend. Duitschland verloor zijn beroemden liberalen dichter Freili- grath. George Pertz, de beroemde historicus en schrij ver der monumenta Germanica historica en van andere werken, 82 jr. Adolf Stahr, bekend biograaph, 71 jr. Eng eland. Anton Rothschild. «Een nieuw artikel 5 bevat bepalingen omtrent de ruimte der schoollocalen. »De kweekelingen zullen tot hun 16de jaar als zoodanig in de school werkzaam mogen zijn wanneer zij bij een tweede examen voor den rang van hulponderwijzer of hulponderwijzeres niet slagen, dan mogen zij niet langer behulp zaam zijn in het geven van schoolonderwijs. «De aanduiding van het aantal rijkskweek- scholen, in art. 12 der beslaande wet, vervalt. Daarentegen Wordt eene nieuwe bepaling bij dat artikel gevoegd, houdende, dat ook de provincie en de gemeente normaalscholen zullen kunnen op rich ten. «De bepaling var. art. 15 der beslaande wet omtrent hare niet-toepasselijkheid op verschillen de gevallen, is eenigzins uitgebreid. «Bij de vakken van het gewoon lager onder wijs zijn gevoegd het Fransch, Duitsch ën de wiskunde. »Een nieuw artikel geeft den gemeenteraad de bevoegdheid op de scholen ook eene laagste klasse in„J.e richten,voor Hnderen van 5jarigen er artikel voorschriften en de eventuele slui- weinig stemmen tegen door de volksvertegen woordiging werd aangenomen. Slechts 14 leden hebben tegen die begroo- ting gestemd. 54 anderen hebben er geen bezwaar in ge zien om zulk eene uitgave voor dit doel voor hunne verantwoordelijkheid te nemen. «Wij blyven de opdrijving der militaire uitga ven een ramp noemen voor het land, zegt de K. Ct. aan het slot van haar artikel. Het is onwaarachtig, dat de kracht van een volk zou liggen in krijgstoerustingen op groote schaal. In tegendeel, zij verlammen die kracht. Men roept om meer militairen, maar waar wil men zg van daan halen, tenzij men krachten onttrekt aan den arbeid, die welvaart schept? Men vraagt immer meer millioenen om ze te besteden aan vestin gen, aan militaire inrichtingen, aan kanonnen maar die millioenen worden onttrokken aan dat gene, wat de volkswelvaart zou kunnen verhoogen. Nijverheid, landbouw, handel, arbeid, kunst en wetenschap maken een volk groot en krachtig. Wanneer men een militair volk van ons wil maken, gaan wij den ondergang te gomes* daten produceeren niet; zij zijn, uit maatschap pelijk oogpunt, een dood-element. Dit is een economische waarheid, die als een rots zoo vast staat. Dezelfde redevoering van den minister van oor log, waarmee de Vertegenwoordiging voor zijne hooge eischen moest gewonnen worden, is een sterk sprekend pleidooi tegen de militaire uitga ven. Wij hopen, dat ieder staatsburger, die in de zaken van zijn land belang stelt, kennis zal nemen van het tafereel, dat de minister ophing van den toestand onzer weermiddelen. Die toe stand is allerbedroevendst, letterlijk alles is on voldoende. En dat, nadat jaren achtereen schat ten zijn besteed om zooals het heette, het land weerbaar te maken. Wat is er gedaan met de millioenen der natie, waarmêe voor hare welvaart wonderen zouden te wachten zijn geweest? De millioenen zijn verkwist, onverantwoordelijk verkwist, want er is niets voor verkregen. Wij zijn op militair gebied nog even zwak, als toen men begon de militaire budgetten op te drijven. En zal de toestand uit militair oogpunt beter worden, als er nog meer, en altijd meer millioe nen den militairen minister in den schoot wor den geworpen Een dwaas, die het gelooft, want er is een hinderpaal een hinderpaal, die nooit uit den weg te ruimen is. Die hinderpaal is, dat ons volk een onoverwinnelijken afkeer heeft van de soldaterij. Dit belet, en zal altijd blijven beletten, het compleet worden van het offi cierscorps, van kader en van gelederen vallen, levert ook thans weer een lezenswaar- de houding door en tij- aan- en o. i. zeer Al leert zij toch op nieuw in de overtuiging, dat phraseologie en geldver- morserij scheering en inslag zijn bij alle vecht- ministers en dal hel een bedenkelijk ver schijnsel is, dat, desniettegenstaande, ook deze be- grooting van Oorlog weer met betrekkehjk zoo De Kamper Crt. die, even als wij, telkens haar afkeurende stem laat hooren tegen de on verantwoordelijke opdrijving van de uitgaven voor militaire doeleinden overtuigd als zij is, dat de millioenen, door de natie daarvoor jaar lijks ten offer gebiacht, in een ondempbare put dig artikel, naar aanleiding van den nieuwen minister van Oorlog, vóór dens de beraadslaging over zijne begroeting, genomen. Die houding wordt terecht ten hoogste afgekeurd, ons niets nieuws, zij bevestigt ons ting (tei;.^.. «Voorts is een n,x.. artikel in de wet op genomen, bepalende, dal ïloör'de gemeente ge regeld worden het schoolplan, de schooltijd en de vacantiën, zullende de regeling de’- school uren moeten geschieden in overleg met de leer aren der verschillende kerkgenootschappen. «Omtrent het aantal kinderendat op ééne school vereenigd mag zijn, is bepaald, dat elke, school niet meer dan 300 kinderen mag tellen. Op elke school, onverschillig het aantal kinderen, moei steeds een hoofdonderwijzer zijn. «De onderwijskrachten zijn verder aldus deeld «voor 4480 leerl. «Slechts in «zeer bijzondere gevallen” zal èére school 400 leerlingen mogen bevatten. In dat geval moet de hoofdonderwijzer worden bijge staan «voor 301320 leerl. 4hulponderw. en 2 kweek. 321-360 «4 3 361400 «5 2 «Het minimum der jaarwedden is verhoogd voor de hoofdonderwijzers van f 400 tot f 600 voor de hulponderwijzers van 200 tot f 400; terwijl de toelage voor de kweekelingen bepaald is op 100. «De wet bevat verder nieuwe bepalingen om trent het aannemen en het wegzenden van leer lingen, terwijl ook voorschriften zijn gegeven om trent schoolbibliotheken. «De andere bepalingen in het ontwerp zegt de berichtgever dal ruim 80 artikelen telt, kan ik hier achterwege laten; ten eerste omdat de voornaamste er van reeds bekend zijn, en ten tweede omdat ik niet zoo volkomen ben inge licht, dat ik nu reeds den geheelen inhoud der wet zou durven mededeelen. Ik meen dus mij bij het bovenstaande te moeten bepalen.” Inmiddels wordt het geheele wetsontwerp reeds door de groote bladen meêgedeeld. SNEEK,29 December. Lemmer, 22 Dec. Gisteren werd in eene r- meenteraadszitting besloten, de armenschool al hier met 1 Jan. e. k. op te heffen den hoofd onderwijzer B. Veenstra een jaarlijks pensioen uit de gemeentekas te verleenen van 409 en daarenboven eene billijke vergoeding voor de tij-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1