üEJIEEm E1H HET ARK0MHSSE.ÜE1XT S^’EEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE No 3. 1877. N O 10 JANU A RL WOENSDAG A Een hoogst opmerkelijke Brief. J 4 4 A S115 E K 11 K C I Kt M 'I de C3 U I T DE PERS. B 1 AIN K A L, A 3U D de ge t i Zietdaar wat Pius IX schreef en openbaar liet maken, bij den St. Pieter, op 6 November 1876, het een-en-dertigste jaar van zijn Pontificaat Die dit leest en de strekking daarvan ernstig bepeinst, zal begrijpen, dat het Vaticaan zegt: »wij zullen in dit jaar, in den geest te bedevaart gaan naar Canossa1” geheel aan Dat streven kenmerkt onderwijs afkeuring, ten koste strijd met Hoe meer r r b L r r 1 ’t Gewicht van von Bismarck’s woord: «wij gaan niet 1” en dat van het Vaticaansch besluit «wij gaan wel 1” springt te meer in ’t oog, als wij den brief lezen in ’t laatst van November 1876 door Pius IX aan een naar aanleiding van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 4ü Gents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. wijst, hoe tijdig de Goddelijke voorzienigheid heeft vergund, dat de Pauselijke onfeilbaarheid werd afgekondigd. »Maar dit ter zijde gesteld, zoo de bepa lingen der oeconomische Conciliën reeds hierdoor onfeilbaar zijn, dat zij voortvloeien uit de wijs heid en den raad van den heiligen Geest, dan is voorzeker niets onzinniger, dan te denken, dat de heilige Geest ware zaken leert, maar dat hij ze ook ontijdig kan leeren. «Alle priesters der kerk behooren volstrekte lijk het dogma der onfeilbaarheid aan te nemen, met volle en algeheele toestemming van het ver stand en van den wil, zoo zij niet van het ware geloof willen afwijken.” Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. onschuldig drankje. De vroedvrouw oordeelen- de dat dit in den gevaarvollen toestand der pa tiënte volstrekt geen liulp zou geven, en tevens ziende dat de dood moest volgen, wanneer niet onverwijld het bloed werd gestelpt zoodat de komst van een anderen geneesheer niet kon wor den afgewacht gaf nu een middel, dal in haar bezit was moederkoorn. De paliente werd hier door behouden doch toen dr. P den volgen den ochtend persoonlijk komende, het restant van dit poeder vond, deed hij aangifte van hel voorge vallene, waardoor nu dezer dagen julfr. M. te recht stond voor de rechtbank, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De rechtbank kon niet anders dan eene ver- oordeeling uitspreken doch in aanmerking, ne mende, dat hier alleen in strijd met de wel ge handeld was, ten einde zoo mogehjk een men- schenleven te behouden hetgeen dari ook ge lukkig het geval is geweest bepaalde de recht bank de straf op eene geldboete van 8. Het ontwerp-Heemskerk blijft a l’ordre du jour, en zeker zal daarover in den eersten tijd het laatste woord ook nog wel niet gezegd zijn. Wij noemen het trouwens een verblijdend ver schijnsel, dat een zaak van zoo ingrijpend be lang als eene nieuwe regeling van ’t volksonderwijs is, zoo algemeen en op eene enkele uitzon dering na door de verschillende organen der publieke opinie ook zoo au fond en zoo kalm mogelijk besproken wordt. ’t Spreekt wel vanzelf, dat het bedoeld ont werp, pro en contra beredeneerd, van gedaante verwisselt, naarmate het bekeken wordt door de meer of minder gekleurde partij glazenmaar juist daaruit is het bewijs te putten, dat het po litiek leven bij ons nog niet slapende is, zoodra er groote belangen op het spel staan. Wal wij verblijdend noemen. Op ’t oogenblik releveeren wij hier weer ’t oor deel van een paar bladen, die zich min gunstig uitlaten over ’l meer genoemd Wetsontwerp.. In de eerste plaats dan, het resumé van Purm. Cour. «Het ontwerp tot herziening van de Wet van 12 Augustus 1857 tot regeling van het lager on derwijs, is vrijzinnig in schijn, zegt dat blad maar in werkelijkheid reactionair. De liberale partij kan er onmogelijk in berus ten, dat onder de tegenwoordige omstandigheden deze voordracht wet wordt. Kan zij haar niet zoodanig amendeeren, dat met behoud van het goede dat zij bevat, de gebreken worden verbe terd en de leemten aangevuld, dan zijn wij in den eersten tijd nog niet van de schoolquaes- (ie verlost, want dan zal van liberale zijde eens getoond moeten worden, wat zij onder een «nieuwe wet op het lager onderwijs” verstaat.” In de tweede plaats het oordeel van Oostergo, dat vooral te velde trekt tegen de opheffing der scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. «Wordt dit ontwerp tot wet verheven, zegt Oostergo dan zullen bijzondere scholen niet meer gesubsidieerd mogen worden, dus ook die scholen niet, die tot nu toe den naam dragen van scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Die scholen vervallen zelfs geheel. Van meer uitgebreid lager onderwijs is geen sprake meer. De heeren A. Kaptijn en dr. J. H. Genlis heb ben, naar wij vernemen, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, de toekenning te bevorderen van een Rijkssubsidie van vier mil- lioen voor de spoorweglijn HarlingenSalzber gen, van het verleenen van welk subsidie de firma Lescanne Perdoux te Parijs hare verbinte nis tot den aanleg en de exploitatie der lijn af hankelijk heeft gesteld. Genoemde heeren roe pen thans de medewerking in van alle gemeen ten, autoriteiten en corporation, die overtuigd zijn van ’t groote belang dezer onderneming voor ’t Woord, door von Bismarck in het Duitsche Parlement gesproken»wij gaan niet naar Ca nossa is een historisch oord geworden. De strijd tusschen Ke a en Slaat, die over de gansche wereld wordt gestreden en de overmoed der ultramontaansche partij de centrum-frac- tie in de Pruisische Wetgevende vergadering gaven den Duitschen Rijkskanselier aanleiding om ten aanhoure van geheel Europa te verklaren «Wat de Duitsche keizer Hendrik IV te Canossa deed, zich als een slaaf buigen voor Paus Grego rius VII en den Opperpriester der R.-Catholieke Christenheid om genade bidden, dat doet Keizer Wilhelm van Duitschland niet 1” Is die verklaring door de vrienden van verlich ting en beschaving op het levendigs! loegejuicht, zij vestigde ook in het Vaticaan de aandacht op die groote gebeurtenis die in 1077 in het kasteel Canossa plaats greep, en, was het wonder, dat het antwoord luidde «gaat gij niet op naar het kasteel waar een Duitsch keizer als in het stof lag voor Rome wij zullen die gebeurtenis, op welke de kerk zich eeuwig zal verhoovaardigen, op haar 800-jarig jubilé gedenken en onder de drie plechtige te Deums die in dit jaar te Rome zullen plaats hebben, zal dat, gewijd aan de ver nedering van den Dflitschen keizer Hendrik de Vierde, niet het minste zijn.” Wat zal er nu moeten geschieden in kleinere ge meenten, waar aan onderwijs in moderne talen en wiskunde groote behoefte bestaal Art. 16 der wet bepaalt, welke vakken op lagere scholen mogen gedoceerd wordenname lijk de gewone vakken der lagere school, waarbij nog kan gedoceerd worden in de beginselen van ééne vreemde levende taal, in de beginselen der wiskunde en in de fraaie handwerken. Derhalve; men zal aan eene der gemeente- of der bijzon dere scholen de beginselen kunnen doen onder wijzen b. v. van ’t Fransch. Maar verder niet. Maar waar nu het onderwijs te vinden in an dere moderne talen Moeten er dan scholen voor middelb. onderwijs worden opgericht Mag men eene openbare of bijz. school openen waar on derwijs gegeven wordt in de drie meest gebrui kelijke levende talen We weten het niet, maar en daarop leggen we nü al den nadrukboe de regeling ook orde, ’t is een feit, dat deze nieuwe wet al weêr gekenmerkt wordt door het streven, het noodlottig streven, om de kleine plaatsen te benadeelen ten koste der grootere, en zoo ’t wonen in de kleinere gemeenten nage noeg tol eene onmogelijkheid te maken. Wie voor zijn kinderen eenig ineeider onderwijs ver langt dan het meest gewone, en niet in eene der grootere plaatsen woont, zal genoodzaakt zijn hen, reeds in hun prille jeugd, naar elders te zen den. Voor zeer velen wordt dit, uit een finan- tieel oogpunt beschouwd, onmogelijk, voor allen hoogst onaangenaam omdat ze de opvoeding hun ner kinderen nu reeds al te vroeg anderen moeten overlaten. de meeste wetten en bepalingen het betreffende en verdient o. i. ernstige Groote gemeenten te bevoordeelen der kleineie is illiberaal, maar ook in ’t welbegrepen belang der bevolking. overal in den lande het ontvangen van goed en volledig onderwijs mogelijk wordt gemaakt, hoe meer de ware beschaving zal vooruitgaan, hoe meer de welvaart zal worden verhoogd.” Reeds op den Olymp was ’t bekend, dat Venus en Mars op een goeden voet met elkaêr stonden en niet alleen uit de mythologie, ook uit de wer kelijkheid weet men, dat het vrouwelijk geslacht voor de militairen grootere gevoeligheid pleegt aan den dag te leggen, dan voor het gros der mannelijke stervelingen. Voor een schitterenden uniform is, helaas, al menig vrouwenhait bezwe ken. Zoo ook de juffrouw, <lie den 12 Decem ber plotseling zulk een geweldigde liefde opvatte voor een rijdenden artillerist uit 's Gravenhage, die voor twee dagen met verlof te Amsterdam vertoefde, dat niets, zelfs niet het einde van het verlof (14 December) haar kon bewegen, de zijde van den aangebedene te verlaten, doch dat zij hem overhaalde, niet op den bepaalden tijd naar zijn garnizoen terug te keeren.- Dan, onze ar tillerist was een plaatsvervanger, afgeleverd aan den lande door een van die mannen, welke men in de wandeling «ziel vei koopers noemt, ofschoon zij, men mag dat zeggen zonder hen te be- leedigen bepaald meer in lichaam dan in ziel handel drijven. De soldaten-leverancier nu vond het alles behalve verrassend te hooren, dat de door hem geleverde plaatsvervanger niet te zijner tijd op het appèl was vei schenen en voelde reeds met schrik de gevolgen van dat verzuim in zijn zak. Onmiddelijk nadat hij er kennis van had gekregen, besloot hij tot een speurtocht tegen den artilleristzelfs organiseerde hij een ware klopjacht, minder wreed en treilend dan de jagt, door Beecher Stowe zoo aandoénlijk geschilderd, maar daarentegen zeer vermakelijk en rijk aan kluchtige episoden. Men ziet in zijne verbeelding den kooper en verkooper van den rempla§anl Amsterdam in alle richtingen doorkruisen, den neus in den wind en de ooien gespitst. Nu en dan meent hij op het goede spoor te zijn, hem voor een of meer borrels door een goeden vriend aangewezen; maar weldra merkt hij, dat hij de speelbal is geweest van een guit. Geen kroeg, die niet door hem wordt bezocht geen danshuis, waarin hij zich niet waagtgeen soldaat of po- fitie-agenl, dien bij niet aanklampt met de vraag: «hebt gij ook een rijdenden artillerist gezien?” maar altijd luidt het antwoord op die vraag «neen 1” of: «nergens!” Veertien dagen had dia jacht op den militair geduurd en de man bleef onvindbaar, tol dat eindelijk den jager een ge rucht ter oore komt, dat zijn man gezien is met zekere Anna. Een snoek schiet niet sneller op het aas af dan de zielverkooper op de woning van die juffrouw, en, bijgestaan door de politie, stelde hij een nauwkeurig onderzoek in, maar niemand werd gevonden, die op den artillerist geleek, niets dat aan hem denken deed. Boven dien, juffrouw Anna wist van niets, en onver- Duitsch Bisschop geschreven, deze verklaring van eenige Duitsche priesters«wij nemen het onfeilbare «van hel leeraarsambt van den Paus aan, omdat «de Duitsche Bisschoppen, die in het Concilie de «tegenovergestelde zienswijze hadden verdedigd, «later dat leerstuk hebben omhelsd of, de waar- oheid van dit dogma geloovende, de tijdigheid der «afkondiging betwijfelden.” Pius IX antwoordt en wij hopen, dat men het oplettend leze hierop het volgende: «Wat een algemeen concilie leertis onfeil baar, omdat het eene ingeving is van den heili gen Geest. «De waarheid trekt noch hare kracht, noch haar karakter uit de goedkeuring der menschen, Wijl de waarheid (der Conciliën) uit God voort komt, eischt zij eene volle en algeheele toestem ming, van geen enkele voorwaarde afhankelijk. «De bepalingen van den Paus van Rome zoo verklaart hel Concilie zijn onveranderlijk door haar-zelven en niet door de goedkeuring der Kerk. «Ongerijmd zou het overigens zijn, de bepa lingen van een Concilie aan te nemen en des niettemin haar ontijdig te houden. «Gewis, de wisselingen, de dwalingen, die er ooit bestaan hebben en vooral die thans tegen de kerk worden ingebracht, om haar te verder ven, de aan den Stedehouder van Jezus Christus ontroofde vrijheid, de aan de Bisschoppen ontno men bevoegdheid, niet alleen om te vergaderen, maar ook om te onderwijzendat alles be- ’t groote belang dezer onderneming Friesland en Drenthe, om hunne pogingen bij de Hooge Regeering te steunen. Ass. Crt. De geneeskundige wet kan tot zeer zonderlin ge vonnissen aanleiding geven. De Haagscbe rechtbank moest dezer dagen nog straf opleggen aan eene vrouw, die eene andere vrouw het le ven gered had, doch met overtreding der wet. De zaak komt, volgens eene mededeeling in het Dagblad, hierop neer: Eenigen lijd geleden werd de vroedvrouw M. ter hulp geroepen bij juffrouw v. d. L., nadat deze te voren de medische hulp van dr. P. had doen inroepen, die niet was gekomen. Juffr. M. vond de patiënte in zeer gevaarlijken toestand door bovenmatig bloedverlies, en riep daarop schriftelijk nogmaals de hulp van den genoemden geneesheer in met bijvoeging dat de vrouw stervende vas. Dr. P. kwam intusschen niet in persoon maar gaf een recept mede voor een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1