I rm GHIEEXTE EN HET ABROMHSSE.IIEM SATEK. No 4. 1877. T W E E-E N-D ERTIOSTE J A. AR G- A N G 13 JAN U A RI. ZATERDAG S Historische Tentoonstelling van Friesland. 12. 4 !4 4 4 4 4, f- 5 a SMIhlli COIKAV e- nieuws- en advertentie blw vm he fl ,50 ,00 i nen. Afbeeldingen van van en Lee- D Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 30. DO, r- or Z2 ‘4 50 )4 en ig- te ed. m. 's ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Regeering. Rechtswezen. Krijgswezen. Kerk en Kerkwezen. Armwezen en liefdadige gestichten. Handel en Nijverheid. Onderwijs en Wetenschappen. Schoone kunsten. Zeden en gewoonten. Merkwaardige gebeurtenissen. en Hollanders II lo te Verzameling, wier belangrijkheid niet ophoudt met den laatsten dag van haar bestaan, maar die aanleiding zal geven tot nasporingen en stu diën over Friesland’s Historie en, over veel van ’t geen daar is geschied, een nieuw licht zal doen opgaan. 5 60 6,554 7,17 7,58 v 8,43 9.— door 9,15 door 9,31 9 51 leekeningen door door 10 14 J - t ,50, bruikt tot nut of tot het tentoonspreiden weelde, en tusschen voorwerpen van kunst, ,eur 15. d me len. en H- - v. ke l'JS es, 'jf- ;el. te en boetseerkunst. Drijfkunst. Inlegwerk. Schil der- en graveerkunst. Kunstbeschermers. Schrijt- en knipkunst.) 15. Zeden en gewoonten. (Afbeeldingen van huizen (uit- en inwendig). Huisraad. Uurwerken. Keukengereedschappen. Bekers. Zilveren kin derspeelgoed. Gezelschapsspelen. Volksvermaken. (Harddraverijen en hardrijderijen, hardzeil- en kaatsparlijen, enz). Uilspanniógslokalen. Gezel lige vereenigiugen. Rookgereedschap, tabaksdoo- zen, enz. Loterij. Almanakken Oude kinder prenten of zoogenaamde heilingen. Straal liedjes. Dag- en weekbladen. Spotprenten. Familie- en adelbrieven. Familieportretten. Manslijldrachten en sieraden, idem van vrouwen. Kinderkleede- Letterdoeken en dameshandwerken. Trouw- Huwelijk. Kraamkamer en doopplechtig- Dienstboden. Nieuwjaarsdag. Hooge van professoren. Handschriften van beroemde krijgs- sporen en om IHTDEPERS. De N. Rott. Cour, wijdt onder het opschrift sGevaar voor achteruitgang” een tweetal artike len aan de ontwerpwet op ’t lager onderwijs. Zij bespreekt die punten, welke volgens haar min der goed zijn dan de bepalingen van de bestaande wet. Ten eerste betuigt zij haar spijt dat het kwee- kelingenstelsel niet wordt verlateu. Wel wordt het eenigszins getemperd door de minimum leef tijd van 16 jaar, maar daarentegen wordt aan kweekelingen verlof gegeven geheel op zich zelf als onderwijzer werkzaam te zjjn, en ten tweede wordt de termijn verlengd, waarop het kwee- kelingschap een einde nemen moet. In art. 15a wordt gezegd dat zij, die in een gewone school uitsluitend onderwijs geven in een of meer der niet verplichte vakken, ook in die vakken geen examen behoeven te hebben afge legd. Dit artikel kan aanleiding geven tot grove misbruiken, daar dergelijke personen dikwijls in alle vakken les kunnen geven, mits gezorgd worde dat zij op een gegeven oogenblik bij bezoek van den schoolopziener, enz. hun opdracht niet overtreden. Art. 16, alin. 1, sluit de school voor kinderen beneden zes jaar. Deze bepaling is op zichzelf uitstekend, maar het is zeer de vraag of de meeste onzer platte-landsgemeenten bewaarscho len zullen oprichten om als voorbereiding voor de lagere school te dienen. Daar zullen dus de kinderen vóór hun zesde jaar van onderwijs ver stoken zijn een welkome gelegenheid voor ’t bijzonder onderwijs. De N. R. C. wenscht dat artikel zoo geamendeerd te zien, dat de bepaling alleen zal gelden als er voldoende gelegenheid is tot het genieten van openbaar voorbereidend on derwijs. In ’t ontwerp worden de vergelijkende exa mens afgeschaft. De N. R. C. is voor het be houd, onder erkenning echter dal er vele argu menten tegen in te brengen zijn. Maar in elk geval moet de wet een waarborg geven voor ’t opmaken van een goede voordracht en dit geschiedt niet, daar de voordracht wordt overgelaten aan burgemeester en wethouders »in overleg met den dislrict-schoolopziener.” Als men denkt aan den onlwikkelingsgrond en de zedelijke zelfstandig heid der personen die in de overgroote meerder heid der gemeenten met den burgemeester het dagelijksch bestuur uitmaken, aan de meeste waarin willekeur, persoonlijk gunstbejag en on gepaste invloeden ook van de kerk en pa storie zich kunnen doen gelden, dan kan men zich niet tevreden stellen met deze bepaling. In elk geval moet den schoolopziener een be slissenden invloed worden toegekend. De school opziener wordt door zijn ambt en maatschappe lijke positie binnen de grenzen gehouden en hij staat bloot aan ontslag als hij zich in deze niet onpartijdig houdt. Gevaar van kwade practijk blijft bestaan, maar dat gevaar wordt tot een minimum gebracht. Zeer bedenkelijk acht het blad art. 27, waar de zelfstandigheid der onder wijzers wordt beperkt in de keuze der school boeken. Bij klachten besluit de plaatselijke school commissie in overleg met den schoolopziener. Gaat de onderwijzer voort met ’t gebruiken van een afgekeurd boek dan kan hij door ’t dag. be- gluur voor ontslag worden voorgedragen. De markten, wagen. Gilde-penningen, -brieven, enz. enz. van vroegeren tijd.) 13. Muntwezen. (Voorwerpen, tot de geschie denis van het muntwezen in betrekking staande. Friesche munten tot en met de achttiende eeuw 14. Schoone kunsten. (Letterkunde. Tooneel. Tooneelspelers. Muziek. Bouwkunst. Beeldhouw- ren. kistjes, heden. leeftijd. Begrafenissen. Deze rubriek zal worden verdeeld in a. Fries land in het algemeen, b. Hindeloopen en c. Ame land.) 16. Landbouw en veeteelt. (Afbeeldingen van boerderijen. Antieke voorwerpen tot het boeren bedrijf behoorende. Penningen.) 17. Merkwaardige gebeurtenissen. (Prenten, teekeningen, penningen, enz.) De Historische Tentoonstelling in Amsterdam had haar rijken schat in elf afdeelingen ter be zichtiging gesteld en wel als volgt le afdeeling: platte gronden en kaarten. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e He Amsterdammers in ’t bijzonder in ’t algemeen, hebben met loflijke vrijgevigheid aan de Gomm. voor die Tentoonstelling afgestaan, wat voor haar doel geschikt was. Kostbare stuk ken werden haar toevertrouwd, want men be greep het gewicht der zaak en ook dat de eer der hoofdstad in den uitslag der zaak was betrok ken. De groote vraag, met het oog op de Friesche Tentoonstelling, is nu: shoe zal de Commissie haar roepstem overal, waar die niet vergeefs be hoeft gehoord te worden, brengen?” en: szullen overal mannen zijn, die voorwerpen helpen op als zij die vinden, moeite willen doen tijdelijken afstand daarvan ten behoeve de Historische Tentoonstelling van Friesland, te verkrijgen Wij hopen dat de Commissie zoo gelukkig zal zijn die hulp te vinden en dat ook buiten Fries land wonenden, die in ’t bezit zijn van kaarten, portretten, medailles, kleinodiën, boeken, enz., in ’t kort van iets, dat betrekking heeft op Fries land’s verleden, bereid mogen zijn, dat naar Leeuwarden op te zenden, ten behoeve van eene De termijn voor de inzending van voorwerpen voor die Tentoonstelling is verlengd tot ultimo dezer maand. Laat de medewerking van hen, die in ’t bezit zijn van zoodanige voorwerpen, tot nu toe te wenschen over? Zijn er, naar men vermoedt, wel genegen zoo danige voorwerpen lijdelijk af te staan, maar die dit verzuimen Wij weten bet niet, maar hopen vurig, zooals wij vroeger reeds in een onzer Nummers zei den, dat de Tentoonstelling suecès hebbe, omdat het aan zoo velen genoegen geeft, zich le bewe gen tusschen dingen, door het voorgeslacht ge- van tusschen voorwerpen van kunst,in de uitgebreidsle beteekenis van het woord omdat wij cns door zulk eene Tentoonstelling door de voorvaderen laten toespreken en met hen leven in ’t openbaar en in hunne woning. Dat Friesland zulke voorwerpen in menigte be zit, is niet te betwijfelen. ’t Zou echter kunnen zijn, dat veel achterwe ge bleef, wat op zoodanige Tentoonstelling niet gemist mag worden, omdat velen, die in ’t bezit zijn van voorwerpen van historische waarde, dit óf vaak zelf niet weten, óf, uit onbekendheid met *l geen volgens het veel omvattend programma ver langd wordt, aarselen met de aanbieding daar- A M van, uit vrees, dal, ’t welk in hun bezit is, op be doelde Tentoonstelling niet op haar plaats zou zijn. Om in onzen kring althans aan de laatsten de gelegenheid te,geven op de hoogte te komen van ’t geen de Commissie op de Histur. Tentoonstelling vertegenwoordigd wenscht te zien, laten we hier in zijn geheel nog eens volgen, het door haar gegeven programma, dat de vijftien volgende af- deelingen omvat: 1. Geologie. (Geologische toestand der pro vincie, Geologische kaarten. Mineraliën, enz.) 2. Topographic. (Kaarten der provincie en gemeenten. Loop der stroomen en wateren (Middelzee, enz). Platte gronden van steden. Gezichten op en in steden en dorpen.) 3. Voorwerpen in terpen, veenen enz. gevonden. A. Regeering. (Portretten van Friesche Stad houders en hunne gemalinnen. Portretten van provinciale en gemeentelijke regeeringsleden, be ambten en hunne familiën. Naamlijsten, wapens, bekers, penningen en zegels, herinnerende aan de vorstelijke regeering, zoomede aan die der provincie, steden, grietenijen en waterschappen. Sleutels van steden. Afbeeldingen van vorstelijke gebouwen en lusthoven, van gebouwen ten dien ste van provinciale en gemeentelijke regeeringen (mt- en inwendig). Insignia, kleederdrachten door regeeringsleden en beambten gebruikt. Platen, en penningen van voor de geschie denis van vorstelijke personen en regeeringsleden en de geschiedenis der regeering merkwaardige gebeurtenissen.) 5. Rechtswezen. (Portretten van rechters en rechterlijke beambten en hunne familieleden. In- I signia bij 't uitoefenen van ’t gerecht gebruikt. Folter- en executie-werkluigen. Afbeeldingen van gebouwen der rechterlijke macht en van gevan genissen. Portretten en regenten van gevange nissen. Herinneringen aan rechtsplegingen. Pla ten, teekeningen, penningen enz.) 6. Krijgswezen. (Wapens, harnassen, unifor men. Afbeeldingen en plattegronden van ver sterkte gebouwen en stinsen. Doelens, Schutte rij. Trommels en fluiten, bekers en glazen, vaan dels en schutterstukken. Afbeeldingen van merk waardige gebeurtenissen in betrekking lot het krijgswezen. Portretten helden en hunne familiën, van commandanten der schutterij. Insignia en onderscheidingsleekenen, Platen, penningen, enz.) 7. Zeewezen. (Afbeeldingen van havens. Por tretten van zeehelden en hunne familiën. Scheeps journalen. Afbeeldingen van de gebouwen der admiraliteiten van Dokkum en Harlingen. Voor werpen door deze gebruikt. Herinneringen aan Tjerk Hiddesz. de Vries, Auke Stellingwerf en andere bevelhebbers ter zee. Schippers- en vis- schersgilden en hnnne penningen. Modellen van schepen en scheepskameelen. Zeevaartkundig on derwijs.) 8. Waterwerken. (Afbeeldingen of modellen van sluizen, dijken, enz., vroeger bestaan hebbende, nog bestaande of in aanbouw zijnde. Portretten van waterbouwkundigen. Onderscheidingen hun bewezen. Platen van overstroomingen, enz 9. Kerk en kerkwezen. (Portretten van gees telijken, predikanten en hunne familiën. Afbeel dingen van kerken (uit- en inwendig). Platte gronden. Afbeeldingen van belangrijke voor werpen in of aan de kerk zich bevindende. Avond- maalbekers, kannen en schalen. Kleine klokken of afbeeldingen van klokken. Doopvonten. Af beeld ngen en platte gronden van kloosters. Kerk sieraden. Kleederen van geestelijken, bullen, ze gels (kerkelijke zegels), penningen, enz. 4 0. Armwezen en liefdadige instellingen. (Af beeldingen van gast- en weeshuizen, banken van leening, kerkelijke en gemeentelijke armen-instel- lingen. Stichtingsbrieven. Portretten van regen ten en begiftigers en hunne familiën. Antieke kleederdrachten. Penningen.) 11. Onderwijs en wetenschappen. (Hooger onderwijs: Franeker Akademie en Athenaeum. Portretten geleerden. Kleederdrachten van professoren pedellen. Afbeeldingen van de Akademie. Lager onderwijs Katheder, plak en school boekjes uit vroegeren tijd. Afbeeldingen van scholen. Penningen Handel en nijverheid. (Afbeeldingen van reeds bestaande of nog op te richten beursen, Maten, gewichten. Gilden -meesterproeven, -blazoenen Fabrieken en fabriekswezen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1