6E.IHOTE EX HET .llillllMIISSEHhT SAEII, MEWS- FA ADIERTENTIE-BLAD FOOR HE 1877. No. 6. 20 JAM U A RL Een conservatief Ministerie dal liberaal regeert. IllRAVI. SVEKKEK F i I. Constantinopel, IS I X V EX LAXD. si De Tijd blijft voortdurend tegen de schoolwet i De Gemeenteraad van ’s Hage heeft met 20 tegen 1 Ostemmen tot behoud der kermis besloten. er Mi* 1 a 50 <&6 17 58 ,43 re- i vooroor- de degelijk- r oor ,15 oor ,34 51 oor oor oor •14 ver- ze op 't zelfde kerk en tot onze liberale partij, die belet, dat het zoo weinig mogelijk kwaad doe. de onderwijzer zich daarbij begeve op godsdien stig gebied. strijden, «Indien wij onze volle meening zullen zeggen, schrijft hel blad, dan komt zij neer op de onbewimpelde verklaring, dat in deze wet een geest van verbittering, van gebetenheid te gen hel bijzonder onderwijs valt op te merken dan een streven naar billijkheid, dat men de «las tige schreeuwers” van schoolwet-herziening op zeer eigenaardige, aan Roboam herinnerende wij ze heeft willen tevreden stellen dat, zooal geen schorpioenen in plaats van geesels zijn ter hand genomen, de roeden toch zijn ververscht en straf fer saamgebonden. Dit is onze indruk, beves tigd en gesterkt door het onderzoek. Alleen in schijn wordt voor het bijzonder onderwijs iets gedaan, maar de schijn is een bespotting, is er ger dan niets Roest is beter dan blanketsel en de grofste werkelijkheid gaat boven de lieve lo gen.” De directie van het Duitsche opera-gezelschap te Arnhem bad Zaterdag jl. een voorstelling aan- gekondigd te Zutfen, de le van 4 abonnements- voorstellingen. De loting had plaats te 12 uur, in tegenwoordigheid van den directeur. Te vier uur kwam er echter plotseling bericht, dat de voorstelling niet door zou gaan. «De genomen plaatsen zegt de Zutf. Cour. waren echter betaald, zoodat er onverwijld aan den commissaris van politie van het gebeurde mededeeling is gedaan, ’s Avonds kwamen er verscheidene lieden, o. a. een paar families uit Steenderen, te vergeefs. Hoe onaangenaam dit was, laat zich licht begrijpen. Onverantwoorde lijk is de handelwijze van den heer Steinmann, die schijnt te meenen, dat hij met ons, Zulfenaars, handelen kan zooals hij verkiest. Laat hij zoo met met Duitschers omgaan, dergelijke practijken zijn hier niet inheemsch.” De directeur heeft den volgenden dag de gelden teruggegeven. EEN KIJKJE IN ONZE MILITAIRE HUISHOU DING TE VELDE. Uit de nalezingen over de zomer oefeningen der divisie infanterie, in de vorige zomer in Overijs sel gehouden, blijkt Naar wij vernemen zegt het Dagblad van ’s Gravenhage heeft de Minister van Justitie, bij de beantwoording van het voorloopig verslag van de Eerste Kamer op zijn hoofdstuk, met be trekking tot het gerucht nopens de aanvraag om ontslag van den procureur-generaal bij het Ge rechtshof te ’s Hertogenbosch, baron d’ Aulnis de Bourauill, te kennen gegeven, dat inderdaad door dien ambtenaar verzoek om ontslag is gedaan doch dat dit enkel is geschied wegens redenen van leeftijd en gezondheid. Op last des Konings had de Minister hem evenwel te kennen gegeven, dat het Zr. Ms. verlangen is, dat de procureur-generaal zijn ambt blijve vervullen zoodat het verzoek om ontslag niet is aangenomen. AD VERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daai omtrent te vernemen bij den Uitgever. Maandag heeft de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Gerechtshof te Arnhem tegen J. H. Thuis, van Zevenaar, beschuldigd van zijne vrouw te hebben vergiftigd, levenslange gevangenisstraf geëischt. Toen de heer Heemskerk als Kabinets-president optrad, was de liberale partij verdeeld. Om beginselen van regeeringsbeleid Volstrekt niet, maar parlementaire misbilles, die toch veel kwaad bloed hadden gezet, zwakten de kracht van mannen, die, als den grooten constitulioneelen heirweg wit bejoegen, meester zouden zijn van den toe stand. Men heeft over de onmacht, uit die verdeeld heid geboren, dikwerf beklaagd, haar zelfs met bitteren spot bejegend; ook daardoor zijn vele leden der liberale partij er toe gekomen, om te beproeven, of de éénheid, die haar vroeger zoo sterk maakte tot het volbrengen van groote din gen, niet weer verkregen kon worden. Dat is gelukt door eene organisatie, niet doo delijk voor eene betamelijke individueele vrijheid, maar die, waar het groote beginselen geldt, kan doen vergeten, wat de bereiking van een groot doel in den weg zou kunnen staan. Tol leider dier georganiseerde liberale partij is met eenparige stemmen gekozen, de heer Kap- peijne van de Coppello en dezen slaat terzjjde eene permanente Commissie van advies uit alle fraction der partij, wier leden zijn: de heeren Blussé, v.d. Putte, de Vries, Smidt en de Roo. En wat werd er gezegd, toen deze, door velen zoo gewenschte toenadering, een feit was gewor den? De Dagblad-pers, ook die welke de liberale richting huldigt, sprak er nu en dan maar slechts als ter loops van, de conservatieve partij keurde de zaak geen gezette overweging waardig maar toch, één Dagblad is er, dat eene vijandige positie tegenover de liberale partij aannam, tot groote bevreemding, ja lot ergernis van allen, die welen, wat de toestand des vaderlands eischt. UIT DE PERS. De Liberaal heeft een viertal artikelen gewijd aan Godsdienst en Kerkgenootschap. Zijn be schouwingen samentrekkende, komt het blad tot deze conclusion: «dal de beschuldiging der kerkelijke partijen tegen het beginsel van neutraal slaats-onderwijs, als zou het den godsdienstzin der kinderen te genwerken berust op verwarring van hunne gansch onheilige leerstukken en leersttikjes, met hetgeen men onder godsdienst moet verstaan «dat, ten opzichte van dezen laatsten, een school die zedelijke beginselen vruchten van den waren godsdienst inprent, den godsdienstzin zeer zeker niet tegenwerkt, maar zoo sterk mo gelijk bevordert «dat daarentegen het opdringen aan jeugdige hersenen van het duistere en onbegrensde be grip «Opperwezen”, voor den godsdienstzin en de zedelijkheid van het latere leven nadeelige gevolgen zal hebben «dat derhalve het neutraal onderwijs, waarbij de onderwijzer zijn plicht doet, schoon godsdienst loos, toch bij uitstek bevorderlijk is aan gods dienst en zedelijkheid. In overeenstemming hiermede zou het blad art. 23 van onze onderwijswet (art. 26 ontwerp- Heemskerk) als volgt willen lezen «Het schoolonderwijs wordt onder het aanlee- ren van gepaste en nuttige kundigheden, dienst baar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot deugd en zedelijkheid, zonder dal «De onderwijzer zorgt, dat niet, door het kening houden met kerkelijke of andere deelen, afbreuk worde gepaan aan heid van het onderwjjs.” Het Handelsblad verhaalt een geval van af zetterij, zooals er dezer dagen te Amsterdam meer in practijk schijnen te zyn gebracht. Iemand had een afspraak op een afgelegen ge deelte van den openbaren weg aan de IJzijdeen. werd daarbij plotseling overrompeld door een man, voorgevende nachtwacht te zijn en die den jongen man in hechtenis wilde nemen. Natuur lijk kwam vrij spoedig van den voorgewenden nachtwacht de mededeeling, dat hij voor zekere hij wierp de liberale partij iets toe, dat de j kracht harer oppositie, althans tijdelijk, moest breken en dit was: «onderling overleg” over de middelen waardoor en over de wijze hoe de Oos- tersche Quaestie in der minne kon worden bijge legd. Hij zond Salisbury naar en laat dien daar spreken zooals de liberale par tij wenscht dat hij spreken zou. Hij liet alzoo toe, dat Salisbury in deTurksche hoofdstad aan den leiband loopt van de opposi tie en door dit diplomatisch schot verlamde hij de vleugels, door eene machtige tegenpartij zoo dreigend uitgeslagen. Wat Sir Elliot die des Sultans oor heeft, buiten de conferentie uitvoert, daarover zul len wij geen woord zeggen. Zoo regeeren dan conservatieve Kabinetten, li beraal Keeren wij nu terug lot het ministerie-Heems- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Toen het vorige Ministerie aftrad, was hel ook de N. Rottevdamsche Courant, die aanstonds uitriep «nu behoort er een conservatief Ministe rie op le (reden 1” en wij gelooven zelfs dat zij den heer Heemskerk aanwees als het hoofd van zoodanig ministerie. Wat zij wenschle is geschied. Was, wat het Ministerie Heemskerk deed, ook T geen zij wenschle De heer Heemskerk is nu de leider van een conservatief Ministerie hij-zelf heeft dat in ronde woorden gezegd maar ging hij altijd zijn eigen weg Voelde hij niet, dat de liberale partij hem een onzichtbare leiband had aange daan in welke hij zich, goed of kwaadschiks bewoog, en kwam hij zoo niet dikwerf waar hij eigenlijk niet wezen wilde? Hoorde hij niet, dat daarom een lid der liberale partij zeide «als ik de oogen sluit, en alleen luister, dan zit vóór mij een liberaal Ministerie.” Zoo hier zoo in Belgie. Oneenigheid tusschen de liberalen, riepen een clericaal Ministerie op ’t kussen een nisterie van één dag, zooals men dacht. Men zou goed gedacht hebben, als de onder linge geschillen tegenover den vijand van allen, uit den weg waren geruimd, maar er kwam een punt van verwarring te meer. Men begaf zich tot een onderzoek wie de schuld had van de tweespalt tusschen gelijkdenkenden. Zoo blijft het clericaal Ministerie zitten, niet gemakkelijk, niet genoegelijk, altijd peinzende op welke wijze het zonder gevaar, eigen richting kan volgen en altijd gereed om van het eigen pad af te gacn, als het, dat volgende, in de klem zou geraken. Het zal die klem niet ontloopen, maar hoe veel heeft het, gedurende den tijd var. zijn bestaan, aan de waarachtige vrijheid te kort gedaan wat heeft het, zonder gevaar van tot «heengaan” ge dwongen te worden, voor eigen richting kunnen uitwerken De liberale partij in Belgie regeert door een onwillig Ministerie. Zij belet, dat het Ministerie groot kwaad doet, maar het Ministerie verhindert dat het liberale beginsel tot zijn volle kracht komt. Zoo hier zoo eeniger mate in Engeland. Een conservatief Ministerie staat er aan ’troer van het schip van Staat, en hoevele bekwame en aanzienlijke staatslieden zich ook op het dek bevinden, hoe dikwerf er ook een stoute greep naar het roer werd gedaan, Disraëli blijft op zijn post. De liberale partij ziet steeds rond hoe zij hem den voet zal kunnen ligten, maar tot nu zonder gcwenscht resultaat. Soms stond het geschapen alsof de Oostersche quaestie *t conservatieve Ministerie tot haar slacht offer zou maken, maar de groote slag kon niet geslagen worden. Disraëli deed wat Malou in Belgie en Heemskerk bij ons in practijk brachten «de militaire intendanten kunnen, op enkele uitzondering na, niet rijden; «de divisie werd in ’t heetste van den zomer in de hondsdagen, naar eene landstreek gezon den, die eene zandwoestijn mocht heeten. «Op den vierden dag moest men reeds ordon- neeren al de randsels op wagens 1 Iedere com pagnie had 2 a 3 wagens noodig ieder batail- lon dus van 16 tot 15 en iedere wagen kostte pi. m. 4 «Schier altijd was er gebrek aan drinkwater en er zijn soldaten geweest die in 24 uren geen druppel water konden krijgen. Er werden weer wagens gerequireerd om water in ’t kamp en bi vak te brengen. Zoo werd op een dag voor een bivak ƒ425 betaald voor water, in karnemelk- tonnen aangevoeld. «Een compagnie die, zonder drinkwaterte kun nen krijgen, een geheelen dag had gemarcheerd, liet ’s avonds te 10‘/2 uur op 3/t uur afstands nog water halen om het eten voor zijne uiige- putte soldaten te doen koken. «Op de eene plaats was fourage te veel, op de andere te weinig. «E«n enkel bivak bijv, had op zeker oogenblik 50 kilogrammen vleesch le veel en er waren bat terijen veld-artillerie die fourages moesten aan- koopen, wijl de paarden niet te eten hadden. Kisten met erwteworsten werden aangevoerd maar ofschoon de Pruisische soldaat en de Pom- meraan, die smakelijk vinden, houdt onze soldaat die voor afschnwelijk en liet ze onaangeroerd. En waaraan was al die ellende te wijten Aan de gebrekkige inrichting van onze inten dance I -* - G>

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1