GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR i)E f 4 No 7. WOENSDAG Een conservatief Ministerie dat liberaal regeert. L biainbnland* tiiiwiiSSiMiB - ii. SHEERER ('0IR1S artikel in het vorig EEN RAAD. s. UIT DE PERS. Z. M* heeft aan A. R. van Voorst, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Hee- renveen. De trommel met papieren, den heer ontvanger te Vriezenveen ontstolen, is aldaar in een ouden boomstam teruggevonden. Al de schuldbekentenissen en obligation waren present, maar niet de f 2000 aan bankpapier en goud. r y met en ook Een weinig Voor de rechtbank te Arnhem werd dezer da gen het vergiftigings-proces-Thuis behandeld. Terwijl onder de zitting aller hart vervuld was met deernis en rouw over het slachtoffer en den misdadiger en men in diepe stilte naar de pleidooien luisterde, lichtte een virtuoos in ’(hen gelen iets uit den zak van een ander, wat hem niet toe kwam Een oogenblik later vroeg hij aan den bestole ne waarom schreit gij niet Het Hof te Arnhem heeft Thuis tol levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den een groote schat aanprees van zich verkrijgen kan eene buitenge- wetsontwerp-Heemskerk er worden ook pogingen Een wetsontwerp tot invoering van bronzen pasmunt, tevens bevattende gewijzigde bepalingen tot wering van den omloop van vreemde koperen, bronzen en nikkelmunlen, is op weg naar den Raad van State. Daarbij is gelet op den moeie- lijken toestand, waarin ten opzichte van het aan nemen van die vreemde munten, onze grensbe woners verkeeren. ernstigen strijd is verworven, maar, zij geloove hetals hare bedillende, soms spottende critiek over liberale leden der Kamer, door het volk om karakter en bekwaamheid tot nu toe geacht, niet zender effect bleef, datzelfde volk wordt ook wan trouwend jegens haar. Het heeft het constitutio neel regeerings-systeem te lief gekregenhet weet te goed welke waakzaamheid en kracht er noodig is, om het te behouden, dan dat hel niet met leedwezen zou aanzien, hoe een Blad, 't welk dit regeeringsstelsel als en hielp veroveren, het om het kwaad te doen. Als de Arnh. Crt. dit niet wil dan is het goed dat zij duidelijker spreke. Dat doet zij niet, zoolang mannen, die haar hoogachtten, vragen: »Hoe is het met de Arn hemsche Courant en wat wil zij toch?’ uit hel buffel Aan en op den wijn f 30,000. Een glas bier kost aan het Badhuis 25 Cents en kost hoogstens 8 Cents. voor ƒ46,000 werd opgepeuzeld, kamerhuur werd ontvangen f 32,182 70 en de baden werd verdiend W. S zegt in de Leeuw. Cour, van het stuk »der Goldonkel”, door het Tooneelgezelschap Au erbach aldaar opgevoerd ’t Stuk is bespoltelijk de chansons waren plat en triviaal ’t orkest valsch, ’t geheel een schandelijke, ellendige boel Daarbij onder de zangers geen enkele dragelijke stem, in éèn woordmuziek voor de Eskimo’s en Samojeden. W. S. hoopt van harte, dat de geheele troep, als hij weer komt met zulk een stuk, worde uit gefloten. In ’t gemeente Badhuis te Scheveningen is in i voor ƒ31,000 aan wijn terwijl De lectuur over het wetsontwerp op ’t lager onderwijs verkrijgt een geweldigen omvang en die haar wil bijhouden moet groote ambitie, veel tijd en veel geduld hebben. De zoogenaamde groote dagbladen leggen de patiënte onder ’t ontleedmes en houden met aan dachtige lezers een breedvoerige cursus over hare gezonde en gebrekkige constitutie, en de kleinere geven uittreksels van die artikelen of trachten met eene vingerwijzing te bewijzen, waarin zij aannemelijk en waarin zij gansch en al verwer pelijk is. Voeg daarbij nog de redevoeringen in den lan de reeds gehouden of nog te houden over ’t geen in ’l ontwerp staat, en niet staat en men kan ee- nigszins berekenen welke sterke vertel ings-orga- nen men moet hebben, om niet van streek te gera ken. Hierover nadenkende, durven wij onze lezers wel den raad geven, om goed te luisteren naar 't geen gezegd wordt lot lof en tot veroordeeling van het ontwerp, maar toch vooral dit ontwerp zelf altijd bij de hand te hebben, ten einde te hooren wat het zegt. Er wordt zoo veel gere deneerd en geschreven, dat men den tekst der Wet vergeet niet of niet goed verstaal wat er geschreven is, en ’t harnas aanschiet voor de meening, dikwerf van anderen. Er staat geschreven dat moet men weten en dan kan men luisteren naar het oordeel dat daarover wordt uitgesproken, en zelf oordeelen. Niet hooren naar ’t oordeel van anderen, vóór gelezen te hebben, want heeft men eene gevestig de opinie, wat is er dan dikwerf noodig om die uit het verkeerde in het rechte spoor te brengen! In het jongste nommer van Uilenspiegel komt een plaat voor, zocals men er meer in wenschen zou. De Nederlandsche maagd staat tegenover de hoofden der verschillende fraclien in de Tweede Kamer, Heemskerk, Kappeijne, Wintgens, Van Nispen e. a. Zij is omgeven door een troepje kinderen, die zich, verlegen voor de heeren, tegen haar aandringen, en voegt de voor haar staanden toe: «Wat ook uwe plannen zijn, mijne heeren! en welke besluiten gij ook nemen moogt be denkt dat het de belangen van ’t opkomend ge slacht zijn waarover gij te beslissen hebt. Laat van uwe politieke beschouwingen deze lie- e-- ve kinderen niet de slachtoffers worden1875 gedronken De Vereeniging: Volksvlijt zal in wone vergadering hel in discussie brengen en aangewend om door het bestuur der Maaischappy tot Nut van't Algemeen zoodanige vergadering te doen uitschrijven. Ingevolge besluit van de Provinciale Staten in Overijssel, zullen in dezen winter in die provincie twee en dertig lezingen worden gehouden over onderwerpen van landbouw, tuinbouw veeteelt enz. Heeren Gedeputeerde Staten hebben de plaat sen, waar deze lezingen zullen plaats vinden, aan gewezen. ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Ook het Vad, ziet zich verplicht de Am. Crt. wegens haar vinnig optreden tegen mr Kappeij ne en de liberale partij in de Tweede Kamer terecht te zetten. In een barer laatste nommers schreef de A. C.: »De onderstelde reorganisatie »der liberalen, al volgde zij uit het enkel feit der t>benoeming van een hoofd, bestaat in werkelijk- sheid niet, want de liberale partij heeft niemand slot haar hoofd benoemd en geen benoeming sbuiten haar om gedaan bekrachtigd. Zij is «hoofdeloos nu, als zij sinds lang geweest is. »Wat de liberale club der Kamer onder elkan- sder en over zich zelf besluit is daarom nog «geenszins een besluit der liberale partij. De li- sberale Kamerleden kunnen een hunner tot lei sder van het debat in de Kamer voor hun kleur «kiezen; dit is een zaak, die uitsluitend hen aan- «gaat; als zij bemerken een hoofd te behoeven, «een die voor hen denkt en hun voorzegt, hoe «zij spreken er. stemmen moeten en wanneer zij «zwijgend moeten aanhooren, hebben zij gelijk «zich een hoofd aan te schaffen en zijn inspiran- «tien te volgen, maar dit alles gaal om buiten «de waarachtige partij, buiten hel liberale land.” Hiertegen voert nu het Vaderland aan dat er een groot onderscheid bestaat tusschen partij-or ganisatie in een constitutioneelen staat en onder werping van alles en allen aan één wil. Daarbij komt dat de heer Kappeijne omgeven is door een permanent comité van advies, bestaande uit eenige der meest op den voorgrond tredende leden, de hh. Blussé, Van der Putte, De Vries, de Roo en Smidt. Wat eindelijk de opmerking betreft dat er tusschen de leden fier partij geen eenstemmig heid heerscht omtrent de meest belangrijke pun ten van regeeringsbeleid,durft het Vad. met de meest vrijmoedigheid verklaren, dat zy onjuist is. «Maanden lang voordat men tot de keuze van een «leader” overging, zegt het blad, heeft men in comité generaal de voornaamste vraagstukken van den dag behandeld en van harte hopen wij, dat onze geestverwanten weldra in de gelegen heid zullen komen aan de natie te toonen, dat hun eendrachtige samenwerking in de toekomst voor het Staatsblad en dus ook voor het land gezegende vruchten kan afwerpen.” Met de papieren servetten, die in vele gezin nen, maar vooral in logementen en restaurants gebruikt worden, had in de vorige week in een café restaurant te ’s Hertogenbosch mag men althans de daar verschijnende Pr. Nbr. en ’s Hert. Cour, gelooven een aardig voorval plaats. Twee buitenlui, die zeker ter jaarmarkt goede zaken hadden gedaan, traden binnen en bestelden elk een beafsteak of, zooals zij zeiden, «eenen biefstuk”. Spoedig kwam «Jan” ’t noodige gereedschap, bord, mes, vork voor elk een servetje, aangedragen, later kwam de beafsteak zelf. Intusschen vielen onze luidjes maar niet aan maar bleven eenigen tijd tegen elkaar zitten lis pelen blijkbaar moest iets niet in den haak zijn. Inziende echter dat men zóó niet verder kwam en natuurlijk watertandende om met den geuri- gen schotel slaags te raken, werd eindelijk *t vuur geopend ’t servetje bleef op T bord liggen, de beafsteak er boven opvervolgens de saus er over, toen werd ’l mes ter hand genomen en daar ging baefslaek enservetje met volle zei len naar de maan of liever naar de maag. Dat de lachlust der aanwezigen zich luide deed hooren wie, die ’t hun kwalijk zal ne men Mogen onze vrinden geen last van de servetjes ondervinden «De dagblad-pers, ook die, welke de liberale «richting huldigt, sprak nu en dan maar slechts «als ter loops van do toenade'ing onder de libe- «rale leden der Kamer, om de een of andere «reden van elkander vervreemd tot stand «gekomen, en de conservatieve partij keurde die «zaak geen gezette ovei weging waardig maar «toch èèn Dagblad is er, dit eene vijandige po- «sitie tegenover de libeiale partij aannam, tot «groote bevreemding, ja tot ergernis van allen, «die weten, wat de toestand des vaderlands «eischt.” Zoo eindigden wij ons nummer. Dat Dagblad is de Arnhemsche Courant Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Woensdag is voor de arrondissemenls-recht- bank te Breda behandeld de geruchtmakende zaak der nalatenschap van den pastoor P. J. Werden, begroot op ongeveer 300.000. De uitspraak is bepaald op 13 Febr. a. Chapeau bas zeide of dacht men vroeger, als van haar, de eerste in de gelederen van de strijders voor de waarachtige vrijheid op staat kundig en godsdienstig gebied, werd gesproken. «Zij heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens hel Nederlandsche volkdat is eene welverdien de lofspraak, en velen doel het daarom leed, da' het tijd is geworden, om haar daaraan te her inneren. Welk gezag had de Arnhemsche Courant even vóór en langen tijd na het zoo gewichtige jaar 1848! Hoe gretig werden hare hoofdartikelen over onze Binnenlandsche staatkunde en naar aanlei ding van de discussiën over zoovele belangrijke wetsontwerpen in de Kamer, gelezen Wat tintelde menige harer karakterteekeningen van onze volksvertegenwoordigers dier dagen, van fijnen humor en aangrijpenden ernst! Wat ze toen was de invloed hebbende, de gevierde, ook de gevreesde eene breede scha re van Nederlanders van leeftijd en ondervinding staat het nog levendig voor den geest en nog menigeen speelt het chapeau bas om de lippen, maar:bij zegt het niet. Wat de Arnh. Crt. vroeger was, dat weet hij en hij vergeet het niet wat de Arnh. Crt. nu is, weet hij niet, en dit hindert hem. Een hard woord over haar te spreken, een verleden zóó roemrijk, weerhoudt hem, maar hij zou haar zoo gaarne toeroepen: le nom oblige! De Arnh. Crt. wijst thans bij elke gelegenheid op de onmacht van de liberale partij in de Ka mer en zij doet dat, althans schijnbaar, con amore; zij stelt die partij gedurig den volke voor als afbrekende, zonder de kennis, zonder hel talent, zonder den tact te hebben tot weder opbouw zij draagt er toe bij dat het volk de mannen leere wantrouwen, op wier bekwaamheid en politieken ernst het meent te mogen rekenen- zij begint het gebouw te ondermijnen, ’l welk sij hielp ontwerpen en oplrekken, een werk, waar op zij trotsch mag zijn en waarvoor ieder, die het weet te schatten, haar dankt. Zoo schaadt de Arnh. Crt. de vrijheid, die na

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1