GEJIEM Ell IIET ARMWSSEJIEiXT SNEER NIEliWS- EN IIIFERTENTIE-IILIII VOOR HE I I h No. 8. 1877. T W TER D 'V 1 OEEKEH COU L de onderwijs-wel II IV N EXLAM) i i PERS. U I T DE J in- onze L De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen op Maandag 5 Februari, ’s namiddags te 3 uur. weer aan hel van on- ’t N. v. d. D. schrijft Madame de gravin d’Oultremont sticht nog na haar dood groote verwarring. Door haar huwe lijk met Koning Willem 1 kwam zij in ’t bezit Naar hel Pad. verneemt, zal de Tweede Ka mer bij tiaar terugkomst in Februari een nieuwe kieswet ingediend vinden. ZITTING DER TWEEDE KAMER IN OPENBARE DISCUSSIE KOMEN De heer de Pinto heeft zich de vraag gesteld: wal moeten en wat kunnen wij van een Joodsch en algemeen godsdienstig standpunt verlangen van eene nieuwe wet op hel lager onderwijs De heer de Pinto betoogt, dal bij hel onderwijs de godsdienst op den voorgrond moet slaan en wil daarom aan art. 23 van de tegenwoordige wel «(luidendehet schoolonderwijs wordt onder hel «aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden «dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de «verstandelijke vermogens der kinderen”) toege voegd hebben eene zinsnede van den- volgenden inhoud «aan de bevestiging van het geloof aan «God in hunne harten en aan hunne opleiding «tot een waarlijk godsdienstig, dat is deugdzaam «leven.” Verder verlangt hij eenige wijzigingen in de wet ten gerieve der Israëlieten. Zoo wil hij «dat «de openbare school moet gesloten zijn op al de «dagen, waarop het aan de leden van de erken- »de kerkgenootschappen, volgens de voorscbi iflen «van hun godsdienst, is verboden hun dage- «lijkschen arbeid te verrichten.” De heer de P. zou tevreden zijn, wanneer die bepaling slechts werd toegepast op die scholen waar Israëlitische onderwijzers of kinderen zijn. Ook verlangt de schrijver«dal niemand die «de vereischte acten van bekwaamheid heeft om «als onderwijzer aan de openbare school te kun- «nen worden aangesteld, van die betrekking mag «worden uitgesloten op grond, dat hij is gods- «dienstonderwijzer bij een of meer kerkgenoot- «schappen, wanneer hij als zoodanig builen de «voor het openbaar onderwijs bestemde school - «uren in functie is.” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent?, voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. deze beide zaken in ons maatschappelijk en dividueel leven sticht. Godsdienst zou op verhouding als zoodanig geen anderen invloed kunnen hebben dan dat hij eensgezindheid, ver draagzaamheid, onderlinge hulp, liefde in ’lieven riep. En wat doet het kerkgenootschap Ge zwegen kan worden van de vervolgingen, moor den enz., waarvan de geschiedboeken spreken men sla alleen een blik op den tegenwoordigen tijd. Dan komen wij tot de droevige overtuiging, dat onze gesprekken, zelfs vriendschappelijke, aan kerkgenootschappelijke geschillen gedwongenheid of bitterheid ontleenen dat onze uitspanningsboe- ken rekening moeten houden met den eisch, om de zoogenaamde «godsdienstige begrippen” (d. i. kerkgenootschappelijke vooroordeelen en bijgeloof) niet Ie kwetsen, indien zij niet willen worden uitgemaakl voor brutale, onzedelijke, «goddelooze”, twisl-zaaiende pennevruchten dat onze wetenschap nog op vele plaatsen en in vele opzichten haar licht onder een korenmaat zou moeten verbergen, indien zij al weder dezelfde veroordeelen wilde ontziendat op den kansel «voorgangers der ge meente” de menschen tot verbittering ol minach ting jegens elkander aanzetten dat op vele scho len reeds bij de kleine kinderen voor die verbit tering de kiem wordt gelegddal parlementsle den elkander om dezelfde oorzaken beleedigen, ja te lijf gaan dat de hooge regeeringen zich door meergenoemde veroordeelen moeten laten leidendal het lot van geheele staten er van at hankelijk wordt gemaakt, zoodat zelfs niet zelden bloedige oorlogen er uit voortvloeien kortom, dat in tallooze gevallen te veel om hier op te noemen ellende onder de menschen wordt gesticht, zoogenaamd ter wille van den weldadi- gen en eerbiedwaardigen godsdienst, maar in den grond slechts om voedsel te geven aan kleingees tige kerkelijke twisten, waarmede niet zelden de heersch- of hebzucht van bedriegers gepaard gaat. Op ons individueel leven wordt eveneens ver keerde invloed uilgeoefend door de verwarring der beide begrippen. In 90 van de 1 0 gevallen wordt aan den vorm gegeven wat aan het wezen toekomt, en men meent met te zorgen voor cate chisatie en «aannemen” alles gedaan te hebben wat te doen is. ’l Blad besluit aldus: «In het midden latende, in hoeverre de kerkgenootschappen, mei hunne leerstellingen, leeraars en andere accessoiren, nut tige werking kunnen uitoefenen (en vele leeraren als individuen, kunnen en doen dal zonder eeni- gen twijfel), hebben wij meenen aan te toonen, dal zij geheel onderscheiden, ja soms tegenstrij dig zijn met de eerbiedwaardige vlag, waaronder men ze voortdurend binnensmokkelt, met den godsdienst. Moge ons betoog enkelen van die verwarring en hare schadelijke gevolgen hebben teruggehouden, dan zal het ongeveer het nut heb ben gedaan van een goede preek.” Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.~ franco per post fl.25. Alle brieven en .«tukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. De Midd. Cour, deelt mede, dat de heer Blussé de man is die het initiatief heeft genomen tot een nauwere aaneensluiting der liberalen. Hel Vad. doet de Arnh. Cour, opmerken, dat de heer Blussé een der veteranen is onder de liberalen in de Kamer en oud-minister uit ’t laatste kabi net-ThoibeCke. ’t Is dus onjuist te beweren, dat de zoogenaamde «oude garde” een eigen weg volgt. let op T geen in een de Amst. Crt. mora zoo lezen we daar beslaat er niet of de schoolwet van 1857 m hel 20e of het 21e jaar van haar bestaan wordt herzien, waarlijk het onderwijs zal er niet mede voor- of achteruit - gaan.” Die prachtige conserveerende redenering, die be sloten wordt met: pas trop de zèle, stemt tot nadenken en leidt onwillekeurig tot de boven gestelde vraag. En daar is er op den weg van het wetsont werp op ’t lager onderwijs nog ééne hindernis het ontwerp eener wijziging van kiesdislrieten en van den census. Èn de R. Gatholieke én de confession nele èn de conservatieve leden der Kamer, willen het laat ste gaarne laten gaan vóór het eerste en dit uit politieke kansrekening. Zou kansrekening ook voor nog andere leden eene onverwijlde beslissing van min wenschelijk doen zijn De tijd kan leeren of er tot deze vraag recht was. In eene vergadering der kiesvei oeniging «Bur gerplicht” te Amsterdam, is het wetsontwerp op het lager onderwijs besproken en na eene geani meerde discussie werd met 40 legen 21 stemmen aangenomen deze conclusie «De vergadering is van oordeel, dat het aan- «geboden ontwerp der wel op tiet lager onder- «wijs geene waarborgen verleent, dal overal in «het Rijk van overheidswege voldoend openbaar «lager onderwijs zal worden gegeven.” In het slotartikel over godsdienst en kerkge nootschap van het weekblad De Liberaal wordt opgesomd welke nadeeling de verwarring van Toen de heer Moens, de onvermoeide kamp vechter voor ons Volksonderwijs, in Februari van ’t vorige jaar zijn voorstel indiende tot wij ziging van enkele bepalingen der Wet op het Lager Onderwijs en in zijne daarbij gevoegde me morie van toelichting de redenen ontvouwde, wel ke hem hadden aangespoord om in deze belang rijke zaak het initiatief te nemen, toen was het hoofdmotief van den voorsteller: niet zonder groote schade voor het onderwijs, kan de her ziening der wet van 1857 langer worden uit gesteld Hij, die, in zijne betrekking van Inspecteur van het Lager Onderwijs, in de eerste gelegenheid was geweest de leemten en gebreken van de thans vigeerende wet te leeren kennen hij verklaarde toen reeds; dat, var. ’t geen hij voor stelde, in volle mate gold daar is periculum in mora. «Zmder onberekenbaar nadeel voor de geheele maatschappij,” verzekerde de voorsteller, die toch wel geen onbevoegde zal genoemd worden kon in dezen niet ongedaan blijven wat te doen was.” En wat de heer Moens zeide, werd hel niet telkens op nieuw verkondigd door alle deskundi gen. Is thans reeds niet voor lang bij het ontwikkeld deel onzer natie de overtuiging geves tigd geworden, dat ons openbaar lager onderwijs veel te wenschen overlaat en herziening van de Wet van 13 Augustus 1857 dringend noodig is? Daar is periculum in mora zeggen thans dui zenden in den lande, die in een degelijk funda ment, bij het opkomend geslacht gelegd, de waar borg zien voor de toenemende ontwikkeling en vooruitgang van het Nederlandsche volk. Daar is periculum in mora, omdat dat dege lijk fundament thans niet overal en voldoende ge legd kan worden. De wet van ’57 ook een kind van haar tijd, maar sedert lang oud beslje geworden de wel van ’57 is in ’77 reeds meer dan veroordeeld. «Geef ons een nieuwe wet, die betere waarbor gen aanbiedt voor de ontwikkeling onzer kinde ren naar hoofd en hartzoo roepen duizenden in den lande de volksvertegenwoordiging toe, en «bedenk daarbij dat elke dag vertraging in uw arbeid, tot onberekenbaar verlies moetheiden voor de intellect ueele werkkracht onzer kinderen. Mag die wensch naar spoedig handelen nog langer onvervuld, mag die roepstem een vox cla- mens in deserto blijven «Zij mag dat niet, maar zij zal dat ook niet 'lijven; zou men ons kunnen antwoorden «het bekende ontwerp-Heemskerk is immers aan de orde gesteld.” ’t Is zóóDat ontwerp tot op zekere hoogte een kind met een waterhoofd dat ontwerp is ingediend, maar aan de orde gesteld Zie eens Als de kamer omstreeks de helft van Februa ri bijeenkomt, wordt genoemd ontwerp naar de er, m- I iet al, 1 de s de g ra- 1 ZAL HET WETSONTWERP TOT HERZIENING afdeelingen verzonden, en dat der rechterlijke or- VAN HET LAGER ONDERWIJS NOG IN DEZE ganisalie rechtbanken en kantongerechten in openbare behandeling genomen. Uil de afdeelingen keert het ontwerp op ’t la ger onderwijs weer terug naar Binnenlandsche Zaken, zeer zeker mei een groot gevolg van aan merkingen en opmerkingen. De regeermg leesl en herleest die en wijzigt haar ontwerp hier en daar en laat het weer cours nemen naar de Tweede Kamer, vergezeld van hare overwegingen en beschouwingen. De commissie van rapporteurs beoordeelt of het zoo gewijzigd ontwerp op nieuw in de aldee- lingen behoort onderzocht te worden, en vrij waarschijnlijk zal zij van die meening zijn. In dit geval komt het nog eens departement van Binnenlandsche Zaken en, daar in de Kamer teruggekeerd, wordt het der de Parlemenls-hamer gebracht. Wie kan nu belooven dal het ontwerp in deze zitting tot de afgedane zaken zal belmoren En toch schrijven we reeds 1877 en is het voorstel Moens reeds bijna een jaar oud. En toén reeds kon de herziening der wet van 1857, zonder groote schade voor hel onderwijs, niet lan ger worden uitgesteld. De Minister zegt men zal eene spoedi ge behandeling niet belemmeren; inaar: en zietdaar de hoofdvraag waarop vooral gelet moet worden, als er sprake is van periculum in mora zal hij zich ook beijveren om die mogelijk te doen zijn Dit laatste is niet op te maken uit het ant woord dat hij omtrent deze quaestie in de Eer ste Kamer gaf. Die vraag komt vooral aan de orde, als men schrijven uit den Haag aan beweerd wordt«Periculum in Het Staatsblad beval in no. 15 een k nink- lijk besluit van 23 dezer, tol hol buiten wei king stellen van de koninklijke besluiten van 2 Maart 1873 en van 6 October 1873, belrekkehjk het verbad van in: en doorvoer, van buitenslands, van rundvee, schapen, enz. Dit besluit berust op de overweging, dat het verschijnen van veepest in Duitschland en Enge land gevaar van besmetting door in- en door voer van builenlandsch vee, schapen, bokken en geiten en van de daarvan afkomstige deelen doet ontstaan en verbod van dien in- en doorvoer der halve noodzakelijk is gebleken (Ten gevolge van bovenstaand besluit is het koninklijk besluit van 8 December 1870 weder van toepassing op scha pen, bokken en geiten en de daarvan afkomstige deelen. Art. 1 van dal besluit luidt: De in-en doorvoer, van buitenslands, van rundvee, schapen, bokken en geiten en van versche huiden, versch en gezouten vleesch ongesmollen vet, mest, on bewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen, hoor nen en van allen afval van genoemde dieren, is verboden.”)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1