NIEI'WS EÜ AIHERTEATIE BUB Ï00R HE is; 7. No 9. W O E N S D A A M a e r s 1 Middeneeuwsch of Modern A je X ie- i<l of! s k Zuivelbereiding SHEERER 01 III J ra te iet a en ern U IT DE PERS. hun - ia I i I a e n loor ),34 9 51 door door door 0 14 t s 8t- ik- os 9 te le ft u te j- r- A s. u- jt- rusllijden per dag en ook nog een zekerd zijn. een slijl, die, naar ver- j 5') ,553 ,h r,58 3,43 J.— door 3,15 van grieven als er grieven bestaan." De Bulgaar had karakter en weigerde de pe titie te teekenen. «De inhoud daarvan strydt met mijne innigste overtuiging!” zeide hij, en de Groot Vizier ging heen, hem hartelijk beterschap wenschende. Een meester in de kunst, om door de taal zij ne gedachten te verhei gen die Midhat Pacha. Ook de Grieksche Patriarch, het lijden zijner zijner oogen had zijn hart geen deel. De Groot-Vizier van Turkije had hem tot zijn speelbal gemaakt. meesters bij uitmuntendheid waren, en dikwerf ook te weinig notitie namen van de billijke wen- schen van hen, die, wal zij deden bouwen, moes ten bewonen. Intusschen, de kerkvoogdijen zijn door die verandering van toezicht, uit den regen onder den drup gekomen. Fatsoeneerden de heeren van der, Waterstaat kerk en pastoiie naar modernen trant, de Ryks-adviseurs zijn aanbidders van den midden- eeuwschen slijl en verkneukelen zich in ‘t aan schouwen van lage deuren en ramen met kleine ruiljes in spitsbogenstijl, hunne meening, de zielen boven de aarde heft. Een Proteslantsche kerk, naar ’t hart der Rijles adviseurs, kan zoo, met weinig veiandering, voor ’t gebruik der Roomsche kerk dienen. Over die domper-manie deradviseurs wordt bil lijk geklaagd en zij zullen wel genoodzaakt zijn, om te beproeven, of ze daarvan verlost kunnen worden trouwens de Protestanten begeeren ’s Lands geld, ook hun geld, niet besteed te zien tot verheerlijking van een stijl, die kwalijk te rij men is met het karakter van den Protestant- schen godsdienst. In de Synode is deze quaestie ter sprake ge bracht, maar nog geen besluit dienaangaande ge nomen. Zij is echter niet van de rol en als de Rijks-adviseurs van hunne midden-eeuwsche dwee- perij niet genezen weiden, zal er luider en krach tiger protest opgaan. Die eene Rijkssubsidie voor Kerkbouw of Kerk-vernieuwing, Pastoiiebouw of Pastorie-ver- nieuwing wenscht te ontvangen, moet bouwen naar den smaak van de Rijks-adviseurs. Vroeger was dit toezicht opgedragen aan amb tenaren van den Waterstaat, die niet allijd bouw- In de Standaard wordl door mr. S. L P. te Leiden groole ingenomenheid betuigd met de vra gen, door den minister van justitie aan de ka mers van koophandel gericht in zake de vaststel ling van wettelijke bepalingen omtrent den arbeid van kinderen, jongelieden en vrouwen. Een van deze luidt: «Behoort de wet aan kinderen, jon gelieden en vrouwen jaarlijks enkele vrije dagen te verzekeren, hetzij met, hetzij zonder behoud van loon T’ Deze vraag staat in ’t nauwste verband met de afschatling der kermis. De schrijver is geen voorstander van de kermis, maar antwoordt toch bevestigend op de vraag of zij, die het meest de lasten des levens te dragen en het zwaarst en het. langst te arbeiden hebben, geen uitspanning in den loop van het jaar noodig heb ben. Schaft men de kermis at, dan verdwijnt ook de vrije dag, die dan gemeenlijk verleend werd, tegelijk met andere uitspanningen, die zich anders niet voordoen. In Engeland heeft de werkman tusschen 15 Maart en 1 October 4 heele of 8 halve dagen vrij, terwijl hem krach tens de factory-acts (fabriekswetlen) nog vaste minder wei kuren per week, halven vrijen dag op Zaterdag ver in Nederland gebeuit van dit alles niets, en als men nu nog overal de kermis af schalt dan verdwijnt ook deze uilspanningstijd. De quaestie van de afschaffing is echter dadelijk opgelsst, als voortaan door de wet arn den Ne- derlandschen arbeider vier vrije dagen worden geschonken. Dan toch komt de vereeniging tot veredeling van volksvermaken aan de orde, welke Die woorden zijn op aller lippen, juist niet om dat de heer Mr. Levy die onlangs op gebiedenden toon gebruikte, maar omdat zij geschreven ston den boven de raadzaal van den grooten Nationalen Raad te Conslantinopel en boven de tribune der liberale kiesvereeniging te Antwerpen. Maskers afriep de heer Mr. Levy om zich zelven eens te amuseeren, of in een politiek de lirium, maar daar ginds in de stad, onk op zeven heuvelen gebouwd, schreef de hand eens staats- mans, in onleesbaar schrift, die beide woorden aan den muur der Vergaderzaal, nadat ze vooraf fluis terend door een der schriftgeleerden aldaar wa ren veilaald’ «zijn er blooden of verraders onder U, dat zij «hun masker afleggen en spreken 1” 4 Maskers af! was het devies op het open vi zier waarmede de Antwerpsche liberalen zich in positie stelden tegenover het Belgische ministerie. «Wilt gij riepen zij tegen den kabinels-presi- dent onze vrijheid schenden welnu, ontdoe u dan van liet constitutionele masker, opdat een ieder zien kan wie gij zijl I” Wij willen, dit Maskers aftot opschrift voor ons hoofdartikel kiezende, ons eens eenige oogen- blikken verplaatsen in de vergaderzaal van den grooten Nationalen Raad van Turkije, bijeenge roepen om te antwoorden op de vraag: «wenscht gij dat de verhevene Porte de voorstellen der Mogendheden aanneme of dat zij die verwerpe?” De leden van dien Raad waren 240 in getal en daaronder 60 a 70 christenen, geestelijke opper hoofden van alle niel-Mahomedaansche gemeenten in de hoofdslad. Daar waren orthodoxe Grieken en orthodoxe Armeniërs, Gatholieke Armeniërs en Gatholieke Grieken, Kassoenisten en tegen- voelers van deze, en hoogst vereerende uitnoodi- gingen waren er gezonden aan den Griekschen Pa triarch Joachim en aan den Bulgaarschen Exar ch Anlhemosen aan den Habam-baschi, den Joodschen Opperrabbijn. Om die gansche, bonte schare bij elkander te drijven was er voor den geslepen Groot-Vizier geen beleefdheid te veel, geen offer Ie groot geweest. Die ’t moeilijkst Ie winnen was, ontving de eer van zijn persoonlijk bezoek de zwakkere zielen werden door zijne getrouwen onder han den genomen. De Exarch van Bulgarije was ziek, roaar Midhad- Pacha drong door tot in zijne slaapkamer. Hij moest zich, uit zuivere belangstelling, van den toestand des geachten lijders vergewissen en tevens diens handleekening hebben onder eene petitie, in welke gezegd werd: «alleen van de Regee- ring des Sultans verwachten wij het wegnemen Deze CO IJ KANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in Ie zenden. is op materieel gebied voor Friesland eene zaak van ’t grootste gewicht. Ook in andere Rijken is daarop de aandacht in hooge mate gevestigd, want de beste boter bedingt de hoogste prijs. Op de Tentoonstelling te Philadelphia was door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bo ter te zien in glazen flesschen, gesloten door kurken stoppen, die met lak bedekt waren. Een half jaar te voren waren die flesschen verzonden en de boter werd op de Tentoonstel ling bij eene temperatuur van 42 gr. Celsius ge heel en al vloeibaar en daarenboven volkomen rans. De Deensche boter integendeel, in dicht-gesol- deerde bussen verzonden, was zuiver gebleven en zoo hard en vast, dat zij de algemeene be wondering trok. «Maar vraagt de Landbouw-Courant zou zij die hardheid ook te danken hebben aan in menging van talk of eenig ander vet, dat er niet in behoort De redaclie der Landbouw-Courant heeft twee busjes: het eene Deensche-, het andere Holland sche boler bevattende, en zal de kwaliteit daar van, in tegenwoordigheid van getuigen, aan het proefstation te Wageningen laten onderzoeken. Dat is inderdaad eene zeer belangrijke quaes tie vcor ons «Vaderland” en met verlangen ziet men het resultaat van dat onderzoek tegemoet. Op de internationale Tentoonstelling te Ham burg, waar de zuivelbereiding de hoofdzaak zal zijn, komt hoogstwaarschijnlijk de duurzaamheid der boter ter sprake en kan men dienaangaande op belangrijke beschouwingen en mededeelingen rekenen. Zou het niet gewenscht zijn, dat de Friesche Maatschappij van Landbouw, door een of meer harer leden, op die Tentoonstelling vertegenwoor digd was en deze over wat zij zagen en hoor den, op de Tentoonstelling Ie Sneek te houden, rapport uitbrachten De zuivelbereiding is in Friesland eene goud mijn; maar zal zij dit blijven, dan moet de bo ter eerste kwaliteit, d. i. uitmuntend zijn. Dal menige landman in dat opzicht nog wel iets te leeren heeft, zal wel niet worden tegen gesproken. I geloofsgenooten wegende tegen de beloften der j nieuwe constitutie, vond de petitie niet verleide lijk genoeg, om haar zijne naamteekening te schenken. Hij liet zich dan ook in de raadzaal door Mgr. Cijzigne vertegenwoordigen, terwijl de Exarch van Bulgarije, wegens ongesteldheid, te huis bleef. Midhal-Pacha opende de zitting van den groo ten Nationalen Raad met eene toespraak. Ge»n woord ontsnapte hem, dat eenige Mo gendheid kon krenken, en Ie midden der schitte rendste passages liet hij doorschemeren, dat Tur kije niet door allen onherroepelijk was verlaten. «De Regeering zeide hij moet de voor stellen verwerpen, maar de verantwoordelijkheid daarvan alléén Ie dragen, dat is haar Ie zwaar. Daarom heeft zij den Nationalen Raad bijeenge roepen en aan dezen zij de beslissing.” «Maar vervolgde hij met ernstig gebaar bedenk U wel. Neemt gij de voorstellen aan, dan berooft men ons van grondgebieddan ge ven wij Turkije’s onschendbaarheid prijs; dan is het gedaan met onze onafhankelijkheid I” «En nog eens: bedenk u wel! Engeland Frankrijk zullen, als wij de voorstellen verwer pen, wel onzijdig blijven, maar wat zal Oosten rijk met zijne Slavische bevolking doen Wat zult gij zeggen, als uw Vaderland door den vij and bezet is, uwe vrouwen en kinderen honge ren, uwe jongelingen zijn gevallen en ellende bo ven uwe hoofden rondwaart?” Wat was de uitwerking dezer roerende, slige taal? Zij was die, waarop de Groot-Vizier rekende, want wat hij had gesproken, was reeds gezegd, en de gemoederen waren geprikkeld en verhillerd, en toen hij uitriep: «uw Vaderland zal door de j vijand bezet worden, uwe vrouwen en kinderen zullen Jijden en ellende boven uw hoofd losbre ken I” toen stonden de vrienden var. den gewel digen redenaar op en allen volgden hun voor beeld en door de zaal klonk de kreet: «goed en bloed brengen wij ten offer voor de eer en de onafhankelijkheid van ons Vaderland!” Hij had de overwinning behaald de schran dere Groot-Vizier, maar zij was niet volkomen, het cachet ontbrak er aan en dit was de stem der Christenen. «En wat wilt gij vroeg hij met grooten ernst Daar viel de vertegenwoordiger van den Griek schen Patriarch en hij antwoordde: «de Turken bijstaan, mits de grondwet eene waarheid zij!” «Dat het Rijk vernietigd worde, eer wij zelven het doemen tot een schandelijk bestaan” zei de de welsprekende Bisschop der orthodoxe Ar meniërs, Monseigneur Enfidgian. «Lijf en goed hebben wij veil voor Turkije schreeuwde de Hahambaschi, do Opperrabbijn. Alles schreeuwde: «leve de Sultan, Turkije bo ven en men omhelsde elkander en weende tra nen van geestdrift. Maskers afhad men gelezen aan den wand’ er er wierd geen enkel gelicht. Die er meê kwam, bleef er mee zitten, maar aan het bravo zijner handen en aan de tranen SS ADVEIITENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1