run liLIIEEflTE Efl HET ARItOUNSSE:HEAT SflEEK NIEUWS- Efl AIIVISRTENTIE-BLAII Mill HE 0 No 10. 3 FEBRUARI. ZATERDAG kers M a s a f J. C: SHEERER (01 I Genl tot het door s I on verdragelijke wijs- i BIX?. KA LA5 D- 2 Muetle de Portici »weg met het Ministerie »Gij wilt ons overleveren aan de Priesterpar- tij! roept de liberale partij Maskers af!” 5 a P. de Bordes, A. Ising us uit ’s Gravenhage. •A >r 5 >1 4 1 ir rr ir 4 >0 6 7 8 3 Naar het Vad. verneemt, is de Regeering van plan het aantal afgevaardigden voor de Tweede Kamer bij de nieuwe kieswet op 84 te brengen. uw ontwerp niet ■*é- ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij don Uitgever. waardigheid en In de Woensdag te Zwolle gehouden vergade ring van de vereeniging Schultevaer waren 75 leden (waaronder 37 afgevaardigden van ‘20 ver schillende afdeelingen) tegenwoordig. Na goedkeu ring der rekening over 1875. sluitende met een batig saldo van 134.35, werd overgegaan tot de verkiezing van leden van 't bestuur. De pre sident, de heer W. U de Jong, werd met accla matie herkozen. Ter vervanging van hel bestuurs lid den heer W. J Schultevaer, die wegens Imo gen ouderdom17 Jan. j 1 trad hij zijn 80e jaar in verzocht had, met meer in aanmerking te komen, werd gekozen de heer T. Portheine, ter wijl werd besloten, dat aan den heer Schultevaer het honorarium van f 100, door hem als secre taris der vereeniging genoten, zou blyven toege- door middel werd gekozen de heer J. Ymker, mede van Jenck kennis had gemaakt met Jut en de zen aan het pralen had gekregen, en aanj Jenck zijn ieder 200 en aan den politieagent Manders.te i en gewjchtig- en II. Goeman Borge-i- RECEPT TOT HET VERVAARDIGEN VAN EEN TOONEELSPEL DAT BEROEMD MOET WORDEN. 1. Eene gehuwde dame, die haar man ont vlucht, in Rusland levend verbrand, daarna door een spoortrein verpletterd wordt en dan zoekt geplaatst te worden als Gouvernante bij hare ei gene kinderen. 2. Een professor, die ’s nachts droomt, dat een vulkaan hem uitspuwt en ’I luchtruim doet invliegen, of dat een torpedo naast zijn bed uit eenbarst. 3. Een echtgencot, die, na verlost te zijn van de verbrandde en verpletterde vrouw, eene an dere kiest en aan deze, zonder de minste aan leiding tweemaal per bedrijf verklaartik be min u 4. Twee kinderen uit het eerste huwelijk, die een beurtzang zingen van heid en van onuatuur. Zietdaar de ingrediënten, waaruit het beroemde looneelspel Miss Muit’ n is gestoofd en dat het publiek wordt voorgezet. Ons is gezonden hel supplement-programma van de internationale tuinbouwtentoonstelling en congres in April van dit jaar te Amsterdam te houden. Op het congres zullen een aantal be langrijke vraagstukken worden besproken. Zij, die willen inzenden, moeien daarvan vóór' 1 Maart kennis geven aan den algemeenen secre taris. Betreft hun inzending zaken met wier op richting eenigen tijd gemoeid gaat dan moest vóór 1 Februari kennis woiden gegeven. Uit geloofd worden Iti gouden medailles groot mo del, (in welks plaals desverkiezende kan ontvan gen worden f 175) 39 dubbele gouden medail les (of f 80) 113 gouden medailles (of ƒ50); 157 groote zilveren medailles (of /20); 270 zilveren medailles (of ƒ10) 270 groole bronzen medailles (of ƒ5), en 309 bronzen medailles (of ƒ2.50; De uitgeloofde prijzen bedragen te zanten ruim 30.000. De tentoonstelling wordt 12 April plechtig ge opend en zal van 13 April lot 2 Mei voor 't pu bliek toegankelijk zyn. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per pust ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in Ie zenden. van erkenning van aan de vereeniging be wezen. Ook werd hij lot eere-voorzitter^ der A'ereeniging benoemd. De werkzaamheden van T secretariaat zullen nader door 't bestuur onderling werden geregeld. Iri de plaats van den heer L. van Oosten te Hoo- geveen i aldaar woonachtig. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van de afdeeling Bé'rger- op Zoom, met een gedicht aan den heer W. J. Schultevaer gewijd. Het groot aantal voorstellen werd achtereenvol gens behandeld. In hoofdzaak hadden zij ten doel: verbetering van scheepvaarten, ’t leggen van tonnen, ’t verplaatsen van bakens, ’t plaatsen van mistklokken, ’t ophefïen van bezwaren voor de scheepvaart wegens het lang gesloten houden van bruggen, enz. Betreffende een voorstel van de afdeeling Zwolle om aan te dringen op verandering der wet, wat aangaat hel bij nacht voeren van seinlichten op kanalen en binnenwateren, waar niet of zeer wei nig gevaren wordt, werd besloten dat een com missie uit de vereeniging zich daaromtrent lot de regeering zou wenden. Nog werd besloten, dat in het vervolg de helft der contributie, door de afdeelingen te innen, aan het hoofdbestuur zal worden overgemaakt. Aan den maaltijd, die op de vergadering volgde, namen 36 ledea deel. kroniek va aide ’t Ministerie kwam tot bezinning. Het bere kende wat te winnen kon zijnwat hoogstwaar schijnlijk verloren zou worden. ’t Heeft het masker een weinig verschoven, maar zal het dat geheel wegnemen? Kan dat wel, met behoud van eer? Tegen den man van karakter, tegen den staatsman, die niet zich-zelven, maar alleen hel I heil des volks zoekt, wordt niet gezegd’t mas ker af! ’t Volk kent de zijnen. Men leest in de Haagsche Gr on, Crt. Er wordt in de laalste dagen druk gesproken over het besluit, waarbij aan Z K. H. den prins van Oranje, op verzoek een eervol ontslag als in specteur der cavallerie is verleend, ’t Was be kend, dal de prins, maanden geleden dal ontslag had gevraagd en dal er toen gaen beschikking op genomen, maar alles aangewend is om den prins te bewegen zijn residentie weder naar Nederland over te brengen. Te vergeefs Wat moet daarvan hel einde zijn Men fluistert van een afstand van de kroon, van interpellaties in de Kamer, ja van wat niet al. Mij dankt, er moest inderdaad een einde gemaakt worden, aan al deze voor de dy nastie nadeelige en minder aangename geruchten en openlijk moest de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk de vraag stellen en de Re geering haar beantwoorden welke de verhouding is iusschen Nederland en den prins »aii Oranje’ of een Nederlandsche prinsen vermoedelijk troon opvolger voortdurend buiten ’s lands woonachtig kan blijven Ik weet wel dal men niemand,, en allerminst een prins uit het Huis van Oranje kan toevoegen Sic volo, sicjubeo,^tat pro rationc voluntas maar wanneer de Nederlandsche natie of haar vertegenwoordiging duidelijk doei blijken van het verlangen om den kroonprins in ons mid den te zien wederkeeren, dan geloof ik, dal’s Kp- nings opvolger dien wensch niet zal afwijzen. Het belang der dynastie en der natie beiden zon doel een oplossing van een der moeilijkheden, die van publieke notoriteit zijn, gebaat worden. Op de algemeene vergadering te Dordrecht is besloten de Maatschappij tol Nut van den Javaan met 1 Februari e. k. te ontbinden. De ontbin ding was het noodzakelijk gevolg van het heug lijke feit, dat het doel der Maatschappij in hoofd - zaak is bereikt. Er was een tijd dat de schepping van dr. Bosch een vereenigingspunt was van allen, wier geweten in opstand kwam tegen de gruwelen van het cultuur-stelsel, maar naarmate de beginselen van waarheid en recht vaardigheid meer en meer het richtsnoer werden ook in de koloniale politiek, verslapte langza merhand weder de belangstelling in de Maat schappij. Men .moge hel betreuren,, maar een feit is het, dat de Nederlandsche natie zich niet met de Indische belangen als met haar eigene bezighoudt. Indien zij bemerkt, dat er in haar naam onrecht wordt gedaan, dan komt er een oogenblik van heilzame reactie maar zoodra zij de overtuiging heeft, dat ook aan de overzijde van den Oceaan haar vlag weer met eere wordt gehandhaafd, benioeit zij er zich met verder me de, het aan de Indische specialiteiten overlalende de beste maatregelen te beramen in het belang van Moederland en Koloniën. Op deze en an dere gronden betoogde dan ook de voorzitter mr. J. van Gennep in de inleidende rede, waar mede hij de vergadering opende dat in Neder land een maatschappij, uitsluitend bestemd om werkzaam te zijn in het belang van den Javaan als blijvende instelling geen wortel zal schieten. Veel meer heil meende hij zich in de toekomst te mogen voorstellen van het instandhouden van een schoolfonds tot bevordering van het inlSndsch onderwijs in Nederlandsch Indië. En dat ook de vergadering van die meening was bewezen, de daarna genomen besluiten. Met algemeene stem men toch werd een schoolfonds met bovengenoemd doel opgericht. Het bestuur over dat fonds waarin ook de gelden voor de kweekschool en het voordeelig saldo der baten van de ontbon den Maatschappij zullen worden gestort, is op gedragen aan een permanente commissie voor het eerst samengesteld uit de heeren I. Van Gen nep te Rotterdam, A. Moens en J H. Maronier te JJtrechl, A. G. Joosten, te Amsterdam en over den drempel van het paleis der Natie kome!” 1 kend als pensioen, als blijk riep een der Wethouders den Minister toe. I het vele goede, door hem En te Gent schreeuwde het opgewonden pu- i is ook de stem die uit Antwerpen en Gent tot het hliek in den schouwburg, na het opvoeren van de Belgische Ministerie wordt gericht, en uit die stem I J~ - spreekt een onweer dat opsteekt en de Ministe- rieele zetels bedreigt. Een conservatiefja een clericaal Ministerie, ’t welk, legen wil en dank, liberaal regeert dit is hel Belgische, en als het zijn oorsprong, het doel van zijn bestaan, verloochent, dan wordt hel tegen gehouden of zelfs teruggedreven de liberale partij, die altijd voor de vrijheid des volks wakend en gewapend op de borstweering staal. De sterkte der liberale partij in Belgie huist in de steden die der clericalen op het platte land. H Volk in de sleden heeft eene gansch andere opvoeding dan dat der dorpen en ’t verkeer bui ten de woning in de steden, de omgang in open bare plaatsen en werk-inrichtingen aldaar, geeft den burger en arbeidersstand andere denkbeel den, dan de boer ontvangt, wiens zedemeester en voogd de pastoor is. Als nu ’t middel gevonden was, waardoor de stembus-macht van het platte land, die der ste den overvleugelde, dan werd en bleef de lagere en hoogere geestelijkheid meester in de Wetge vende Vergadering en koning Leopold eigenlijk niets anders dan de stedehouder van den Aarts bisschop van Mechelen. Luide was er geklaagd over misbiuiken, bij h-.t verkiezings-werk gepleegd, en was vooral de geestelijkheid, zoowel de lagere als de hoogere, die tegenover de stembus in slechten reuk stond. nDat moet veranderd worden!” had de liberale partij geroepen en zij breidelde in gedachten reeds den invloed der clericalen bij de stembus. »Dat zal veranderd wordenwas T antwoord van het Ministerie, en het ontnam aan honder den kiezers in de steden het verkiezingsrecht. Verschillende voorschriften die stembus-kun- stenarijen zouden voorkomen, maakten eene sier lijke lijst om de schilderij, op welke de namen van tal van kiezers, hoofdzakelijk uit kracht van de patentbelasting, waren dporgehaald. Ongeveer aan twintig duizend Belgen, zouden op die wijze hun verkiezings-recht afhandig worden gemaakt Maar voor zulk een goochel-toer waren de oogen van de politieke Belgen te goed open. Nauwe lijks had Malou de bekers opgezet, ouder welke de kiezers zouden verdwijnen, of het liberale Antwerpen en Geut keek den Minister-kunslenaar op de vingers en riep: «houd hem hij wil stemgerechtigden eclipseeren, die dwarskijkers in de Kamer zenden, om Belgie voor clericale stre ken te behoeden Te Antwerpen werd eene volksvergadering uit geschreven, door meer dan twee duizend stem gerechtigden bijgewoond, en de leiders van die auti-clericale beweging voerden daar tegen het SX etsonlwerp en de samenstellers daarvan eene stoute, ja, uitlartende taal. >Wjj zullen wel zorgen, dal De Haagsche correspondent der Middelb. Crt. verneemt dat bij den raad van State een wets ontwerp aanhangig is tot regeling van den let terkundigen eigendom. Het Vad. zegt dat de premie van 1000, uit geloofd door de nagelaten betrekkingen van mevr de wed. Van der Kouwen, aldus is verdeeld Aan Roell’s, die in overleg met en van Jenck kennis had gemaakt met Jut aan het pralen had gekregen, Rotterdam, die in deze de eerste sle diensten heeft bewezen f 100 toegekend. Aan G. T. van Schalen, den schrijver van den allo niemen brief, waarbij de Politie werd bekend gemaakt, dat Hafner tot Jut had gezegd »ik ben de moordenaar niet van mevr. Van der Kou wen”, en de stiefbroeder van Jul, Juhs. Hafner op wiens verzoek en in wiens tegenwoordigheid hij den brief ten zijnen huize had geschreven, zijn ieder ƒ250 toegekend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1