GEMEENTE EN MET ARROMHSSEMENT SNEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE No II. I S’. 7. WOENSDAG EN ;ers- De 4 7. 9 i. ioet- üars- ling- nar- SWEEKER CO I AM r. O a )2 DOODEENVOUDIG VERGETEN! H L N V E V L A M> A' water. Om deze geel- bet hen zeen Iitg. enen bij ien nml taan, van An- J'jr. luaii z. v erlje Brei- >ikke al’je, Nij- >Iar ia Kor- rerts Hikje Bok D. voor bijl.a A M. eb 5.50 6.55Ó 7,17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 951 door door door 10 14 - t /a >2 i. z. non van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den Uit goede bron verneemt bet Dbl dat een wetsontwerp houdende voorstellen betreffende de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zui derzee, bij den Raad van State in overweging is gebracht. De heeren Le Gras, Van Zuylen Haspels deelen mee, dat op de door hen uitgeschreven prijsvraag zijn ingezonden 37 tooneelstukken. De door hen gekozen jury houdt zich met het lezen dier stukken bezig. Daar de meeste stukken Onze Regeering was dezer dagen verplicht eene Commissie te benoemen aan welke de taak zal worden toevertrouwd om op de wereldtentoon stelling, in 1878 te Parijs te houden, op te tre den voor de belangen van Nederland, die aldaar door voorwerpen onze nijverheid en kunst of be drijf, zullen doen kennen. Zij riep bij het samenstellen van die Commis sie, mannen voor haren geest, die ’t zij door hun arbeid,’t zij door hunne geschriften,’t zij door hunne betrekking in de maatschappij voor die taak geschikt kunnen geacht worden, en dat zij er prijs op zou stel len om elke Provincie in die Commissie vertegen- eerst in de laatste dagen van December zijn in gekomen, zal de jury vermoedelijk niet voor de volgende maand haar rapport bij de tooneeldi- rectie kunnen inzenden, APVERTENTIEN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Door ’t Ulr. Dagbl. wordt melding gemaakt van een moedige daad, die op den stormacldigen 30sten Januari 11 op den Rijnspoorweg, tusschen Maarsen en Utrecht, is gebeurd. Kort vóór de komst van trein 13 van Ams'erdam naar Utrecht, waaide op dat deel van den weg een der tele graafpalen om. Alleen de daar werkzame ploeg baas Vleggeert was aanwezig. De paal hing met de talrijke daaraan verbonden draden over het spoor. Vleggeert snelt naar het naaste blocksla- tion, draagt dit op, den komenden tiein lang zaam te doen rijden, ijlt tegen den stormwind in terug naar den omgewaaiden paal, dien hij we der bereikt vóór dat de trein te dier plaatse is aangekomen, heft den zwaren paal overeind, schoort dien met zijn lichaam en weet hem met inspanning van al zjjn krachten staande te hou den, totdat de trein het gevaarlijke punt voorbij is gereden, schoon de zweepende stormvlagen elk oogenblik dreigden èn man én paal omver le slaan. Te Egmond strandde Dinsdag j.l het Ned. stoomschip sUlysses” gezagvoerder Stom van Cadix naar Amsterdam. Met behulp van de red dingsboot zijn 19 der opvarenden gered zeven man verdronken. De kapitein en de 2de stuur man zijn over boord geslagen. Aan het Keteldiep zijn twee lijken aangespoeld. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het de opvaren den van een tjalk, van Sneek op Utrecht, die zich tijdens den storm in de Zuiderzee bij Schok land bevond en vergaan is De provincie Groningen heeft meer door den storm te lijden gehad, dan aanvankelijk uit de berichten der Groninger bladen was op le maken. De uitgestrektheid van de ramp schrijft de Gron. Cour. is nog niet te overzien, maar de ellende, die op verschillende plaatsen wordt geleden, is groot. Niet alleen zijn door den storm kostbare werken verloren gegaan maar ook tal rijke menschenlevens zijn te betreuren. Te Zoutkamp bij de monding van het Reit- diep brak de zware Westpolderdijk naar den kant Vierhuizen door en eveneens de dijken van een paar polders in dën omtrek. Door kracht van arbeid en door de verlichting, die de door braken gaven, kon men den ouden provincialen dijk behouden. Was ook deze bezweken, de ramp van 1825 zou zich hebben herhaald. Een negen tal personen moeten bij deze doorbraak omgeko men zijn, onder welke één, die bij ’t hulpver- schaffen omkwam. Met schuilen werden de be woners van den Westpolder, die op zolders ge vlucht waren, gered. Tal van huizen zijn inge- De aniline-inkt is goedkoop en duurzaam. De inkt is gemakkelijk te bereiden. Men neemt aniline-zouten rood, blauw, vio let, groen, geel. In water, vooral heet, zijn ze allen oplosbaar. Om rooden inkt te verkrijgen loste men fuch- sine in alcohol van 90 0 op doch hel is geble ken, dat deze manier niet goed is. Diamant-fuchsine, in 150 a 200 deelen kokend water opgelost, geeft onmiddell ijk een beste roo- de inkt, die nog beter wordt door toevoeging van suiker of gom. Den vervaardiger kost hij per liter 25 a 30 ets., en in den handel ƒ3,60. Deze roode inkt is in ’t algemeen beter dan de gewone, welke doorgaans vervalscht is. Hij is niet zoo fraai als de carmin, doch mooi er dan de Fernambuck. Blauwe inkt wordt verkregen door 1 deel bleu de nuit (bleu de Paris), in 200 a 250 deelen kokend water op te lossen. Hij is niet zoo goed als die van Berlijnsch blauw gemaakt wordt, doch beter dan die uit indigo of blauw carmin wordt bereid. Violette-aniline-inkt komt het meest voor. Om deze te verkrijgen, lost men 1 deel blauw- violet aniline op in 300 deelen kokend water. Hij is zeer vloeibaar en droogt snel. Beijer, te Chemnitz, verkoopt dezen inkt on der den naam van Tinte für die elegante Welt, Encre pour la noblesse, Ink for the Superistij. Anderen noemen hem Extra feine violette Sa- lontinte, of Furieuze et brillante Encre de Sa lon." De handelsprijs is van ƒ2,60 tot ƒ3,60 per liter. Groene aniline-inkt is de fraaiste, doch ook de duurste. Hij wordt bereid uit 1 deel jod-groen en 100 a 110 deelen kokend De kleur is lichtblauw-groen. groenachtig te krijgen, voege men er een weinig picrine-zuur bij. Geele inkt wordt zelden gebezigd. Hij kan gemaakt worden door een deel picrine- zuur op te lossen in 120 a 140 deelen water. Deze is beter dan alle overige geele inkten. Waren voorheen galnoten en ijzer een hoofd - bestanddeel van inkt, thans hebben de steenkool- producten een grooten invloed op het maken van deze voor allen onmisbare vloeistof. Zonder inkt geen beschaving, zonder bescha ving geen wetenschap, zonder wetenschap geen welvaart. Te Ommerschans is, volgens het N. v. d. dezer dagen een verpleegde opgenomen de eerste keer die den ouderdom van 98 jaren heeft bereikt. woordigd te zien, zou niet alleen een bewijs van courtoisie, maar van overleg en verstand zijn. Elke Provincie toch heeft in ’t geen de nijverheid of kunst er voortbrengt, en ’t geen de bodem er op levert, iets eigenaardigs, en de hoogte waarop het vernuft er staat en de voortbrengselen waardoor het zich van de voordeeligste zijde doel kennen, kan men het best te weten komen van hen, die zich te midden van de bevolking bewegen, in vloed uitoefenen op haar leven en werken en al- zoo voor het doel, ’t welk de Commissie tracht te bereiken, krachtige hulp kunnen verleenen. Onder die gedachten werd overal eene revue gehouden over de Commissie door de Regeering benoemd en ieder zocht naar zijn man, aan wien, in 't belang der gewichtige zaak, een mandaat zou mogen worden toevertrouwd. Ook in Friesland, Groningen en Drenthe wer den de namen van de leden der Commissie ge lezen en herlezen en vond men er oude en goede bekenden, namen, die door T gansche Land goe den klank hebben, alleen die in ’t Noorden bekend staan als bekwame industriëlen, als man nen die in den theoretischen en practischen land bouw eene onbetwiste reputatie verwierven, schit terden op de Regeeringslijst door hunne afwezig heid. Die haar opmaakte en daartoe specialitei ten zocht, trok een kring op de kaart, die niet verder reikte dan tot Drenthe, óf, die met de formatie var. de Commissie belast was, gaf zich geene moeite om daarvoor ook iemand in ’t Noor den te vinden, óf, doodeenvoudig- hij vergat het. Booze toeleg tot veronachtzaming, neen, daar aan gelooven wij niet. Geringschatting van onze nijverheid en van on zen landbouw wij zullen niet zeggen dat die uit de lijst van de namen der Commissie spreekt. Neen, het Noorden, dat «aanhangsel” van Hol land werd...: vergeten 1 Dat zal het wezen en dat mogen wij ook wel zeggen, want het is niet de eerste keer, dat men le ’s Hage met zijne gedachten niet in ’t Noor den kan komen, als daarin eene attentie was gele gen. Dat is hinderlijk, ja heeft ditwerf ergernis ge geven, en hoe komt het Eéne oorzaak zouden wij wel durven noemen, nameljjk deze: aan de Departementen van Alge meen Bestuur zijn de meeste hoofdambtenaren weinig bekend met het Noorden, met noordsche toestanden en met mannen van studie, met in- dustriëelen van naam, met landbouwers, die daar, door wetenschap en practijk, den bodem tot eene goudmijn maken, die onder alle standen der Maat schappij welvaart en zegen brengt. Pour nous et pour nos amis dat is eene Haagsche spreuk, en de laatste zijn wel zóó tal rijk, dat er aan geen Noorman kan gedacht wor den. De Regeering zou echter recht en ook wèl doen, als zij in voorkomende gevallen er een wei nig meer werk van maakte, om niet zoo vergeet achtig te zijn. Vergeten le worden, is voor niemand aange naam, ook niet voor den meest bescheider.e on der de menschenkinderen, maar hel Noorden is in elk opzicht gerechtigd, om in publieke zaken gekend te worden. Het is voor de regeering raadzaam dat niet le vergeten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Er is behalve water, wellicht geen vloeistof, die van zoo groot gebruik en waarde is als inkt. Zonder inkt geen onderwijs, geen kennis, geen wetenschap. Inkt is onmisbaar, om de gedachten mede te deelen, om personen met personen in aanraking te brengen. Inkt regeert in zeker opzicht de geheele we reld want zonder schrijven en drukken is het hedendaagse!) verkeer ónmogelijk, en schrijven of drukken zonder inkt is ondenkbaar. De oude Romeinen gebruikten andere inkt als wij, wat gelukkig is, cmdat wij, hun atramentum kennende, menig verloren handschrift (manus cript) hebben kunnen lezen, in den vorm van palimpsest, of bipalimpsest. Zij schreven op pergament, dat kostbaar was. De monnikken van latere dagen krabden de letters uit, en schreven op hetzelfde bereide scha penvel hunne litaniën enz. Ten gevolge van dit procédé is Gajus terug gevonden, tot groot voordeel der rechtkundige wetenschap. Inkt regeert de wereld. Wij vragen thans zwart op wit, eigenlijk ge schrift. De bereiding van schrijf-inkt in de eerste helft dezer eeuw beruste alleen op het verkrijgen eener spoedig opdrogende vloeistof, die hel ge schrevene in zwarte letters achterliet. De galnoot was er het hoofdbestanddeel van. De galnoot, tot poeder gebracht, werd met brandewijn overgoten, en gaf, wat men noemde, galnoten-tinctuur, zijnde een organisch zuur, be kend als looizuur. Hierbij werd gevoegd eene oplossing van ijzer vitriool, water, zwavelzuur-ijzer-oxijde, wat sui ker of gom, en men had schrijfinkt. Het ijzergehalte speelde nevens de galnoten in de inktfabricatie de hoofdrol. Inktvlekken konden gemakkelijk worden weg gemaakt door zuringzuur of zuringzout, omdat dit het ijzer-oxyde oplost. Later heeft men veel gebruik van tannine ge maakt, een looizuur van dezelfde capaciteit als die de galnoot bevat. Deze en dergelijke inktsoorten verliezen echter op den langen duur hare kleur en voldoen dus niet aan het oogmerk. De nijverheid, vooral op het gebied van steen kolen, heeft een nieuw terrein geopend. Laat ons nagaan, hoe. Aniline, eigenlijk phenalymine, werd voorheen alleen bereid uit indigo, later uit steenkolenteer. Sedert de laatste bereiding heeft plaats gehad, nam de aniline als verfstof een hooge vlucht, en terecht. Men kent analine-violet, harmaline, rood, fuchsine, fuchsianine, azaline, rosaline, roso di Parnasso, Magentarood Solferinorood, purper geel, blauw, groen, zwart, oranje enz. Die kleuren hebben de aandacht opgewekt van inktbereiders, o. a. van E. H. Viedt, te Bruns- wijk. ’t Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zal, ter zake van het wetsont werp op ’t lager onderwijs, eene algemeene ver gadering beleggen, als die door een derde der departementen wordt gevraagd en zoodra het onderwerp, waartoe de behandeling zich uitslui tend zal bepalen, door die departementen is aan gegeven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1