NIEUWS- EN AIIFERTENTIE-M VOOR HE SNEE*. 5 si a GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT L 1877. ZATERDAG 17 Doodeenvoudig: Vergeten! s IN FEBRUARL Divagatien en Digressien door Quintilianus. :n. '4 V* oo SHEERER O It 11 ft L 50 n<’ O, UIT DE TWEEDE KAMER. M. geen kruis s eene ridderorde ver- is waarom y ft ien je« ie de ziet man gedoreerd? geen waarheid ligt in dit antwoord: doodeenvoudig vergeten! Ie wor* >0; 10. >5Ó 17 ,68 .43 wr ,15 )or 34 51 jor x>r >or 14 Oü ir le- ■d. 5 a ruw of ongebleekt katoendrukkengen )- R it le ai at er U- e- I ■54 bij ’n zitting van óneenswillendheid was punt, waar bestaan. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. er te ’s Hage, die zoo uit eigen be- een Noorman wijst, die, tot ridder be- eer zou zijn en aan de Re mogelijk. Maar nu elke partij in een bevredi ging van eigen zin en wil, uitsluitend heil ziet voor anderen, en in een periodiek toegeven aan den wil van anderen, voor allen een wis verderf nu M.H nu! Aandoening belette den spreker voort le gaan. De agitatie ging over in tumult. Hilariteit, woede, enz. Een der leden, bekend als bijzonder onpiac- tisch en van buiten de perken gaande excentrici teit, deed een voorstel, hetwelk bij acclamatie werd verworpen. Het voorstel had de bizarre strekking het kie zen van een onzijdige Directie, gekozen uil man nen, die blijk hadden gegeven, boven de amuseer- kas-uliliseer-quaestie le staan. De officieele prijs- speelpartijen zouden worden afgeschaft, en de kasgelden worden besteed tot dingen, waa; om trent overeenstemming van gevoelen bleek te be staan. Zóó bleef de vereeniging in hel leven, en de causa movens tol bisbille, verdeeldheden enz. zou zijn weggenomen. Na behoorlijk te zijn uitgejouwd, trad de excen trieke af en maakte plaats voor een ander. Hoe T afliep, vertel ik later. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gen’s, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. de door de regeering 1 granen en peulvruch- het amendement op hel artikel betreffende de garens staakten stemmen, weshalve het artikel zelf moest den aangehouden Art. 3, houdende vrijstelling van invoerrecht voor deelen van schepen, is goedgekeurd. Rij art. 4 is aangenomen een amendement van den heer De Bruijn Kops, om drukkatoen, ten gebruike van en ververijen, vrij te stellen. In de zitting van j 1. Dinsdag was aan de orde, de conclusie der commissie van enquête omtrent de koopvaardij vloot met de 17 voorges'elde pun ten. Door den heer Van den Berch werd ech ter voorgesleld om zonder behandeling der af zonderlijke punten dit uits'ekend rapport, met dankbetuiging aan de commissie en aan allen die er toe medegewerkt hebben, aan de regee ring mede te doelen Over de wenschelijkheid van een zoodanige motie dan wol de uitvoerige behandeling der punten, werd debat gevoerd. De commissie liet, bij monde van den heer 'lak, de beslissing aan de Kamer over, ofschoon zij het recht der Kamer, om een oordeel over de pun ten uit te spreken, handhaafde Ten slotte werd een motie van den heer Blu- sé, in denzelfden geest als die van den heer Van den Berch, aangenomen met 26 tegen 20 stem men, waardoor, naar sommiger meening, hetzelf de resultaat zal verkregen worden als door de uitvoerige bespreking der punten, welke nu kwam te vervallen. Daarna werd aangevangen het debat over de belastingwetten. Na eenige discussie over de .tariefwel in het algemeen, waarbij de minister van flfiantiën ver klaarde niet te weten, dat eenig voorstel is ge daan of zal gedaan worden lot afschaffing van den suikeraccijns, zijn de vrijstellingen van ba lein, darmsnaren, drukletters, fabriek-, Jandbouw- en stoomwerktuigen, goedgekeurd. In de zitting van den volgenden dag werden de discussion over de verschillende vrijstellingen voortgezet en geëindigd. Aangenomen zijn de amendementen van den heer Van der Loeff, om gereedschappen, kalk en steen geheel vrij te stel len, en het amendement van den heer Ver.irg Meinesz, om duigen (vaat- en kuiperij) vrij te stellen. Verworpen is het amendement van den heer Saaymans Vader, om 1 voorgestelde vrijstelling van ten te doen vervallen. Over daarvoor te spreken en Ie werken, minder man nen van talent op het groote gebied van kunst en letteren Wij antwoorden op al die vragen: «als de Re geering, wanneer zij daartoe aanleiding meent te hebben, aan eene meer of minder belangrijke uitdeeling van decora'ien denkt, dan wordt hel Noorden voor goed vergeten of laat zij een en kel kruis en op goed geluk, naar deze landstreek afdwalen. Wie is weging op noemd, de orde tot geering den dank des volks zou verzekeren? Maar ’s Konings Commissarissen in de Provin ciën hebben immers de zedelijke plicht om den Koning mannen te noemen, die aanspraak heb ben op openbare waardeering van een leven gewijd aan de bevordering van ’t geluk van ’t al gemeen 1 Dat is zoo op ’s Konings Commissarissen rust die zedelijke plicht Er zijn echter enkele jaargangen in de Jaar boekjes, waarover wij spreken, in welke het cij fer der kruisjes en leeuwtjes aanzienlijk zijn ver meerderd, en dit zijn die, in welke Z. M.de koning aan deze of gene Provincie een bezoek bracht. Dan is het voor de zwarte rokken oogst lijd, dan hebben de adviseurs het druk met het opmaken der decoratie-lijstdan ziet deze of gene eerst smachtend op zijn rok en dan eerbiedig vragend naar den man, die ’s konings oor heelt, of naar den man, die invloed heeft op Z. M.'s Imogen adviseur, en als de Staats-Courant komt met de ridderlijst slaat liet volk dikwerf verstomd, of meesmuilt, of lacht dat het schatert. Maar de ware verdienste verlangt op de borst! Het volk antwoorden wij ziet gaarne, dat de brave, edele, werkzame man de man van talent, door den koning wordt gceerd het volk vereert zijn koning te meer, naarmate hij verdienste, in welken stand der maatschappij ook, in 't openbaar hulde brengt. Zoo heeften zoo behoudt het ridderkruis waarde. Dat daarom de Regeering, ook in deze zaak de moeite neme om verder te zien dan in den naasten omtrek van het Hof en van de residen tie, en de moeite niet le groot achle om nu en dan eens te vragen, of in T Noorden ook mannen zijn, die eene Nederlandsche orde evenveel eer zouden aandoen, als zoovelen die zich daar on der hare oogen bewegen en vrienden genoeg hebben, om een Minister te wijzen op de ledige plaats, die, met een klein voorwerp versierd, zoo veel beter zou kleeden. Waarom werd voor dien man geen standbeeld opgericht Die vraag deert hem, wien zij geldt, niet. Waartoe dit standbeeld voor dien man? Lastige vraag voor hem van wien sprake en voor hem die het hielp oprichlen. Maar hoe men hierover denke zoolang de Regeering verdienste wenscht te eeren, ook door eene decoratie, zoolang heeft zij te zorgen, dat j op de vraag: waarom is dan deze en die niet j Nog eens vatten wij de pen op voor een hoofd- irtikel, ’t welk vergeten tol opschrift mag heb ben, en de aanleiding welke ons tot dit schrijven werd gegeven, was het vluchtig doorbladeren van eenige Provinciale Jaarboekjes. Deze, onze le zers weten hef, laten voor ons de revue passee- ren, allendie in de Provincie, wier naam het boekje draagt een post bekleeden ’t zij van *1 Rijk of van ’t Gewest, ’I zij van Maatschappij of Genootschap, in ’t kort van ieder die eene be trekking, hoog of laag, bekleedt en daardoor met hel publiek min of meer in aanraking komt. Verder weet men, dat de samensteller van zoodanig Jaarboekje gewoonlijk eene specialiteit is in nauwkeurigheid in hel juist opgeven van naam en waardigheid, en het zich tot eene dood zonde zou rekenen als hij, bijvoorbeeld, verzuimd had om van de decoratie, op iemands borst ge hecht, melding te maken. Daar de beschrijving van eene decoratie en de graden in welke zij verdeeld is, nog al plaats zou innemen en den prijs van bel boekje te veel verhoogen, heeft men daarvoor figuren uitgedacht en zoo ziet men dan ook, de Almanak openende, al dadelijk tal van zwarte kruizen en leeuwen, geplaatst achter de namen van vereerde staatsburgers. Na deze nog al uitvoerige inleiding, komen wij eindelijk op ’t geen wij te zeggen hebben, en wel dfleenige Jaarboekjes doorbladerende, viel ons het oog op het groote verschil, dal het eene met ’t andere heeft, in het getal van de bewuste leeuwen en kruisen, ook als men het cijfer der bevolking hierbij in rekening houdt. Men legge het Jaarboekje van Zuid- en Noord- Holland, Gelderland en Utrecht eens naast die van Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel, telle de gedecoreerden in de Provinciën en be- rekene dan, de bevolking in aanmerking genomen, hoe veel minder personen in laatst genoemde Provinciën de eer eener decoratie waardig zijn ge keurd, dan in de beide Hollanden Utrecht en Gelderland. Wanneer heeft iemand diend De statuten daarvan geven hierop het antwoord, maar wat geschreven staat, heeft niet voor alle lezers dezelfde beteekenis. De Regeering echter, moet het ook in dezen 6b met zich ?elve eens zijn, en voor haar behooren in het waardeeren van verdiensten, alle burgers gelijk te zijn. Hoe komt het dan dat hel midden des Lands veel meer decoration te zien geeft, dan het Noor den Is hier, zoo als de booze wereld wel eens zegt, opzet in ’t spel Zijn hier, betrekkelijker wijze, zoo veel minder personen die, volgens de statuten eener orde een kruis verdienen Is hier minder toewijding aan Vaderland en aan Oranje I Vindt men onder de Noormannen minder hart voor groote volksbelangen, minder energie om III. De Sociëteit «Vooruitgang en Stilstand” is het tooneel geworden eener hopelooze verwarring. De plaats, waar kort geleden nog de godinnen van liefde en vrede de respective scepters zwaai den en de leden der sociëteit eendrachtelijk sa menwoonden, spelende de spelen van uitspan ning en gezelligheid; de plek, waar eens de ro zen geurden van societeitsgeluk, enz. enz. Ik wil vertellen, wat ik van de zaak weet. Ik ben nu bedaard genoeg om orde te brengen in het relaas Tot voor korten tijd was de eendracht onder de leden der vereeniging ongestoord. De Di rectie, op min of meer rationele wijze gekozen, handhaafde stipt het reglement en utiliseerde de kas, conform de befrekkelijke bepalingen, volko men tot genoegen en nut van de leden der Cor poratie. De Sociëteit «Vooruitgang en Stilstand”, was het uitgedrukte beeld van zich-zelven. De har monie was voorbeeldig en vooibeeldeloos. Dat is te zeggen zij, in alle tijden zonder voorbeeld, was voorbeeldig voor alle sociëteiten op aarde. Maar er doemde een donkere wolk aan haren le venshemel. Er werden, in haar boezem, nieuwe behoeften geboren. De periodieke prijsspelen bleken eerlang niet meer in overeenstemming le zijn met verstand en hart. Oppositie van wege de edelsten onder het le dental protest tegen een onzedelijk bukken on der het regime-juk eener vei ouderde weteene wet’, veroordeeld door het onafhankelijk denken en zuiver wezenschappelijk gevoelen. Verdeeldheid. Leuzen en leuzen voor de leus! In eene buitengewone vergadering van de leden, werd het diep ingrijpend perturberend vraagstuk eener wetsherziening aan de orde ge steld De agitatie was groot. Ieder wilde het woord elk eischte, als een heilig recht, prioriteit van amendement. Geroep om orde en tot de-orde- geroep. Motiën van orde en van wanordevan vertrouwen en van wantrouwen. Onverstaan baarheid van geachte ledeninterpellatie’s, in consequentie'‘s, wets-interpretatie'sprecies als Volksvertegenwoordigers. De algemeen, behalve op één saillante eenstemmigheid bleek le Ieder wilde de gemeenschappelijke kas utiliseeren ten eigen bate of in het voordeel zij ner partij. Na een langdurig gehamer van den Praesis- Directeur gaf deze zich-zelven het woord. Het luidde in extenso aldus: M.H.Onze sociëteit is moreel ontbonden; de raison van ons Direc teurschap feitelijk vervallen! De oorsprong van ons mandaat wijst op een afstand doen binnen ze keren kring, van persoonlijke meeningen en wen- schenwijst op een opgaan van den wil der le den in de bepalingen van de wet. Dat schoone doel kon worden bereikt, (en bereikt werd hel!) door een wettig en wettelijk ageeren van het Bestuur, waardoor de bijzondere smaak der le den beurtelings tot zijn recht kwam; periodiek bevrediging vond. Zoolang een beurtelings bevredigen van den I smaak eener partij, door de andere partij werd I geduld, bleef een bevredigen van aller wensehen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1