T rsn liFMNTE EN HET AllKONIIMENTSNEEE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 I 9 L No. 10 1877. s JN SLAGER IJ. 4 SKg>W:iS ,50 L PERS. U I T DE he 1. ,00 ,0ü io/8 eur iO. - a 1 4 S, 1 4 4 4 4 4 4 '7.n 15 iet SMI'KIK OIK AA 8‘ I JO, de Militie IS 1 7X E 1. IV IS van van i t Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 2. ver- in- aanleg van den spoorweg HarlingenSneek HeerenveenSalzbergen. i - i i d me- ird. ƒ5 4 M. b f 8 8 Z3 8 lezing gehouden o-er een herinnering van Door de werkliedenvereeniging «de Vrije Druk pers” te Amsterdam is besloten tot het oprich ten van een sociaal-deinocratisch orgaan, onder den titel van Algemeen Volksblad omdat de Werkmansbode, onder redactie van den heer lieldt, te bezadigd is. I 14 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7% Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den 00; 00. De rivieren zijn onrustbarend aan het zwellen. Op vele plaatsen in ons land is daaidoor reeds overstrooming ontstaan of staat ze te wachten. In Noordbrabant is in eenige streken de gemeen schap gestremd, en in den ’s Bosch zitten de havenbewoners weer bijna in het water. Gede puteerde Stalen dier provincie hebben de bestu ren der waterschappen in dat gewest, die zee- uf rivierwaterkeerende dijken hebben, aanbevolen 5.50 5,55i 7.17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 1014 b Te Amsterdam is een tapper, die bij de on lusten in September jl. een pistool bij zich droeg en dreigende woorden zou geuit hebben, ver oordeeld tot 8 boete, wegens het onbevoegd dragen van een verboden wapen. Omtrent de dreigende woorden waren de getuigenissen niet gelijkluidend. Het Hand, doet opmerken, dat dit de eenige persoon is, die wegens het gebeurde in Sept, is vervolgd. om te zorgen, dat op de meest zwakke en meest bedreigde punten der dijken materialen aanwezig zijn, om bij onverhoopt gevaar Ier voorkoming van doorbraken Ie kunnen worden aangewend. Tevens is aan en sz, j a). I its na, W. ‘g, 57 pl. )<•-, T). )er na, F. W. er, Jr> ou- hd. jr, JUS rg, en- len 60 De Raad der gemeente te Jingwirden heeft in zijne jopgst gehouden vorgadering besloten een adres van adhaesie aan de Hooge Regeering te zenden, in zake den spoorweg Harlingen Salzbergen. De kamers van Koophandel en Fabrieken te Sneek en Heerenveen hebben zich mede aan den Minister van Binnenlandsche zaken geadresseerd tot ondersteuning van de annvrage van de hee- ren Kaplijn en Gentis, om rijkssubsidie voor den Woensdag heeft de heer Ernest Renan, Parijs, te ’s Gravenhage in ’t gebouw voor kun sten en wetenschappen een Baruch Spinoza. t Was zijn sterfdag den 21 Februari 1677. Een zeer talrijk publiek, waaronder ook Prins Alexander, woonden de vergadering bij. II. M. de Koningin, die verhinderd was te komen, had Het Vaderland acht het nieuwe kieswet ont werp, door den minister Heemskerk ingediend, een groote stap achteruit «Zelden schrijft het blad is uit het departement van binnen landsche zaken een wetsontwerp te voorschijn ge komen, zóó reactionair en toch tegelijkertijd zoo revolutionair als de thans ingediende kieswet. Reactionair in hooge mate, omdat het ons wil terugvoeren tot het voorloopige kiesreglement van 1849, dal niets was dan een hulpmiddel in den nood en mei zijne enkele kiesdistricten noodza kelijk moest leiden tol een vergadering van dêpu- tês du clocher. Revolutionair tegelijkertijd, om dat het met één pennestreek een schrap wil ha len door de verdeeling van hel rijk in kiesdistric ten, zooals die in de laatste 25 jaren, in overeen stemming met de behoeften, allengs is tol sland gekomen en verbeterd, en omdat het de politieke banden gewelddadig wil verbreken Na heiinnerd Ie hebben, dat de kamer zich in 1856, na hevig verzet van de anti-liberale par- ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer 7‘/j langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. die besturen ernstig in overweging gegeven oin alles voor te bereiden, ten einde de dijkposten zoo noodig onvei wijld te kunnen doen betrekken. In de laatste dagen schijnt de toestand echter wat gunstiger te zijn. Toen onlangs de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging, op het initatief van dr. H Hartogh Heijs van Zouteveen te Assen, Darwin’s vereer ders hier te Lande had uitgenoodigd hunne pho- tografische portretten in Ie zenden, teneinde hem dit op zijn verjaardag in een album aan te bie den hebben 218 onzer Jandgenooten daaraan voldaan. Hel album is hem den 12den dezer te zijnen huize te Down, in het Engelsche graaf schap Kent, Ier hand gesteld meer en daarentegen de disliiclen in het zuiden bijna alle minder dan hel weltelijk cijfer «Een zaak, die met zulke argumenten verde digd moet worden zoo luidt het slotwoord moet wel zeer zwak zijn. De eerste vraag moet zijn welk stelsel zal ons de meest nationale keu zen bezorgen en op die vraag zal niemand kun- en durven antwoorden het stelsel van enkele districten Het voorstel, thans bij do Kamer in gediend, is slechts te beschouwen als een coup ministeriel om langs wettigen weg een groote omwenteling in ons kiessysteem in hel leven Ie roepen, maar juist als zoodanig is hel geheel ver werpelijk. Veel kan nog worden verbeterd, maat niet door wetten, die ons terugvoeren lot vóór 1848. Niet de stem van bijzondere en locale be langen, maar het algemeen, nationaal belang moet in de volksvertegenwoordiging den doorslag ge ven.” KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, v ddoende aan art 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) brengen door deze ter kennis der belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden geh uden te Heerenveen op Dinsdag den 13 Maart 1877 des voormiddag» ten elf ure, in welke zitting uitspraak zal worden ge daan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor hebben aangeboden 2. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 14 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. Vreemd en toch waar. In de gemeente Ambt- Hardenberg worden gevraagd vijf hoofdonderwij zers voor de scholen te Baalder, Bruchl,, Rade- wijk, Rheeze en Sibculo, ieder op eene jaarwedde van ƒ550 en 50 vergoeding voor huishuur. Voor de scholen te Heemse, Dedemsvaart en Slagharen, in diezelfde gemeente, vraagt men drie hulponder wijzers op eene jaarwedde van f 600 ieder. Com mentaar is hier overbodig. - Het is in groot quarto formaat, gebonden in paarsch fluweel met zilver gemonteerd. Op de eerste bladzijde is in eene gelithographiëerde ornamentatie de opdracht bewerkt, luidende (in het Engelsch) »Dr. Charles Darwin op zijn 68sten verjaardag als bewijs van hoogachting aangeboden door zijne vereerders in Nederland Bij hel album is ge voegd een breedvoerig overzicht van de geschie denis dei' verspreiding var. Dar win’s theorie hier te Lande, met vermelding hoe deze in het be gin der tegenwoordige eeuw reeds in beginsel door Nederlanders was verkondigd Bij missive aan den president der Dierkundige Vereeniging, den heer A. A. van Bemmelen te Rotterdam, heeft Darwin in warme bewoordin gen zijn dank betuigd, niet slechts voor het al bum, «hetwelk eenmaal voor zijne kinderen eene nalatenschap zal zijn”, maar oak voor het daar bij overgelegde stuk, «waarin hij zoovele, voor hem nieuwe, bijzonderheden vermeld heeft gevonden.” Uit Harderwijk schrijft men aan het Vad. dat men daar niets weet van eene verplaatsing van ’t koloniaal werfdepot. Mocht er iets van aan zijn, en dat in verband slaan met de moei- om terrein Ie vinden voor eene nieu we kazerze, dan vertrouwt men dat de ingezete nen, voor wie geen ander middel van bestaan zou overblijven, de kosten wel zullen willen dragen. tij, voor dubbele districten verklaarde, besluit het blad met deze woorden Sinds dien tijd zijn er meer dan 25 jaren ver- loopen en het stelsel, in 1850 door Thorbecke in de kieswet noergelegd, is allengs uitgebreid en verbeterd. Waar de bijzondere omstandighe den de wenschelijkheid van een enkel kiesdistrict aanloonden, beeft me_i niet op grond eener doe lijdheden, trine onverzettehjk aan Thorbecke’s systeem vast gehouden, maar het stelsel van kleine localifeilen en deputes du clocher is voorgoed veroordeeld. Ondanks de dubbele kiesdistricten als regel, is de invloed van plaalselijke betrekkingen in de volks vertegenwoordiging nog sterk genoeg, om be vreesd Ie zijn voor nieuwe Markelosche, Ruur- losche, IJzendijksche en andere locale celebritei- ten. Door samenwerking op uitgebreide schaal dit is in dezen lijd bijna een axioma geworden worden goede en vooral nationale keuzen bevor- dei d. In een tweede artikel betoogt het blad, dat de bewijsgronden, welke de minister Heems kerk voor de enkele districten opgeefl, geen steek bonden. Voor zoover de gronden niet nieuw zijn, acht het blad geheel weerlegd door ’t geen Thor becke reeds in 1850 ter bestrijding er van heeft ingebracht. Hij deed uitkomen 1°, dat art. 77 der grondwet«het getal van de leden der Tweede Kamer wordt bepaald naar de bevolking voor eiken 45000 één", niet de strekking heeft om de uitgestrektheid van elk district aan te wij zen 2°. dat het doel der grootere districten is: de kiezers los te maken van plaatselijke betrek kingen en eenzijdigheid3°. dat de minderheid niet gebaat is met afzondering, maar dat zij juist als een deel van een geheel invloed kan uitoefe nen. Wat het laatste motief van den minister be treft het vooi komen van een pai tijdige deeling van het grondgebied juist het nu gediende ontwei p toont, dal ook hier partijdig heid kan voorzitten. Of is het vraagt hel blad geheel toevallig, dat in het noorden des rijks bijna alle districten der nieuwe tabel dan 45000 zielen bevatten In de Ilaarl. Crt. komt een schrijven voor van den heer dr. T. C. Winkler over de uitroei ing der rupsennesten. De rups die het hier geldt is die van den basterd-satijn vlinder hij voedt zich bij voorkeur van iepen- eiken1- en populierbladeren, doch tast ook wilgen- appel en perenboomen aan, zoodat deze ’t eerst aan de beurt van vernieling zullen komen. Het onlangs voorgeslelde middel, draagt echter zijn goedkeu ring niet onverdeeld weg. Hij schrijft daarom trent aldus «Doch nu ontstaat de vraag hoe zullen wij die jonge rupsen vernielen, zonder die dieren te mishandelen De nesten afknippen en in het water worpen, of verbranden Zyn die beide voorgeslagen nndd den werkelijk doellrellend ‘l Ik twijfel er aan. Maar er is een middel dal niet indruischl legen ons gevoel een middel waarbij geen spraak is van het houden van een auto-da-fé van kleine diertjes, die zich niet kun nen verdedigen tegen de werking van een spiri tusvlam, te weten belet het uithalen van vo gelnesten en het vangen van vogels Het be schermen van het vogelenheir is het eenige doel treffende, het nat uurlijkste middel om de te groo te uitbreiding van het insectenleger tegen te gaan. En ’t zijn niet de inseclen-etende vogels alleen die beschermd moeten worden, meezen, winter koninkjes, spreeuwen, nachtegalen enz nok graan- etende vogels, de musschen vooral, eischen onze bescherming. De jonge musschen worden door de ouden met dierlijk voedsel gevoed, niet met zaden. «Waarnemingen hebben geleerd, dat een mus- schenpaar twaalf dagen aaneen eiken dag min stens zestig larven rupsen noodig heeft tot voed sel voor de joegen, en dus in dien lijd ongeveer 720 rupsen. Reken hierbij nu de rupsen die de ouden in dien lijd voor hun eigen voedsel noodig hebben, en die men wel cp 25 stuks per dag en per paar mag stellen, dan krijgt men voor die twaalf dagen ruim 1000 rupsen die door een enkele musschenfamilie opgegeten worden. Stel dat er onder die 1000 rupsen 500 wijfjes, waren waarvan elk, als zij iu den vlindertoestand zou gekomen zijn, zekerlijk 20 tot 30 eieren zou gelegd hebben, dan vindt men 25 eieren als het gemiddelde getal nemende dat die 500 wijfjes 12500 jongen zouden hebben voorlgebracht. «Een streng politietoezicht derhalve op het uithalen van vogelnesten, op’t stollen van knippen en vallen, op het vangen van vogels met lijm- prikken en netten, het verbieden van het te koop aanbieden van vogels op de markt, kortom alles wal het groote leger der vogels kan beschermen tegen baldadigheid, onkunde en wreedheid zie daar hel middel tegen de rupsen in onze hoo rnen, dat ernstig wordt aanbevolen door de «Ver eeniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem en omstreken.” Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de ai tl. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd: een verzoekschrift van Da vid de Groot, om vergunning tot het uitoefenen eener slagerij in het door hem gehum de huis, slaande op Leeu wenburg, bekend ten kadaster sectie B. no. 986, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wel, behoorende bijlagen; en dat, op Vrijdag 9 Maart 1877, ’s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegen heid zal worden gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek, 23 Februari 1877. J. van DRIESSEN, Burg. S. HAAGSMA. Secretaris.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1