L ÜE1IEE1WE EOET AKKOiWLSSLHEiVT S^EEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 J i i No. 17. 28 FEBRUARI. WOENSDAG EX Eene vreedzame revolutie. I W/3 L 7. A Z« >'A A A A S V I LK 1.1 L on overschiet is ook wat er mil, \e 0 a A M en een sial met ib U I T DE P E P, 8. t li I VW A L A Ml her- I 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. lan- lUW, aide lin den erd De algemeene ziekle verschijnselen welke zich bij de dieren, die door de veepest zijn aangetast. ter, rus z. ■IM 11 5.60 6,5óó 7,17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 1014 0 17 riks v. V. len- i- iilg. ier- i v. tikje te Ke van loos 71. Z.6 1/ nna S, 8,^ i i r en de zuivelbereiding of )- R it Ie ir at er ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Gelijk men weet, is in de jongste algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap aan het Bestuur opgedragen aan de Regeering mede te deelen, »dat naar het oordeel van het «Genootschap de nationale eer en plicht vorde- «ren een gedenksteen te plaatsen op de plek «waar Barendsz en Heemskerck in 1596 en 1597 hebben overwinterd.” Ter verwezenlijking van dat denkbeeld hebben thans de hh. jhr. mr. J. K. J. de Jonge, O. ba ron van Wassenaer van Gatwijck, J. D. Fransen van de Putte, M II. Jansen en L. R. Koolemans Beijnen de medewerking ingeroepen van kundige en invloedrijke mannen, om hem behulpzaam te zijn in het beramen van een plan van uitvoering of wel tot het verkrijgen der middelen die gevor derd worden voor het volgende doel«De uit zending van een klein vaartuig met kloeke be manning ten einde op de voornaamste plaatsen, door de Nederlanders weleer in de Poolstreken ontdekt, doch waarvan de Nederlandsche namen hoe langer hoe meer door vreemde benamingen van later tijd op de kaarten worden verdrongen, cairns of weinig kostbare gedenksteenen, met eenvoudige opschriften voorzien, op te richlen, aanwijzende den lijd der ontdekking en den naam der Nederlandsche ontdekkers, en meer bijzonder zulk een gedenksteen te plaatsen op de plek waar Barendsz en Heemskerk met hunne locht- genooten in 1596 en 1596 hebben overwinterd De uitzending van een geschikt klein vaartuig tot uitvoering van dit nationale denkbeeld zal tevens dienstig zijn ter verkrijging van kennis van den toestand van het pakijs in de zee, het eerst door Barendsz bevaren, van ijsnavigalie en van plaatselijke toestanden, voor z oveire die op een korten zomertocht van drie of vier maanden kan worden opgedaan. een jongetje van 12 jaar er bijna naakt afge komen Een jongetje van 8 jaar is kort daarna, op pl m. 3 minuten afstand drijvende, levenloos uit het water gehaald. De schippersvrouw en j n >g 2 meisjes, oud 14 en 4 jaar, zijn neg niet I teruggevonden Wel is men in de weer geweest om hêf schip boven water te brengen met pra men enz., maar het heeft nog niel mogen geluk ken de drenkelingen te vinden. Men zegt, dat de schipper Kornelis Topper op Zonda^den llden Februari 1877 eerst gehuwd is met Lammegien Hund en we) (e Groningen. Zij was vroeger gehuwd geweest met zekeren Foekens en laat 7 kinderen na, waarvan 2 doch ters gehuwd; 4 kinderen waren thans aan boord. Het geheele dorp Enumatil treuit over dit onge luk. eerste te koopen en voor zijn vee. Zoo is het maar er is mest te koop, en be halve die, welke onze sleden in groote massa op leveren, helpt ook de kunstmest in de behoefte voorzien. Er is nog vooroordeel tegen de laatste maar zij overwint dat gaandeweg en, als de ondervin ding de wetenschap te hulp komt, zal hare zege praal volkomen zijn. Alzoo ook de bouwboer verandert van in clinatie en het denkbeeld dat ploeg en dorsch- vlegel eenmaal op non-activiteit zullen worden gesteld, ergert hem hoe langer hoe minder. Hel is ook een leermeester bij uitnemendheid, die voor hem op het groenland doceert het voordeel. Maar groenland te bezitten vee, is nog niet alles gezegd. De verkoop van vee, de melkerij, zijn twee. Ook hier is reden tot de vraag wat is voor onze boerderijen het voordeeligst, vooral met het oog op de toekomst«de zorg bij het vee, voor vleesch en vetvorming of de zuivelbereiding?” Gelijk wij, bij de graan-quaestie, het oog ves tigden op de middelen van vervoer, die het ko ren binnen korten tijd brengen waar het wordt gevraagd, moeten wij bij de vraag van zooeven denken aan den invoer van vleesch uit Noord- Amerikaeen invoer die op groote schaal kan worden gedreven, nu het aan de wetenschap is gelukt om het vrij geruimen tijd voor bederf te vrijwaren. *t Mag dus eene niet onnutte vraag heeten, welken invloed die. invoer, met der tijd, op den aanfok van vee voor de slachtbank zal uitoefe nen, en of ’t zwaai tepunl in hel boerenbedrijf hi< r te lande niet gelegd moei worden op de Zuivel* bereiding. Hierover in een volgend artikel. Het ontwerp tol hervorming van het onderwijs bij de Koninklijke Militaire Academie, wordt door verschillende bladen besproken Het Utr. Dag blad is van oordeel, dal de middelen door den minister aangegeven vermindering van den leeftijd, inkrimping van het toelalings-examen en verlaging van de bijdrage zullen strekken om het meer en meer dalende cijfer der aspiranten weder te doen klimmen. De vraag moet echter worden gesteld, of het onderwijs, in zijn geheel beschouwd, in omvang zal verminderen. Bepaald ontkennend kan die vraag niet beantwoord wor den; maar meer dan van ’t programma en aantal te onderwijzen vakken, hangt hel succes af van het onderwijs zelf en de wijze waarop hel gegeven zal worden. Men kan de resultaten met vertrouwen afwachten, als men uit de memorie van toelichting verneemt, dat de minister een uit muntend personeel van burger- en militaire leer aren wil. Men moet voorts niet vergeten, dal, al mocht het wetenschappelijk gehalte der voor taan door de academie te leveren officieren iets dalen, zij toch altijd veel honger zullen staan dan zij, die in de korpsen hun opleiding ontvangen. Een waarborg wordt daarenboven nog gevon den in den prikkel tol verdere studie, daar een 2e luitenant, die, na 3 jaar officier geweest te reeds profeteerden komen 1” Aan de wetenschap, de maagd die door den landman niet aangebeden werd, als zij zeide: «verkwist uw geld en uw kracht niet aan den ondankbren grond, die u met magere korenhal men loont en werk niet van den morgen lot den avond om uw erf met eenige bunders dorren hei degrond te vergroöten, maar besteed wat u dat kost aan het groenland 1” begon men een oor te leenen. Ook in verschillende oorden van Duitsch- land hoorde men dezelfde prediking. Maar, zoo zou er gebrek aan koren komen! werd er gezegd en hier en daar werd een hooge borst gezet bij de gedachte, dat men er ook toe bijdroeg, om Europa’s korenschuren te vullen. Laat dat antwoordde men maar over aan Hongarije en andere Europeesche rijken, die er toe verordineerd zijn om graan Ie leveren en vertrouw ook op de nieuwe wereld, die millioe- nen en millioenen kan spijzigen. In Nederland moet de boer, al wat hij grijpen en vangen kan, aan zijn groenland ten offer brengen De bouw boer in de provinciën, zooeven genoemd, moet beginnen met zijn erf te verkleinen. Nu zijn hart begint te neigen naar den stal, onthoudt hij meer en meer de mest aan zijn bouwland, om die op de weide te brengen en de arbeid die hel bouwland vraagt, vindt, in de schrale opbrengst daarvan getrokken, geen loon. Vele boeren heb ben alzoo veel te groote plaatsen. Groenland noch bouwland verkrijgen wat zij noodig hebben en geven dus ook niet datgene, waartoe zij in staat zijn. De boer moet echter mest hebben en die ver krijgt hij in de hoogere streken door de schapen I Hij moet, bij het weinige hooi ’I welk hij wint, koeken en koren aan zijn vee voeren. De rog ge die hij verkoopt geeft hem het geld om de zijn, met goed gevolg een bepaald examen af legt, dadelijk tot 1ste luitenant .zal bovorderd worden, terwijl hij anders 5 jaar moet wachten. Eindelijk heeft men nog de krijgsschool. Over ’t geheel dus is hel blad met de voorgeslelde re geling ingenomen. Geheel anders wordt over ’t ontwerp gespro ken in de hoofdartikelen der Kamp. Cour. De schrijver daarvan noemt het een weik der wan hoop. Vooreerst een prijsvermindering van 50 pet., in plaats van 600 wordt voor de opleiding ƒ300 betaald. Voor die ƒ300 zal een jongen gevoed, gehuisvest en gekleed worden en boven dien worden opgele'd tol officier bij het Neder landsche leger. Geen kostschool in het land al lijden de jongens er honger kan daarme de concurreeren. Op deze wijze worden jonge lieden gelokt om zich tut officier te laten oplei den. Ten deele kan men naar de schrijver doet opmerken hierin een gunstig teeken zien. ’I Blijkt nl. dat de zoons van onze gefortuneer de familien niet bij voorkeur de militaire loop baan kiezen. In de tweede plaats toont het voor uitgang van de volkswelvaart, wijl men zooveel moeite moet doen om voor slecht bezoldigde be trekkingen (hiertoe toch behoort het ambt van officier) personeel te krijgen. Een onvermijde lijk gevolg van den voorgestelden maatregel is, dat de betrekking van officier in uiterlijk aan zien daalt, daar men van de opleiding eene soort van armen-bedeeling maakt. Mede kan het niet uilblijven of de offleierstand zal een afzonderlijke kaste gaan vormen, zoons van officieren, van kleine ambtenaren, kortom, van allen, die op de koopjes moeten loopen. Eindelijk is hel uit een maatschappelijke oogpunt nadeeligde zoons uit genoemde kringen niet het slechtste ele ment in onze maatschappij aan den produc- tieven maatschappelijken arbeid te onttrekken. En niet alleen moet vermindering van school geld strekken tot het lokken van knapen, men vervroegt ook den leeftijd van toelating, wijl men verlangt «knapen van jeugdigen leeftijd, wier ge- moi d nog toegankelijk is voor zuiver militaire begrippen, voor elk officier onmisbaar.” De ge dachte schijnt infnsschen volgens den schrij ver deze te zijn Een knaap van 15 of 16 jaar laat zich nog bekoren door goud-galon en vergulde koperen knoopen. Anders is het op 18- of 19jarigen leeftijd, dan ziet men de zaken i?ts verstandiger in. Ten derde worden de eischen van toelating veel verlicht en hel intellectueele gehalte moet dus dalen. De algemeene ontwikkeling en vor ming, de degelijkheid van studie, de lust voor wetenschap, die de middelbare school geeft, kan het uitgebreid lager onderwijs niet geven. In de plaats van al deze middeltjes doet de schrijver een ander aan de hand, en wel: behoor lijke bezoldiging van daartoe niet oveigaat en men de officieren zoo bezoldigt dat zij armoe moeten lijden, zoolang zal het incompleet van officieren voortduren, al geeft men de opleiding kosteloos. Er is in de laatste 25 jaren over gansch Eu ropa veel veranderd in den landbouw en toch is hel nog maar een begin van de revolutie, die in verschillende landstreken aan den bodem eene geheel andere bestemming zal geven. Het is een strijd van vreedzamen aard, want hij wordt gevoerd tusschen het bouwland en het groenland, het is een strijd, in welken de stoomkracht eene hoofdrol speelt. Vroeger had in provinciën als Drenthe, een groot gedeelte van Overijssel, Utrecht, Gelder land en Noord-Brabant, de boer zijne liefde verpand aan de korenaar en was de schaaps stal de appel zijner oogen. ’t Was eene liefde, die hem zweet kostte, maar dat werd hem ver goed, als hij ’s winters elke week met 5, 6, 7 of 1 8 mud rogge ter markt toog, en na den vroolij- ken dag van het schapenscheeren, de wol ver kocht en met vollen buidel huiswaarts keerde. Maar alles verandert op deze wereld De tijd kwam dat de grasboer vet en de bouw boer mager werd en hoe langer hoe meer werd het waarheid, wat enkele wijzen, lang geleden, «Uit den stal zal het goud Vrijdagmorgen, zoo schrijft men uit voordoen, worden in de Koln. Z’g als volgt aan een officer. Zoolang men j en In hel begin vertoonen zich koortsiillingen, bever, en schudden van den kop, vergezeld bij eenige van treurigheid, bij andere van wilde on rust, die zich door knersen met de landen on slampen met den voet kenbaar maakt. Van tijd tol tijd hoesten zij hol. Bij een afwisselende warmte van het lichaam zijn neus en bek eerst droog en heel, de oogen vochtig spoedig echter Enuma- komt slijm uit neus en oogen. Hel dier vreet til, ongeveer 5‘/2 uur, had hier in ’t Hoendiep in die omstandigheden nog wel, doch het een hartverscheurende gebeurtenis plaats. De kauwen houdt op. Eenigen lijd later vult zich stoomboot, kapitein Nieveen, varende van ningen naar de Lemmer, trof een met puin be- i het verhemelte en laden schip, dat te Groningen Donderdagavond 10 1 die later bersten, waarop dan de huid aan die uur was aangekomen om den volgenden morgen deelen van den bek in groote vellen loslaat, een ie lossen, aan den grindweg liggende. rooden, licht bloedenden grond achtei latende. Hel schip zonk dadeljjk in de diepte. Met veel Een sterke buikloop doet zich inspanning is de schipper Kornelis Topper met I van d~ -:j- Gro- de bek met vuil en vertoonen zich op de tong, tandvleesch kleine blaartjes aan den volgenden morgen 1 deelen van den bek in groote vellen loslaat, I rooden, 1 -:-h voor. Tengevolge, de inwendige pijnen waaraan h«l dier lijdt. de schipper Kornelis Topper met te nnd. an us

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1