MENTEEN HET AftROiUDISSEHEIVT SNEËK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR OE I i 2; 1877. No. 18. T W E E-E N-D ERTIQSTE A R G A N Gr J 3 MAART. ZATERDAG Eene vreedzame revolutie. !4 N k •o SMI. kUt (01 lit VI. Ï1 r- k. V van 4. ten. 11. )O be lil\ X EA LAND. - M i UIT DE TWEEDE KAMER. het lager on tegenwoordige omstandigheden Plicht vooral, nadat hij de benoeming tot rap porteur van het wetsontwerp op i- t- 50 54 17 58 13 or 15 or H >1 or •or •or 14 r- 1 t •o 8 ir i) n o e- d. a J; 1 zoldigingen noodig is van de hovenwet. De heer Nissen, een schoolmeester te Liede- sand, bij Leek in Sleeswijk, heeft een collectie Friesche spreekwoorden uitgegeven, in acht Frie- sche dialekten, o. a. ook in het West-Friesch en in Engelsch. Het eerste gedeelte ziet het licht onder den titel van «de Friske Findling.” )- R lit le ar at er u- e- vinden meer en meer gehoor, en menigeen deed, in stilte, het een of ander van ’t geen ze hadden gehoord. Als het resultaat goed was, verspreid den zij de waarheid en zoo ging niet al hel zaad, dat al wandelende werd uitgeslrooid, verloren. Woensdag jl. is in de Kamer het algemeen debat aangevangen over de rechterlijke wetten, (wijziging der rechtbanken en kantongerechten). Door de heeren Van Baar, Wintgens, Saaymans Vader en Schimmelpenninck van der Oije werd de voordracht bestreden, op grond dat het alge meen belang en dal der justiciabelen er niet door zou worden bevorderd. De heer van Rappard echter verdedigde ze en betoogde, dat verminde ring der rechtcolleges met verhooging van be zoldigingen noodig is en ook billijk, als gevolg De Gemeentestem maakt melding van het vol gende In zekere gemeente (de naam doel niets ter zake) heeft men goedgevonden, omaangezien de uitgaven niet door de ontvangsten gedekt kon den worden, van de kinderen der door de ker- kelyke en burgerlijke armbesturen bedeelden ook schoolgeld te heffen, en die armbesturen aanspra kelijk te stellen voor de voldoening der school gelden. Met andere woorden het gemeente- stuur wil, dat de besturen der instellingen van weldadigheid aan de gemeentekas voldoen de schoolgelden, naar het bedrag, in de vastgestel de verordening bepaald, voor eik kind van de gealimenteerden hunner instelling. echter begint de weten van de zuivelbereiding, komen. Men hoort wat men luistert als zij, bij monde van deskundigen, tot de menigte spreekt. Men is nog niet geloovig, maar er wordt niet meer gezegd: »ga heen als ’t mij gelegen komt zal ik u terug roepen!” Er komt bij sommige ba rer stellingen en beloften nog wel eens een on- geloovige lach om de lippen van dezen of genen, maar men verwerpt die niet meer zoo lichtvaar dig en aan de spotternij kwam een einde. Reizen de deskundigen, die tot de landbouwers spreken, De hoofdcommissie der Nederlandsche afdee- ling voor de Parijsche internationale tentoonstel ling in 1878, heeft een circulaire gericht aan kunstenaars, landbouw- en tuinbouwkundigen en allen, die een vak van nijverheid uitoefenen, om door krachtige deelneming de eer van ’t Vader land te handhaven. Voor 15 Maart moet aan de hoofdcommissie kennis zijn gegeven van het voor nemen tot deelneming. Zij noodigt de dagblad pers uit, tot deelneming op le wekken. Wat wij doen bij dezen. Aan het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt, is ten be hoeve van het door haar te geven onderwijs tot het opleiden van landbou w-onderwijzers voor 1877 en vervolgens lot wederopzegging een rijkssub- sidie van f 1 400 toegekend. De Arnh. Ccur. schrijft Naar men verneemt zal, ingeval de rechterlijke wetten ook thans we der mochten worden verworpen, in hel laatst der maand Maart een algemeene vergadering van le den van rechtbanken en kantongerechten worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt. In die vergadering zou het voorstel worden gedaan, om gezamenlijk tegen 1 Januari 1878 eervol ontslag aan te vragen. Wij meenen dit bericht niet zonder voorbe houd te moeten opnemen, al valt het niet le ontkennen, dat er voor zoodanigen stap wel re den zou bestaan, voegt de redactie er aan toe. In de in Mei te Amsterdam te houden alge meene vergadering van het genootschap lot ze delijke verbetering van gevangenen, zal, naar het Hand, verneemt, gesproken worden over het ver- leenen van geldelijke of andere ondersteuning aan ontslagenen, waarvan overtuigend is gebleken, dat zij onschuldig vervolgd of veroordeeld waren. er thans onnoodige derwijs had aangenomen. Door zijn schnld ontslaat vertraging. Wat des te erger is omdat onder de tegenwoordige omstandigheden iedere dag vertraging de zoo wenschehjke afdoening vóór de Juni-vei kiezing kan verhinderen. Dr. Kuyper schrijft uit Nizza prachtig gesti leerde artikels aan de Stand- Heden wijdt hij eene beschouwing aan Groen, »den veldheer van ons legerke,” zooais hij hem noemt. Ziek schijnt de heer Kuyper dus niet meer te zijneen zieke toch krijgt in den regel geen verlof voor een zoo inspannenden, journalistischen arbeid. Maar is de heer Kuyper niet of althans zeer weinig ziek meer, dan is het zijn plicht om op dit oogenblik niet te Nizza, maar te ’s Graven- hage te zijn. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Verblijdend is het, dat de reizende sprekers over onderwerpen, het landbouw bedrijf betreffende, de meeste attentie trekken, als zij het woord voe ren over het vee en over de zuivelbereidingen ’t zijn vooral de heeren Corten en Sluis, wier me- dedeelingen en raadgevingen niet alleen een open oor vinden, maar ook in practijk gebracht wor den. De heer Sluis spreekt als man van lecteur en ondervinding, trouwens eene dertigjarige er varing als landbouwer geeft den man, die zich vertrouwd maakte met de Jandbouw-wetenschap en zijne oogen in weide en sta) goed den kost gaf, stof genoeg tot nadenken en aanleiding te over, om ’t geen hem nadeehg of nuttig voor kwam, ook hel eigendom van anderen te ma ken. Het boter en kaas maken heeft gewis in Fries land een hoogen trap van volmaaktheid bereikt. ’I Bewijs daarvan ligt in den goeden naam, waar mede die voortbrengselen op de markten ver schijnen, en in den prijs, die zij kunnen bedin gen, maar er zullen toch ook in onze- Provincie zijn, die nog wel iets over zuivelbereiding kun nen leeren of aansporing behoeven, om te verbe teren wat door hen ter markt wordt gebracht. Wat zou de aanstaande Tentoonstelling te Sneek den heer Sluis eene geschikte gelegenheid aanbieden, om lot de Friezen eens te spreken over de resultaten, die hij in zijn landbouw be drijf verkreeg, van verschillende proefnemingen om de productievileit van zijn veestapel te ver meerderen en de kwaliteit van ’tgeen zijne mel kerij opbracht, te verbeid en De Friezen zouden hooren en oordeelen, even goed, misschien beter dan in andere provinciën geschiedt ze zouden met den Beemster land man van gedachten kunnen wisselen en ook daaruit zou licht voortkomen. Wij zullen in een volgend artikel het een en ander mededeelen van ’tgeen de heer Sluis over de zuivelbereiding sprak voor eene talrijke scha re van belangstellenden in eene landelijke ge. meeinte van Utrecht. De conservatieve partij begint, bij monde van een harer opganen, wij willen niet zeggen tegen dan juist het meest bezadigde en meest kiesche bij monde n.l. van de Nieuwe Arnh. Crt. op ze- nnwachtige wijze haar vrees te kennen te geven, dat de conservatief-kerkelijke doodklok wel eens spoedig zou kunnen luiden voor den minister Heemskeik c. s., de appel harer oogen. ’t Komt ons althans voor, dat de vrees alléén voor dat verschrikkelijk evenement, de redac tie van genoemd blad de trommelstokken in de hand deed nemen, waarmeê op de volgende wij ze door haar «reveille” geslagen wordt «Natuurlijk zal de Tweede Kamer zich haasten wij zeggen natuurlijk, omdat wij afgaan op de gegevens die op dit oogenblik Ier beschikking staan om het wetsontwerp op het lager on derwijs zoo spoedig mogelijk uil den weg te ruimen. En dan «Zal dan dit Kabinet aftreden «En dan «Hoe zal T gaan met de kieswet «En als deze dan buiten behandeling wordt gesteld «Wat zal dan de Koning doen «Of ais de Koning geen initatief neemt zal dan de natie geduldig toezien, dat de Kamermeer derheid haar berooft juist van een recht, waaraan die meerderheid ook baar ontstaan te danken heeft Dat die meerderheid de natie berooft van het recht van vertegenwoordiging «Maar blijkt het dan nu niet alrede dat een zoogenaamde Parlementaire Regeeringsvorm nog ellendiger is dan eene despotische. «Door despoten is nog wel eens wat tot stand gebracht. «Het Parlementaire stelslel is onmachtig iels anders te leveren dan demoralisatie en onder gang.” Zuivelbereiding dat woon! moet in het Nedei latidsch Landbouwkundig woordenboek met grooie letters gedrukt staan. Zuivelbereiding zoo na mogelijk aan de vol maaktheid le biengen, dat moet op else boerde rij, waar de veestal de hoofdbron van bestaan ja van welvaart is, het onderwerp zijn van den ken en werken Is hel niet alleen goed dal de zuivelbereiding zoo veel attentie trekt het is ook noodig, hoog noodig willen wij onze boter- en kaas-reputatie op de wereldmarkt behouden, want men steekt ons in andere landen in dezen naar de kroon, ja er komen nu en dan geruchten, die T vermoe den doen onislaan, dal men ons de eereplaats op dat kostelijk terrein met eenig recht betwist. Wij hooien zelfs profeten, die aankondigen, dat Nederland op de boter- en kaasmarkt nu reeds achter Denemarken behoort te staan. Wij gelooven dat hier overdrijving plaats heeft, maar zeker is het toch, dat ons waakzaamheid past, want er staat veel op het spel. Maar houdt de zuivelbereiding hier le lande dan geen rekening met de eischen die de tijd haar stelt waardeert zij de voorschriften der wetenschap en de resultaten door haar, hier en ginds verkregen niet genoeg Wij gelooven dat men, de belangrijke zaak in ’l algemeen beschouwende, moet antwoorden de landbouwer voldoet niet aan de eischen hem ge steld en wat de welenschap hem leert acht hij te gering. En, mag men aan 't oordeel van mannen, die van de zuivelbereiding eene studie maakten, die onze melkerijen en ’l geen zij vóórtbrengen in verschillende oorden var. ons land kennen, waar de hechten, dan verkeert het «botermaken” op menige plaats nog in deerniswaardigen toestand; dan wordt dal belangrijk werk, ’t welk zooveel zorg eischt, op verregaande wijze veronachtzaamd, en elke raadgeving om anders te doen, teneinde, zooais de ondervinding bewijst, betere resulta ten te verkrijgen, in den wind geslagen. Is hel waarheid, dat er geen beter melkvee is dan het Nederlandsche die onschatbare waar heid wordt door velen gemaakt tot iets van zeer geringe beteekenis. In de laatste jaren - schap, ook ten aanzien meer tot haar recht te I zij in geschrifte zegt, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. In dezelfden geest spraken in de zitting van Leefde Groen nog, hij zou zijn geliefden strijd- den volgenden dag de heeren Godefroi, van Nis- genoot waarschijnlijk toeroepen in de ure des pen tot Sevenaer en de Vries, die er zich sterk gevaars mag een veldheer zijn post niet verla- vóór verklaarden, hoewel sommigen wellicht voor ten. eenige wijziging zullen zijn. De heeren Smits, Teding van Berkhout, de Jong en Begram ver klaarden zich bepaald tegen, terwijl de heer Heij- denrijk nog zeer in twijfel, maar meer f vóór was. De minister van Justitie heeft daarna de voor dracht uit een algemeen oogpunt verdedigd, zich de bijzonderheden resereerende tot bij de speci ale ontwerpen, waarbij wellicht eenige bijzaken voor een goed deel zullen kunnen verdwijnen. De vermindering van het getal rechtbanken en kantongerechten, betoogde de minister, is het noodzakelijk gevolg der hovenwet en eene weg bereiding tot verbetering eener rechterlijke in richting. Heden voortzetting der algemeene beraadslaging. (Zie Telegram.)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1