fiEHEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE W /W No. 19. 1817. T W E E-E N-D E T I 1 8 T E I WOENSDAG MAAR T. Z u i s 3N velbcreiding. te- U I T DE PERS. 5 R it le ar at er u- e- IK Mil. hl.it COIKAX de (Zietelegram I!1V E S LAM». in paar opmerkingen uit dat belangrij- om - krachtig voeren, omdat men dan op de dering der vet-cellen moet werken. In de tweede 2 maanden krachtig voeren, veel vet te doen afzetten. In de derde 2 maanden minder dat dan de vry goed gevulde vet cellen niet Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. opvolger i Groen maar 4 a s 5.50 ,555 M7 f,58 e- >r« is iet Ir an iet tit tel in. 9.— door 9,15 door ),34 9 51 door door door 014 er- len rde en. a M. t. f 8 8 2 8 8 8 2 l A. en ed, In 1875 zijn er in honderd vijf en j door Gods genade, niet op zijn lust te zijn), zeer beslistelijk wat wilt ge, de hem aangeboden eere, of het hem opgelegde kruis af.” Mej. Elite Baart heeft een aangekondigde lezing te Goes niet kunnen houden. Bijna ongelooflijk, zegt het Z. D., is de oorzaak, die hiertoe aan leiding heelt gegeven. Omdat zij de «echlschei- ding” zou voordragen, werd haar getelegrafeerd, was de zaal, voor de lezing bestemd, niet be schikbaar. Volgens later bericht echter zal hare lezing toch doorgaan, maar in een ander lokaal. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zooveel kunnen opnemen. ’t Vleesch van een niet gemeslen os bevat 50 pCt. meer water, dan van een goed gemeslen en heeft dus de helft minder voedingswaarde. De confessioneele Wageningsche. Ct. wil de schoolwet hebben aangenomen, gedachtig aan de spreuk beter een half ei dan een leege dop. De redactie van genoemd blad heeft een tiende S, 8, Aangaande de Internationale Tuinbouw-Ten- toonstelling, die in April dezes jaars te Amster dam zal geopend worden, valt nog het volgen de te berichten. Door H. M. de Koningin is eene groole gou den medaille en een dubbele gouden medaille toegezegd. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal, eene lo- zitting van gisteren (Maandag) in de Kamer het debat voortgezet over no. 2 van de rechterlijke wetten (wijziging van verschillende bepalingen in de rechterlijke organisatie). Voornamelijk gaf de kwestie, of de benoeming der kantonrechters al dan niet voor het leven behoorde te geschie den, aanleiding tot veel discussien. Met verwer ping van alle amendementen is het regeerings- voorstel aangenomen (benoeming der kantonrech ters voor het leven, van de ambtenaren van het O. M. en de griffiers tot wederopzegging). Heden voortzetting en discussie over de motie- Bredius om de indeelingsontwerpen te behande len na het ontwerp betreffende de tractemen- ten. voeren, om meer Hoe zet men melk te roornen Die vraag werd door den heer W Sluis, land» bouwer in de Beeinster, aldus beantwoord Neem vooral bij dat werk den juisten warmte graad in acht, want daardoor zult, gij een voor deel van 10 pet. behalen. De melk, 34° Celsius, als zij van de koe koml, kan met water niet verder dan tot 10° G. wor den afgekoeld. 4° C. is echter 10 pet. voordeeliger Daartoe moet men m blikken bussen blik is beter dan koper of zink, omdat de daarop over blijvende melk verzuurt en giftstoffen doet ont staan de melk met stroomend water of ijs tot 4° C. afkoelen. Maar hoe bewaart men ijs Men kan dat lot midden in den zomer bewa ren op deze wijze in den boomgaard of tuin graaft men 4 palm diep, vult het gat goed met stroo, zoo stijf, dal als de last er op komt, deze gelijk met den bodem ligt. Op den bodem maakt men een klem grebje of een regel draineerbui- Zen, op het stroo legt men 4 palm houtzaagsel ol turfmolm en daarop blokken gezond ijs, in stukken van één voet in ’t vierkant. In de tus- schenruimte doet men zaagsel en op elke laag zaagsel, en zoo stapelt men 2 Meter hcog, ver volgens 1 Meter piramidaal of schuins oploopend bedekt alles met 1 Meter dik zaagsel of turfmolm goed aangestampl en maakt daarover heen, met hout of stroo een kap. Van dien stapel kan men de met zaagsel van elkander gescheiden blokjes, stuk voor stuk wegnemen, zorgende tel kens de opening weder goed te dekken. In het gat moet geen grondwater kunnen ko men, In Friesland zoo verzekerde de heer Sluis waar in 10 jaar voor 153 millioen boter is gemaakt, had men op die wijze voor vijftien millioen meer kunnen maken. Wij schreven het bovenstaande af uit een ver slag van de lezing door den heer Sluis, te Hom mel gehouden, daartoe uitgenoodigd door den Voorzitter van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde. ’t Spreekt van zelven, dat zoodanig verslag wel eens de vereischte nauwkeui iglieid mist en daar om is het goed, dat men den spreker zelf, de praclische landman, hoort. Wij willen nog een 8,43 vérslag mededeelen. »De scheikunde bewijst groole diensten, ook bij de veevoedering. Iemand, die een os zeventien lijnkoeken daags voerde, vond daarvan in de mest twaalf terug. De vetmesting is te verdeelen in 3 tydpeiken. In de eerste 2 maanden moet men niet te vermeer- wor- een moe- Groen’s positie toch is 1°. door te nemen2°. ter vervan ging in den gewonen zin biedt zich niemand aan en 3°. het hartzeer aan Groen door zijn geest verwanten berokkend, maakt, dat hel opnemen van zijn profetenmantel van niemand te vergen is. Ten betooge der gegrondheid van het eerste punt, wordt een sprekende schels gegeven van Groen’s karakter, van zijn veelzijdige ontwikke ling, van zijn naam, geslacht en den kring waar- j in hij zich bewoog, van den schitterenden kring van vaderlandsche en buitenlandsche geleerden die naar zijn vriendschap dongen en zoovele omstandigheden meer, ook zijn schitterende fortuin en het zeldzame geluk een tegenstander als Thorbecke te hebben, die hem tot een éénig man maken, bij wien ieder ander niet af, maar weg valt. Ten bewijze van de juistheid van liet tweede punl, slaat Kuyper den blik in ’t rond en zoekt en staart, maar vindt nergens een man die door vriend en vijand onwillekeurig als leider erkend wordt, een man met wien ieder zijns ondanks rekent. Keuchenius is verre, Mackay is heen, Eloul is te ver op jaren. Het derde bezwaar is eveneens van zeer over wegenden aard. Hel leed dat Groen te beurt is gevallen van de zijde zijner eigen geestverwanten van de tweede en derde rang was zeer groot. Waar Groen dus behandeld weid, hoe zou daar het lot van zijn opvolger zijn in ernste de bouw van geen menschelijk hart zou tegen hel hart zeer, dat zulk een wachtte, bestand zijn. Het slotwoord van ’t artikel luidt aldus «Of we dan vergeten, dat Groen zelf nog zijn laatste Ned. Ged. schreef: «Dr. Kuyper, in wien ik in 1872 den provi dentieel aangewezen leader begroet heb.” Allerminst. In ernste te meenen, dat aan een ander, i a hem, gelukken kon, wat hem zelf, ondanks zijn uitnemendheid, bijna mislukte, was een dier be minnelijke trekken van nederigheid, waardoor Groen juist zoo groot was. Maar wat de zaak zelve aangaateen le benoemen, is een recht, dat zelfs aan ontzegd moet worden, wijl hij wel kiezen, niet over een persoon beschikken kan. Oak tegenover Groen heeft zelfstandigheid van beschikking steeds in het persoonlijk leven ge golden. Op die zelfstandigheid mag zijn verscheiden geen inbreuk maken. En althans voor zooveel hem zelven aangaat, wijst de schrijver dezer artikelen (ook al hield met woord en daad ons Christenvolk te dienen, Amsterdam, I terij Worden gehouden van 100 000 loten a j per |o( Onder de prijzen zullen er zijn van I groote waaide De eerste prijs is een wintertuin die op 15.000 geschal wordt. Met de voorbereidende werkzaamheden voor van hel Frederiksplein is een aan vang gemaakt. Er zullen daar gebouwd worden een aantal plantenkassen, waarin alle planten, die een plaatsing in zoodanige kas noodig hebben zullen worden opgenomen. Voor koude kasplan- tei.'^wbrden groote veranda’s en tenten gemaakt. Door deze en andere schikkingen van dien aard is het mogelijk de tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen drie weken geopend te houden, zonder dal de planten zooveel zullen lijden als op andere tuinbouw tentoonstellingen gewoonlijk het geval is. Uit het buitenland worden vele en ke inzendingen opgegeven. De vertegenwoordiging van de tentoonstelling in België is, op aanzoek onzer Regeering, door de Belgische Regeering opgedragen aan de «Fé- déralion des Sociélés d’IIorticulture de Belgique. De Minister van Financiën heeft bepaald dat de standplaatsen van de controleurs der directe j belastingen en van hel kadaster zullen gevestigd j zijn te ’s Hertogenbosch Breda Arnhem Zul- I phen ’s Gravenhage Rotterdam 1 Haarlem, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Sneek, j Zwolle, Almelo, Groningen, Ar sen, Maastricht. van een ei nog liever dan een leege dop. Zij zegt «valt de wel, dan valt Heemskerk en dan krijgen wij de wet-Moens. «De wel-Heemskerk is voor onze richting on- UIT DE TWEEDE KAMER. j eindlg belel' dan de wet_2’Ioens-” Gelijk wij aan onze abonnés binnen de stad In ,875 zij|) er jn ons |and uit koinen twee reeds per extra blaadje hebben berm de I honde,.d vijf en tlüint!(J boekan en brochwes in orthodoxen en confesionele geest, tegenover een dertigtal van moderne richting. De Redactie van den Standaard heelt een I artikel over de schoolwet en roept, de keikelij- j (]e jnrjchting ke kwestie besprekende die in genoemde wet eene zoo groote rol speeltde Joden onze red ders «De neutrale Slaat, zegt de Standaard, heeft, neutraal als zij is, geen keuze te doen tusschen den zon- en de Sabbatdag «Geef derhalve de schooljeugd op beide dagen vacantie En zoo vervolgt hij indien wij eens, ter wille van den Israëliet, den zesden dag, uit sluitend ten behoeve van het godsdienst-onder- wijs, ter beschikking stelden van de predikanten Hetzelfde blad vraagt met vlijmende scherp heid «heeft een kabinet, dat derwijs de onder- wijs-kwestie bedierf, nog het zedelijk recht, een zoo ingrijpend vraagstuk als dat der kieswet aan de orde te stellen «Voor wie slechts met den inhoud van een wetsontwerp rekent, overbodige vraag. «Ook voor wie rekening houdt met den voor steller «Wal Amsterdam wil wordt thans opgeno men als een bevel Amsterdam zegt maar «ik heb dat noodig dat is mijn recht, ik moet niet alleen een kanaal hebben van Umuiden, maar ook een naar den Rijn, dat volgt van zelf, dat hgt in den aard der zaak, dal komt mij toe 1” zoo sprak de Bur gemeester van Utrecht in den raad, toen er gedis cussieerd werd over de verbetering der Keuhche Vaart, voor Utrecht eene zaak van groot belang, en die door andere plannen, van Amsterdam uit gaande, eenigzins op den achtergrond wordt ge schoven. «De regeering zeide de heer Mazalt houdt hare plannen geheim.” Op 1 Januari 1876 bedroeg hel aantal vaca tures van predikanten in de Nedei landsche Her vormde kerk 242. Daarvan werden vervuld 42 en bleven er dus op ultimo December 1876 twee honderd vacatu res. Op dat tijdstip waren er 24 candidaten en werden die allen geplaatst, dan had de keek nog 176 openslaande plaatsen Onder de verschillende amendementen op de aanhangige regeling van de inrichting en het rechtsgebied der arrondissements-rechtbanken en kantongerechten, is er o.a. ook een in dl uk rond gedeeld van de heeren Idzerda, Wijbenga en Moens om rechtbanken te vestigen le Leeuwar den, Sneek en Heerenveen, en kantongerechten te Leeuwarden Berlikum Dokkum Bergum Harlingen, Sneek, Bolsward, Lemmer, Heeren veen, Beetslerzwaag, Steenwijk, met ontbinding der arrondissements rechtbanken te Appingadam en de kantongerechten te Holwerd Rauwerd Hindeloopen, Oldebeikoop en Hoogezand. Dr. Kuyper, heeft gelijk wij reeds met een en kel woord in ons vorig nummer vermeldden, in de Standaard eenige artikelen geschreven, waar in hij zich rekenschap geeft van de gewijzigde positie waarin de anti revolutionaire partij door de jongste gebeurtenissen is gebracht. Van zeer veel invloed is daarop het afsterven van zoo uit nemend eer. veldheer als Groen van Prinslerer. Dat toch heeft ten gevolge, dat de partij thans voor het eerst zonder veldheer in ’t vuur gaal. En niet alleen dat de strijd thans zonder veld heer moet worden gestreden, maar er kan den bijgevoegd, dat de partij allicht geheel menschenleetlijd zonder leider den strijd zal ten voortzetten, geen ander in 'e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1