GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, T l /2 BlECWS- EN AIIVERTENTIE-READ VOOR RE a No. 20. T W E E-E N-D E T I ■i Z ATE R D A G 10 MAART. i Twee groote zwarte Stippen i. 7. *2 Xi J f- p- lu- P- 7. 404 4. 0 SAEEKER COI R A Vi. 1 1 ■e over (Zie telegram.) n*’ BI1VMEXLANB. U I T DE PERS. het ontwerp na vonnis 5.60 ■wetsontwerp op i t door door door anti-revolu- deze blijft van vee S, 8, 4 door 9,34 J. - 0 jr, Ij,oo;| 5,00.'- 2 )4 '3,50 R it Ie ir 'Kt ar /4 /i A 1 u rer- 3 e n. i tot A M. 'rt. De jongste afleveringen van Eigen Haard be vat het portret van den heer A. Moens, lid der Tweede Kamer. Hetzelfde blad wijdt een artikel aan het ad vies door den heer Kuyper aan de anti revolu tionaire partij gegeven, te weten hel zich aan vankelijk terugtrekken uit den strijd. Met ver bazing heeft het blad daarvan kennis gekregen. Na het aanhoudend krijgsgeschreeuw der laatste jaren, na het bijeentrommelen van al de hulp- voorgestelde amendementen verworpen. De voornaamste daarvan, strekkende 1°. lot behoud der rechtbank te Nijmegen in plaats van die te Tiel, werd verworpen met 45 tegen 28 stemmen 2°. indem te Deventer in plaats van Zutfen, werd verworpen met 47 tegen 27 stemmen. Nog werden verworpen met 48 tegen 26 stem men het amendement om het nieuwe kanton Steenwijk te brengen onder het arrondissement Zwolle, en met 46 tegen 28 stemmen, om een kanton Ootmarsum tc brengen onder het Arron dissement Almelo. Artikel 1 werd daarna aan genomen. Heden is de kantonale indeeling der gemeen ten aan de orde. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Hooge Raad heeft B. P. Korteweg, be schuldigd van hoon in geschrift, met vernietiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, van alle rechtsvervolging ontslagen. De Hooge Raad nam aan, dat de beschuldiging van oneer lijkheid op journalistiek of politiek gebied slechts is een uiterst overdreven, in de hedendaagsche practijk meer en meer in zwang komende, vage uitdrukking, welke niet als beleedigend kan wor den aangemerkt. Bij besluit van den Min. van Binn. Zaken is met ingang van 7 Maart, het houden van mark ten en openbare verknopingen van alle vee, met uitzondering van paarden, verboden in 22 bij na men genoemde gemeenten, van de prov. Limburg. Ook is in twintig gemeenten van Groningen met ingang van 10 Maart e. k., het houden markten en openbare verkoopingen van alle verboden. Men schrijft uit ’s Ilage aan de Amsterdam sche Courant. Binnen kort verschijnt het afdeelings-verslag over ’t school wets-ontwerp. ’I Zal een lijvig stuk zijn. ’t Plan schijnt te bestaan om hel Paasch-reces in behandeling Ie nemen. Met de kieswet maakt de Kamer geen haast, althans de behandeling daarvan is nog niet aan de orde gesteld. ’I Is niet onmogelijk dat een of ander lid der Kamer den voorzitter hierover zal interpelleeren. De heeren van Rappard en van Vollenhoven zouden ’t plan hebben om als volksveitegenwoor- digers af te treden. De Amsterdamsche Courant meent, dal zij daartoe gedrongen kunnen worden óf door de politiek der Regeering, die te weifelend conser vatief is, óf den sterken liberalen stroom, die door de Tweede Kamer vaart. In 't eerste geval zou het misnoegdheid in ’t tweede mismoedigheid zijn, die genoemde hee ren de Kamer deed verlaten. De Amsterdamsche Courant hoopt vurig dat zij zullen blijven. en het restitutie denkbeeld loslaten, gelijk men de her- zienii'g van de «ellendige zinsnede” in art. 194 der grondwet heeft losgelaten Moet zij de raad van de Standaard volgen en ’t ontwerp aanne men of die van ’t Wag. Wbl. dat een tiende van een ei beter acht dan een leege dop Daarbij heercchl er wantrouwen tegenover enkele leden der partij, terwijl men vergete dit vooral niet de kieswet allicht aan de orde komt en meh op het platteland en de kleine burgerij der ste den hoopt. Een punt wil de Arnh. Cl. nog nader aanroe ren. Het blad heeft eerbied voor hen, die uit diepgewortelde godsdienstige meening geen vre de hebben met 't openbaar onderwijs. Maar waar uit politieke kansberekening herhaaldelijk van tak- liek wordt veranderd en heden verworpen, wat men gisteren trachtte Ie verwerven, waar mefi heden twist en tweedracht zaait, uit naam van God en zijn geweten, en heden zich terugtrekt uil den strijd, en daarbij voorgeeft dit te doen «niet uit menschelijke berekening, maar uit ge loof, uit gehoorzaamheid aan wat God zoo ken nelijk te verstaan geeft in al wat hij over ons bracht,” daar moet de ernstige, waarachtige oprechte anti-revolutionair zich ergeren aan deze walglijke vermenging van het Opperwezen met politieke kansberekening. ’I 3rd moe rden. sen j f 4 Wat verbleekte kan weer kleur krijgen, en a wie weet hoe de eens zoo gevreesde stip gaan- 50. de weg verdikt, terwijl Ignatieff zijn verkennings tocht doel! Intusschen wij willen over andere stippen spreken en wel over twee aan onzen eigen po- lilieken hemel. ’t Zijn die, welke hel lager onderwijs en de kieswet vertegenwoordigen. En welke van die twee is in ons oog het brachtdoor den wind gaan, om triomfantelijk uit de parlementaire zee de Ministeriele kamer binnen Ie loopen Dr. Kuyper, de vurige aanvoerder, weigert den ofïicieelen veldheers-slaf van het anfi-revolutio- naire legertje om, als strijder in de gelederen, de bewegingen daarvan zooveel te beter kunnen te beslieren om, jaloersche medeleiders te ontwapenen Dr. Kuyper doet méér hij adviseert, dat het «klein legerke zonder opperbevelhebber, het veld ruime lot bekwamer tijd. Dr. Kuyper zou het plan hebben, om nog meer te doen uit Gouda schrgft men, dat hij zijn mandaat van Volksvertegenwoordiger niet wil be houden. De vraag is hier wat is waarheid Zeker is het dat de heer dr. Kuyper in het Parlement gebleven is beneden de verwachting die men van hem koesterde, en het woord dat hij schrijft, beter en krachtiger is, dan het woord *t welk hij in de Kamer sprak, maar dat de anti revolutionair, de eerste soldaat onder Groen van Prinsterer, het vaandel zou verlaten, vóór den openlijken strijd over de groote quaestie van den dag, dal gelooven wij niet. Maar huisde de toorn, bij elke der partijen, wel in ’t binnenste van ’t gemoed Verkreukelde de eene zich ook in de binnenka- door meren, ever deze en gene bepaling, die iets gaf V5 dat de beide andere niet gegeven wilden hebben? Werd er ook iets weggenomen, dat gaarne ge- 9 51 mist door deze gene met hand en tand zou willen behouden Werd er ook loos alarm geblazen en zou dat LO-14 kunnen blijken in de ure der beslissing? Zou er ook een jammertoon in gejuich kunnen veranderen, als de Minister deed wat hij, bij het benden en het te voorschijn halen van a„e m’o. 't hooger onderwijs in practjjk gelijke wapenen, bruikbaar of onbruikbaar te vinden, ’t ontwerp- Heemskerk in de engte gedreven. Wat zal zij doen op nieuw het geschut vernagelen tre de aan ,ïwar|s| 9 Dal varieert als *t ware bij den dag, al nadat verschillende Dagbladen over die beide wetsont werpen spreken en daarover, volgens hunne opi- md- nie, of naar de gegevens welke zij hebben, cri- fge- tiek uitoefenen Wal het wetsontwerp op ’t lager onderwijs - betreft, de anti-revolulionaire partij zag in den beginne de kruimelkens, die het zich van de mi nisterieele tafel ziet toevallen, met verachting aan. Wat haar, naar de meening der liberalen, te vee; was gegeven, heette, in hare schatting des op. rapens niet waard. ’I Gansche wetsontwerp was eene bespotting van de billijke eischen der anti revolutionairen, ja voor hen een slag in ’t aangezicht. In opgeschroefder toon was wel geen uit Ie. spreken. De Roomsch-Catholieke partij secondeerde den bitteren klaagzang met een hooghartig: «weg er meê wij zullen zoodanige wet nimmer aan nemen 1” En de liberale partij? Ook zij vindt het wetsontwerp verwerpelijk. Ziedaar een zwarte stip, door drie partijen een drachtelijk aan onzen politieken hemel opgehan- 6,554 gen 1 7.17 7,58 8,43 9.— De Arnh. Cour, bespreekt het ontwerp-wel van den heer Haffmans, betreffende het zoogenaamd nrecht van antwoord", en geeft onder de mo tieven dte het ontwerp noodeloos maken, o. a. het volgende Wanneer het ons of een ander goeddunkt een geschrift in het licht te zenden, waarin wij den heer Haffmans of wien ook bespreken, dan zal het niemand in de gedachte komen, dal de uit gever van ons geschrift verplicht zou wezen, om nu ook voor onze kosten een contra-geschrift van den heer Haffmans of den besproken persoon te doen drukken en aan dezelfde personen Ie zen den, die het eerste werkje hebben gekocht. Met welk recht zal men dan van den uitgever van een dagblad kunnen eischen, dat hij dit wel zal doen Dat een courant dageiijks verschijnt, ver andert aan hel wezen der zaak niets. Het recht van antwóöfden zal door niemand en door ons allerminst betwist worden, maar «fit sluit volstrekt niet in, dal dit antwoord ten koste van hem, die hel eerst gesproken heeft, ter algemeene kennis zal worden gebracht De grondslag dus van een wet, die deze verplichting aan uitgevers van dag bladen oplegde, zou een onbillijkheid zijn. De grondwet heeft aan ieder het recht geschonken om zijn gedachten door middel der drukpers openbaar te maken, maar die vrijheid zou in hooge mate belemmerd worden, zoo daaraan de bezwarende voorwaarde werd vastgemaakt, dat men dan ook gehouden was aan de gedachten van ieder, die met ons verschilt en wiens naam genoemd werd, eveneens voor onze rekening pu bliciteit te geven. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. na het christenvolk nog in de laatste dagen op ’thait gedrukt te hebben, dat het hun heiligste belangen gold, in een woord, na een oorlog d outrance gepredikt te hebben, wordt op ’t be slissend oogenblik ontwapening aangekondigd. Men is aan frontveranderingen der tionaire partij gewoon geraakt, maar verrassend. Er is echter een verklaring voor De anti-revolutionaire partij is door UIT DE TWEEDE KAMER. Tot aanvulling van het reeds door ons per extra blaadje meegedeelde, omtrent de Kamer zitting van j 1. Woensdag, waarin de behandeling der Rechterlijke Wetten werd voortgezet, diene: dat na uitvoerige discussion werden verworpen de navolgende amendementen op art 1 van onl- werd no. 3 (ressort van hel hof te ’s Bosch): 1". met 43 legen 30 stemmen een amendement- Heijdenrijek c. s. om het kanton Boxmeer door Zallbommel te vervangen (in verband met hel behoud der rechtbank te Nijmegen); 2o. mel 43 tegen 2Ö stemmen een amendement-Smitz-van Baar tot behoud der rechtbank te Eindhoven; 3°. met 45 legen 27 stemmen een amendement- Begram om het kanton Heusden door Zaltbom- mei te vervangen; 4°. met 50 legen 23 stemmen een amendement tot bijvoeging van een 9e kan ton Helmond5°. met 48 tegen 25 stemmen een amendement om in plaats van het kanton Heusden, Werkendam aan te nemen. Daarentegen werd aangenomen met 54 tegen 19 stemmen een amendement- Verheijen c.s., om den zetel van hel kanton Oudenbosch te vervan gen door het kanton Zevenbergen. Art. 1 werd vervolgens in zijn geheel aange nomen met 52 tegen 21 stemmen. Daarna is het geheele ontwerp no. 3, het eer ste der indeelingswetten en betreffende het rechts gebied van hel Hof te ’s Bosch, aangenomen met 47 legen 23 stemmen. De discussie over ont werp no. 4, arrondissements- en kantonale in deeling van ’t rechtsgebied van het Hof te Arn hem, werd daarna aangevaugen en van den volgenden dag voortgezet. Gelijk wij reeds aan onze abonné’s in de stad I Aan een commissie uil de natuurkundige af hebben meegedeeld, werden toen alle daarop I deeling der vereeniging tot bevordering der volks- De zwarte stip boven den Oosterschen hemel, die eerst zoo velen schrik aanjoeg en daarna den .zachtmoedigsten sterveling verveelde, zit er nog, maar wordt slechts terloops aangekeken. Zelfs de papieren rijkaards, voor wie dat zwarte spook eene nachtmerrie was, halen weer ruimer adem '2 0Ö en a's ze n°g naweeën gevoelen van de doorge- >4,Üü sfane ellende, dan is dat berouw over de Rus- 4/s sen, die zij verkochten, toen de kozakken keur de Pruth in 't beloofde Land gluurden. Men zij echter waakzaam en houde de kaar- brandende! Wat verbleekte kan weer kleur krijgen, De Leidsche Courant heeft uilgerekend, dal het thans, de kerstdagen uitgezonderd, gedurende 117 dagen bijna onafgebroken veel of weinig heeft in de zitting geregend. Aan een commissie uit de natuurkundige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1