GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. X a u I qHi Twee groote zwarte Stippen e k I t UIT DE TWEEDE KAMER. ii. n waf zult gij dan doen ft i De Internationale Tentoonstelling voor Zuivel- landsche kaas heeft er baar naam gehandhaafd. n il (Zie telegram.) BINNENLAND- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en .«tukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. S, 8,. or 15 or 51 or or or II 50 'DÓ 17 58 ♦3 e n en on- e r e e, a. er ook eenige overdrijving in i. niet geheel ongepast worden ’t Debat over het ontwerp regelende het rechts gebied van het hof te ’s Gravenhage, is in de zitting van gisteren (Maandag) voortgezet. Met eenige wij zigingen in de kantonnale indeeling der gemeenten zijn art. 2 5 aangenomen en daarna het gehee- le ontwerp no. 5 met 48 tegen 22 stemmen. De discussie over het. ontwerp no. 6, regelende het rechtsgebied der rechtbanken en kantons, ressor terende onder het gerechtshof te Amsterdam, is aangevangen. 8 e ar at er Binnen acht dagen zegt het Vad. kan bet verslag over de concepl-schn wet verwacht wor- een. ver zelf ook toonde te begrijpen, door telbare woorden te cursiveeren. ’t Heeft hem ontzettend veel moeite gekost om Een der torens van het Muiderslot is, naar de Kunstbode meldt, in zijn oorspronkelijken toe stand hersteld zoodat in plaats der afgeknotte borstweringen thans zich de aloude kanteelen der 13de eeuw weder vertoonen. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft in be ginsel besloten in te voeren een hoofdelijken om-- slag, gegrond op hel inkomen der ingezetenen volgens eigen aangifte of bij gebreke daarvan volgens amhtelijken aanslag. Verder is besloten de beslaande piaatselijke directe belasting (het aequivalent) at te schaffen maar de opcenten op het personeel te behouden. De nieuwe inkomslen-belasling te Amsterdam zal 36 klassen hebben, tot 100,000 inkomen toe. Ieder f 100,000 inkomen boven de ƒ160.000, vormt weder eene hoogere klasse in drie kolommen te bewijzen, dat hij tegenstan der is van Kappeijne, maar T zal door weinigen begrepen worden. Wel zal men door zooveel moeite tot de overtuiging komen, dat Dr. Kuyper Kappeijne vreest. De vraag komt echter bij al ’t geschrijf van Dr. Kuyper op: smet wien wilt ge dan gaan?” Een standpunt te kiezen is goed, maar ieder die nadert, van welke zijde ook, af te stooten, doemt u tot machteloosheid. Gij kunt de gansche we reld wel verachten, maar de wereld is sterker dan gij. «Zij zal tt laten slaan cn wat zult gij dan doen voor de zaak aan welke gij u wijdt?” Nadat wij ons eerste artikel, onder boven staand opschrift, hadden geschreven, is het be kend geworden, dat dr. Kuyper bij het debat over de onderwijs-kweslie in de Tweede Kamer op zijn post zal zijn en dat er bij hem nog geen gedachte opkwam om afstand te doen van zijn mandaat als Volksvertegenwoordiger. Dat is zoo T behoort! Dr. Kuyper heeft te veel gesproken, te veel geschreven en te veel georganiseerd, om het veld ie ruimen, als de eigenlijke ure des strijds zal slaan. Hij is verplicht op het slagveld te verschijnen, omdat het keur corps, met hetwelk hij tegen de vrienden der neutrale school dacht op te trek ken, kleiner is geworden en het de vraag is of enkelen daarvan onder zijne vlag den strijd wil len aanvaarden. Maar, al stond hij alleen en moet hij bezwij ken, dan wikkele hij zich in die vlag, en wordt zij hem zoo tot een rouwfloers tot oneer was zij hem dan toch niet. Zelden werd aan een Zanggerelschap zulk eene eer bewezen, als aan dat der Amerikaansche Ne- gerzangers. Te Arnhem werd het zooals het nu heet ingeleid door tien personen, waaronder vijf adelijken. De confessionele richting neemt het zwarte Zangerskoor in bescherming. Wal echter gezon gen wordt, ademt godsdienst zonder bepaalde kleur. Bij ’t concert, dal zij in de Parkzaal te Amster dam gaven, weid aan entree ontvangen: ƒ2360 en de gelegenheid, om bij ’t verlaten der zaal nog iets Ie geven, verhoogde die som nog met 650. De vraag, of spel is, mag o genoemd. In Apiil zal de groote zwarte onderwijs slip aan den hemel worden uitgewischt. Daar zijn nog, die den groolen parlementairen kampstrijd tot later verschuiven, die althans voor spellen, dat daartoe eene poging zal worden be proefd. Of de Minister Heemskerk dat wenscht Hij heeft dat niet in duidelijke woorden laten blijken en verwees hen, die hem tot eene ver klaring hieromtrent wilden verleiden naar de Kamer, die zelve de orde harer werkzaamheden heeft te regelen; gezegd heeft hij het echter niet, dat de oplossing der schod-quaestie, de eer ste was in de rij zijner gedachten. De conservatieve partij wenscht, ja eischt, dat de ki< swet vooraf ga, en of en in hoe verre zij daar toe door den Minister werd geïnspireerd, is een geheim. ’t Ontwerp kieswet is er daarvoor heeft hij gezorgd en tevens dat het als een groote zwarte stip, naast die van de school, kon worden geziei J Wil ook de confessionele partij, dat de strijd over de kieswet het eerst worde gestreden Naar onze meening ja Zij gelooft, na dien slrijd, sterker te zullen zijn in de Tweede Kamer. De onderwijs-quaeslie is in hare hand eer. krach tige hefboom om haar volk naar de stembus te drijven, en inderdaad, zoo zwak, zoo verdeeld als zij thans is, kan hel verlies, dat haar treffen kan, niet groot zijn. De Roomsch-Catbolioke partij zou ook met uit stel gediend zijn. Die haar in de Kamer ver tegenwoordigen komen terug, en misschien is er met hare hulp hier of daar een conservatief in de Kamer te brengen, die haar dient, zij hel om andere redenen dan de schoolwet-quaestie. Vóór den strijd wordt wel eens gezegd, dat tcecadeiing tusschen dezen en genen onmogelyk De grenzen lus’chen Groningen, Drenthe Overijsel zijn nu, over hare gansche lengte, di r militair tiezicht gesteld en aan ambtenaren der belastingen en aan rijksveldwachters is op gedragen, om te waken tegen in- en uitvoer van vee De hooge waterstand werkt ten gunste van die surveillance, omdat daardoor de punten, waar het vervoer kon plaats hebben, zeer worden be perkt. ’I Gevaar wordt echter grooler, als het vee in. de weide wordt gedaan. Men kan den stal ge sloten houden voor vreemden, maar den toegang tot hel land is niet volkomen te versperren. Men mag echter hopen, dat de ziekte vóór dien tijd bedwongen zal zijn. De Standaard geeft aan de confessionelen de zen verkiezings-raad 1°. Conservatieven Ie steunen, als regel, zou uiterst onvoorzichtig zijn. Zij hebben in de Kamer daarvoor geen dauk betoond 2°. Steunen van een liberaal candidaat ken ditmaal plicht zijn. Dr. Kuyper schreef in de Standaard 3 artike len, onder T opschrift: Heemskerk, van de Put te, Kappeijne. 't Laatste is hel onduidelijkste, zooals de schrij- On— W I.o.vi.i I1 p vwi f/luvei- bereiding Ie Hamburg is geëindigd en de Neder- is, maar de ondervinding heeft geleerd, hoe ge makkelijk de verloochening van beginsel is te ver goelijken. De leiders treden dan op den achtergrond, maar leiding wordt er toch gevoeld. Men kan alleen de hand niet aanwijzen die zich daarmede belast te. Maar wil de liberale partij in April in het veld, teneinde den schoolwet-slrijd tot een ein de te brengen Wij gelooven ja ook al wordt dat kleine woordje niet door allen even hartelijk uitgespro ken. Er is geen groot parlementair debat, zonder kansberekening, en deze beslaat ook hier deze heeft ook in deze qnaestie raison d'etre. Die daar laag op valt, is nog een leerling in de parlementaire school. Een volksvertegenwoor diger heeft rekening te houden met de plannen, bedoelingen en hulpmiddelen van hen, die eene in zijn oog goede zaak bestrijden of eene slechte zaak voorslaan, en de middelen om hen dat te beletten, moet hij zoeken en gebruiken. Dat wordt, door hen die buiten slaan, niet al tijd begrepen, en daarom wel eens gelaakt, maar de beslissing wordt van hen niet verwacht. Er zijn leden der Kamer, tot de liberale par tij behoorende, die de onderwijs-wet liever na de kieswet zouden behandeld zien, maar die, wordt anders besloten, ijverig zullen medewerken lot wijziging der wet van 1857. De Amersfoortsche Courant zegt naar aanlei ding van de rechterlijke wetten het volgende «Inzonderheid de groote pers zal den Minister van Justitie voor zijn slooperstalent schitterende hulde brengen. «De klaroenen van 't Hapg. Dbl. zijn weder blinkend gepolijst, zullende een expresselijk daar voor, nu reeds gecomponeerden conservatieven victorie* narsch uitschetleren. «De Arnh. Crt. die onlangs, in haren beruch- ten Haagschen stookbrief, nog ter elfder nre de mirabolantische canard eener monstervergadering van rechterlijke ambtenaren uitslingerde en al lengs van liberaal enfant terrible, is geworden enfant horrible, zal wellicht eene gekleurde plaat, bevatten, voorstellende een aantal in roode pakjes gekleede liberaalljes, bezig rechtsgebou- wen af te breken, daarbij eene nieuw uitgevon den wilde amotie polka dansende. Op den ach tergrond ziet men een gedempt moeras, bezaaid met stervende kikvorschen. «De humorislisch-satyrieke Uilenspiegel z.d misschien met eene curieuse en vermakelijke surprise zijn gesierd, voorste'lende ter rechterzij de hel Ilaagsche collegie van zetters, ’t welk den Minister het hoogste sloope spatent aanbiedt, en ter linkerzijde: Jeremiastarende op de Amersfoortsche Courant, en weenenda op de puinhoopen van afgebroken rechtsgebouwen «Ten einde bij deze uitbundige sloopingsvreug- de geen droevig figuur te maken, zal de Amers foortsche Courant de Ministeriëele overwinning niet in rouwrand mededeelen.” 't Verslag van de discussien in de afdeelingen over het ontwerp gevoerd, zal weldra het licht zien en getuigen van den ernst, waarmede de Ministeriëele voordracht is overwogen en gewogen. *t Zal vele pagina’s groot zijn en stof te over geven voor een belangrijk weder antwoord. Men heeft er van gemompeld, dat de Minister in geene wederlege in j 'an de opinie der kamer zou treden, waar deze lijnrecht tegenover de zijne mocht staan, maar ’t valt moeilijk dat te gelooven- Al blijft de Minister de hoofdbeginselen, door hem in ’t ontwerp gelegd, handhaven, dan geeft hij daarvan toch reden. Eene ongemotiveerde terugzending zou scherp te aan het parlementair debat kunnen geven en dat is nergens toe nut. Een druppel olie brengt de machine in beweging een val azijn stremt den loop harer raderen. Geeft de Minister een antwoord, het uitvoerig verslag waardig, dan komt de vraag: of de kamer dit gelezen hebbende, het noodig zal achten nog eens daarover in beraad te komen. Zij zal dit niet wenschen, maar als het noodig is, dat ook niel nalaten. Eindelijk ’t zij dan vrij spoedig, ’l zij wat later, komt de dag van discussie, die geopend wordt met beraadslagingen over de hoofdbeginse len, over de strekking van het wetsontwerp, en al dadelijk hel standpunt doet uitkomen, waarop de verschillende partijen zich plaatsen, alsmede de stelling in welke de Minister haar afwacht. De eerste kamer der staten-generaal is tol her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag den 19 Maart a. s. De Standaard zegt, dat hem niets bekend is van het aftreden van den heer Kubper als lid der Kameren voegt er bij, dat dit jaar dr. Kuyper niet aan de beurt is om af te treden. Volgens den Staats-Almanak heeft de Stand aard ongelijk en zouden te Gouda dit jaar beide afgevaardigden moeten aftreden Uit raadpleging van andere officiëele bescheiden blijkt echter, dal de heer Kuyper, desverkiezen Ie, nog tot 1879 altijd D. V. lid van de Kamer kan blijven ARVLRTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1