NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ABONDMIENT SNEEK, No. 22 1877. T W E E-E N-D E R T 1 S T A3 R Q A N Gr ZATERDAG Al A A R T 17 Een merkwaardig Verslag. N 10; 0. J L i. - - s SNEEKER (OlltM E- •e zou le rer is UIT DE TWEEDE KAMER. 7et iet ten its— Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in Ie zenden. 16 1 I 1 (Zie telegram.') IIIX EM.A M>. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk tot den 23 Maart bijeen blijven en daarna tot half April op reces uitééngaan. S, 8, 0. 50 00 0O 1 le- m. 5 a M. frt. 6 6 I Ziedaar iets uit het belangrijk Afdeelings-ver- slag over het herzienings-wetsontwerp, dat in de ze week in *t licht verscheen. Wij zullen dal verder in eenige volgende num mers, extracls-gewijze, aan onze lezers mededee- len, in de overtuiging dat wij hen daarmede ge noegen doen. Dat de onderwijs-wet een zwarte stip bleef zal men uit het verslag wel merken en ook wel onthouden. Met eenige opmerkingea over de andere groo- te zwarte stip de Kieswet, behoeven wij ons vooreerst niet bezig te houden. De heer Oorver Hooft wilde het oog der Ka mer op haar het eerst doen vestigen en de con servatieve partij, de door het Ministerie verlate ne, gaf in dezen blijk dat, als ze niet vergeet zij toch weet te vergeven, toen zij den heer Hooft te hulp kwam, maar ’t baatte niet. De eisch van de meerderheid der Kamer was eerst de schoolwet 1 m- I ië—1 ;en i 59 5ói ,17 ,58 i,43 ioor ),15 loot 1,31 51 Ioor ioor ioor’ >14 Reeds hebben wij per extra blaadje achtereen volgens aan onze abonnés den uitslag meêgedeeld van de laatste Kamer-ziltingen en hun daarbij o. a. de weinig verblijdende tijding moeten meè- deelen, dal ook wij ons offer hebben moeten brengen aan de tot standkoming der in behan deling zijnde Rechterlijke Wetten. Sneek heeft in ’l lot moeten deelen van al de andere steden die ingevolge de wetsontwerpen van den minister van Lijnden veroordeeld wa ren, zich hunne rechtsbanken te zien ontnemen en voor wie hel decorum neen méér dan dót: het voorrecht een arrondissements-rechtbank te bezitten, thans weldra tot den volmaakt ver leden tijd zal behooren. De onze was een der laatste in het afmakings- proces «ten algemeenen nutte.” )- R Ie ir at sr u- gesloten en waar de dorpen niet lijn liggen hebben zij er en gesteldheid van behoud van Sneek, zaken, maar om i ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Rij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. «Christus gelooft, behoort de ware liberaal «die overtuiging te eerbiedigen, want ook hij «erkent, dat verstandelijke ontwikkeling zich «niet van opvoeding en zedelijke vorming laat «afscheiden.” In bedoelde Nota wordt niet het finantiële maar het ethische beginsel op den voorgrond gesteld. Hoogstens ligt het denkbeeld ten grondslag, dat, wat het onderwijs, door verbetering, voortaan meer zou kosten, uit de schatkist evenzeer aan de bijzondere als aan de gemeenteschool worde verstrekt. Naar de bedoeling der voorstellers wordt al thans geen toekenning van hoogere Rijksjaarwed- de beoogd, dan waardoor het status quo, waarin men finantieel op dit oogenblik verkeert, kon worden gehandhaafd. ’t Hoofddoel, in de Nota te vinden, is erkenning van gelijke rechten der neutralisten en der niet- neutralisten, niet tegenover de Staats-kas maar tegenover de Wet. De voornaamste grief, die der rechts-krenking. wilde men gelenigd hebben en men vleide zich tevens, dat er geen afwijzing zou plaats hebben met eene exceptie aan de Grondwet (art. 194) ontleend. «Klein legerke terug in uwe tenten!” riep de Standaard en T ging hem als de Profeet, die, mcedeloos, wenschte ‘e sterven. Ja, zóó ;g wanhopig is de redactie (Dr. Kuyper?) dat zij 0 haast den raad gegeven had: «terug naar uwe haardsteden Er waren, die uit deze smartkreet de gevolg trekking maakten, dat de anti-revolutionaire par tij, met hel geweer bij den voet, den parlemen tairen strijd over de schoolwet zou aanzien, maar het schijnt dat die meening onjuist was. Sedert ons vorig artikel over de onderwijs- quaestie, onder de figuur eener zwarte stip aan onzen hemel, is het Verslag der Afdeelingen over het Regeerings-ontwerp ter herziening van de wet van 1857 in ’t licht verschenen en uit dal Verslag hooren wij niet het anli-revolutionair commando: «achterwaarts terug in uwe ten ten!” Integendeel, behalve de Nota, door de heeren van den Berch van Heemstede en Schimmelpen- ninck van der Oije, uit de eerste afdeeling, Dr Kuyper uit de tweede afdeeling, van Wassenae van Catwijck, Teding van Berkhout en Mackay uit de derde afdeeling, van Asch van Wijck uit de vierde afdeeling, en van Heemstra uit de vijf de afdeeling, bij de Kamer ingediend, en waarvan in elke der afdeelingen een afschrift was neder- gelegd, hebben de anti-revolutionairen van die afdeelingen wel degelijk deel genomen aan de beraadslagingen, hunne vlag ontplooid en alzoo niet tot devies gekozenin isolement ligt onze kracht. Zij deden meer dan het Ier lecture geven van die Nota zij trachtten door het levend woord, de kracht van het geschrevenen te versterken en legden de vcdgende verklaringen af: 1. Wij verlangen de beste waarborgen voor de bekwaamheid en voor eene doeltreffende op leiding der onderwijzers. 2. Wij vragen scherp school-toezicht van we- ge de Regeering. 3 Wij willen behoorlijke en wettelijk gere gelde bezoldiging der onderwijzers. 4. Wij stellen prijs op eene uitnemende in richting der school en op voldoende voorziening in stoffelijke hulpmiddelen van allerlei aard. 5. Zelfs van leerplicht, en moest het, in ver band daarmede, van algemeen kosteloos onder wijs, zouden wij, des noods, niet afkeerig zijn, maar onder deze mits: «dat vooraf eene wetswijziging tot stand kwam, «die neutralisten en niet-neutralisten, uit zede slijk zoowel als uit geldelijk oogpunt, op voet svan volkomen gelijkheid plaatste. «Waar een zoo groot aantal zijner mede- «burgers, met de daad verklaart, dat voor «christenen, die op positieven bodem staan, «en geene godsdienst zonder belijdenis kennen, «opvoeding ondenkbaar is zonder christelijk «element, en voor hel christenkind geen on- «derwijzer opvoeder zijn kan, die niet in den vlak bij de niets aan. De aard Friesland pleiten voor het niet zoozeer om de vele den eigenaardigen, hij bijna zeggen den insulairen toestand van daf ge deelte van Friesland, dat met meeren en plas sen is doorsneden De Regeering behoudt Zie- rikzee en Heerenveen, en waarom dan Sneek af geschaft? Men vergete ook niet, dat bij eene veranderde rechterlijke inrichting de werkzaam heden der rechtbanken kunnen uitgebreid wor den; dan krijgen zij van zelf meer werk En wat nu ook vroeger het plan was, het is thans de eerste maal, dat de afschaffing vaii Sneek in de Kamer ter sprake is gekomen. Hij besluit met te zeggen, dat de afschaffing voor een groot deel der ingezetenen van het zuidwesten van Friesland een groot kwaad zal zijn, en dat daardoor, zoo ook door de afschaf fing van andere rechtbanken, het woord zal be waarheid worden van het voormalige lid van de Kamer, den heer van Goltstein, die zeide, dat in Nederland voor den burgerstand rechtsvordering gelijkstaat met rechtsweigering, want dat alleen armen en rijken recht kunnen erlangen. De afschaffing van rechtbanken maakt den afstand der ingezetenen van hunnen rechter nog grooter en dus de rechtsvordering nog bezwaarlijker. Ook de heer Wijbenga repliceert nog kor telijk, waarna de discussie gesloten wordt. De uitslag van de stemmingen over de ver schillende amendementen is bekend. Sneek kon slechts 22 stemmen krijgen voor ’t behoud zijner rechtbank. Wet 7 (Hot Leeuwarden) werd tenslotte in haar geheel aangenomen met 53 tegen 20 stem men, de heeren Idzerda, Heydenrijck, Moens Zijlker, Rombach, Schepel, van der Berch, Hart mans Smitz van der Schrieck van Houten Berkhout, van den Heuvel, Winlgens, Wijbenga, Begram, van de Pufte, Smidt, van Naamen, Oor ver Hooft en Geertsema. Daarna weid nog het lot beslist van Hoorn, ’t Amendement de Jong werd thans verworpen met 39 legen 34 stemmen en daarna het geheel ontwerp 6 (Hof Amsterdam) aangenomen met 54 legen 19 stemmen. In de zitting van gisteren (Donderdag) is de discussie aangevangen over het ontwerp regelen de de klassen en tractementen der ambtenaren bij de rechtbanken en kantongerechten. Op art. 1 (rechtbanken) zijn, na beraadslaging, alle amendementen ingetrokken. Het is goed gekeurd, alleen met deze wijziging, dat hel trac- tement der substituut-griffiers is gebracht op /1200. Bij art. 2 (kantongerechten) heeft de minister naar aanleiding der verschillende amendementen deze wijziging aangebracht, dat hij de klassen der kantongerechten tot drie heeft beperkt, door de vierde bij de derde te voegen, terwijl uit de derde naar de tweede zijn overgebrachl de kan tongerechten te Eindhoven, Gorincbem Brielle Hoorn, Sneek en Appingadam, en uit de tweede naar de eerste Leiden. Voorts is aangenomen met 38 tegen 30 stem men een amendement van den heer Van Harinx- ma, om de tractementen van alle griffiers bij de kantongerechten met ƒ300 te verhoogen. Daar na is het geheele ontwerp aangenomen met 66 tegen 2 stemmen. De procedure Sneek werd beslist in de zitting van jl Woensdag, toen Wet 7, (regelende het rechtsgebied en de zetels der Arrondissements rechtbanken en kantongerechten binnen hel res sort van het Gerechlshot te Leeuwarden) aan de orde was. Aangenomen, dat er in dezen werkelijk recht gedaan is, moeten we tevens erkennen, dat hel vlug werd gedaan wat niet altijd gezegd kan worden van onze rechtspraak. Men heeft ons niet gemarteld bij de executie, zooals het ten algemeenen nutte onteigend perceel Hoorn, dat men een dag lang mei het mes in de keel heeft laten zitten, om het daarna voor goed af te maken. Neen wij zijn loyaal en royaal geëxecuteerd door de Kamer, nadat de minister op nieuw had verklaard, dat we niet in zijn rechterlijk kader behoorden Wij hebben hel hoofd dan ook gewillig gebogen ten algemeenen nutte, en kalm den slag afgewacht. Gelukkig is ’t voor ons geen genadeslag ge weest wij hopen de schade nog wel te boven te zullen komen, die ons dit vonnis berokkent. Zielhier het kort beloop van het kort proces, in hoofdzaak reeds aan onze lezers meegedeeld Gelijk men weet waren de in Wel No. 7 voor gestelde arrondissementen Leeuwarden, Heeren veen, Groningen, Winschoten en Assen, en werd als amendement door de heeren Wijbenga, Idzerda en Moens voorgesteld, de rechtbank te Sneek te behouden, terwijl de hh. Zijlker en Sche pel hetzelfde voorslelden, wat betreft de rechtbank Ie Appingadam. Bij de veidediging van ’t eerstgenoemde, zegt de heer Wijbenga, dal er neg een paar offers zullen moe ten vallen van hetgeen de Regeering meent ten bate van het algemeen belang te zijn, doch z. i. alleen om hel personeel der overblijvende colleges in zijn finan- c.ëel belang te bevoordeelen. Hij toont aan, dat door de indeeling van het ontwerp de belangen der ingezetenen niet gebaat zijn. De eigenaardige gesteldheid van Friesland pleit voor hel behoud niet alleen van Leeuwarden en Heerenveen, maar ook van Sneek, dat het vereenigingspunl voor de omliggende bewoners van het zuidweslelijk deel van Friesland is en van alle kanten is te bereiken, terwijl Heerenveen meer afgelegen en moeielijk te bereiken is De werkzaamheden bij beide rechtbanken gedurende 2üjaren staan gelijk. Spreekt de minister dps van geringe beteekenis van Sneek mei betrekking tot het aantal zaken, dan geldt dit evenzeer voor Heerenveen. Zulk 1 eene productieve streek, waar de gr< olste boter- en kaasmarkt der provincie is, eene veemarkt, een bloeiend fabriekwezen en veel binnenlandsch ver tier beslaan, is het aangewezen punt voor den zetel der arrondissements-rechtbank. De Minister van Justitie verklaart het amen dement van den heer Wijbenga niet alleen niet over te nemen, maar het te moeten bestrijden. Hij doet dat op de volgende wijzeSneek behoort tol die rechtbanken, die altoos op den index hebben gestaan, als er kweslie was van afschaffing, zoo zelfs, dat men in 1835, bij de reactie tegen de wet van 1827, Sneek en Ap- pingalam stellig wilde supprimeren. Dit is ech ter niet geschied, maar hij alle latere voorstellen kwam Sneek het allereerst in aanmerking. Het j getal zaken is gering. Er zijn veel betere com- municafiemiddelen dan vroeger. De staatspoor- wegen zullen Sneek met Leeuwarden verbinden. Er zijn geene behoorlijke woningen om de leden der rechterlijke macht te huisvesten. De heer Idzerda ontkent niet, dat door den aanstaanden spoorweg LeeuwardenSneekSta voren de communicatie beter zal worden maar hoe lang kan het niet duren eer hij gereed is? Bovendien Lemmer, Lemsterland, Sloten, Gaas- terland, Doniawerstal zijn van die spoorweg uit-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1