rm I1EIIWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEE. No. 23. T W E E-E N-D ERTIGSTE JAARGANG 1877. 21 MAART. F Een merkwaardig Verslag. II. 1°. 2°. •j 1°. 2°. 1 P, SIE EK E R COURA N MM te I ipgenornen wer- xe het tegenwoordige B 1 V fl E A Ij A 1». 1°. 2”. «Is U I T DE PERS. Zuylen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. aan- Semina- l 60 b6 17 58 13 ar 15 or 34 51 »or ►or ►or 14 )- R it Ie ir at er u- e- en Hel natte weder werkt zeer belemmerend voor de veenderijen in verschillende streken van Over ijssel, Drenthe en Friesland en veroorzaakt daar door aanzienlijke schade. Ook de scheepvaart op de kanalen was in de laatste dagen van Februari en in deze maand zeer ongeregeld’t welk mede nadeel toebracht aan den afzet van den voorraad die nog te velde stond. i 1 t Zietdaar wat van anti-revolutionaire zijde over en naar aanleiding van het wetsontwerp werd aangeveerd. Op die beschouwingen bleef men van andere zijde het antwoord niet schuldig. Dat deelen wij in *t volgende nommer mede. der billijkheid, maar alleen door het politieke beginsel kan worden uitgemaakt. «Voor hen, die voor uitbreiding van Staats bemoeiing zijn, zal die vraag steeds in toestem menden, door hen die de Staats macht wenschen in te krimpen, in ontkennenden zin worden uit gemaakt.” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Standaard eindigt in het nommer van 14 Maart zijne beschouwingen over onzen Binnenland- schen politieken toestand, onder het opschrift Heemskerkvan de PutteKappeijne. ’t Is een gemoedelijk-bit tere klaagzang. «Om van den Brugghen zegt hij hoopte men op van Rappard. »Tegen Heemskerk I zag men in van waarborg. «Op Heemskerk II. meende men, om van Lijn- dens wille, onvoorwaardelijk te kunnen vertrouwen. «Zoo hebben we dan tot driemalen toe, voor zooveel de groote meerderheid onzer geestverwan ten aangaat, het conservatieve Kabinet bij de stembus zijdelings en in de Kamer rechtstreeks gesteund. S, «Herhaling van de tot driemaal toe begane onvoorzichtigheid zou van nir af schuldig wor- di n «Met het: driemaal is scheepsrecht, slaan we, de uitkomsten voor oogen, elk aanzoek om me dewerking voor de toekomst, onvoorwaardelijk en onherroepelijk af.” Het proef-stalion te Wageningen begint meer Andere voorstanders van hel bijzonder onder wijs hadden sympathie voor de beginselen, in de Nota verkondigd, maar in meerdere of mindere mate bezwaar legen het voorstel daarin nederge- legd. Zij wilden eene oplossing der quaestie hebben beproefd door splitsing van de openbare volks school naar de godsdienst-gezindlen, in gemeen ten van meer talrijke bevolking, en in de andere ge meenten door facultatieve toekenning van finantiele ondersteuning van overheidswege, aan bijzonde re scholen. Een der leden, waai op wij hier doelen, (de heer Bichon van IJsselmonde) heeft eene nota in dien geest in zijne afdeeling ter tafel gebracht, en anderen sloten zich daarbij -aan gaven aan het toekennen van Rijks jaarwedden aan bijzondere onderwijzers de- voorkeur, boven het subsidie stelsel. Deze leden, geen tegenstanders der open bare school, zijn echter van meening, dat hare inrichting niet voldoet aan het vereischte der grondwet, namelijk eerbiediging van ieders gods dienstbegrippen. Aan dit vereischte kan, naar hunne overtui ging, geen zoogenaamd neutraal onderwijs vol doen, omdat neutraal een negatief-godsdienst, een zeer stellig positief begrip te kennen geeft. Als de balans tusschen neutraal en christelijk onderwijs even wordt gehouden en ieder de vrije keus beeft tusschen beide, zal er vrijheid en ge lijkheid voor allen zijn. Maar dan moet men elkander over en weer recht laten wedervaren en niet, gelijk eens van liberale zijde verkondigd werd, exclusief worden uil vrees «oor het exclusivisme van anderen. Als de (oude) Rotterdamsche Courant het or gaan is van de conservatieve partij in de Kamer, dan wil deze, ten aanzien van de schoolwet, het volgende 1°. Behoud van den christelijk-nationalen stem pel op de Staats- of gemengde school. 2°. Verbreeding, door tempering van de con currentie, van ’t gebied voor het vrije onderwijs, als correctief tegen de ontaarding der Staats school. «Het tot stand komen der wet zegt genoem de Courant zooals zij werd ingediend, zou reeds een vooruitgang op den goeden weg zijn.” Alzoo de conservatieve partij zou haar aan nemen, als de poging die zij doen wil, om voor de bijzondere school iets meer te krijgen, mocht mislukken. «Het Venloo's Weekblad van den heer Haffmans, zegt de Kamp. Crt., weeklaagt weer eens over het onderwijl-. Hooger, middelbaar- en lager on derwijs het is er alles slechts op ingericht om de katholieken te verleiden Van het middelbaar onderwijs heet het«Wij betalen er ons part in, zonder er iets aan te hebben.” Altijd dat verwijt dat men meê-betalen moet aan de instellingen, die de Slaat in het algemeen belang vestigt. Zulk een verwijt hoort men al leen maar van de kerkelijken. Er zijn duizenden en duizenden in het land, die van predicaliën en kerkelijke ceremoniën nooit gebruik maken, nooit een voet in een kerk zetten. Toch betalen zij hun aandeel in de kosten, die op het Staatsbud get voor de eerediensten staan uilgelrokken, en wie heeft hen ooit daarover hooren klagen Maar waarom hebben de geloofagenooten van den heer Haffmans niets aan het middelbaar on derwijs Waarom zij niet, en anderen wel Dal onderwijs wordt gegeven voor allen. De geloofsgenooten van den heer Haffmans worden evenmin afgewezen als ieder ander. Als zij zich onttrekken, dan is dit uit vrije verkiezing of omdat zij het oor leenen aan leidslieden, die hun belangen slecht ter harte nemen. Op hun eigen nadeel moet dat onvermijdelijk uitloopen. Het gevolg toch zal zijn, dat dit deel der natie, hetwelk stelselmatig van het onderwijs teruggehouden wordtachterlijk blijven zal in intellectueele ontwikkeling, en dientengevolge ook in maatschappelijke welvaart zich zal zien terug dringen. Gaat het drijven der ultramcntanen op het gebied van het onderwijs voort, dan zal ten slot te onder de katholieken geen middenstand meer gevonden worden.” in elk opzicht aan de voorschriften der wet houden, die voor allen open staan, maar in plaats van bet opschrift neutraal het woord christelijk bezigen, dan zondigt de Staat niet tegen de Grondwet. «Ook het Armbestuur is immers een onder werp of voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering en toch wordt op dat gebied wel de gelijk rekening gehouden met de kerkelijke en bijzondere liefdadigheid, ja de laatste armenwet heeft de strekking om den Staat van de kosten van armenverpleging te ontlasten en dien last langzamerhand geheel op de kerkelijke en bij zondere liefdadigheid over te brengen. «De wet van 1857 laat toe, dat Staatshulp worde verleend aan bijzondere neutrale scholen, hoewel de benoeming van den onderwijzer niet van de Overheid afhangt. «En, volgens art. 12 van wets-ontwerp, kunnen van Rijkswege Normaal lessen aan bijzondere lagere scholen worden ver bonden, ’t welk met andere woorden beteekent dat de onderwijzers dier scholen voor het geven van zoodanige lessen uit ’s Rijks kas beloond worden. «Vooral echter komt hier de wet op T hooger onderwijs in aanmerking. Zij erkent de spraak der kerkelijke Kweekscholen en rien op ondersteuning uit ’s Rijks kas. «Eindelijk de Synode der Nederl. Herv. kerk, ofschoon oorspronkelijk eene Staats-crealie, thans van Regeeringswege als een lichaam van bijzonderen aard beschouwd, geniet uit ’s Lands kas eene som, waarvan een aanmerkelijk deel voor de opleiding van predikanten bestemd is. «Maar al ware het dal art. 194 der Grond wet een hinderpaal was voor het voldoen aan ’t verlangen der onderteekenaren van de Nota, dan zouden zij nog meenen een beroep te mogen doen op de beginselen van billijkheid en recht, die beginselen brengen mede gelijkheid van allen voor de Wet geen Staatsbemoeienis met de consciëntie op het stuk van belasting voor hem die een neutraal onderwijsboven hem, die een niet-neutraal onderwijs voor zijn kind verkiest. In 1848 heeft men het monopolie der school wet van 1806 willen te niet doen en de vrijheid van onderwijs schenken, omdat men het «recht der ouders om naar hunne begrippen, de op voeding hunner kinderen te regelen” onbetwist baar achtte. «Is aan die blijkbare bedoeling niet anders te voldoen dan door eene nieuwe herziening der Grondwet, men ga daartoe over. «Onder deze voorwaarde echter: de bemoeie nis van den Staat, moet dan niet zijn het lager onderwijs uit te breiden, maar het in te krimpen. «In dien zin werd en wordt de herziening van anti-revolutionaire zijde begeerd. «Welken regel geldt, alleen de regel nu ge eenmaal feitelijk tegenover neutraliteit en niet- neutralileit staat, geef nu uw geld uit de Staats-kas aan beiden, of wel, onthoudt hel aan beiden «Of het geven dan wel het onthouden verkies lijk zij is eene vraag, die niet door den eisch Leerplicht en kosteloos onderwijs’’ de icht confessionele leden der Tweede Kamer Vaaronder ook Dr. Kuyper, zouden die beide lepalingen in de wet op ’t lager onderwijs willen hebben, indien neutralisten en niet- leutralisten voor die wet volkomen gelijk len gesteld. «Maar roept men artikel 194 der Grond- vet verbiedt dat 1 «Dat artikel is ’t antwoord bepaalt zeer leker wal de Regeering te doen heeft, maar be et haar niet meer te doen. «Als dit artikel voorschrijft dat de zorg der legeering zich behoeft uit te strekken, dan volgt laaruil niet, dat zij, zonder door eene opzetle- jke bepaling der Grondwet daartoe gemachtigd e zijn, hare zorg nog niet evenzeer aan andere cholen zou mogen wijden. «Wij weten wel dat men hel Land, behalve nder de Grondwet, ook onder eene liberalisti- che interpretatie der Grondwet zoekt te bren- ;en, maar waar is het geschreven, dat Regeering Volksvertegenwoordiging den eed van trouw, •ehalve aan de wet, ook nog aan eene steeds estredene interpretatie der wet gedaan had «Naar luid van artikel 194 is het onderwijs an tweeërlei aard een vrij onderwijs, maar gesteld onder den wettelijken eisch van bekwaamheid des onderwijzers en onder wettelijk toe zicht. een openbaar onderwijs, waarvan de in richting door de wet wordt geregeld. alleen onder het laatste te verstaan, het nderwijs gegeven in scholen van overheidswege pgericht »’t Wordt door artikel 194 eer weersproken dan evestigd. «Volgens de Grondwet behoort scherp onder leiden te worden het naar de wet ingericht onderwijs in particuliere scholen gegeven. het naar de wet ingericht onderwijs, op scholen van overheidswege ingericht. «Noch op de eene, noch op de andere school, tordt krenking van eens anders godsdienst-ge- oelens geduld. «Juist daarom gedoogt de Grondwet zoowel de (richting van neutrale scholen, als de facultatie ve schoolsplilsing of ’l invoeren van hel restilutie- lelsel. «Deugdelijk lager onderwijs voor ieder ver- rijgbaar daarvoor te zorgen is de plicht van en Staat. y>IIoe moet dat verkrijgbaar gesteld worden «De Grondwet zegt het niet. «Zij wil de gemengde of neutrale school niet atnemen aan hen voor wie zij bruikbaar is, laar zij, voor wie die school niet bruikbaar is, ebben gelijke aanspraken op de zorg van den laat en als deze, in een anderen vorm, bij raagt tot het onderhoud van scholen, die zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1