NIEUWS- EN ADVERTEM BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 24. 1877. T W E E-E N-D E RT I G S T E JAARGANG ZATERDAG 24 MAART. Een merkwaardig Verslag. iimwiHtnoiiiiiiniiiniii in. sxir.krit (■•ssiiG. BINNENLAND. 1806 gaf die vrijheid der bijzon- B Li 1 T K L A I» De hh. De Vries en D. Mackay (afgevaardigde uit Tiet) hebben kennis gegeven dat zij hun ont slag nemen als lid der Kamer, de eerste wegens zijn benoeming tot lid van den Raad van State, de tweede wegens vestiging van zijn woonplaats buiten’slands. aan aan- wor- dat be- S, 8, R it ie ar at er u- e- de dageraad :en en hy na de scheiding in 1831, in Belgie bleef Falck in al deze betrekkingen steeds vol trouw en lief de voor het Vaderland de uitstekende eigen schappen van zijn karakter, zijn werkzaamheid zijn nederigheid, zal hem steeds eene eersteplaats geven in de herinnering van de natie die hem bezat. De heer mr. J. A. Levy sprak ten slotte een kort woord van dank aan allen, die tot het wel slagen van dezen avond hadden bijgedragen. i was i onderwijs aangebroki achtte die vrijheid niet verkort door het open baar onderwijs. Hij vroeg alleen vrijheid, om voor eigen reke ning eigen scholen op te richten. De heer van Lijnden keurde de bepaling, dat van overheidswege overal scholen zouden wor den opgericht, niet goed, omdat naar zijne mee- ning van die scholen voortaan weinig gebruik zou worden gemaakt. «Voor het bijzonder onderwijs zeide hy zie ik er geen nadeel in.” ’t Artikel der grondwet, hier besproken, werd in de gewone Tweede Kamer met 52 tegen 4 en in de dubbele Kamer met 108 tegen 5 stem men aangenomen. Onder de tegenstemmers was geen enkel R. Catholiek en geen enkel anti-revolutionair Zelfs het onmogelijke wordt tegenwoordig mo gelijk, zegt het Vad. Eerstdaags zal de heer Heemskerk in plaats van een eenvoudige kiestabel in te dienen zijn stelsel van enkele kiesdistricten met weglating van de wijzigingen in den census opnieuw de goedkeuring der volkvertegenwoordiging bieden. M. a. w. opnieuw zal de urgentie den gevraagd voor dat deel van de kieswet, wel als hel meest ingrijpende mag worden schouwd. Moet dan tot eiken prijs de behandeling schoolwet vóór de Juniverkiezingen ónmogelijk gemaakt worden door de Regeering, die haar indiende vraagt genoemd blad. Volgens later bericht heeft de Raad van State het nieuw ontwerp der kiestabel (berustende op het beginsel van enkele kiesdistricten) aan de Regeering teruggezonden en zal deze het niet naar de Tweede Kamer zenden. OVERZICHT. De politieke toestand van Europa, is sedert wij ons laatste overzicht schreven, vrij wat ver helderd. Er schijnt in de laatste dagen een aan merkelijke toenadering tusschen de groote mo gendheden, en wel met name tusschen Rusland S N E E K 23 Maart. Wij vernemen dat er voor de Zanguitvoering der jubilee-zangers op Dinsdag 27 Maart a. s. in de Hervormde Kerk reeds 400 plaatskaarten genomen zijn. Men deelt ons mede dat de stoom boot van Balk dien dag een extra reis zal maken. -j- Westergoo (noordelijk deel), 22 Maart. Uit alle oorden schrijft men tegenwoordig, dat Maart, getrouw aan zijn eenmaal verkregen reputatie, geducht zijn staart roert. Ook in ons kwartier' weet men er van mee te praten. Wat »ooral hindert, is de sneeuw. Regenwater loopt nog weg en is ook zoo koud niet, maar sneeuw blijft liggen, smelt langzaam en dringt zachtjes in den grond en doet hem geheel verkleumen. Het mooie weder van j). Maandag gaf wel een fleu rig uileinde aan den door allen hartelijk vaarwel gezegden winter en lokte sommigen, die bang waren, dat ze te laat zouden komen, uit om aardappelen te poten, dan het rommelen van den donder in den namiddag van dienzelfden laatslen Winterdag, was hun een waarschuwing, ‘dat het heer Maart nog geen ernst was met lieve lucht- jes en zachlen zonneschijn. De Lente deed dan ook des anderen daags onder het nydig door elkander dwarrelen van extra groote sneeuwvlokken, juist geen aange name intrede in onze landouwen. Heden schijnt ze zich echter wat beter te willen installeeren, maar de dreigende koppen aan de lucht schijnen haar te waarschuwen voor haar vermetel opzet. We hopen van ganscher harte, dat het haar ge lukken moge het door te drijven. In geen jaren zijn de pootaardappelen zoo duur geweest als dit voorjaar, een gevolg van vorst en verrotting. Mooie poters in de vroegrijpe soorten kosten f 4 3 f 5 de korf. Als men nu in aanmerking neemt, dal de landerijen duur verhuurd worden en men, om een pondemaat vol te zetten, nog al eenige korven zetters noo- dig is, dan kan men al licht de rekening maken van vele gardeniers, voor wie hel verbouwen van aardappelen hoofdzakelijk middel van beslaan is; we zullen er de aardappelziekte en de colorado- kever-ramp in spe maar niet bij tellen. De ou de aardappelen, niet voor ’l polen, maar voor de consumptie bestemd, zijn tegenwoordig mede zeer hoog in prijs. Zoo ’t buitenland geen aan voer zendt, zal dat hoogst waarschijnlijk zoo blij ven, daar er niet zoo heel veel beste kleiaard- appelen meer overgebleven zijn. Er is hier vlasland verhuurd voor f 130, ja enkele stukken en dan nog wel kanariestoppel voor f 135 het pondemaat. Dan mag elk pon demaat ook wel 100 bundels schoon vlas en 8 zak zaad opleveren. Maar op een anderen keer willen we die rekening eens uitleggen, nu wen- schen we den vlasbouwers spoedige droogte en warmte, opdat ze niet te laat het zaad kunnen uitstrooien. In het locaal sOdéon” te Amsterdam werd Maandagavond hulde gebracht aan de nagedach tenis van Anton Reinhard Falck, wiens geboor tedag in 1777 werd herdacht. De plechtigheid bestond in musicale uitvoeringen en een redevoe ring. De eerste werden ten gehoore gebracht door een goed orchest, dat werd ter zijde ge staan door een uitstekend bezet gemengd koor. De avond leverde daardoor groot musicaal ge not op Tot feestredenaar was gekozen dr. Theod. Jo- rissen, hoogleeraar aan het Athenaeum aldaar De keuze was gelukkig, want zijne rede getuig de van eerbied en liefde voor den uitstekenden staatsman, wiens leven en streven hij met warm te schetste. Hij schetste Falck in zijne eerste levensperi ode, als jongeling, als manhoe hij reeds in 1801 aan het hoofd der municipialiteil td Am sterdam stond en wat hij daar tot stand bracht het groote aandeel dat hij in 1813 nam in de bevrijding van het Vaderland van het Fransche juk en in de samenvoeging van Belgie met de noordelijke provinciën tot één rijk, dat altijd zijn lievelingsdenkbeeld was geweest. Eerst als Se cretaris van Staat, later als Minister van Onder- I wys, in 1823 als ambassadeur te Londen en ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Zelfs de individuele vrijheid om zich als onder wijzer te vestigen werd door de Tweede Kamer niet dan schuchter goedgekeurd. De meerderheid gaf toe, dat het beginsel van onderwijs-vrijheid in de wet werd geschreven onder deze voorwaarden Alle scholen blijven onderworpen aan een nauw lettend toezicht der Regeering «dit toezicht worde geregeld door de wet «voor de bekwaamheid en zedelijkheid der on derwijzers neemt de wet waarborgen.” De meerderheid, bij het vrijelijk toelaten van bijzondere scholen, eischte verder dat de Regee ring al de aandacht op de openbare lagere school bleef vestigen, zoodanig dat die nergens} ontbrak. Zij eischte, dat in iedere gemeente, zonder on derscheid, van overheidswege, voldoend openbaar onderwijs werd gegeven. De Regeering begon in 1848 in zoo ver aan dat verlangen toe te geven, dat in de wet werd opgenomen Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zcrg der Regeering. Aan zorg van de Regeering voor de bijzonde re school werd toen niet gedacht. Toch was het voor de meerderheid der Ka mer nog niet genoeg. «Aanhoudende zorg der Regeering” was voor haar slechts eene schoonklinkende verklaring en daarom eischte zij de bijvoeginger zal van overheidswege overal voldoend onderwijs wor den gegeven. Deze toevoeging schreef niet voor, dat ook in de allerkleinste gemeente eene afzonderlijke open bare lagere school zou worden geopend. De meeste leden maakten de bepaling, dat overal in het Rijk van overheidswege voldoend lager onderwijs zal worden gegeven, tot de voor waarde, onder welke zij het wetsontwerp zou den goedkeuren. De Regeering gaf toe. Alzoo van overheidswege moet openbaar lager onderwijs worden gegeven. Daarmede kan niet bedoeld zijn de school, op gericht krachtens de vrijheid, die tegen het open baar onderwijs overstaat. De overheid moet dat onderwijs doen geven overal, dat is, behoudens de combinatie van kleinere gemeenten. En dat onderwijs moet zijn voldoende. ’t Oprichten van scholen, waarvoor geen leer lingen zijn, heeft men natuurlijk niet willen ge bieden. Voldoende, wil zeggenscholen die door goe de inrichting en door den geest van het daar gegeven onderwijs, uitmunten. En die geest is? Eerbiediging van iedere godsdienst-begrippen. Met die aldus gewijzigde en toegelichte grond- wets-artikelen waren de voorstanders van het bijzonder onderwijs in 1848 volkomen tevreden. De heer Mackay zeide: «behoud uwe schooi voor uwe behoefte verleen my mijne school voor mijne behoefte." Voor hem en zijne vrienden der vrijheid van De voorstanders der neutrale school zijn nu aan ’t woord. Op den voorgrond stellen zij dit: van herzie ning der grondwet is thans geen sprake. Een voorstel daartoe is niet aanhangig, ook niet in 't verschiet. Men staat, ook bij de algemeene beschouwingen over het wetsontwerp, op den vasten bodem van het stellige, beschreven recht. Doet men een beroep op de consciëntie voor den gewonen wetgever is de eerste aller gewetensplichten, getrouwheid aan de bezworen grondwet. Die is het bolwerk der vrijheid en van recht voor allen gelijk. Het thans behandeld vraagstuk is in twee woorden uit te drukken: De Staat mag en moet aan het bijzonder on derwijs vrijheid laten niets minder en niets meer. Men beroept zich op de geschiedenis der grond wetsherziening van 1848 welnu, dat beroep nemen wij gaarne aan. De schoolwet van van onderwijs niet. En wat stond daarin die vrijheid in den weg Dit«Geen lagere school, onder welken naam ook, mag bestaan of opgericht worden, zonder uitdrukkelijke vergunning van het gewestelijk of plaalselijk Bestuur. •Tegen de groote vermeerdering van het aan tal scholen, vooral ten platten lande, moet ge waakt worden.” Deze bepalingen stonden de vrijheid in den weg. In 1848 kwam een milder geest. De toenmalige Regeering wilde, dat, naast het openbaar onderwijs, de vrijheid van het bijzon der onderwijs uitdrukkelijk werd gewaarborgd. «Tegenover het openbaar onderwijs zeide de Regeeiing door den Slaat ingesteld, aan gekweekt, aanbevolen en beschermd, zal intusschen overstaan het recht van elk, die, naar regelen door de wet te stellen, van zijne bekwaamheid en zedelijkheid kan doen blijken, om vrijelijk zij ne kundigheden aan anderen mede te deelen. Dat vrije onderwijs blijft echter onderworpen aan een billijk toezicht der Overheid.” Van gelijke rechten voor openbaar en der onderwijs, was dus geen sprake. Alleen datgene is openbaar, wat van ’t gezag uitgaat - dat alleen wordt door den Staat inge steld, aangekweekt, aanbevolen en beschermd.” Men wilde wel degelijk de openbare school van de wet van 1806 behouden en enkel ophef fen de onder haar beheer staande belemmeringen tegen het individuele recht om scholen op te richten of zich als onderwijzer te vestigen. *t Recht der ouders wordt gezocht in de vrije keuze der leermeesters. Van eene verplichting om ieder in staat te stellen eene keuze te doen tusschen neutraal en christelijk onderwijs, wordt nergens gesproken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1