NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAÜ FOOR OE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SMEEK. gr No. 25. WOENSDAG I Een merkwaardig Verslag. s ;o IV. L- jn SME r id i de accijnswet en de rechterlijke wetten. UIT DE PERS. ver- 1 ii. a- 0 b 1 J f r 5 r L l r r Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. den. Het aantal inzenders, dal zich heeft aangemeld ren bij massa’s hun dood. De mededeeling des heeren Westerman dient de algemeene aandacht. d 1. i et et el •t n Dr. P. S., leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, is wegens mishandeling van zijn hondje tol 15 boete of 2 dagen gevangenis straf veroordeeld. Z. M. heefl benoemd lot burgem. der gem. Wijmbritseradeel: mr. S. Wiileveen, thans burg, der gem. Oostdongeradeel, uit welke betrekking hem levens eervol ontslag wordt verleend. I De verkiezingen voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistric ten Amsterdam en Tiel zullen geschieden op Dinsdag 17 April e k herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 Mei d.a.v. UIT DE EERSTE KAMER. Gisteren zijn na discussie aangenomen een acht tal ontwerpen, waaronder de overeenkomst met Duilschland omtrent de verbindingskanalen, de overeenkomst met de maatschappij tot landaan winning aan de Friesche Wadden en dat tot we ring van besmetting door zeeschepen. Morgen voortzetting Voorts is bepaald, dat de Kamer na Paschen op 4 April zal terug komen, ter behandeling van 5t, ie ie ee Door het Spinoza-comité is een prijsvraag uit geschreven voor hel standbeeld van den wijs geer. Zij verlangt een pleistei model van 1 me ter hoogte (met inbegrip van het voetstuk), Spi noza voorstellende in het gewaad van zijn tijd. De inzending moet uitei lijk op 1 October e. k. plaats hebben bij den heer M. van Ophoven Fluweelen Burgwal te ’s Hage. De inzender van het ontwerp, dat gekozen wordt, wordt met het maken van een kopie ter later te bepalen hoogte belast, en ontvangt, als die kopie mede wordt goedgekeurd, 2000 als prijs anders alleen een schadeloosstelling Voor het tweede model dat voldoet, wordt 250 uitgeloofd. Eenige leden der Eerste Kamer achten het wetsontwerp, volgens ’t welk de Maatschappij tol landaanwinning op de Friesche Waddsn gelde lijke hulp uit de schatkist zou erlangen, volstrekt onaannemelijk. De Staten van Friesland schijnen ook weinig vertrouwen te hebben op het voltooien van dat werk. die in de kerk behoort, heeft overgebracht op wereldlijk terrein, heeft men aan het neutraal karakter der school een karakter gegeven, waar door men vrome, maar eenvoudige ouders afkeerig van haar gemaakt en heeft doen vergeten, dat zij zelve hunne opvoeding aan die school te danken hadden. En wil men op feiten wijzen Geen feit spreekt krachtiger dan dat noch de wet van 1806, noch de wel van 1857 aan de godsvrucht van de Natie heeft geschaad. Inte gendeel, onder hen, die het door die wetten ge regeld onderwijs hebben genoten, is het kerke lijk leven opgewekter, dan ooit te voren. ’t Is eene even ongerijmde als hatelijke overdrij ving, alle openbare onderwijzers voor te stellen als anti-Ghristenen en te redeneeren, alsof, hetzij dan ongeloof, hetzij moderne richting, zooals men het noemen wil, alle gemeenteraden, alle schoolcom- missiën, alle colleges van Gedeputeerde Staten, het gansche Rijks-toeziclit, alle opvolgende Mi nisters van Binnenlandsche Zaken daaronder be grepen, beheerschte en met zucht tot propagan da, onder kinderen van vijf tot twaalf jaren, be zielde. De gemengde school is wel degelijk bruikbaar voor allen en in den neutralen Staat is geene andere als de openbare school mogelijk. gebruik moeten maken. Van de strijdlustige vreem delingen is er evenwel geen gevat. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De N. R. C. heeft een paar artikelen gewijd aan de vervalsching van onze eet- en drinkwa ren. Het blad verwacht alleen heil vin een pre ventief staatstoezicht »De geneeskundige amb tenaren schrijft het blad hebben ons in hunne sontwerp-organisatie van het ondeizoek van levensmiddelen” goed den weg gewezen, hoe dat toezicht zou dienen te worden ingericht. Uit de leden of plaatsvervangende leden van eiken geneeskundigen Raad worden namelijk door den koning één of meer bepaaldelijk belast met het onderzoek van eet- en drinkwaren deze per sonen genieten een vaste toelage uit ’s rijks kas en ontvangen vergoeding voor de onkosten van hel onderzoek zij onderzoeken daarvoor koste loos de eet- of drinkwaren, hun door de Rech terlijke Machtde commissarissen des konings de geneeskundige ambtenaren en leden van Ge neeskundige Raden, en de burgemeesters binnen hun kring, behoorlijk verzegeld toegezondenzij kunnen ook onderzoeken voor andere personen maar dan tegen vergoeding volgens tarief en voor zoover zij tijd beschikbaar hebben. Nu spreekt het wel van zelf, dat de arbeidskracht van deze onderzoekers ook voor het officieele (preventieve) onderzoek te kort zou schieten De belangstelling in de internationale Tuin- bouw-Tentoonstelling, die te Amsterdam in April zal worden geopend, neemt dagelijks toe. Reeds is Voor een hoogst aanzienlijk bedrag in het waar borgfonds deelgenomen, ruime gitten voor me- daljes en andere geldelijke bijdragen werden aan het hoofdbestuur ter hand gesteld. Door Prins Hendrik werd voar 20; aandeelen ingeschreven bovendien werden door hem ge- De familie Over de Linden schijnt uit aarts- grappenmakers te beslaan. Terwijl nu iedereen langzamerhand lol de overtuiging is gekomen, dat de heer C. over de Linden en niemand anders -de vervaardiger van het Oera Linda Bók is, en zelfs de heer E. Verwijs dit verklaart, al moet hij, om tot die verklaring te komen, erkennen, dat hij, de taalgeleerde, zich kolossaal bij. den neus heefl laten nemen door een eenvoudigen scheeps timmerman, komt nu de zoon, de heer L. F. Over de Linden leukweg vragen hoe weet gij, dat C. O. de L. de schrijver is: op welke feiten steunt uwe meening? Tevens brandmerkt hij als dwaasheden eenige gegevens, waarop de on derstelling rustte. Deze mystificatie zou ongetwijfeld ook wel weer enkelen fti twijfel brengen, indien niet en' dal is nu wel jammer in dezelfde N. R. Crtwaarin het ingezonden stuk van den heer L F. Over de Linden voorkomt, een uittreksel geplaatst was Van de brochure van den heer J. Beckenng Vinckers, die daarin met feiten bewijst, dat G. Over de Linden, eerste meesterknecht op de marinewerf te Nieuwediep, het boek heeft ge schreven. Men mag aannemen, dat de sgrap” er nu af zal zijn, al is het wel te verwachten, dal er nog heel wat woorden over het ding vuil gemaakt zullen worden. (Gron. Crt.) wanneer zij eensklaps uit alle oorden des lands een kolossale hoeveelheid monsters van eet- en drinkwaren te onderzoeken kregen. Daartegen echler zou door een ministerieëie aanschrijving gemakkelijk kunnen worden gewaakt men zou zich bijv, aanvankelijk tot den voorraad van en kele groothandelaren kunnen bepak n en het aan den onderzoeker, in overleg met den geneeskun digen inspecteur, overlaten om hier en daar ook uit den voorraad van winkeliers het een en an der te keuren. De schrik zou den vervalschers dan wel om ’t hart slaan en daarmede alleen zou reeds veel gewonnen zijn. »Uit deze beschouwingen volgt zoo besluit het blad, dat het zeer goed mogelijk is, de steeds voortwoekerende vervalsching van onze eet- en drinkwaren krachtig tegen te gaan, als men het slechts ernstig wel. Welnu, het volk wil. Laat dan ook de regeering willen cf anders in de Tweede Kamer van het recht van initiatief wor den gebruik gemaakt. Wat, in zake het lager onderwijs, in 4848 voor den R. Gatholiek en anti-revolutionair recht en billijk scheen, wat toen jubelend door de kerkelijke partijen werd aangenomen, is nu recht- schennis en consciëntie dwang. ’t Moge waarheid zijn, dat het Mandement der hoogere R. Gatholieke geestelijkheid tegen de door de Grondwet gewilde Staatsschool gekant is en dat dit in 1848 niet was te voorzien, dat geeft toch geen recht tot verkrachting van de voorschriften dier wet. De R. Gatholieke kerk betwist nu de school als den Staat. Zij dwingt, met de dwangmiddelen die haar ten dienste staan, hare geloovigen gebruik te maken van de school, door haar beheerscht en verbiedt hen gebruik te maken van elke andere. Van individuele vrijheid is dus in haar stelsel geen sprake. En wat is nu de plicht van den Staat Hij moet die kerk vrijlaten hare school in te richten naar hare begrippen, behoudens gehoor zaamheid aan de Wet. Hij mag geen kerkelijke scholen'subsidieeren die geloovigen kweekt en niet eenvoudig burgers en dat uit gelden, door allen bijeen gebracht Eene confessionele Staatsschool is niet denkbaar, zonder dat men op onoplosbare moeielijkheden stuit. Men zou te doen hebben, niet met eene ge organiseerde Vereeniging, maar met individuele gevoelens. Immers het programma der confessionelen verandert telkens. Eerst was de eisch herziening der Grondwet. Thans zou men dien eisch gaarne doen voor komen, als een gezocht voorwendsel. Later kwam men met het restitutie-stelsel. Nu laat men dat weer varen. Neen, de Staat is gehouden tot het instellen, aankweeken, aanbevelen en beschermen der neu trale school, en toch wil men, dat hij de chris telijke school, die de neutrale ondermijnt, zal subsidieeren Had men in 1848 der gelijke uitkomsten voor zien, de vrijheid van onderwijs was toen zeker geweigerd. Men toone zich dus niet verontwaardigd over ’t verwijt, dat men de openbare school stelsel matig en opzettelijk discrediteert, door haar eene neutraliteit te ontzeggen, door eiken voorstander dier school op hoogen prijs gesteld. Hebben in dit opzicht verkeerdheden plaats men brenge de feiten aan 't licht en men roepe de tusschenkomst van den Staal in. In stede daarvan schildert men de Staatsschool als een broeinest van ongeloof. Men lost christendom op in kerkgeloof en noemt ieder, aan wiens rechtzinnigheid van leer stellingen iets geacht wordt te ontbreken, mo dern. Juist door de wijze, waarop men den stryd, In eene in de vorige week gehouden vergad ring der afdeeliug Amsterdam van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde deed de voorzitter dr. G. F. Westerman, eene mededeeling, die wij zegt het Hand. als hoogst gewichtig in ruimen kring wenschen te verspreiden. Men heeft den heer Westerman, in zijne hoedanigheid van directeur van Artis, een getal van 20.000 (zegge twintig duizend) gevilde spreeuwen aangeboden, in Nederland gevangen, en waarvan de huid vcor tiet opmaken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwenlijkeii konden binnen be trekkelijk korten tijd worden geleverd. De heer Westerman noemde het een schandaal, en wij beamen die krachtige veroordeeling ten volle, dat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwen, dus even zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en velden, te vermoorden zonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven, het vee van parasieten, de tuinen van schadelijke in secten landbouw, boscbbouw, tuinbouw, veeteelt worden door hem gebaat, en ter wille van spe culanten op de ijdelheid, vinden deze nuttige die- er. 6 zilveren medaljes. Verdere deelneming blijft wenschelijk. Uitsluitend aan inschrijvers en genoodigden zal steek la- toegang tot de openingsplechtigheid verleend wor- Naar wij de wapenen Uit Roermond meldt men dd. 23 Maart aan de 11. Ct.Een paar dagen geleden, heeft op de grenzen onder de gemeente Echt een vijandelijke ontmoeting plaats gehad tusschen de aldaar ge stationeerde militairen tot wering van den invoer van vee en een troep bewoners van over de -- -- grenzen, die partij kwamen tiekken voor een boer, schonken: 4 groote gouden, 6 dubbele gouden die met zijn kar, door een os bespannen, op Ne- on 6 gouden medaljes, benevens 4 groote zilveren derlandsch grondgebied, in het bosch, waarschijn lijk strooisel wilde komen halen, maar die op de nadering der militairen zijn beest had uitgespan nen en teruggedreven, de kar in den tende, die in beslag genomen werd, vernemen, hebben de huzaren van t’ ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. )- R it Ie hr at ar U- e-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1