GIHI'IMi: EN MET ARRONDISSEMENT SMI’K. NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-IIEAII VOOR RE No. 26. 31 MAART. ZATERDAG Mwai Een merkwaardig Verslag. a 4 ’0 S\ Ilk lit CO UR A KT. H. F. Kerens de Wijlré voor Maastricht ‘A- ,00; ',50. BINNENLAND. 4 4 2 De heer P. Smidt ven Gelder schrijft in de «Spectator” een brief, waarin hij op verschillende A M. Mrt arli- onze 5.60 Mi 'A7 r,68 1,43 loot U» loor >,34 )51 loor loor loor >•14 ■3,00 9,00 It it le ir at »r 3,00 Vis- Wij. nan? e y aroli. r, al- st en <1 v - An- ’gen- e S. je, d ia. - Dot. leitje i. v dorp, e H Pie Al., rins, kel 11, I bei- Door het algemeen bestuur van het Willems fonds te Gent is een prijs van 1000 fr. uitge loofd voor de beste verhandeling over de Pacifi- calie van Gent en de Unie van Utrecht, voor het volk geschreven, waarvan de om vang het getal van ongeveer '250 bladz. gewoon formaat zijner uitgaven niet le boven ga. 1,50 9,50 !4- 4 5 Valt Dyk,| ar.lje aper,i Wal v Wijt- rerril ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- I angrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. het papier van machinaal papier, stellig in Europa en te Maastricht vervaardigd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. wetenschappelijke gronden blijft volhouden, dat ’t beruchte Oera Linda Bok is vrij zeker Maandag had te Posterholt, onder Roermond, een treurig geval plaats. Een huzaar, aldaar ge posteerd, om te waken tegen invoer van vee, nam zijn karabijn op en mikte schertsender wijze op een meisje van 23 jaren. Ongelukkig ging het wapen af en binnen weinige oogenblikken was het meisje een lijk. De huzaar had verzuimd zijn karabijn ’s avonds te voren te ontladen. Van de leden der Eerste Kamer vallen dit jaar in de periodieke aftreding de heeren H. E. Ver schoor, voor Noord-Brabanlmr. W. A J. Baron Schimmelpenninck van der Oije, en mr. C. A. Baron van Rhemen van Rhemenshuizen, voor Gel derland T. P. Viruly en mr. A. Blussé voor Zuid-Holland jhr. Hartsen en dr. C. E. Buchner, voor Noord-Holland; inr. C. J Pickè, voor Zee land jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen, voor Utrechtjhr. M. F. J. J. van Eysinga, voor Friesland C. T. Stork, voor Overijsselmr. J. J. Cremers voor Groningen, en jhr. mr. F. B. H. Michiels van Kressenich voor Limburg. Van de Tweede Kamer moeten aftreden de heerenmr. E. J. J. B. Cremers, voor Zuidhorn; J. Schepel, voor Appingadam dr. W. J. A. Jonck- bloet, voor Winschoten mr. L. Oldenhuis Gra- tama, voor AssenS. Hingsl voor Leeuwarden mr. S. Wijbenga en dr. W. H. Idzerda, voor Sneekmr. B P. Baron van Harinxma thoe Slooten voor Dokkumjhr. mr. J. A. Sandberg, voor Zwolle, H. A Insinger, voor Almelo; A. baron Schimmelpenninck van der Oye, voor Deventer mr. L. E. Lenting, voor Zullen mr. W. H. Dul ler! (voorzitter der Kamer) voor Arnhem; mr. C J. A. Heydenrijck, voor Nijmegenmr. H. A Lost het wetsontwerp van den heer Heems kerk het vraagstuk op ten aanzien van de ver houding lusschen het openhaar- en het bijzon der onderwijs? Voor de voorstanders van het bijzonder onder wijs had de taal geen woorden genoeg, om aan hunne teleurstelling lucht te geven, over het ont vangen van een dergelijk ontwerp. Waaraan zouden zij, als het aangeboden was geworden door een liberaal Minister, gedacht hebben Aan eene welwillende, maar onhandige poging om hier en daar aan bekende gemoedsbezwaren tegemoet te komen. Dit Kabinet had eene andere taak. ’t Zou door verzoening van beiderlei belangen den onderwijs-slrijd oplossen Met dit vooruitzicht werd de Natie werd de Kamer ruim twee jaren in slaap gewiegd. En als vrucht van zoo langdurige overwe gingen, komt de Regeering met een voorstel voor den dag, welks lezing doet vragen: »droomen wij, als wij daaronder de naamteekening zien van den tegenwoordigen minister van Binnenlandsche Zaken en als wij ons herinneren, in welke han den de portefeuille van Justitie berust?” Een Staatsman, die in een dergelijk ontwerp, de billijkheid meent betracht te hebben, moet twin tig jaren hebben geslapen en blind gebleven zijn voor het wezenlijk geschilpunt. Alles wordt gedaan voor het openbaar-, niets voor het bijzonder onderwijs, en dat, in weerwil van het toenemend getal van hen, die geen vre de hebben met de openbare school. De Regeering zegtsnaar ons beste weten en vermogen hebben wij, in dit ontwerp hel hoofd belang behartigd en dat ispaedagogische ver betering.” Alzoo is de paedagoog van de Regeering ge weest: de liberale meerderheid der Kamer. Onze grieven ze zijn verergerd door schijn- concessiën. Wat de wet ons geeft ’t heeft practisch hoege naamd geen beteekenis. Artikel 16 zegter zal onderzocht worden, in hoeverre door anderen, dan door de gemeente voor voldoend onderwijs wordt gezorgd. Als dit voorstel stipt wordt opgevolgd, zal het tot gevolg hebben, dat in eene enkele gemeente een in ’t oog loopend schandaal ophoudt, of on mogelijk wordt gemaakt, maar overigens geeft het aan ’t bijzonder onderwijs geenerlei voor deel. En wat de verplichte schoolgeldheffing betreft wil men zich in deze of geene gemeente tot hef fing van een nietig schoolgeld beperken, dan la ten de bewoordingen tegemoetkoming in de kosten en bijdrage tot een, naar den toestand der gemeente, billijk bedrag, daarvoor alle ruimte. WJIrlo de Minister Heemskerk, 't onrecht de ’t Wetsontwerp maakt daarenboven met een enkele pennestreek, het subsidieeren van eene bijzondere school onmogelijk. De Minister hoorde de Inspecteurs, maar hun raad volgde hij in den regel niet. ’t Voorstel-Moens was beter, zoowel voor de openbare als voor de bijzondere school. Zóó onaannemelijk werd van de zijde der confes sionele leden het ontwerp geacht, dal verscheidene hunner nu reeds verklaarden «als het tot eene openbare beraadslaging komt, zullen wij het eer ste artikel verwerpen, in de hoop dat alzoo ver dere behandeling afgesneden en noodeloos tijd verlies bespaard worde.” Ook van de zijde der voorstanders van het openbaar onderwijs was men zeer onbevredigd. Dat de artikelen 12, 16 en 42 en meer ande re, concessien inhielden, was huns inzien, strijdig met de Grondwet. Men mag van den wetgever eischen, dat hij geve wat de grondwetgever hem tot last stelde en dat zoo goed mogelijk. ’t Ontwerp spreekt van de zorg der Regeering voor een deugdelijk en voldoend lager onderwijs, naar de behoefte. Dit laatste is een toevoegsel en staat in de Grondwet niet. Bij de vaststelling der Grondwet heeft men willen waken, dat niet door een beroep op het bestaan eener bijzondere school in de gemeente, de behoefte aan eene openbare worde ontkend. wonenden moet hij belasting betalen, en hij moet nog dienstboden eerste klasse bovendien houden, om de bedienden le bedienen hij kan zich niet roeren of de zetters van het patent zijn bij de hand. Hij betaalt invoerrechten van alle buitens lands komende goederen, die niet zyn vrijgesteld, onverschillig of hij ze coulant verkoopt of bij de periodieke opruimingen moet geven voor ’t geen er voor geboden wordt. Hij moet meester zijn van zijn huis en betaalt bij het koopen de zwa re overgangskosten van een koopsom, welke dik wijls ten deele voor de aan het huis verbonden nering gegeven wordt. Ook bij de provinciale en gemeentelijke belastingen staat hij door de hooge opcenten op grondbelasting en personeel in de eerste rijen, terwijl daar eerlang wellicht nog het zegel bij komt. De volgende redeneering, welke men door alle conservatieve dagbladen en vortegenwoordigers hoort uiten, heeft hiertoe sterk meegewerkt«de winkeliers zegt men hebben niets te kla gen zij laten hun consumenten alles toch weder betalen, en dezen betalen hun belasting zoo gaarne en zoo gemakkelijk in den prijs, dien zij bij den winkelier besteden. Veel gemakkelijker en veel liever dan in directe belastingen, waarvan de op drijving de rijken uit stad en land zou verdrij ven.” De waarheid, voor een deel in deze redenee ring vervat, Verdwijnt geheel, waar builenlandsche concurrentie voet begint le krijgen, en waar het verbeteren door middelen van vervoer, in de ge legenheid stelt zich van de goedkoope buitenland- sche markt te bedienen. De winkeliers in Den Haag (de quaeslie wordt door de woordvoerders tot Den Haag beperkt) hebben altijd de conservatieve financieele rede- neeringen gesteund, en zich verzet tegen de »ge- wetenlooze radicalen”, die de directe belasiingen wilden verbeteren en indirecte door directe ver vangen Zij ondervinden daarvan nu de slechle gevolgen. Onder het opschrift «Militaire tekortkomingen" lezen we het volgende in de Kamp. Crt «Tengevolge van het detacheeren van militai ren aan de grenzen als maatregel tegen het over brengen van den veefyphus, is aan het licht ge komen, dat hel schoeisel onzer infanteristen niet bestand is tegen moerassige gronden. Dit is zóó erg, dat men ergens in de provincie Groningen de manschappen met klompen heeft moeten schoei en, omdat hun schoenen niet bruikbaar waren. Zulk een feit is een zeer welsprekend bewijs, hoe weinig berekend onze legeradministratie voor hare taak is. Van al de millioenen, die jaarlijks door het departement van oorlog verslonden wor den, kan nog niet zóóveel af voor het dringendst noodige, dat de soldaten van behoorlijk bruikbare schoenen of laarzen worden voorzien. Men bouwt vestingen en forten, men koopt kanonnen, enz., maar men zendt de soldaten, als ze gebruikt wor den, uit met schoenen aan de voeten, die niet tegen een weinig nattigheid bestand zijn, zoodat de boeren uit medelijden aan de arme drommels hunne laarzen afstaan, of de bevelvoerende offi cier hun vergunt op klompen te loopen. Hoe zou het zijn in tijd van oorlog Moet dan onze infanterie op klompen in hel vuur, of moeten, zooals de manschappen van generaal Faidherbe in den Fransch-Duitschen oorlog, onze militairen dan op hunne kousen marcheeren Bij onze Vertegenwoordiging beslaat in de laatste jaren maar al te veel de begeerte om aan het Departement van Oorlog toe te staan wat het mr. J. A. J. H. Van Baar Voor Eindhoven jhr. G. E. F. X. Kerens de Wijlré voor Maastrichtmr. H. F. Lambrechts van Roermond mr. J. II. L. Haff- mans voor Boxmeer, en mr. F. J. E. van Zin- nicq Bergmann voor ’s Hertogenbosch. Door den Gemeenteraad van Maastricht is be paald, dat geene voorstellingen voor het publiek mogen plaats hebben, tenzij door den directeur van het betrokken gezelschap aan den burgemees ter, wanneer deze het verlangt, het libretto van het op te voeren stuk tweemaal vier en twintig uren te voren worde overgelegd Oordeelt de burgemeester dat het stuk in zijn geheel of in zijne onderdeelen strijdig met de openbare orde of zedelijkheid is, dan kan hij de opvoering daar van verbieden. Alkmaar; mr. C. J. F. Mirandolle, voor Haarlem; dr. F. J. Stieltjes, mr. M. J. de Lange en G. Fa bius, voor Amsterdamjhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, voor Leiden; mr. M. Bichon van IJsselmonde, voor Gouda; J. L. Nierstrasz C. Jzn., voor DelftW. H Viruly Ver- brugge en mr. H. C. Verniers van der Loeff, voor Rotterdammr. R. J. graaf Schimmelpen ninck tot Nijenhuis, voor ’s GravenhageJ. P. Bredius, voor Dordrecht; mr. J. J. Teding van Berkhout, voor Gorinchemmr. D. van Eek, voor MiddelburgJ. J. van Kerkwijk, voor Zierikzee mr. A. F. X. Luyben, voor Bredajhr. B. A. J. M. Verheijen voor Tilburg mr. In ’t Vad. kwam voor eenige dagen een kei voor over de groote concurrentie, die winkeliers tegenwoordig van de buitenlanders te lijden hebben. Het publiek werd aangeraden zich uit nationaliteitsgevoel tot de inlandsche leveran ciers le wenden althans zich te overtuigen of de beloften der Parijsche handelaars vertrouw baar zijn. Bij het achteruitgaan ook der binnen landsche nijverheid moet bedacht worden dat vele personen in ’t vaderland door het bevoor- deelen van buitenlanders achteruitgaan en broo- deloos worden en dan naderhand weer onder houden moeten worden. Het Vad. zelf was hel met de redeneering niet geheel eens en verwacht meer heil van een anti-credietverbond althans van algemeene contante betaling. Thans mengt zich ook de heer mr. S. van Houten in ’t debat met een artikelwaarboven hij schrijft»Die niet hcoren wil moet voelen.” De moeilijke toestand, waarin de winkeliers en vele anderen uit den middelstand zich bevinden is, naar hij doet opmerken, grootendeels een ge volg van ons ongerijmd belastingstelsel, dat het grootste deel der lasten op den middelstand en vooral op de winkeliers schuift. .De winkelier moet maar betalen. Zijn huis staat hoog in de grondlasten hij betaalt enorm geven, geen cent van het militair budget meer te voteeren, vóórdat men de zekerheid verkregen heeft, dat behoorlijk gezorgd is voor den soldaat. bijzondere school aangedaan, wegnemen, dan had hij moeten stellen de Koning regelt het bedrag van het te heffen schoolgeld. Mackay, voor AmersfoortfAr. J. Messchert van Vollenhoven, voor Utrecht; J. D. Fransen van de Putte, voor Hoorn mr. W. van der Kaay, voor waarde hooger aangeslagen dan een woonhuis op gelijken stand, ofschoon de winkel niets bewijst voor de gegoedheid van den winkeliervoor in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1