Mtl WS EN ARFERTENTIE-RLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER 9 5 I No. 27. ,s. WOENSDAG EN APRIL. Een merkwaardig Verslag. t. 1 Wrt. 4 4 4 4 4 7« I en SHW R, VI. =s B I I T E I..I* I» O V E R Z 1 C IJ T. gevaar BIXVEMIVD. enz. »Als de hoofdstrekking zoo redeneerden zij Deze CO UH ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. S, B, 0 a 1 t •dt w de en L m Z8 '8 f 8 en Donderdag een naai plaats hebben, luisterrijk te zijn. Tol betaalmeester te Z itphen is benoemd, D. baron van Slingeland thans betaalmeester te Sneekte Sneek jhr. G J. M.Bowier, thans betaal meester te Sas van Gent. )- R it Ie ar at SF i. 8 4 4 716 4 15 Zietdaar in groote, maar wij gelooven in dui delijke trekken, het schoolwel-ontwerp beschouwd van een neutraal en anti-neulraal standpunt. Men bemerkt, er is brandstof genoeg in gelegd voor een levendigen parlementairen strijd. Als de Minister op ’t verslag heeft geantwoord) zullen wy zien, of hij van zijn standpunt ook ter linker- of ter rechterzijde is afgegaan. Aan de Midd. Crt. wordt gemeld, dat het plan van den heer Heemskerk om een kiestabel vol gens het stelsel van enkele districten voor te dra gen, is afgestuit op tegenstand in den Ministeraad, vooral van de zijde van den heer van Lijnden. Nu zal waarschijnlijk, als de Tweede Kamer we der bijeenkomt, een voorstel inkomen, waarbij het bestaande stelsel onaangeroerd blijft en alleen verschikkingen worden voorgedragen om het ge tal leden op 84 te brengen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Rij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In eene correspondentie van de Middelb. Crt. uit ’s Hage wordt de meening geuit, dal de heer Heemskerk niet heel spoedig antwoord zal geven op het verslag der Kamer over hel wetsontwerp op 't lager onderwijs. om op het Verslag der geven, Burgemeester Doornbos van Boflo, is veroor- oordeeld tot één dag gevangenisstraf en kosten Wonderlijker bericht is zeker zelden in de wereld verbreid geworden. Toen i ten bij LS- i te 1 be- De heer L. F. Over de Linden belooft in de H. en N. D. Ct een geschrift, om aan te too- nen, dat de heer Beckering Vinckefs in zijn bro chure over ’t Oera Linda Bok niets bewijst. Daarbij komt dr. J. G. Ottema in de Fr. Ct. vertellen dat Cornells Over de Linden niet in staat is geweest ’t handschrift te schrijven en dat hij (Ottema) hem vele der karakters, die er in voorkomen, heeft geleerd. Donderdag 12 April wordt de internationale tentoonstelling van tuinbouw enz te Amsterdam geopend. Behalve de congresvergaderingen, de mraltjden ei verdere plechtigheden zal Maandag 16 April eeo feesttocht naar Baarn en Soestdijk tochtje naar het Ncordzeeka- De tentoonstelling beloof van overstrooming dreigde, toen in den dijk van den Noordpolder onder Eenrum reeds eenige galen geslagen waren en hel polderbestuur ’t huis bleef, heeft de heer Doornbos, moeite en gevaar niet achtende, gedaan wat hij kon om de ontzet tende rampen af te weren, ’t Gelukte. De com missaris des kmings heeft hem in een zeer vleiend schrijven voor die moedig daad gedankt. Maar’t polderbestuu r klaagde hem aan. Mr. T. M.S. Mod derman hield een schitterende pleitrede, het open baar ministerie roemde de kloekheid van den Burgemeester en laakte het waterschapsbestuur maar de leden der rechtbank te Appingadain hebben naar de wel moeten oordeelen en den heer Doornbos schuldig verklaard aan »het zich willens en wetens wederrechterlijk mengen in zaken en verplichtingen van een waterschapsbe stuur,” en hem veroordeeld tot de minste Jstraf. ’t Is te hopen zegt de Prov. Gr. Crt. dat het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, zich over den dilinquent ontfermt. ’t Zou voor ons werelddeel, dat nu reeds maan den lang in voortdurende spanning gehouden werd bij de vraag: «oorlog of vrede” zeer zeker een aangenaam Paaschgeschenk zijn, indien de jongste rooskleurige berichten betreffende de eindelijk tot stand gekomen overeenstemming tus- schen de groote mogendheden, en wel in bij zonder tusschen Rusland en Engeland, in zake de Oostersche quaestie, zich bevestigden »Aan het veel besproken en telkens weer ge wijzigd protocol, ontbreekt thans nog slechts de onderteekening, en die volgt morgen.” Zóó ongeveer luidde het bericht, ’t welk de telegraaf ons voor een paar dagen bracht. ’t Was een heuglijk bericht, dat bij velen gaar ne ingang vond, omdat men zoo gaarne gelooft wat men hoopt. Intusschen hoe verblijdend ook, er wor dt door menigeen nog hoofdschud dend een vraagteeken gezet achter dat vredelie vend telegram. Men vraagt zich verwonderd af, op welke wijze De Standaard is bezig de grieven der anti revolutionairen tegen deze regeering te memori- seeren. Zij somt op: 1. tegenover Atchin is het kabinet denzelfden weg ingeslagen als de heer Van de Putte; 2. de evangelisatie in de koloniën is tegengewerkt3. de vrijheid bij het hooger onderwijs is prijsgegeven 4. in de schutlers- quaestie is geen recht gedaan 5. bijdragen voor bijzondere normaalscholen zijn gewezen van de hand; 6. discussie met leden der richting in de Kamer is afgeslagen 7. bij benoemingen is de par tij voorbijgegaan 8. omtrent de schoolwel is men misleid9. hel kabinet heeft de leden der partij dikwijls met minachting bejegend, en ein delijk 10 de ingediende onderwijswet bedreigt al de christelijke scholen. SNEEK, 3 April. Blijkens achterstaande annonce zal hier Donder dag avond in den Gocertzaa) doorden Duitschen im- pressario Stollberg een concert worden gegeven dat den kunstliefhebbers een genolvollen avond be looft. In onderscheidene plaatsen althans, o. a. te Amsterdam, Rotterdam, Zwolle enz. waar het gezelschap van den heer Stollberg optrad, oogstte het den meesten lof in. Het bestaat uil 4 per sonen, een Italiaansche zangeres, Giusepihna Fian- do, een broederpaar, de hh. Garl. en Gerard Her mann en de heer Hermann Ritter, uitvinder der nieuwe alt-vioo), een instr ument, dat door schoon heid van geluid en forschheid van toon uitmunt. 1 In de lage tonen aan de violoncel herinnerende, kenmerkt het zich door een geluid van buiten gewone volheid en kracht. Voor een orkest, schijft het Handelsblad, zou de invoering van dit instrument een groote aanwinst zijn. Van de zangeres deelt hetzelfde blad rneê, dat zij heeft een zuiver, welluidend en omvangrijk orgaan en een goede methode. In hare voordracht vindt men de operazangeres weder, en menigmaal is Naar de Prov. O. en Z Crt verneemt is mej. Cath. Beersmans geëngageerd door de Rotterdam- sche toor.eeldirectie de hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels. Voor het Vlaamsch tooneelgezelsehap, onder directie van den heer Victor Driessens, zou dit een groot verlies zijn. vallig, deed wat zij zeiden en aanraadden niét, waf zij afraadden wèl Vroeger deed de Minister zich voor, alsof hij ’l geheim bezat, ’t welk beide partijen zou ver zoenen. En welke kracht heeft nu zijn geneesmiddel De kracht om de kwaal le verergeren, om den strijd over de schoolqiiaestie nog heftiger te doen worden. ’t Ontwerp, ook uit een fmanlieel oogpunt be schouwd, is even verwerpelijk, als om de beteekenis, welke het geeft aan het woord: voldoend in de grondwet. Daarom kan hel niet zijn de vrucht van eene gevestigde overtuiging of van behoorlijke studie. ’t Heeft slechts de verdienste van de algeheele herziening der wet van 1857 aan de orde te stel len en zoo geeft het aan de Kamer de gelegen heid, om hare inzichten nopens de wenschelijke paedagogische verbeteringen te doen kennen. Ware dit het geval niet men zou, van de zijde der voorstanders van het openbaar neutraal onderwijs, het ontwerp liefst, zonder breede discussiën, ter zijde stellen. En hoe was het oordeel van de voorstanders van het openbaar neutraal onderwijs over het wetsontwerp van den heer Heemskerk? Aldus »het ontwerp voldoet zeer weinig aan den eisch van eene hervorming van ’l lager onderwijs. «het geeft in de artiken 12, 16, 42 en op ver schillende andere plaatsen concession, die met het oog op de Grondwet onmogelijk goedgekeurd kunnen worden. »die openbaar onderwijs niet door het bij zonder onderwijs willen verdringen, kunnen die concession onmogelijk goedkeuren. «Vooral artikel 16, uit hetwelk de hoofdge dachte van het ontwerp spreekt, is tot aansloot. «Wat mag men eischen van den wetgever «Dat hij geve wat de Grondwet hem tot taak stelde en dit zoo goed mogelijk. «De Grondwet zegt er wordt overal in het Rijk van Overheidswege voldoend openbaar lagéf onderwijs gegeven en waarom werd dit voor schrift in de Grondwet gelegd «Omdat de oprichting van bijzondere scholen, door daartoe bevoegden, was vrijgelaten. «De voorwaarde in iedere gemeente, zonder onderscheid, wordt openbaar neutraal onderwijs gegeven, heeft ei kenning van de vrijheid van onderwijs floor de Grondwet mogelijk gemaakt. «Zonder die voorwaarde had de Wetgevende - macht van 1848 die vrijheid niet gegeven. «De regeering aarzelde aanvankelijk ook om die voorwaarde in de Grondwet op te nemen, maar gaf eindelijk toe. »’i Blijkt uit het ontwerp, dat het uitgangspunt van den Minister, dal zijne omschrijving van de taak des gewonen wetgevers, met‘letter en geest der grondwet in strijd zijn. «Hij wil tot regel maken, waartegen de grond wetgever ten strengste meende te moeten waken. «Alzoo ’t openbaar onderwijs zou door deze wet niet weinig geschaad en qualitatief en quan~ \titatief ingekrompen worden.” Sommige leden der Kamer gingen zoo ver in hunne at keuring van ’t ontwerp, dat zij het een - Valstrik noemden, en als zij dat zeiden, hadden zij nog meer het oog op hetgeen in die wet ge- - mist, dan op ’t geen er in die wet gevonden 5.51 werd. Vu «Waarom vroegen zij is het program- 7’58 ma der acle examens weggelaten?” 8,43 jrn vooral ook wezen zij op de diep ingrijpen- de verandering van de wijze van benoeming der 9 15 onderwijzers aan de openbare school, op de leem- dootten in de werking van het schooltoezicht, 9,34 9 51 jOOIvan ’s Ministers voordracht was: paedagogische dooiverbctering van het onderwijs, waarom zich 10°l<^an’ 'n s,e<^e van van onbeduidende of be- „denkelijke wijzigingen, daartoenielbepaald? Waar- om bij paedagogische wijzigingen zoo weinig ge let op ’t oordeel van deskundigen De Minister noemde de Inspecteurs schroom- in de men op het punt te velgelen, dat zij zich slechts op de estrade van een orkest beweegt. Van de gebroeders Hermann is de eene een pianist, de andere een violist. Speelt eerstgenoemde met veel virtuositeit, de tweede heeft evenzeer groote deugden. Zijn talent wordt gekenmerkt door een beschaafd spel en een fraaie stokvoering. Kort om, het geheel belooft, gelijk wij zeiden, kenners en minnaars van muziek een recht genoegehjken avond. Men schrijft ons uit ’s Gravenhage Met genoegen lees ik in uwe Courant, dal Sneek, ja ’t geheele arrondissement, onder I geweer is, voor ’I behoud der rechtbank aldaar. Men heeft er reden en recht voor. Geloof echter dal de kans op een gunstig suc- cès niet heel groot is: Bezwaren tegen de op heffing bestaan bij vele leden, maar als die be zwaren zich bepalen tol verzuchtingen in het de bat en niet bezegeld worden met een tegen, dan zijn het onvruchtbare noodkreeten, waarvan de echo wegsterft in het Bijblad der Staats Courant. Als men een weinig later over de geschiede nis van Sneek schrijft of spreekt, za.1 liet zijn »er was eens een rechtbank.” Daarom niet gezwegen, nu het nog tijd is vSn spreken. Men zegt wel: zou de Eerste kamer al liet werk harer zuster ongedaan maken dal gaal toch niet I” De Eerste Kamer is een zelfstandig Lichaam en moet zoodanig werk ongedaan maken, als het haar in ’s Lands belang niet goed voorkomt. Considiratien van Convenance mogen dan bij haar niet gelden. Alzoo geprotesteerd legen de opheffing met redenen ontkleed, eerbiedig, ernstig, dringend, in toon en vorm passend artn ’t gewicht der zaak voor een belangrijk deel des Lands Alzoo geprotesteerd door allen, want recht te verkrijgen, zoo spoedig, zoo gemakkelijk mogelijk, is voor ieder van groot belang voor den ge- ringeren niet het minst. Zal het wetsontwerp op ’t onderwijs, dadelijk bij de terugkomst der kamer, in discussie komen Men zegt het en men gelooft hel, omdat men het wetBcht, maar er kan nog wel iels anders gebeuren. De minister heeft tijd Kamer een antwoord te geven, maar hij heeft ook tijd om nog iets anders te doen. April kan doen wal hij wil I.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1