MEI WS AIIVERTEiWIE-BLAD VOOR DE n I I 1 J No. 28. EN r. OVERZICHT. 4- 14 51 or or ?4 i 50 00. van B I! I T E XIL A II zij I '/z BIXAEM. AMI. tegen die stelling trekt Terwijl de Neger-zangers bij duizenden en nog h? rge- den Volgens de Ff. Crt. zou de candidaat voor de Tweede Kamer van de confessionele partij in het kiesdistrict Sneek gevonden zijn. ’I Is de heer P. Langhoul, predikant te Lollum. den heer B. II. Ueldt het algemeen werkliedenverbond «Hel lager onderwijs moet kos- 8,50 57, M ril. 10 leine >ON-1 Ie U.l. R it van 'aat- 53 Ö6 17 58 43 6 10 o .or 15 or or 14 d me en. f 5 - a 55. i’,00 ’t hoofdbestuur bleek, dat men verheugen 21 corres- Er waren uitsleken- z°u kun- worden afgestemd wijl leerplicht niet be ier! t te-1 nadere stemming goedgekeurd. Mr, Kerdijk deed bij de discussie over dat punt uitkomen, dat bel zeer te bejammeren zou zijn als een de wet, die leerplicht mogelijk maakt, nen paald voorgeschreven wordt. UIT DE EERSTE KAMER. De Kamer heeft in twee j.l. Woensdag gehou den zittingen na Schimmelpenninck en van tegen 4 stemmen, tot verhooging van leerd aangenomen. heeft de noodzakelijkheid van dit equivalent voor de vermindeiing van het tarief aangetoond, verbeteren. Het grondwettig bezwaar tegen de ontbinding van alle rechtscollegiën woog bij hen zwaar. De heer Borsius bestreed daarentegen dat grondwettig bezwaar en verdedigde de wet ten, als voortspuitende uit de noodzakelijkheid aan eene vereenvoudigde inrichting, als gevolg der bovenwet en voorbereiding tot eene nieuwe rechterlijke organisatie. BEKENDMAKING. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Sneek brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op den 31 Maart jl. bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de herziene lijsten, aanwijzende de per sonen, die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, van de Prov. St. van Friesland en van den Gemeenteraad van Sneek, en dat de bedoel de lijsten zijn aangeplakt en te rekenen van af 9 April 1877 Ier Secretarie dezer gemeente voor een ieder Ier inzage zijn nedergelegd. Sneek den G April 1877. De Voorzitter voornoemd J. van DRIESSEN. vergadering van «Volksonderwijs” plaats. Uit de mededeelingen van zich in voortdurenden bloei mocht Men telde thans 145 afdeelingen en pondentschappen met 18,897 leden. 102 afdeelingen vertegenwoordigd. Er ontspon Jtch reeds spoedig een de vermindering van het tarief aangetoond, en medegedeeld, dat binnen een paar dagen naar den raad van state zullen verzonden worden de ontwerpen tot wijziging der registratierechten en van de successiewet, zoomede de afschaffing van den zeepaccijns, alles verbandhoudende met de nog aanhangige wijziging der zegelwet. In de zitting van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen over de rechterlijke wetten aange vangen. De heeren Pické, Hein, Dumbar en van Aker- I laken hebben de voordracht sterk bestreden wat vorm en inhoud aangaat en haar gekenschetst als heilloos voor het land, zonder het recht te A. W. P. te Veendam had in de Veend. Crt. gezegd: «voorlezingen en preeken verliezen allengs hare aantrekkelijkheid” en tegen die stelling trekt uitvoerige discussie over de verschillende hoofdpunten, waar aan echter een einde werd gemaakt door de aan neming eener motie van den heer Goeman Bor- gesius, aldus luidende: «De vergadering, hulde brengende aan het hoofdbestuur voor alles wat het reeds gedaan heeft in het belang eener goede schoolwet, waarin de openbare neutrale school wordt gehandhaafd, verbeterd en bevestigd, mach tigt dat hoofdbestuur om, op den grondslag van de beginselen, neergelegd in de Bode no. 1 van 1877, een adres aan de Tweede Kamer te rich ten, onvermindetd de nog nader door de verga dering te nemen besluiten. Daarop werden de hoofdpunten der voordrach ten besproken. De heer Bredius uit Bergen-op- Zoom wilde, dat de vergadering de leerplicht voor onafscheidbaar van wetsherziening verklaar de, terwijl Amsterdam de invoering der leerplicht facultatief wilde stellen voor de gemeentebesturen. Beide voorstellen werden verworpen en de con clusie van ’t hoofdbestuur, «opneming van ’t be ginsel van leerplicht en van een termijn voor de invoering er van ware wenschelijk”, werd zonder eens duizenden worden toegeworpen, is bij de redactie der Gr. Crt. ten behoeve der ongelukki ge weduwen en vaderlooze kinderen van de be manning van den Logger Marie” slechts zeven en zeventig gulden ontvangen. Donderdag had te Amsterdam de algemeene heel wijsgeerig redeneeren over de vredelievende bedoelingen van al de Europeesche mogendheden, over hunne eenstemmigheid in zake de O oste r- sche quaes tie, maar of daarmeê de vrede werkelijk verzekerd is, is een andere vraag, die nog altijd door velen en misschien niet ten on rechte met een twijfelend hoofdschudden wordt beantwoord. Intusschenhet papieren kind is er, in den vorm van hel protocol en ook de zwakke spruiten van madam «Politiek” vragen de gewo ne attentie’s. Laat ons dus eens even nagaan, op welke wij ze deze spruit werd aangekleed. Het «memorandum in miniatuur”, zooals in de Köln. Zeil. het protocol genoemd wordt, behelst dan, volgzns een der Parijsche berichtgevers van genoemd blad, in de eerste plaats een historisch overzicht van de jongste gebeurtenissen en stelt op den voorgrond, dat de goede verstandhouding tusschen de mogendheden ongestoord is geble ven. Voorts wordt melding gemaakt van het vredesverdrag tusschen Turkije en Servie en wordt de wensch geuit, dat ook de vrede met Montenegro spoedig tot stand moge komen Ten slotte doet het uitkomen, dat de Porte zelve den wensch tot het invoeren van hervormingen en het verbeteren van het lot der christenen heeft te kennen gegeven, terwijl de mogeudheden zich het recht voorbehouden, door hare gezanten het oog te doen houden op de volvoering van dien KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek. De protocol-quaesfie is dan nu dus uit de we reld: nu ’t papieren kind-zelf er in is. Zij, die in de gelegenheid waren de diplomatieke »spruit” wat van naderbij op te nemen, vinden het over ’t algemeen een «teer popje”, en zij verzwijgen het dan ook niet, dat zij vreezen, dat het nóóit groot zal worden, althans nooit groot en krachtig genoeg, om den storm te bezweren, die te avond en te morgen toch in het Ooit n zal opsteken. Wel hebben de verschillende peetvaders de kleine dadelijk in de lange kleeren gestoken en laten ze ’t zelfs reeds met de noedige phalhos Deze COUHANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Een uitvoerig debat had plaats over de school- geldheffing. Algemeen was men er tegen de gemeente de heffing van schoolgeld te gebieden. Met 99 tegen 61 stemmen werdl ten slotte een voorstel aangenomen van c__. president van 1 aldus luidende teloos worden verstrekt aan die kinderen wier ouders dit voor hen verlangen.” Omtrent de volgende punten werd nog een be slissing genomen Het is wenschelijk dat de onderwijzers op de hoogte der staathuishoudkun de zijn de plaatselijke schoolcomfnissie moeten niet opgeheven worden (met 79 tegen 67 stem men) zingen en handwerken moeten verplichte vakken blijven de vergelijkende examens moe ten behouden blijven bij het voortgezet lager onderwijs geve men een plaats aan landbouw kunde, en nog eenige meer. Over ’t geheel ver- eenigde de vergadering zich met de conclusie door ’t hoofdbestuur voorgesteld, en in het be kende rapport blootgelegd. De slotsom der be raadslagingen was «De vereeniging vertrouwt dat de volksvertegenwoordiging haar goedkeuring niet zal verleenen aan dit ontwerp, zoo niet in grijpende wijzigingen worden aangebracht lot af doende verbetering der openbare school en zon der dat het bijzonder onderwijs haar afbreuk doe.” Tol leden van ’t hoofdbestuur werden verko zen de heeren A. Kerdijk en mr. H. Goeman Borgesius. discussie tusschen de heeren v. d. Oye, Hartsen, Pincoffs den Minister, het wetsontwerp tot wijziging het tarief van rechten aangenomen niet 31 en daarna ook het ontwerp den accijns op het gedistil- De Minister van Financiën heeft de noodzakelijkheid UIT DE PERS. Thans gaat de Standaard meer in bijzonder heden na waarom het tegenwoordig wetsontwerp op ’t lager onderwijs door hare geestverwanten niet met instemming kan worden begroet. Zij herinnert het ontwerp van 1868 mede door Heems kerk ingediend, ’t welk als men het tegen het nu aangebodene op de schaal legt, den evenaar ten nadeele van ’t laatste doet doorslaan. In dat van 68 werd voorgesteld: 1°. opruiming van leegstaande scholen2°. wegvalling van kos teloosheid voor gegoeden en bovendien 3°. de winsten van het voorlezersambt voor de christelij ke school. Die drie douceurs waren toenmaals vrij geld. De winst was belachelijk maar het was altijd zuivere winst die men bood en men werd noch door den vorm van belasting voor de openbare school, noch door straffer concurrentie voor eigen school tot hooger uitgaven gedreven. Maar thans is het erger. Thans durft men als herstel van grieven een ontwerp aanbieden waarbij niet alleen het kostersambt wegvalt, maar waar men tegelijk met een niets zeggenden winst, verkrijgt merkbare verhooging van be lasting voor de openbare schoolaanzienlijke ver hooging van de uitgaven voor de christelijke schoolbesnoeiing van het voor haar beschik baar personeel, en afsnijding van levensexistentie voor vele harer scholen van meer uitgebreid la ger onderwijs. Daarentegen wint men: 1°. dat een publiek schandaal als van Schaard en Wons (openbare scholen die zoo goad als niet bezocht worden) niet meer voorkomt, welk schandaal echter op de schoolwetmannen terugviel en 2°. niet geheel kosteloos onderwijs, althans niet voor gegoeden, een voorstel dat de christelijke school door de praktijk spoedig afhandig kan gemaakt worden. Die winst wordt voorzeker meer dan opgewogen 1°. door de verhooging der kosten voor het land van minstens 3 of 4 millioen die allen moeten opbrengen 2°. door de verplichting op de chris telijke scholen gelegd om ook hun uitgaven minstens met een derde te verhoogen 3°. door het gebrek aan personeel, ’t welk de openbare school met onweerstaanbare zuigkracht al meer naar zich trekt, en 4°. door het sluiten van alle scholen waar meer dan één vreemde taal wordt onderwezen. De microscoop moet nog worden uitgevonden, die de winst van zulk een ontwerp voor de chris- telijke-historische partij waarneembaar maakt. Naar de Landb. Crt. verneemt, is ’t in ern stige overweging, den landbouw-cursus voor on- derwijzeis aan de II. B. scholen te Harlingen en te Sneek op te heffen, doch die van Leeuwarden en Heerenveen te laten bestaan en daaraan zoo mogelijk een meer practische richting te geven. voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staats blad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting van den Mi litieraad voor deze gemeente zal worderf gehou den te Heerenveen op Dinsdag den lOen April 1877, des voormiddags ten Elf ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane za ken en omtrent hen, die als plaatsvervanger ol nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsvervan ger of ais nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 21 Maart 1877 Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. ds. van der Zwaag het harnas aan. In het geschrijf hierover werd ook weder van «halfjaars-preeken” gesproken. ’t Schijnt dat. men, als er twee predicatiën in ’t jaar werden gehouden, een drukke opkomst verwacht. Tijd, om een goede preek te maken, was er dan ten minste wel en de oudjes konden op stal blijven. ’t Zou zekeren W hinderen. Als hij in de kerk zit neemt hij, als de predi kant begint, dikwerf den hoed af. Gevraagd: waartoe die beweging? antwoordt hij: ik groet altijd oude kennissen 1 SNEEK, 6 A p r i I. Bij de stemming op Woensdag jl. ter verkie zing van een lid der Prov. Staten, in de plaats van wijlen den heer mr M. Bakker, waren uit gebracht 888 stemmen, waaronder 8 in blanco. Volstrekte meerderheid alzoo 441. Gekozen werd de heer K. S. van Andringa te Lemmer met 483 stemmen, terwijl op den heer J. A. Visser Sr. te Ileeg 354 warerj uitgebracht. Voorts bekwamen de heeren S. R. Minnema te Weslhem 18. A. H. van Slooten te Rauwerd 16 en M. H. Tromp te Woudsend 3 stemmen. De overigen waren op onderscheidene personen ver deeld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatblad no. 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegevtn lot kostelooze inentingen heren- ting. Sneek, den 6 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA. U ;*i 1 S, P, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ii d ir e- 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1