rwi GEIEENTE EX HET ARRONDISSEMENT SNEER. IEIJWS- BN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 1877. II APRII J u ii i-v erkiezingen {No. 29 EN 1 Ie p- s r i:k I. it OlllA V lenl Idem binnen het ressort van het Ontwerp 7. VOOR DE TWEEDE KAMER. UIT DE EERSTE KAMER. wr it 11- uiteen te B1XAEV L AMI- oor Z. M. heeft de rechterlijke wetten bekrachtigd. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 April. was nd, S, 1)01 .31 51 oor oor oor 14 jeh. 3na, te te 8 8 8 16 n j 16 I 7 ok 554 ,17 ,58 ,43 aart Vis- I sses I rils lies riks Z V. d.v. urn, UIT DE PERS. In een slotartikel over de onderwijswet van Heemskerk, somt de Standaard nogmaals de grieven op, die zij tegen het tegenwoordig kabi- Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek, A. Breunissen Troost, architect en directeur van de gemeentelijke gasfabriek aldaar. Gedeputeerde Slalen onzer Provincie hebben als beheerders van het ten dienste van de land bouwkunde door wijlen dr. L. A. Buma gelega teerde, een prijsvraag uifgeschreven voor een be knopt handboek voor een tweejarigen cursu.^ waarin natuurkunde, scheikunde, natuurlijke ge schiedenis en aardkunde, volgens het programma van ’t examen bij ’t lager onderwijs, worden be handeld. Het handboek moet een grootte heb ben van ongeveer 30 vel druks in klein 8°. Voor het best gekeurd, mits voldoend antwoord, wordt een prijs uitgeloofd van f 500. Dn antwoorden moeten vóór 30 April 1878 worden Ingezonden aan den griffier der Staten van Friesland. pri|,- ADVERTENTIfiN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SNEEK, 10 April. Het vlaamsch tooneelgezelschap onder directie van den heer Victor Driessens heeft ons wel op betere Stukken vergast, dan ons j I Zondagavond onder den titel van y>De Geldduivel" werd aan geboden. Hel looneelstuk van dien naarn be werkt naar een roman van Conscience voldoet geenszins aan de eischen van een goed drama, ’t Is heel lichtjes en dichtjes in elkaar gezel, en de intrige is vrij onbeduidend, even als de ka- raklerteekening. Het stuk spant dan ook weinig of niet de aandacht, en slechts door eene flinke opvoering wordt het mogelijk, de zeven tafereelen, waaruit hel stuk beslaat, met eenige belangstelling te volgen. Aan de acteurs en actrices nu van het Vlaanrch Tooneelgezelschap komt de lof toe, dat zij door hun verdienstelijk spe] dit succes hebben verkre gen; zij hebben de aandacht van hun aanzienlijk auditorium inderdaad weten te boeien. Mejuff Beersmans heeft ons als Laura, in haar strijd lusschen liefde en kinderplicht, bijzonder toegesproken. In sommige tooneelen was haar spel uitstekend en bezielend. De heer Victor Driessens (Robijn) deed zich ondanks zijn weinig beteekenende rol, die reeds in het eerste tafreel was afgespeeld, weer als den talentvollen kunste- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco i in te zenden. met 24 tegen 12 stemmen. Ontwerp 6. Idem binnen hel ressort van het hof te Amsterdam, aangenomen met 25 tegen 12 stemmen. go ’I Laat zich aanzien, dat die verkiezingen aan- 1,00 leiding zullen geven tot levendigen strijd. Men heeft zich gehaast om althans te beproe- ren of de onderwijs-quaeslie als «oorlogs-geschrei” lil het wederzijdsche kamp was weg te nemen, óór de stembus uit de Secretarie-kast te voor- chijn wordt gehaald, maar er worden op de ta fel van den Tweede Kamer-president nog ont werpen genoeg verwacht, die grcote belangstel ling in het verkiezingswerk niet alleen wettigen, maar gebiedend maken. Ook uit een algemeen oogpunt beschouwd, is het goed dat eene nieuwe verkiezing aan het Volk doe zien, welke polilieke kleur de overheer- )rjl Scliende in de Tweede Kamer is. Gaf deonder- i z schende in de Tweede Kamer is. wijs-quaestie die kleur aan, dan zou deze, als die quaeslie was beslist, al zeer spoedig kunnen ver schieten, want er zijn, zooals men vermoedt, die, behalve in zake ’t onderwijs, tot hel centrum, zoo niet tot de oud-eonservatieve partij overhellen. Om dus te weten welke kleur de Tweede Ka mer, als de stembus gesproken heeft, draagt is hel wenscbelijk dat de onderwijs quaeslie eerst van de rol is genomen. T Zal dan al spoedig blij ken over welke kracht de liberale partij, na de formatie welke zij heeft ondergaan, kan beschik ken, hoe sterk de centrum-parlij is, die zich volgens gerucht in den laatslen lijd, ongemerkt nis ’t ware, heeft geformeerd, welke houding de anti-revolutionnairo partij tegenover dal centrum aanneemt of welke vei houding er lusschen die (partijen bestaat, en ook met welk oog de R. Ca- tholieken, die dit minislei ie, bij monde van den heer van Nispen, alle ondersteuning hebben op- gezegd, die zoogenaamde middenpartij beschou wen. Men beweert, dat in de Arnh Courant, wier houding in den laatslen tijd voor velen raadscl- lachtig was en die haar roemvol verleden scheen te verloochenen, de denkbeelden der in de ge boorte verkeerende centrum-parlij ontwikkelde en dat ook het Ilandelsblad, ’t welk nu en dan eene onvaste beweging verried, het orgaan van ge- Inoemde partij zou willen zijn. In een en ander vindt men de strekking, om tegen de uiterste liberale of socialistische richting in de Tweede Kamer een dam op te werpen, •60 maar zij, die erkennen dat in eene goed geor ganiseerde Tweede Kamer, eene centrum-parlij, niet alleen reden maar ook recht van bestaan heeft, vragen toch, of de kracht der geavanceerden in de Tweede Kamer, die verdeeling van de libera ls le partij noodzakelijk, meer nog, geraden maakt. Mocht de Minister van Binnenlandsche Zaken het wetsontwerp op ’t lager onderwijs, na lectuur van gen mer ren, die wijziging de hoofdbezwaren der liberale het verslag der overwegingen in de Afdeelin- daarover uitgebracht, gewijzigd aan die Ka- terugzenden en, zooals sommigen verzeke- stemmen, en ontwerp idem binnen het res- wij,ioin? de hoofdbezwaren der liberale sort van he^ 1,of ’s Gravenhage, mede aangeno- parlij wegnemen, dan zal dat riet alleen op he' i meu lot van hel Ministerie invloed uitoefenen, maar ook de stembus zal dan het bewijs leveren dat er rekening is gehouden met de centrum-part ij die nu i aangewezen. 't Kan echter ook zijn, dat de pers ophelde ringen geeft, die de zaken in eene geheel ande re gedaante doen zien er> dat zal hoogstwaar schijnlijk zeer spoedig gebeuren. In eene valsche positie geplaatst te worden daarmede zijn weinigen gediend. dan door triple-allieeren bereikbaar af geldt ons een kabinet van gemengde kleurstof, als in geen enkel opzicht boven het liberale pre ferent. De i lijn denkbaar is blad ontkennend. aldus «Een roomsch katholiek kabinet is in Neder land niet te noemen. Wij anli-revclutionairen missen de mannen, die een kabinet vormen kon den. Met welke fractie ook der liberalen ons vereenigen, kunnen we al evenmin. Van wel ken kant dus ook bezien, de weg, die lol ope- reeren in den regeeringskring kon leiden loopt altijd dood. «Leidt dit niet met ijzeren noodzakelijkheid en onverbiddelijke logica tot de slotsom waarheen we. van den aanvang wezen: dat door ons, anti revolutionairen, voorshands van elk opereeren in den regeeringskring is af te zien D, w. z. dat het voor ons als onverschillig moet gelden welk kabinet er optreedt. Als ter zake niets af doende, welke partij in de Kamer de meerder heid heeft. Dus ook, als onze partij niet meer deerende, hoe vele of hoe weinige leden in on zen naam ter kamer zitting nemen. Een enkele volkstribuun zal wel overblijven. Het onveran derlijk richtsnoer biijve echter Meer Kamerle den te geen doel ’t Volgend ingezonden stuk leest men in de Friesche Courant Lucht en Wolken, den 6 April 1877. Mijnheer de Redacteur Terwijl wij ons vermaken, onder dankbaar lof gezang, over de-kordate besluiten van vele land bouwers, om, zooals zij zeggen, ons de eieren ter uilbroeding te laten behouden, wijl zij inzien, dat hun bestaan gedeeltelijk afhangt of althans bevoordeeld wordt door onze voortplanting, doet het ons leed te moeien vernemen, dat sommigen onder onze beschermers enkel huichelaars zijn, daar zij (rouw met hun volkje de bouw- en wei landen affoopen en alles oprapen wat onder het bereik valt van het oog. Wij zijn er op die wijze niet beter aan toe dan vroeger. In de vogelvlucht werd zelfs gehoord, dat een bekwaam eierzoeker verzekerde dat als ieder boer hel zoeken aan anderen verbood, de eieren veel schooner zouden worden opgeraapt dan vroe ger, aangezien vele boeren met hun heel ploeg volk, de jongens er onder begrepen alle dagen minstens éénmaal de plaats affoopen. In Groningen is T evenwel niet veel beter, daar draaien de Friesche-wilstervangers ook ons bij honderden den nek om. Wanneer zon men ons toch eens voor goed in bescherming nemen? Mocht dit schrijven iels len goede uilwerken mijnheer de redacteur. Uw dr. en drs. HOMME Kiewiel. SJUTSJE Kiewietinne men van Eerst in ‘l 7. ij is het ook uit en we breken besliste- elk samenwerken met conserva- De vorige week heeft ons de beslissing der Eerste Kamer gebracht op -de rechterlijke wet ten, en zij, die zich nog altijd mei de hoop ble ven vleien, dat deze beslissing eene andere zou zijn dan die, welke door de Tweede Kamer daar omtrent genomen werd, zijn teleurgesteld ge worden. Ook door de Eersle Kamer werden de wetsontwerpen van den heer van Lijnden van Sandenberg met groote meerderheid aangeno men. De bekrachtiging des Konings zal nu wel spoe dig volgen, (zie beneden) en daarmee zal de ophef fing van 11 arrondissementsrechtbanken (waaron der die te Sneek) en onderscheidene kantongerech ten, tol de fails accompli behooren. Alhoewel we geen oogenblik hebben getwijfeld aan dezen uitslag, zoo blijven we dien toch be treuren, niet omdat ook voor onze gemeente daar door in meerdere of mindere mate eenig direct nadeel zal worden geleden, maar wél, omdat wij in de opheffing van zóóvele arrond. rechtbanken en kantongerechten nog altijd een bepaalde benadeeling zien van de belangen der justitiabe len. Inlusschen het pleit is beslist, en van naplei ten wenschen we ons te onthouden. Voor hen, die daarin nog belang mochten stellen, geven we hier nog slechts een kort resumé van de beide laatste zillingsdagen der Eersle Kamer: Vrijdag j. I dan werd het algemeen debat over de rechterlijke wellen voortgezet en heb ben de heeren Duemaer van Twist, Cremers en ’t Hooft zich verklaard voor de ontwerpen die door den heer Hengst werden bestreden. De minister van justitie heeft daarop in eene uil- voeiige rede de bezwaren tegen de voordracht weerlegd en de voordeelen er van aangewezen. Daarbij verklaarde hij, dat, bij aanneming dezer wetten, de regeering onmiddelijk de hand zou slaan aan de nieuwe rechterlijke organisatie, die hij, voer zooveel van hem afhing, in een vol gend zittingjaar zou aanbieden. Daarna volgden nog verschillende re- en duplieken, waarna het algemeen debat gesloten werd. In de zitting van den volgden dag kwamen de verschillende ontwerpen in behandeling Ont werp 1 (wijziging van eenige arlt. betrekkelijk de rechterlijke organisatie) werd aangenomen met 28 tegen 5 ^temmen. Ontwerp 2 (insgelijks wijzi ging en intrekking van eenige arlt. aangaande de rechterlijke organisatie, waaruit tevens voortvloeit de benoeming van kantonrechters ad vitpm) aan genomen met 23 tegen 13 stemmen. Ontwerp 3 Indeeling van het rechtsgebied en de zetels der rechtsbanken en kantongerech ten binnen het ressort van het hof te ’s Bosch aangenomen met 20 tegen 7 stemmen. Ontwerp 4. Idem binnen hel ressort van het hof le Arnhem aangenomen met 28 tegen 8 stemmen, en ontwerp 5, idem binnen het reeds met den vinger als ’t ware wordt hof ,e Leeuwarden, aangenomen met 28 tegen 7 stemmen. Ontwerp 8 (regelende de tractementen en de klassen der rechtbanken en kantongerechten) aangenomen met 31 tegen 1 stem. Ontwerp 9 (overgangsbepalingen,) mede aan genomen met 24 tegen 12 slemmen. Hiermede zijn al de rechterlijke wellen aan genomen. De discussie die gevoerd is betrof deels de ontbinding der rechtbanken en de be noeming van kantonrechters ad vitam, maar voor al en vrij langdurig, de opheffing der rechtban ken te Brieffe en Hoorn. De kamer is daarna op re^es gescheiden. vraag blijft over of er een andere gedrags- 1- en die vraag beantwoordt het liet motiveert dat antwoord net en de onderwijs-poliliek van Heemskerk Van Lijnden heefl om tevens de houding in T vervolg door haar aan te nemen zetten. Driemaal zegt hel blad heeft onze volgzaamheid misbruik gemaakt. ’57, nog eens in ’66 en nu weer in ’77. zoo, maar nu lijk de staf over tieven en roomschen als zoodanig in de kamer zelve. Wij doen niet meer mee om de libera len uit het regeeringkasteel te jagen, al zalen ze er erfelijk, zoolang dit doel met op andere wijze is. Van nu L' e I- bt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1