T rm TO WS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEIEE,XTE EA liETlRmmSSEllEXT SNEEK. wit hebben wu TnvAcmmzmii? I 9 No. 30. 1877. N o 0 J l s o j I f 4 SNEEKER AM I- II fir. .■.UlWÜIU>U>^~lÜig»^mmL. KS? die >0 i gelin van Claerbergen, Joure, Jhr. Mr. J. H. J'. I ii. I it e ir it »r s n I’, n s, 0 0 s ir KO 56 17 >8 13 e- i. 5 a i- I. De justitie in Limburg heeft aan de verschil lende geestelijken, hoofden van parochiën, opga ve verzocht van de herkomst en het getal der in hunne gemeenten plaats hebbende kerkelijke omgangen, processiën en bedevaarten, komende uit, door of naar hunne gemeenten. H IV.VE LAM>. we inmid- o Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in Ie zenden. or 15 or 11 51 or or or 14 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In den Haag loopt, volgens den correspondent van de Zutph. Crt., het gerucht, dat de heer Heemskerk den veldheerstaf” zou neerleggen en de heer van Lijnden als premier zou optreden. De heer van Lijnden hecht zeer veel aan den sleun der liberalen en hij heelt niets gedaan, wat zich een liberaal Minister tot schande zou kun nen rekenen. Van zijn anti-revolulionaire begin selen blijkt niets en zijne geestverwanten zijn dan ook zeer op hem verbitterd. De correspon dent verwerpt niet geheel en al het denkbeeld, dat dje Minister in Nederland den leerplicht zou invoeren, waarvoor hij zich, gelijk de Arnh. Crt. het eerst releveerde, meermalen verklaard heeft. den worden, die de vlag eerbiedigde en daar- I ling in vergelijking met vele andere gemeenten. jj:- Er zjf veerkracht in onze ingezetenen, eene veer kracht, die te krachtiger ontwikkelde, naarmate zij meer werd beproefd. De energie van onzen wakkeren handelstand, de onvermoeide inspan ning onzer nijveren, heeft steeds met glans de concurrentie doorgestaan met meer bevoorrechte gemeenten, en van Sneek gemaakt, wat het thans iseen der bloeiendste handèlsplaatsen van ons land. De nijvere burgerij, niet hel kleine getal ambtenaren, ’l welk bij afwisseling in haar mid den vertoefde, heeft onze gemeentewelvarend gemaakt. En die welvaart zou verdwijnen, die energie zou worden uitgedoofd, nu we eenigen daarvon zullen moeten missen? Wat meer zegt:1 ons doodvonnis zou daarineê geleekend zijn? ’t Is al te belachelijk Neen, al ontkennen we niet, dat het verlies onzer rechtbank ons smartal ontkennen we niet, dat daardoor voor onze gemeente, ook finan- tieel, eenige schade zal worden geleden we zouden ons voor ons-zelf moeten schamen, indien we erkennen moesten, dat daardoor aan Sneek den genadeslag was toegebracht, wij zouden dan inder daad reden hebben tot blozen over eigen kleinheid. Sneek verzoekt van rouwbeklag verschoond Ie blijven I Het heeft den doodbidder gelukkig nog niet noodig. Met alle kracht protesteeren wij tegen de Jansalie-achtige klaagliederen, die helaas ook door deze en gene in ónze gemeen te worden aangeheven. Wij zijn te fier om beklaagd te willen worden en we blijven een te goed vertrouwen koesteren van de energie en ge zonde werkkracht onzer ingezetenen, dan dat we ons niet overtuigd zouden houden, dat de Jere- mia’s en de ongeluks-profelen weldra met schaam te zullen moeien erkennen, dat hun onmannelijk geklaag en gejammer gerust achterwege had kun nen blijven want dat Sneek, ook zonder zijn rechtbank, gebleven is wat hel was. Onze eigene «huilebalken” wenschen dels van harte beterschap. hun levenslang wachtgeld Tot zoover de Ar Ah. Crt. Voor hare rekening latende de doodbidders- meditatiën, die zij de rechters bij de in staat van ontbinding zijnde rechtbanken in den mond legt, meenen we toch ten ernstigste te moeten afwijzen haar, misschien welmeenend, rouwbeklag, voor zoo ver dit onze gemeente betreft. Het verlies onzer rechtbank hoezeer we dit ook betreuren is volstrekt geen i>doodvonnis" voor Sneek. De energie onzer ingezetenen, die nooit door «genadebrokken” gevoed en verwend werd, laat zich zoo dadelijk maar niet executeeren, nu onze gemeente door de opheffing harer recht bank en het daaruit voortvloeiend vertrek van eenige huisgezinnen, met eenige directe en indi recte schade ^vordl bedreigd. Sneek is bloeiend geworden door handel en nijverheid; het heeft hel «Selfhelp” steeds krachtig i in toepassing weten te brengen en zich nooit Ja- I ten ontmoedigen door stiefmoederlijke behande- onder wilde dienen. ’t Gerucht heeft zich echler in de kolommen der Dagbladen doodgeloopen, en de Kamer ver wacht op 17 April het Regeerings-verslag en den Minister Heemskerk. Maar. als de laatste present is en het eerste niet ovetluiging dat zijn het beste tevens tot bewe- uiteenloopende begrippen en ei- bhjft hij het alzoo handhaven, dan Weldra zullen wij welen, wat Heemskerk in de onderwijs-quaestie wil. Als de Tweede Ka mer bijeenkomt, verwacht zij de boodschap van den President, dat het Regeei ings-antwoord in handen is van de Commissie van Rapporteurs en van deze de mededeeling, of dat antwoord al dan niet in de afdeelingen onderzocht behoort te wor den. Men mag gelooven, dat de Commissie wel zeer gewichtige redenen zal moeten hebben, om tot verzending naar de Afdeelingen te adviseeren, maar het behoort toch tol de mogelijkheden. De zaak is te dringend voor onnoodig uitstel, maar is ook te gewichtig om haar met overhaas ting te behandelen. De Nieuwe Zutphensche Courant, een confes sioneel Dagblad, sprak dezer dagen van een ge rucht, volgens ’t welk de heer Heemskerk de portefeuille moê was en den veldheer-staf zou overgeven aan den heer van Lijnden, den Over winnaar op rechterlijk gebied, den man, die ook in den Ministerraad de jongste kiestabel van Heemskerk had doen deponeeren ter Griffie. De facto was alzoo de heer van Lijnden reeds pre mier en zou hij alzoo geroepen worden, om het Ministerie, door het zoeken van een Minister van Binnenlandsche Zaken, te completeeren. Zoo bleef de vlag van het Kabinet dezelfde, als ook de état major. Alleen de commandant werd een ander, of liever bleef ook dezelfde, omdat het opperbe vel reeds in zijne handen was overgegaan. Voor Binnenlandsche Zaken moest dan iemand gevon- Maandag avond omstreeks 9 uren, is te Zwolle een hevige brand uilgebroken in het achterge deelte der Kazerne, meest in gebruik bij de ge huwde militairen. Het kleederen-magazijn, de ge- weermakerij, de patroonkamer, meest alles is vernield. Het belendende graanpakhuis van de firma Van Engelen van Laer is in het boven ste gedeelte geheel uitgebrand. De schade is zeer groot. De fourier V., van het garnizoen aldaar, is, als verdacht van den brand gesticht te hebben, op last van den garnizoens-kommandant den vol genden avond naar het Huis van burg, en milit. verzekering overgebracht. Zoo verre bekend is, heeft de Minister Heems kerk nog geen antwoord op het Afdeelings ver slag der Tweede Kamer, in zake zijn ontwerp van wet tot herziening van 't lager onderwijs aan den President der Kamer doen toekomen. Niet lang na het in ‘t licht verschijnen van ge noemd verslag, hoorde men mompelen, dal de Minister hel niet zou beantwoorden en zijn ont werp, zooals het daar lag, in discussie wilde ge bracht zien Of de Minister dan ook ophelderingen zou heb ben gegeven, wat hern lot die niet gewone wijze van handelen, had doen besluiten, daarover weid geen vermoeden geuit, maar ’t gerucht van niet- beantwoording had ook geen lang leven. ’I Was geboren en het sliert en nu is ieder in de verwachting dat de heer Heemskerk doen zal wat gebruikelijk is: zijn Ontwerp gemoti veerd handhaven of datin welk opzicht of in welke richting dan ook, wijzigen. Wal de verschillende partijen wenschen, ja eischen, dit is hem bekend. Hij behoeft dan ook niet in ’t donkere rond te tasten. Wil hij hier of daar Ie gemoet komen de weg is hem aan gewezen. Maar heelt hij de ontwerp goed is, en diging van zoo schen en wordt het verworpen, tenzij de Kamer doe wat Mahomed deed toen de berg niet tot hem wilde komen. Hpel waarschijnlijk is dit niet. De leden van de Provinciale Staten, die dit jaar moeten aftreden, zijn Hoofdkiesdislrict Leeuwarden Jhr. Mr. W. E. Engelen, Leeuwarden, Mr. G. Bergsma, Idaard, Z. S. de Haan, Leeuwarden, Jhr. Mr. I. F. van Humalda van Eijsinga, te Leeuwarden en Mr. E. Jongsma te Leeuwarden. Hoofdkiesdistrict Dockum J. N. Witteveen, Leeuwarden, J. Schippers, Ternaard, A. Sijbenga, Nijkerk, Jhr. I. J. W. H. v. Andringa de Kem penair, Ferwerd en Mr. IJ. Fockema, Dockum. Hoofdkiesdistrict Heerenveen Mr. M van He- loma, Heerenveen, Jhr. J. A. Lycklama a Nijeholt, Beetsterzwaag, Mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slocten, Beetsterzwaag, Mr. Ph. van Blom, Heerenveen en J L. Bokma, Akkrum. Hoofdkiesdistrict Sneek Jhr. M. P. B J. Ve- Men schrijft aan de Arnh. Crt. uit ’s Hage De Minister van Ooi log heeft onder dagteeke- ning van 22 Maart j. I. een soort van zendbrief aan de hoogere militaire autoriteiten gezonden, waarin geklaagd wordt over de gebreken der mi litairen, en de hoofdofficieren worden verzocht, om de aandacht hunner ondergeschikten op gebreken le vestigen. De Minister wijst op de verslapping van den militairen geest en gebrek aan krijgszucht, op •ie klachten over minder aangename garnizoenen, over vermeende aanspraken op gunsten, over de slapheid, waarop de garnizoens- en de inwendige dienst wordt verricht, op de Weeding der officie ren, welke laatsten misbruik maken van het dra gen van burgerkleeding buitenmodels pellen heb ben, overjassen met kragen van bont, regenjas sen van caoutschouc of wel jassen in den vorm <ler zoogenaamde lord-Raglans en een overdadig gebruik van parapluies maken. Officieren mogen met geen parapluie in de kazerne verschijnen en onderfficieren mogen natuurlijk (wel onnatunrlijk?) nimmer daarvan gebruik maken. De eerebewijzingen worden dikwijls nagelaten en verzuimd halt en front te maken, hoewel het eerebewijs noodig is voor de krijgstucht. De Minister deelt verscheidene opmerkingen mede over de verhouding van officieren en het kader tot hunne minderen en omgekeerdzoo mogen onderofficieren in hun eigen garnizoen geen leden of dagelijksche bezoekers zijn van de sociëteiten der officieren, en slechts met speciale vergunning der corpscommandanlen daarvan ge bruik maken. (Hoe zal het gaan in de Witte Sociëteit te ’s Hage, waar sommige ondei officie ren lid zijn en reeds lid waren vóór zij in mili taire dienst traden? Is het niet beter, dat on derofficieren in een sociëteit lid zijn, dan een minder koffiehuis bezoeken?) Vooris wordt nog besproken hel maatschappe lijk standpunt der officieren en hunne verhouding onderling, ook builen dienst, en aan sommige officieren verweten, dat zij omgang houden met kennissen (mannelijke of vrouwelijke?), wier maat schappelijke stand beneden dien van officier is te achten. Jonge officieren durven zelfs klagen en spotten over de minder welgevallige eigenschap pen van chefs en veroorlooven zich zelfs aardig heden van indisciplinaire strekking. Vooral bij jonge officieren moeten verkeerde neigingen en opvattingen bestreden en overwonnen worden; dat is het ware esprit de corps Tot dusverre genoemde circulaire van den Mi nister; is nu deze circulaire de organisatie der levende strijdkrachten, die sinds jaren van de op volgende Ministers van Oorlog gevraagd wordt? De Minister schijnt het te vermeenen, want hij wijst er op, dat vooral een klein leger, als het onze, zich moet onderscheiden door bijzondere bruikbaarheid en veerkracht. De Arnh. Crt. eindigt een hoofdartikel over de rechterlijke wellen aldus «Zekerlijk, door velen zal dit nu onherroepelijk gevallen besluit met zeer verschillende gevoelens vernomen zijn. Er zullen blijde en verheugde stedemaagden zijn en ook te recht bedroefde en treurende stedemaagden. Want laat het ons niet ontkennen voor kleine gemeenten voor Brielle en Goes, voor Hoorn, Sneek en Appin- gedam, is hel verlies harer rechtbanken weinig minder dan een doodvonnis, en dit al mag hel niet en al mocht het niet wegen om eene noodi- ge verbetering legen te houden, is, wanneer men zich op het gemeentelijk standpunt plaatst, inder daad een zeer harde, misschien een onoverko melijke slag die haar treft. Al verheugen wij ons dat de veldslag gewonnen is en het algemeen be lang heeft gezegevierd, gevoelen wij tevens mededoo- gen met de gesneuvelden en de voor hou leven verminkten. Voor het gejammer der groote ge meenten, daarentegen, die slechts geringe kwet suren kregen, hebben wij weinig of geene sym pathie. Voor haar is het verlies der rechtbank, al zijn zij er niet onverschillig voor, geene le venskwestie; haar behoud en bestaan hangt er niet van af. Als het waarheid ware, dat Gorin- chem, Amersfoort, Deventer en Leiden den on dergang tegemoet gaan wanneer zij hunne recht bank missen, hoe kunnen dan gemeenten zonder rechtbank als Delft, Gouda, den Helder, Kampen blijven bestaan en welvaren «Welke eene zonderlinge gewaarwording moe ten nu deze in staat van ontbinding zijnde recht banken ondervinden, die welen dat zij met 45 Mei aanst. zullen geëxecuteerd worden. Als de rechters tusschen nu en dan zitting nemen, kun nen zij elkander als trappisten begroeten met het somberefrére il faut mourir 1 Die laatste dagen van het zieltogend college, als het nog vonnis wijst terwijl zijn eigen doodvonnis reeds geveld is, moeten zwaarmoedige dagen zijn, vooral voor deze ouden van dagen, die welen dat voor hen, na de ontbinding, geene wedergeboorte en we der-opstanding uil den doode meer te wachten is. Mogen deze doode rechters in levenden lijve hun levenslang wachtgeld een zoete troost zijn 1”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1