FBI NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 'l\ k 2 No. 31. T W R E-E N-D ERTIGSTE J 1877. WOENSDAG SCHOOL. 't J El 18 APR JI,. STEMBUS en 4. 6 4 IJ» l I. I 3nga i di SMI. hilt COIRAS IS 1 N fc L AM». e 1.1 met alle drift dan van mag UIT DE PERS. A - At ïulen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. S, 8, Verf me a oor ,15 oor ,34 51 oor oor oor 14 r. li va den I (oa ji R it Ie ar at er u- £- l50 554 ,17 ,58 ,43 en alleen verschil over de van elkander verwijderd Apri Lolt. irsnJ M pril. De oude Rotterdamsche Courant zou gaarne zien, dat men bij de stembus niet over de school sprak. Zij wil door andere snooden” de kiezers op jagen. «Zijn er dan roept zij in deze ernstige dagen, waarin de uiterste consequentien van het radicalisme, die op eene algeheele ontbinding der Maatschappij uilloopen, onverholen worden ui’ge- sproken, geen andere behoeften die bevrediging vragen, dan de onderwijs-quaestie «Moet dat vraagstuk, waar eenstemmigheid be- Te Gouda heelt Vrijdag middag een hevige gasontploffing plaats gehad bij den tabakshande laar Dorlland. Terwijl een paar werklieden in den winkel bezig waren rnet licht naar een lek kage in de gaspijp te zoeken, vloog plotseling met een sterken knal de vloer uit elkander, de toonbank omver, alle ramen, zoowel binnen als buiten, aan stukken tot zelfs de ruiten aan het achtergedeelte van het vrij diepe huis waren ge broken en de vloerbinten in den winkel door midden geslagen. De heer Dorlland en em knecht, die in den winkel stonden, werden op den grond geworpen, doch kwamen verder met den schrik vrij. Brand is door de ontploffing niet veroorzaakt. Door de Provinciale Commissie van onderwijs in Friesland, zijn gister en heden geëxamineerd 13 candidate!! voor de hulponderwijzersacte. Daarvan werden 11 toegelaten, waaronder 3 uit Sneek, nl. II. Schoustra, I. Schotanus en P Wij- nands. In de voiige week zijn nog voor dezelf de acte toegelatenP. Hekman, A. Faber en T. Koning, allen kweekelingen van de Normaalschool alhier. /16 ^8 8 4 v er aan de De fourier V die als verdacht van brandstich ting in de kazerne te Zwolle, de vorige week ge arresteerd werd, is, nadat hij zijn schuld volledig bekend had, Maandagmorgen naar Leeuwarden getransporteerd Naar men nader nog verneemt, moet hij daags na den brand bij den koopman B. drie paar schoenen, uil den brand gered, te koop aangeboden hebben. De Tijd verwijt de Amsterdamsche conserva tiever., dat zij thuis blijven, als de stembus hen roept en hij berispt hen, die in zake onderwijs, eene eemgszins liberale kleur aannemen, dat zij van de liberale partij, als zoodanig, niet gediend, toch liberale leuzen dierbaar achten. Zij slieten dikwerf hunne neuzen, maar voel den ’t niet, zooals ’t bleek, toen zij onlangs den heer Wertheim tegenover den liberalen van Heu- kelom stelden. Hun candidaat moet een protest zijn tegen dé candidatuur der radicale kiesvereeniging, en, om ook liberale kiezers te winnen, ontdoen zij hun man van den conservatieven mantel, maar ’t is te vergeefs! De Tijd noemt hen, die vleesch noch visch zijn: de schamele conservatieven. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Wat gaan ze zegt de Zuthp. Crt. weer lief samen. Stand, en Tijd, ieder zelfstandig maar zonderling in hunne zelfstandigheid homogeen. Beide bevelen op denzelfden dag voor hetzelfde district denzelfden candidaat aan, namelijk voor Tiel den heer Werdmüller von Elgg, die einde lijk, bij den desolaten toestand van de anti-libe- rale partijen, zich schijnt te hebben laten over halen de candidatuur te aanvaarden. In Amster dam kan men van de anti-liberale zijde maar met geen candidaat op streek komen. De Tijd is daarover niet weinig verstoord op de conser vatieven. Blijven zij zoo voorfsukkelen tot in Juni toe, dan rest er voor de conservatieve par tij niets meer dan, levensmoede, algernaakt en be graven te worden. De Stand, zwijgt over de Amsterdamsche verkiezing. Heeft ze dan in de hoofdsfad geen enkel man, die haar waardig in de Kamer kan vertegenwoardigen of durft zij in de hoofdstad met geen eigen candidaat optre den Wij meenden toch, dat zij, haar kracht in isolement zoekende, al werd haar candidaat niet gekozen, niet aflaten mocht allereerst in de hoofdstad zelfstandig op te treden. Men zegtals het antwoord van Heems kerk op het Kamer-verslag nog niet in ’t gezicht is, dan vrage men de behandeling van ’t Ont- werp-Moens 1 Die raad geeft meer bewijs van overleg. Men moet niet eischen, wat geweigerd worden. De Rotterdamsche Courant zeide reeds, tas tend genoeg»als de Kamer onbescheiden is, zal zij wellicht een antwoord ontvangen, dat haar den lust om nog eens weer te vragen, wel za| benemen.” Als de Kamer op zulk een antwoord moest zwijgen, had zij niets gewonnen, ja veel verlo ren. t de ndni eJ ide i ?a« loet sent jitsi s e 20bl toebehooren vangen. Even als voor de tentoonstelling Ie Philadelphia zal door den heer van Kerkwijk een overzicht, in het Fransch, van de openbare werken in Ne derland worden gegeven, terwijl de heer dr. D J. Sleyn Parvé zich belast heeft met het samen stellen van een overzicht, in dezelfde .taal, van de drie takken van het onderwijs in Nederland en de heer mr. de Bosch Kemper met dat van een statistieke beschrijving van ons Vaderland. Voorts ligt het o. a. in de plannen der Hoofd commissie, om zoo mogelijk een onderwijs-ten- toonstelling te arrangeeren, bestaande uiteen ge meubeld en van al het noodige voorzien locaal van een school voor lager onderwijs. Aangaande de wetsvoordracht om de meerder jarigheid voortaan niet meer op drie-en-twintig maar op een-en-twinlig-jarigen leeftijd te doen aanvangen, schrijft het Weekblad van het Recht, zeer juist naar onze mcening «Een bedenking van ernstigen aard vinden wij in het motief van het voorstel, dat het die nen moet om de vrijwillige dienstaanneming bij land- en zeemacht te bevorderen Dit is blijkbaar, hoezeer hel is weggestopt in een klein hoekje van de memorie, de eigenlijke ratio legis En daarmede kunnen wij geen vrede hebben. «Is men dan de geschiedenis vergelen «En herinnert men zich niet meer hoe men bij cns in 1838 niet meer heeft willen weten van de napoleontische wet, die den minderjarige bevoegd verklaarde om het ouderlijke huis te onlloopen, om tegen den wil zijner ouders dienst te nemen als soldaat En waarlijk men had daarin zoo groot ongelijk niet. Er bestaat geen enkele reden om de militaire dienst zoo te heffen boven iederen anderen stand en ouders daarover en daarover alleen ieder toe zicht en iederen invloed te ontzeggen bij de keu ze van de maatschappelijke loopbaan hunner zo nen. Wordt dit voorstel wet, dan smokkelt men nu eenvoudig weder binnen onze grenzen die vrucht van het napoleontische militarismedie men in 1838 met het volste recht daaruit ver bannen heeft. Tot 1 April waren bij de Nederlandsche Hoofd commissie voor de tentoonstelling te Parijs in 1878 448 inschrijvingen van inzenders ingeko men, waaronder van 130 kunstenaars. Boven dien zijn door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Koloniën ter beschikking van de com missie gesteld de voorwerpen, die aan het Rijk en uit Philadelphia zijn terug onl- Met groote plechtigheid is Donderdag de inter nationale tuinbonw-tentoonstelling geopend. Tal van burgerlijke en militaire autoriteiten eenige onzer ministers, vele leden der volksvertegen woordiging van de provinciale regeeringsbestu- ren waren in het. gereserveerde gedeelte van het Paleis van Volksvlijt vereenigd. Z M. de Ko ning, H. M. de Koningin en de prinsen, Alexan der, Frederik en Hendrik kwamen te twee ure bij het paleis. Toen de vorstelijke personen hunne plaatsen hadden ingenomen nam Z. K. 11 prins Hendrik, eere-voorzilter der tentoonstel ling, het woord, en bracht holde voor den steun, die het hoofdbestuur van zoovele zijden heeft ondervonden, in ’t bijzonder aan Z. M., den ge liefden beschermheer der planten- en tuinbonw- onlwikkeling in Nederland. Daarop sprak de heer JJen Tex, burgemeester van Amsterdam den Koning aan en gaf daarbij een overzicht «Moet de troon van Oranje niet verdedigd wor den tegen het veld-winnend Republicanisme «Loopt de constitutie geen gevaar «Worden we bij de zegepraal der radicalen op belastinggebied, niet met de noodlotligste hef fingen bedreigd? «Moet Indie geheel aan de koloniaal-radicalen worden overgelaten »Kan de herziening onzer burgerlijke wetge ving aan radicale handen worden toevertrouwd «Moet de radicale theorie van de politiek der wanhoop, op het gebied onzer defensie zegevie ren Inderdaad dit zijn angstkreten, maar het gezond verstand van het Nederlandsche volk hoort die zonder eenige ontroering. ’t Gevaar bestaat alleen in de verbeelding der Oude Rotterdamsche Courantof neen zij zelve gelooft er niet aan, maar tracht anderen er meè te verschrikken, voor haar doel. ’t Zal haar niet gelukken, zelfs niet bij de be zadigde en gemoedelijk kerkelijke-rechtzinnigen. Die zijn veel te verstandig om zich door zulk een loos gejammer naar de stembus te laten drij ven. Als bij de stembus de Standaardman versla gen wordt door den conservatief hoe dan? Dan tehuis gebleven roept de Standaard, tenzij de overwinnaar vóór de herstemming tot leus neemtmateriëele en staatsrechtelijke ge lijkstelling van neutralisten en niet-neutralisten ten aanzien van de lagere school. En die leus: zwart op wil? staat over het doel middelen, gelijkgezinden I houden Terug in de tenten sprak de Standaard on langs tot zijn Christenvolk. Wacht, in 't geweer roept hij nu macht. Maar die nadert, moet het parool kennen en dat is materiëele en staatsrechtelijke gelijk heid tusschen neutralisten en niet-neutralisten, in zake lager onderwijs. Dal hij dit parool aanneemt, moet blijken zwart op wit. Beloven met de lippen is niet vildoende. De R. Gatholieken zullen ook op anti-revolu- tionairen stemmen, maar onder conditie, dat zij hen conservatieven mogen noemen. Daarom recommandeert de Tijd den anli-revo- lutionairen heer Werdmüller von Elgg aan, als candidaat in het district Tiel. Hef conservatisme van den Burgemeester van Kuilenburg gaatals het geldt het lager onder wijs, niet in een meer of minder liberalisme over zegt de Tijd. Heelt de Tijd dat gezien: zwart op wil? En gaf de Standaard hem daartoe gelegen heid? Als de Tweede Kamer op heden 17 April bij hare terugkomst nog geen Regeerings-antwoord op hel Verslag der Afdeelingen vindt, wat zal zij dan doen Dat Verslag is uitvoerig en belangrijk en als de Minister lijd vraagt om er naar behooren op te antwoorden, wie zal dan zeggen hoe veel tijd hij in billijkheid nemen mag De Minister vraagt nog «gegevens” aangaande de bijzondere scholen en die heeft hij wellicht voor zijn antwoord noodig. Maar, roept men die had hij vroeger kunnen vragen I ’t Is lastig, maar den Minister, gesteld dat hij onwillig is tot haast, in den draf te brengen, daar toe heeft de Kamer de sporen niet. Onmiddelijk, na terugkomst, gaat de Kamer in de Afdeelingen en vindt voorshands werk ge noeg. «Maar zegt men om het wetsontwerp op ’t lager onderwijs zal de groote parlementaire veldslag plaats hebben, die over ’t leven of ster ven van het Ministerie-Heemskerk beslist «Neen antwoordt de oppositie wij be strijden de politieke richting van dit Ministerie in haar geheel, en het is dus niet alleen, het is zelfs niet hoofdzakelijk de onderwijs-quaestie, waartegen wij een votum van wantrouwen zullen uitbrengen, als de tijd daartoe gekomen is. Ook die van den census komt in aanmerking.” Daarom is ook de rolverwisseling tusschen Heemskerk en van Lijnden, zooals de Zutph. Ct. die te berde bracht, een verzinsel of een propo sitie, die getuigt van ongenoegzame kennis van zaken. Van Lijnden premier en Heemskerk on der hem de vlag zou de lading niet kunnen dekken, gesteld dat Heemskerk eene degradatie dulden kon. i u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1