NIEUWS- EiN AIIVERTEmE-BLAD VOOR DE liEIIEENTE EiN HET IRRONDISSEflEVT SSffl. 1 No. 32. 1877. T E R D A G SN 00. )0. a s l awiwimini! jr, i 9 ijs de ins, lik te de. te t Ir SMJ.hi: raadsbe- 0; 0 10 verklappen doen heeft. »Het c. B 1 M S£ A I. A MÏ Tol Surnumerair bij de posterijen is o. a. be noemd de heer J. W. ten Cate te Sneek. Door den Commissaris des Konings zijn in de «winde Friesland voor het dienstjaar 1877/78 de woorden in de »Dat dit besluit de zien heengaan Uit den Haag meldt men aan de Arnh. Cour. dat de onderwijswet waarschijnlijk vooreerst niet aan de orde zal worden gesteld, daar de minis- )0 70 was Zondag Meer dan OSch z.v. urn. ulje P. laas len) we, ou- iels Sij- urn. el je nel- uia, Naar men verneemt, zijn aan de Tweede Ka- toegezonden wetsvoorstellen tot droogmaking e- 1 i. 6 1 a ter nog niet gereed is. Voor de juistheid dezer mededeeling durft het blad niet instaan. Het hoopt dat ze onjuist zal zijn. J. L. Oosterholl, D. Boomsma en aldaar woonachtig. Voor het district Harlingen de heeren J. G. W. Goodijk te r en G. De correspondent van het ütrechtsch Dag blad zegt o. a. aan ’t einde van zijn derde arti kel over de Internationale Tuinbouw-Tentoonstel- hng »Ik geloof, dat in dit jaar aan de zucht om ten koninklijken paleize op te gaan een gevoeli ge knak is toegebracht. Algemeen klaagt men over de minder aangename wijze waarop ver schillenden ontvangen werden door Z. M. den Koning. Meer dan waarschijnlijk is het daaraan dan ook te wijten, dat tal van leden van den ge meenteraad niet aan de koninklijke tafel versche nen, waartoe zij genoodigd waren. Zij toch wa ren hoogst gefrusteerd bij de receptie. Z. M. liet hen wachten en nogmaals wachten om de zen en genen van de Atjeh militairen een gun stig woord toe te voegen. Toen het civiel echter aan de orde kwam werd de toon weder bar hetgeen ook onze wethouder van financiën moest ondervinden, die zich voor het Nederlandse!) too- neel in de bres wierp. Intusschen punc tum. ’k Zou anders dingen gaan waarmee het publiek niets hoe ook genaamd te van Temmen te Tz.ummarum, Sexbierum, P. W. Feikema te Herbaijum W. de Boer te L. Vrouwenparochie. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. tot rijks-schatters benoemd: Voor het district Sneek de heeren C. Walma, T. P. Koopmans, beide te Oppenhuizen M. P. Bleeksma te Deersum en T. Ilpma te Franeker. Voor het district Leeuwarden de heer N. Pruis, C. Burg, allen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. mer 1 van een gedeelte der Zuiderzee en tot he"t maken van een vaarwater naar Duitschland. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam heb ben slechts 670 van de 4141 kiezers hunne stem men uitgebrachl. Gekozen is de heer mr. C. van Heukelum met 481 stemmen. De heer S. W. Josephus Jitta had 115 stemmen. Te Tiel zijn bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer uitgebracht 1473 geldige stem men. Gekozen is de heer de Beaufort met 759 stemmen. De heeren Werdmuiler, van Gollstein en Dijkmeesler erlangden successievelijk 486, 85 en 29 stemmen. Bij de wet van 28 Maart 1.1., in werking tre dende 1°. Juli a s., is o. a. bepaald a dat de thans beslaande Nedeilandsche ko peren pasmunt zal worden vervangen door bron zen pasmimt-stukken van 2'/2,1 en */2 cent, maar dat de bestaande Nedeilandsche kopermunt wet tig betaalmiddel blijft tot dat zij, na genoegzamen aanmaak van nieuwe bronzen munt, en na voor afgaande bekendmaking, buiten omloop zal wor den gesteld b. dat niemand verplicht is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een hooger bedrag dan van vijf en twintig cent dat het is verboden vreemde koperen, bron zen en nickehnunten in betaling te geven d. dat het aan Rijks-, provincie, gemeentelijke en waterschapsambtenaren en aan pachters van Rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps- inkomsten verboden is, bij ontvangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in beta ling aan te nemen e. dat overtreding van de sub lil. c. en d be doelde bepalingen wordt gestraft met eene geld boete van ten minste drie en ten hoogste vijf en zeventig gulden dat echter, indien de schuldige binnen de laat ste twee jaren wegens deze overtreding is ver oordeeld, de geldboete tot vijf honderd gulden kan worden verhoogd. Prins Hendrik der Nederlanden de gastheer op zijn lusthof Soestdijk. twee honderd genoodigden verwelkomde hij op den drempel van zijn vorstelijk goed, na hen per extra-trein naar Baarn te hebben doen overbren gen. De gasten waren grootendeels vertegen woordigers van vreemde Mogendheden, leden van de internationale jury en inzenders. Ook de pre sidenten, vice-presidenten en verdere bestuurs leden der tuinbouw-expositie waren tegenwoor dig. De Prins geleidde met die minzaamheid, welke hem altijd eigen is, de gasten naar zijne serres, die uitmunten door fraaie inrichting en keur en rijkdom van planten en bloemen en bood hun daarna in geïmproviseerde tenten een déjeuner dinatoire aan. Allen hebben de her innering medegenomen, dat Prins Hendrik gelijk de heer Williams het uitdrukte the best Prince is we ever met (de beste Prins, die wij ooit ontmoet hebben). SNEEK, 20 April. Onderstaand adres is heden verzonden Aan de Provinciale Staten van Friesland. Mijne Heeren Nu Uwe vergadering zich binnen eenige dagen onledig zal houden met de behandeling van de belangen van den waterstaat, in verband met die van handel en scheepvaart, meent de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier U ook haar ge voelen te moeten kenbaar maken over deze, ook voor onze gemeente, zoo belangrijke zaak. Allereerst meenen wij U te moeten verzoe ken, geen uitvoering te geven-aan het U voor gestelde plan om de opstuwing van het boezem water te voorkomen, door het maken van sluizen en in staat van waterkeering brengen van be staande en nog te maken dijken. Stelt men zich voor hierdoor een gedeelte der provincie te beveiligen voor de opstuwing van het water uit het zuidwestelijk gedeelte, het is onze meening, dat dit middel zal blijken, ook voor het gefavoriseerde gedeelte der provincie, erger dan de kwaal te zijn. Immers het is voor onze provincie van het grootste belang het water in het voorjaar tijdig op een behoorlijk peil Ie hebben, en is hel, naar onze bescheiden meening, niet de vraag, op wel ke wijze moet worden voorkomen, dat hel water gedurende eenige dagen op enkele punten iels hooger is, dan het wel wenschelijk ware, maar toef: hoe het overtollige water het spoedigst naar Zee te brengen. Bij eene eenigszins gunstige windrichting, zoo- als dezer dagen, zien wij, dat er in een paar et malen eene groote massa water afstroom’, en kun nen wij ons niet anders voorstellen, of de te ma ken sluizen zouden de afstrooming in groote ma te belemmeren, daar iedere sluis voor het minst twee derde gedeelten van de kanalen zou sluiten. De belangrijke sommen, die de uitvoering van dit plan zou kosten, zonder dat o. i. het doel bereikt, maar integendeel belemmerd wordt, en de nadeelen die de scheepvaart en daardoor ook de handel door het daarstellen van sluizen zou den ondervinden, geven ons de volle vrijmoedig heid U de uitvoering van het besproken plan te ontraden. In de tweede plaats vestigen wij uwe aandacht op het feit, dat er, behoudens gunstige uitzonde ringen, over het algemeen eene lakenswaardige nalatigheid bij de eigenaren en huurders van lan derijen beslaat in de zorg voor de polderdijken. Waren deze bijna overal steeds te laag, de be langrijke inpolderingen der laatste jaren maken o. i. eene algemeene verhooging en versterking noodzakelijk. De waarde van de landerijen, die in de laatste jaren zoo belangrijk grooter is geworden, maken deze onbezorgdheid voor de dijken onverklaarbaar, doch het is juist de hooge waarde, die de eige naren moet noodzaken zelf voor de bescherming hunner goederen te zorgen. Hoe noodzakelijk wij dus ook de verbetering der dijken voor het welslagen uwer plannen ach ten, is het echter onze bepaalde meening, dat dit niet behoort te geschieden door finantieele hulp van Wege de provincie. Het land is zich zelf meer dan waard en zoude het al zeer onbillijk zijn, door het heffen van meer dere opcenten op de personeele belasting, han del en nijverheid te drukken, ten bate der land eigenaren. li - praken wij hierboven twee voorstellen, die, naar onze meening, noch den waterafvoer, noch handel en scheepvaart zouden bevorderen, maar integendeel beiden zouden belemmeren, bet zg he Commissaris van Politie verwittigt bij de ll zen de ingezetenen, dat voortaan streng zal worden toegepast Art. 98 derPolilie-verordening voor deze gemeente, luidende als volgt is verboden asch, afval, krengen, bloed, sslroo, secreetmest, of eenige andere vuile stin- »kei de stoffen te werpen of te laten loopen in »of op openbare grachten, havens, straten, opsla- »gen of wallen of in of op de eigendommen van sbijzondere personen, zoomede die uit het reini- igen van goten of stiaten voortkomen, waarvan »men zich wil ontdoen, zullen niet anders dan »in potten, bakken of dergelijke verzameld en ^uitsluitend bestemd ter beschikking van de asch- >lieden, worden uitgezet.” Die potten en bakken zullen steeds in goeden raat en zoo zindelijk mogelijk worden gehotden. Zij zullen, uitgezet, steeds gedekt zijn. De Commissaris van Politie J. A. van TRICHT. Sneek, 20 April 1877. Het ontslag door dr Kuijper als lid der Twee de kamer genomen, geeft de Stand, de volgen- pen ons bedroeft, dat wij hem noo- van de plaats die hij als me- de-woordvoerder onzer partij in het Parlement met eere innam, behoeft geen betoog. »Toch voegt ons berusting, overtuigd als wij zijn dat dr. Kuyper niet dan na zeer lang beraad en wetende wat in tieze zijn plicht is, dit besluit ge nomen heeft. »Tot troost moge het ons strekken, dat men ook op andere wijze dan als volksvertegenwoor diger zijn richting dienen kanen dat dr. Kuy per dit zooveel in zijn vermogen is zal blijven doen, is boven eenigen twijfel zeker.” Het Hand, vergelijkt dr. Kuyper bij een soort van meteoor, die, na verblindend licht te heb ben verspreid, plotseling verdwijnt zonder eenig merkbaar spoor van zijn aanwezigheid te hebben achtergelaten. De ziekte komt hem in zooverre gelegen, dat zij hem een goeden uitweg geeft om bij tijds heen te gaan. Niemand toch is blij kens zijn laatste artikelen in de Standaard meer dan hij overtuigd van de volkomen machteloos heid zijner richting op staatkundig gebied. Hij kan het niet met zijn partijgenooten in de Kamer vinden en zij vinden het niet met hem. Hij is in den grond van zijn hart een democraat, zij zijn conservatieven. Op godsdienstig terrein ont moeten zij elkander, maar bijna overal elders slooten zij elkander af. Geen wonder, dat de heer Kuyper een gelegenheid aangrijpt om been te gaan. De Arnh. Cour, laat zich aldus uit»Na zijn veldheerstaf te hebben nedergelegd, trekt de ge neraal nu ook zijn uniform uit en over eenige jaren zal niemand meer denken aan den eerzuch- tigen man, voor wien kansel en kerkeraad te eng waren geworden en die een rol wilde ver vullen in do politieke geschiedenis van zijn lijd Een dagblad richtte hij op, hij werd volksverte genwoordiger en zelfs tot hoofd eener partij aan gesteld, om na weinige jaren zelf de vergetel heid te zoeken. Sic transit.” V E R G A D E R I N G van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 21 April 1877, ’s avonds 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Resolutie van H 11. Ged. Staten aangaande de jaarwedde van den Gem. Ontvanger. 4. Aanbieding van het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1876. 5. Ontwerp-besluit tot heffing van rechten voor het gebruik van publieken Gemeentegrond bij houtveilingen, enz. 6. Rapport der Raadscommissie omtrent het 'onderzoek van de voorgestelde af- en overschrij vingen op de begroetingen over 1876, van het Algemeen Armbestuur en het O. B. Weeshuis. 7. Idem der Commissie i. z. hel Klokhuis. 8. Voorstel om goed te keuren de overdracht jp van huur door J. Horringa aan Elias v. d. Zee. 9. Idem tot onderhandsche verhuiing van een ,stuk land aan M. Visser. 10. a. Voorstel van den heer J. Gorter, tot benoeming eener Commissie in zake de toepassing van art. 36 der wet op het L. O., de overdracht der H. B. School aan het Rijk, zoomede omtrent het gebouw der Rechtbank. b. Voorstel van den heer Joustra, om ZEx. den Minister van Binnenl. Zaken te verzoeken jeene overeenkomst aan te gaan omtrent de over- dracht der H. B. School aan hel Rijk, in verband met eene wijziging van den Voorbereidenden Cur sus en de reorganisatie van het Gymnasiaal On derwijs. 11. Voorstel tot instelling eener vaste Com missie van vootbereiding voor de bemoeiingen verbonden aan het provisoraat der Buma-stichting en benoeming van Leden en een Voorzitter daar van. 12. Heeren Ged. Staten te dienen van advies op reclames tegen het kohier van den Hoofdel. Omslag, dienst 1877. 13. Verzoek van den Hulponderwijzer A. H. Kloosterman, om ontslag alszoodanig. U,X,- Li--' e Lr At

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1