NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK' No. 34. T W E E-E N-D E R T N 4 5 ?- V. 5, Schoolwet. - Benoemingen. in Sll'I'hi. .e en- L. C. op, hoe verlangd om BINNENLAND- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. van con- t e onderzocht, waarvan het eene met 41,23 pet het andere met 48.62 pet. glauberzout was vervalseht. Ook landbouwers mogen in den tegenwoordi- gen tijd wel eenige voorzichtigheid in acht nemen bij het inkoopen van landbouwzaden en de benoo- digde meststoffen. Van gewetenlooze handelaars, of fabriekanten, die met eene geveinsde belang stelling zich in de hoogstgewichlige zaak der latid- bemesting mengen, is de wereld tegenwoordig overvol. Zoo bestond b. v. een monster »echle Peru guano”, gelijk men het noemde, uit sporen van deze guano, vermengd met eene groote hoe veelheid zand en beenderenmeel. Eene andere op genoemd proefstation onderzochte guanosoort, bleek 50 pel. zand en nuttelooze bastanddeelen te bevatten. Een proefje rood klaverzaad, aan een nauwgezet onderzoek blootgesteld bestond voor 44.31 pet. uit steentjes. geven we In de zitting der Prov. Staten van Friesland van Woensdag j. 1. kwam o. a. in behandeling B I T E IN L A Ni M OVERZICHT De teerling is geworpen 1 De machtige Keizer aller Russen heeft eindelijk Met dit nummer wordt aan onze abonnés binnen de stad toegezonden een Bijblad inhoudende het in de Raadsvergadering van j 1. Zaterdag uit gebracht rapport in zake het Klokhuis en de Klokken. De vervalsching van levensmiddelen is door middel van de drukpers in den jongsten tijd in ruimeren kring bekend geworden en besproken. Niet alleen de voedingsmiddelen, maar zelfs alle in de huishouding benoodigde stoffen worden te genwoordig op de schromelijkste wijze vervalseht. Zoo werden op het landbouwkundig proefstation te Munster in de laatste weken twee monsters soda in de maatschappij is, bij wie het conservatief beginsel zoo vastgeworteld is, als bij dien der rechterlijke macht, en een conservatief Ministerie, of liever de conservatieve Minister van Justitie, mag het dus wel op prijs stellen, als hem door de liberalen, die een afkeer hebben van het Regee- rings-bon plaisir, de macht wordt gegeven om zonder eenig beperking, de organisatie van het rechterlijk personeel naar eigen goedvinden uit te voeren. Geen wonder is hel dan ook, dat het volk en de pers scherp zullen toezien, als de Staats-Cou- rant met de groote benoemings-lijst voor den dag komt en te begrijpen is het, dat de laatste, die wel eens te weten komt wat voor haar verborgen moest blijven, wenschen en waarschuwingen laat hooren, waarvan de Minister wel nota mag nemen. Zoo had de Standaard dezer dagen een hoofd artikel, naar aanleiding van de aanstaande benoe mingen, dat veel attentie heeft getrokken. Daarin werd gedoeld op het benoemen van Protestant- sche voorzitters en officieren van justitie,die aan ’t einde hunner carrière zijn en dan naast hen Roomsche vice-voorzitters en substituut-officieren. Zoo zou de schijn gered wezen en de Roomsche vriend, die weet te wachten, zou zich Jicht over eenige jaren met het wezen tevreden stellen. Zoo is zegt de Standaard de onder vinding leerde het, reeds meermalen door de Re- geering gehandeld. Gaat men den Staats-alma- nak na, dan zal men verbaasd zijn over de wij ziging der verhouding van het personeel in de rechterlijke colleges, gedurende de laatste tien of vijftien jaren. UIT DE TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren (Donderdag) is het voorstel van den heer de Jong c. s tot het hou den eener enquête omtrent de besmeitelijke long ziekte onder het rundvee, na eenige discussie, waarbij de Minister van binnenlandsche zaken verklaarde, zich geen partij te stellen, aangeno men met 51 tegen 6 stemmen. De termijn, waarop het onderzoek behoort af te loopen, is gesteld tot 1 Mei 1878. De benoeming van eene enquête-commissie van 5 leden, zal plaats heb ben op Dinsdag aanstaande. In antwoord op de vraag van den heer Idzerda verklaarde de mi nister Heemskerk, dat Duitschland wel den in voer van rundvee weder wenscht vrij te laten, indien wij de longziekte kunnen meester worden. De discussie is aangevangen over het wetsont werp tot regeling van het bouwen op en langs dijken. Na uitvoerige algemeene discussie is het amen dement der commissie van rapporteurs, strekken de om uitsluitend het keizerlijk decreet van 2 November 1810 in te trekken, zonder aanvulling van nieuwe bepalingen, aangenomen met 44 te gen 19 stemmen. De minister was zeer sterk hier tegen en verklaarde vooraf, de verantwoor delijkheid van bloote afschaffing van het decreet niet op zich te nemen. De minister vroeg, na aanneming van het amendement, schorsing van het debat; bij het ontbreken van die schorsing zou hij ’s Konings machtiging vragen tót intrek king der wet. Heden is de militaire pensioen wet aan de orde. Den volgenden dag werd de behandeling de verdere onderdeelen der bovengenoemde clusie voorlgezet, maar nog niet ten einde ge bracht. Onderscheidene punten zijn aangenomen, kele verworpen. «Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland zegt de 'lijd hebben een adres aan Z. M. den Koning gericht, waarin zij met passenden eerbied verzoeken, dat Z M. aan hare Regee- ring gelaste, om, in overeenstemming of in over leg met andere Mogendheden, tot de Regeering van Italië zoodanige vertogen te richten of zoo danige maatregelen te nemen, als strekken kun nen, om in de handhaving der vrijheid van den Heiligen Stoel het recht ook der Nederlandsche Cathalieken te verzekeren.” De R. Cathoheke keikvoogden in ons Land ne men alzoo deel aan den politieken veldtocht der hoogere R. Galholieke geestelijkheid in verschil lende Rijken van Europa tegen de Regeering van het Koninkrijk Balie. «De Paus zegt het Parijsche dagblad des Débats naar aanleiding van dien veldtocht is zoo vrij als hij zelf verkiest te wezen en de geestelijkheid jaagt alzoo naar eene onzinnige hoop, die niet verwezenlijkt kan worden, dan door een Europeeschen oorlog en eene algehee- le omkeering, waarvan het eerste slachtoffer zou wezen de Paus zelf.” De behandeling van het nog aanhangig geble ven gedeelte is aangehouden tot de volgende zit- tin, die bepaald is op Woensdag e. k., voormid- dags 11 uur. L. C. Op de jongste bijeenkomst van de «Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal Onderwijs” zeide de heer de Savornin Lohrnan «Wij moeten meer door veel geld te dan door veel leven te maken toonen wat kunnen en waarom het ons te doen is. «De strijd moet nog meer bij de schatkist dan bij de stembus beslist worden. «Dan vallen de openbare scholen van zelf. «Maar daarom niet gezwegen. «Neen men bewijze de liberalen dat hun on derwijs nooit goed kan zijn op de openbare school.” Daartoe haalde spreker tal van voorbeelden uit zijn eigene provincie (Noord-Braband) aan en stelde dan ook onder toejuiching voor, uit art. 1 letter F (geschiedenis) te vallen vervallen daar de openbare onderwijzer nooit de geheele, hoog stens de halve en dus geene volledige waarheid kan mededeelen. Verder beschreef de heer de Savornin Loh man, hoe juist, legen den wensch der liberalen wij door de openbare school allengs geheel on der den Roomschen pastoorook in provinciën van gemengde bevolking, komen. Hel ontwerp verergert dit door in art. 25 den onderwijzer door de Gemeenteraden en in ait. 27 de schoolboeken door plaatselijke schoolcommissiën te laten kie zen feitelijk dus weder door plaatselijke invloe den onder neutrale schijn. Ten slotte wees spreker er moet worden de vrije school zonder een open bare, waarvan het bezoek voor een Christenkind onmogelijk is en men niets leert, dan, zooals mr. Groen van Prinsterer zeide «lezen, schrijven en stil zitten.” In ’t geen de heer de Savornin Lohman sprak, licht ook het bewijs, dat hij onze openbare lage re school niet kent. Er zijn twee zaken die thans groote belang stelling wekken. De eene geldt de lagere school de andere hel corps rechterlijke ambtenaren. Zal het wetsontwerp op ’t lager onderwijs in de Tweede Kamer voor Juni in openbare be raadslaging komen ’t Regeerings-antwoord op het Kamerverslag is er nog niet en ’t gerucht zegt: «het is nog niet te wachten”; en dat dus die groote zaak voor de verkiezingen haar beslag zou verkrijgen, is niet te gelooven. Zal dan in de Kamer het voorstel worden ge daan »’t ontwerp-Moens kome onverwijld in be handeling”. Stellen wij dat zoodanig voorstel worde ge daan, dan is het zeker, dat de Regeering en ha re vrienden het bestiijden en een beroep doen zouden op de parlementaire convenance, die steeds aan Regeeiings-ontwerpen de voorkeur gaf. Men zou dan ’t voorstel, bij 't welk men aan het ontwerp-Moens de prioriteit wilde gegeven heb ben, een dwangmiddel heeten en menig liddat anders genegen was, zich in deze quaestie bij de liberale partij aan te sluiten zou haar in deze quaestie van «fatsoen” verlaten. De Minister Heemskerk, wetende dat het ont werp-Moens tegen hem als stormram zou kunnen aangewend worden, is gewis niet verlegen met het anlwooid dat hij op eene sommatie in de Kamer zou geven; en zou de Kamer niet zoo goed als ontwapend zijn, als hij, ’t gewicht van het Afdeelings-verslag erkennende, ook den tijd vroeg, noodig om een antwoord te geven dit verslag waai dig? ’t Schijnt ook dat de Tweede Kamer niet zal dwingen om het Regeerings-antwoord, omdat zij daardoor hare moreele kracht tegenover het Mi nisterie zou verzwakken. Men kan ook te belust zijn op den strijd. Intusschen het antwoord der Regeering kan elk oogenblik inkomen en dan is er in Mei nog tijd genoeg om het ontwerp in behandeling te brengen. Wordt het niet in hoofdpunten gewij zigd, dan kan hel lot van het ontwerp ook zeer spoedig beslist zijn; trouwens de R. Galholieke en anti-revolulionnaire leden der Kamer schijnen genegen om dadelijk een hoofdslag te leveren, en voegt zich daarbij een eenigszins aanzienlijk getal liberale leden, dan is het Regeerings-ont- werp spoedig ter aarde besteld. Eene tweede, zeer belangrijke zaak, is de be noeming van rechterlijke ambtenaren. De Minister van Justitie heeft van de Kamers een blijk ran groot vertrouwen verkregen, toen men hem, in de verplaatsing en benoeming van zoo veel rechterlijke ambtenaren, de hand geheel vrij liet, en dit vertrouwen sprak het sterkst bij de liberale partij; die weet toch dat er geen stand Het Weekblad v. h. Regt verneemt uit goede bron, dat onlangs in een bijeenkomst van de procureurs bij de Haagsche Rechtbank de vraag besproken is, of men zich zou wenden tot de Regeering of tol de Tweede Kamer, met een verzoek om schadeloosstelling in geval do wet tot afschaffing van de procureurs mocht worden aangenomen, maar dat daarvan is afgezien alleen om redenen van kieschheid, omdat men meende, dat niet de procureurs zeiven moeten vragen om iels, waarop zij in billijkheid aanspraak hebben en wat hun ook zonder dat behoort gegeven te worden, De Amsterdamsche procureurs daaren tegen hebben een adresaan de Tweede Kamer in gediend. hel rapport omtrent het waterstaatsplan Aan de algemeene beschouwingen daarover werd door onderscheidene leden deelgenomen Daarop volgde de behandeling van de conclusie van T rapport in haie onderdeelen, en zijn daarvan: Aangenomen A Dat, ter beteugeling der op- st'iwing en ter bevordering eener betere afstroo- ming van hel provinciaal boezemwater, zoomede in het belang van handel en scheepvaart, zullen worden uilgevoerd de navolgende wei ken le. het in waterkeerendan toestand brengen of herstellen a. van den Groenedijk van Sneek lot Oude- schouw, zoo door liet verzwaren van dien dijk, als door het herstellen en verzwaren der daarin voorkomende keersluizen b. van den voormaligen Slagtedijk van Oude- schouw over Terhorne en Terkaple of van an dere bestaande dijken tot en in aansluiting met den kunstweg van Joure naar Heerenveen, zoo door het verzwaren of gedeeltelijk vernieuwen van bedoelde dijken, als door het plaatsen van schut- en keersluizen in verband, des vereischt, met eene verhoo- ging ot verzwaring der ten westen nagelegen pol derdijken 2e. (nieuw) 3e (oud) de openstelling van de zijlen in den Leppedijk gelegen Verworpen. 2e. het plaatsen van schutsluizen in het Heeger Varjbeoosten Heeg, in de Wouds- ender Rakken en in de Fe te Woudsend be zuiden de Welle, in verband des vereischt met eene verhooging en verzwaring der omgelegen polderdijken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1