1 GFJIEEJTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. IIEUW& BN AÜVERTEiHIE-BLAD VOOR DE 51 KI fe w k 1 K Mi No. 36. 1877. T W E E-E N<D E R T I Gr S T E J Z A TERDAG M F I. EN. o K Mr 4 7,. 4 4 4 1 4 k 'eke- a Wint. <eur 9.50 U I T DE PERS. 1.00 Bl.V.V EAL1 M). F-, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. irns. inna eter- iilfje rben Vier- sma, en en An- jeerd Tjal- isma, door door OU 8,50 50 a 3,00. )UW- >eide Ple- ina jckle e, d. Jan, 5.67 .550 7.18 7,53 8,44 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 - Sneeker Courant. Sneek, den 4 Mei 4877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. I1AAGSMA, Secr. 5,50 ird 28 den. f 8 4 0 a !,00. 1,00. AM, pr, X 7.' 3 VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek Zaterdag 5 Mei 1877, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing van Leden voor de Pro vinciale Staten. 4. Idem van 2 Hulponderwijzers aan de School voor Kosteloos Onderwijs. 5. Verzoek om de verhoogde toelage van ƒ150, toegestaan aan den kweekeling W. Feringa. 6. Te dienen van advies op een adres van den Gem. Ontvanger aangaande zijne jaarwedde. 7. Verzoek van de Wedu. Kooiker, om een stalt te mogen maken in den Irekweg. 8. Beoordeeling der verzoeken om deel te ne men aan het vergelijkend examen voor de Bunaa- beurzen. Te Leeuwarden zijn bij de Rechtbank de pre sident en vice-president Morees en van Stirum herbenoemd. Voorts tot rechters benoemdRut gers, rechter te Winschoten en Baart, substituul- officier te Heerenveen herbenoemd: van Win terswijk, Warmolts en Wiersma tot rechters plaatsvervangers en van Te Groningen heelt in ’t begin dezer week een klein oploopje plaats gehad van studenten. Een aantal jongelui ontmoetten twee werklieden vit de gemeente Zuidwoldedie bezig waren een stuk krentebrood op te eten. Een student wilde een hunner hel krentebrood ontnemen hetgeen de werkman niet zoo direct afgaf. Middelerwijl hief een ander student zijn stok op en liet dien zoo onzacht op ’t hoofd van den werkman neer vallen, dat deze hevig bloedde en later aan het bureau van politie geneeskundig werd behandeld. Eenige agenten van politie verschenen en brach ten den dader in arrest, nadat deze zich tegen een der agenten had verzet. De rust was ech ter hiermede nog niet hersteld; allengskens groei de het aantal studenten op de Groote Maiktaan; zij weigerden de bevelen der politie te gehoor zamen, zoodat eindelijk eenige agenten van hun ne wapens moesten gebruik maken, mei ’l gevolg, dat een lOtal studenten in de politiewacht in be waring werden gesteld, totdat hunne drift geheel was bekoeld. Beijma tot officier. Her- benoemd: tot substiluut-officier Star Busmann, tot griffier Binkes en tot substiluut-griffier de De heer Moens, rechter te Winschoten, is tot substituut-officier benoemd. In de Rechtbank te Heerenveen zijn herbe noemd de president en de rechters Koning Canter Cremers, benoemd tot rechters Telling Brandts, thans te Sneek, herbenoemd van Beyma tot rechter-plaalsvervangarbenoemd tot officier Jolles, thans te Gorinchem, tot substituut officier de Ranitz, thans te Hoorn; herbenoemd tot grif fier Sleeswijk benoemd tot substituut-officier Wiericx van Rhijn, thans te Sneek. Tol rechter in de rechtbank te Winschoten is benoemd W. Gorter; tol rechter in de rechtbank te Dordrecht "L V Ledeboer; tot officier van Ju stitie bij de rechtbank te Zierikzee H. van Manen, allen thans te Sneek. Voorts zijn herbenoemd de heeren L. Reit- sma en P. Andraae als kantonrechter en griffier te Sneek, en tot ambtenaar van het O. M. bij dat kantongerecht W. A. van Sloferdijk (uit Bor- hkum en Bergum). Mr. D. O. Engelen (Sneek) is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leeuwarden. De Arnh. Ct. wenscht partij-reformatie en gaat bij de ontwikkeling van dat denkbeeld na hoe het met de, volgens ons spraakgebruik, tegen woordig bestaande vier partijen staat. Deze vier zijn de liberale, de conservatieve, de anti-revo- lutionaire (vroeger meer de christelijk-historische genoemd), en de ultramontaansche of hoewel minder juist de Roomsch Katholieke partij. De laatste levert, naar ’t blad doet oprlierken de meeste moeilijkheden op, want Rome en re formatie zijn twee. De ultramontaansche taktiek moge zich naar de omstandigheden wijzigen en eerst de liberalen, daarna de conservatieven, en thans de anti-revolutionairen steunen, naar haar belang het meebrengt, haar beginsel verzaakt en verloochent zij niet. Of wij 1877 of 1077 schrijven, de ultramontaan blijft dezelfde onver moeide strijder tegen de Rome-vijandig gezinde moderne beginselen der hemeltergende groote re volutie. Zijn ideaal is de middeleeuwen met haar priesterheerschappij en kerk-autocratie, haar su prematie van de kerk over den staat, haar ko- ningen bij Gods genade, regeerende over het domme, onwetende slaafsch onderworpen volk. Zijn doel is de verheerlijking der kerk; zijn pro gramma de heerschappij der kerk, heerschappij over het geweten; heerschappij in het huisgezin, heerschappij over den staatèén beginselde kerk, de Paus, Rome. Aan dit beginsel en dit doel wordt alles opgeofïerd. Verga de wereld, zoo de kerk slechts blijve bestaan. Haar eer, haar roem, haar grootheid vóór alles. Haar po- meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteacle te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving naar behooren geschie de, en hij alzoo niet kome Ie vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd zooals gebruikelijk is, en geplaatst in de De Standaard opent met den Isten Mei den verkiezingsveldtocht. Drieërlei moet er bij op den voorgrond staan. Vooreerst dat het blad uitsluitend het orgaan wenscht te zijn van hen die zich niet meer bij de anti-revolutionairen voegen, maar het zijn, en wel in den door Groen aangegeven lijn, naar den aard van wat Da Go- sta de sgauche” der richting noemde. Ten twee de dat alle aanzoek tot saamwerking, met wie ook, afgesneden wordt. Aan conservatief en R. Ka tholiek wordt zelfs verzocht geen slem op des Standaards candidaten uit te brengen. Op we derdienst valt althans in geen geval Ie rekenen, en bij herstemming zal niet meegewerkt worden als de rechte man er niet bij is. Ten derde dient onthouden te worden dat, nu meer dan ooit de quaestie der volksschool de verkiezing be- heerschen zal, de candidaten overeenstemming moeten betuigen met ’t beginsel in deze door de Standaard geformuleerd: vrijlating van de zede - lijke volksontwikkeling er. derhalve inkrimping van staatsbemoeiing met onderwijs. De Staat geen schoolmeester. Het recht van beschikking over de volksjeugd, ook wat haar opvoeding be treft, niet aan de overheid, maar aan de ouders. De consciëntie, ook in de vorming van het op komend geslacht, vrij. liliek het belang van Rome, het vaderland aan gene zijde der bergen. Wetenschap, kunst, letteren, muziek, moeten dienaressen worden in dienst der kerk met haar alleenzaligmakend ge loof. Wat veranderen moge, Rome blijft dezelf de. En als Rome in 1877 anders handelt, dan in 1077, doet het dit, omdat het niet anders kan, geenszins omdat het anders wil. De eerste eisch van een goede partij-formatie is, dat deze partij geheel geïsoleerd, zelfstandig optrede. Echter al is zij zelf onmachtig, zij kan, door haar stem te voegen bij de oppositie, krach tig handelen onmogelijk maken. Voor ieder par ty echter is haar bondgenootschap noodlottig ge weest. Ons volk is op grond van wording en geschiedenis bepaald anti-ultramontaansch. De politieke twisten laten het koud, maar nauwe lijks maakt men den protestantschen geest wak ker, of de anti-roomsche hartstochten zijn opge wekt; er komt leven en agitatie. De liberale partij heeft zich bijtijds van den steun van Ro me vrij gemaakt, maar de conservatieve heeft ze aangenomen en is er in opgegaan en versmolten, ’t Zelfde vertoont zich nu bij de zoogenaamde anti-revolutionairen. Ook zij hebben door hun meegaan met Rome veel van hun invloed en pres tige verloren. Het blad wenscht echter niet gerekend te wor den onder de voorstanders van de in Duitschland gevoerde Gulturkampf. Het wil geen wetten uit sluitend tegen een deel onzer landgenooten. Maar zich plaatsende op het standpunt door de grond wet ingenomen, blijft het voor ieder eischen vol komen vrijheid van belijdenis, gelijke bescherming der kerkgenootschappen, toelating van alle open bare godsdienstoefening binnen gebouwen en be sloten plaatsen, maar tevens waakzaamheid, dat alle kerkgenootschappen zich houden binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den staat. De tweede vraag is, welke plaats de anti-revo- lutionaire partij zal innemen in een betere partij- formatie. ’t Is echter aan gegronden twijfel on derhevig, of er wel een soortgelijke, op een grond beginsel rustende, homogene partij bestaat. De schoolwetquaestie houdt hen bijeen, maar is deze eenmaal van de agenda verwijderd, dan zal bet gezelschap spoedig uiteengaan, en er zal scheiding komen tusscben de democratische linkerzijde en de aristocratische rechterzijde. Als staatkundige partij heeft zij geen beginsel, geen doel, geen program, dus ook geen toekomst. Als kerkelijke partij moet zij opgaan óf in de groote ultramon- ucu taansche, óf zich tevreden stellen met enkele le- jetten den der Tweede Kamer als haar mannen aan te wijzen, die als stemmen in de woestijn van tijd tot tijd hun eentonig klaaglied doen hooren Door ’t isolement van de ullramontanen en anti-revolutionairen zal al veel gewonnen zijn, want een der hoofdoorzaken van den ongezonden staatkundigen toestand is, het meer op den voor grond treden van de kerkelijke partijen in poli tieke verkiezingen, en het mengen van zaken van godsdienst, geloof en kerk in den politieken strijd. Aan het coquelteeren met de kerkelijke partijen moet een einde komen. In een volgend artikel zal hel blad nagaan, hoe het met de conservatieven geschapen staat. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden .daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1877 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 1852, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven; zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Se cretarie der gemeente, worden gevaceerd; Woensdag den 23 Mei 1877. des morgens van 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1, 2, en 3 10 II 4, 5 en 6. 11 1- n 78 en 9 middags om 12 „10 Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vo rige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wo nen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1843 tot en met 1851, waartoe zij i volgens hun ouderdom behooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, lot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich bin nen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring, hetzij door bet werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeents, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gesloten worden, en dat allen, die bevon- hen worden, zich alsdan niet le hebben doen in schrijven, volgens art 9 der wet op de Schutte- i rijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zul- len worden ingeschreven, en door den Schut- door I tersraad tol eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal geblij- ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Dal eindelijk eén ieder, die binndn deze ge- Het Handelsblad verneemt, dat ook teAms'er- dam door twee personen (Duitschers) valsche muntbiljetten in omloop worden gebracht, waar van er Vrijdagavond op twee plaatsen door hen zijn uitgegeven met goed gevolg. Ook le Rot terdam zijn ongeveer 130 valsche biljetten uitge geven. De biljetten zijn groot f 10, dragen het jaar’al 1864, zijn echter glanzig en borderigvoorts ontbreekt het watermerk op een paar letters na de handleekening van den Minister van Finan ciën is gebrekkig en de figuren, die boven de kransen dragen, zijn grover afgewerkt. Ook te Emmerik is een persoon in hechtenis genomen, die in het bezit gevonden werd van 96 stuks valsche muntbiljetten van 10. Het was in com plot met de twee te ’sHeerenberg gevangen ge nomen Duitschers. Te Arnhem heeft ook een Duitscher valsche muntbiljetten in omloop gebracht. Ook te Zut- phen rekende men twee personen voor gelijk feit in. Te Maassluis en te Zierikzee zijn valsche rijks- daalders, te Wageningen en te Rotterdam valsche kwartjes ontdekt. In eenige bierhuizen te Amsterdam zijn perso nen aangehouden, verdacht van valsche muntbil- 1 te hebben uitgegeven. Bij onderzoek ech ter bleek de volkomen onschuld der betrokkenen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1