fiENEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. IMS- EN ADVERTENTIE READ TOOR HE 1877. T W E E-E N-D ERTIQSTE JAARGANG 9 MET. WOENSDAG Politiek I k 37. van den Dag. Or 0; 0; MI'IWIIM H. H. sn B IXXKXLAW B. 7, 50 U I T DE PERS. M 10 I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. i te er ma 30 >0 ADVERTENTFËN voor eiken regel langrijk lager. 1 Uitgever. les. I 00 50 50 50 ff- SI es ie o 3n te ia 5T- vk. in. IV. i Ie, en d. el- ix, au m. in- e- m. l ne en. 8 3 a SM. Lkl.lt COURANT. ;ur tegenover den leerplicht op zijne vrijheidsliefde, tegenover het kosteloos onderwijs op zijn eer bied voor de zakken der belastingschuldigen be roept, hem onthoude men onvoorwaardelijk zijn stem. van 19 Apiil jl. is be- Men denkt er ernstig aan om, in verband met de droogmaking der Zuiderzee, hel eiland Texel met Vlieland te vereenigen. Reeds zijn eenige des kundigen bezig op Vlieland de noodige opnemin gen te doen. 18 d. v. >t, I ns «Het gaat met de Kamer als met een zieke - schreef het Dagblad dezer dagen, toen hel weinige productiviteit der laatste zittingen be- deze vragen toestemmend kan beantwoorden, hem kieze men gerust. Maar wie weifelt, wie zich Voor het op 18 Juli a. s. te Haarlem te vfe- ren eeuwfeest der Maatschappij Ier bevordering van Nijverheid is het volgende programma opge maakt: feestrede van den voorzitter, uitvoeiing eener feestcantate, woorden van den heer ten Kale, muziek van den heer Heinze, opening van het Museum van kunstnijverheid feestmaaltijd. Ter herinnering aan het feest zal een gedenkpen ning geslagen worden Den dag te voren wordt de 100ste algemeene vergadering gehouden. Onder de te behandelen punten komen voorstellen voor tot uitzending van drie wetenschappelijk gevormde jongelieden, een chemicus, een botanicus en een zoöloog, naar Ned-Indië in het belang van handel en nijverheid; voorts tot het openen van een jaarlijkschen wed strijd voor leerlingen der ambachts-, bnrgeravond- en teekenscholen met betrekking tol de kunst nijverheid. Het aantal personen, dal de internationale Tuin- bouw-tentoonstelling te Amsterdam heeft bezonhl, wordt berekend op 130.000. Het gure weder heeft aan de tentoonstelling financieel groot na deel vei oorzaakt. Niettemin hebben, volgens het N. v. d. Dde ontvangsten, die op 30 mille ge raamd waren, dat cijfer nog met ruim 6 mille overtroffen, zonder de winsten die de loteiij af werpen zal. Door de nieuwe benoemingen bij de rechter lijke macht, zullen de volgende leden der Staten- Generaal moeten aftreden in de Eerste Kamer mr. J. Thooft, op nieuw benoemd tot rechter te Zutphen in de Tweede Kamer: mr. D. de Rui ter Zylker, district Appingadam; mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten, district Dockum; mr. zE. baron Mackay, district Amersfoort; mr. W. van der Kaay, district Alkmaar; mr. A. J H. van Baar, distiict Eindhoven; P. J. A. Sm.tz, te Eind hoven. De leden van de Tweede Kamer, die onder de nog geldende rechterlijke organisatie betrekkin gen bekleeden, maar onder de nieuwbenoemden niet voorkomen, zijn: mr. L. E. Lenting, rechter te Zutphen mr. P. van den Heuvel, rechter te Eindhoven. Bij Koninklijke besluiten paald 1. dat de beëediging en installatie der ambte naren bij de nieuwe rechtbanken en kantonge rechten zal plaats hebben op 14 Mei e. k. in plechtige, algemeene zittingen van de gerechtsho ven. De ambtenaren leggen hoofd voor hoofd «in handen van het betrokken gerechtshof” den eed af. 2. dat de vacantie-kamers, behalve uit president of vice-president, bestaan bij den Hoogen Raad uit 6 raadsheeren bij elk hof uit 6 raadsheeren, bij de rechtbank te Amsterdam uit 8 rechters, die te Rotterdam 6, de andere le klasse uit 3 en die der 2e klasse uit 2 rechters. 3. dat de gerechtshoven en rechtbanken le klasse in twee kamers worden verdeeld, behalve de rechtbanken te Amsterdam en te Rotterdam, die drie kamers hebben 4. dat de advocaten worden ingeschreven op het tableau bij de nieuwe rechtbanken, ter plaatse waar zij vroeger waren ingeschreven, doch zon der nieuwe eeds-aflegging en in dezelfde volg orde die van Leiden bij den Hoogen Raad, van Eindhoven bij het Hof te ’s Bosch, Nijmegen bij dat te Arnhem, Sneek bij dat te Leeuwarden de tverigen by de rechtbank, waartoe hun ge meente behoort. De procureurs en deurwaarders worden mede niet opnieuw beëedigd 5. de archieven enz. van de ontbonden recht banken en kantongerechten worden gesteld on der bewaring der griffiers bij de rechtbanken of kantons, tot wier gebied de gemeente behoort de dubbelen der registers van den burgerlijken stand echter ovei gebracht naar de rechtbank, waarbij de gemeente, die zij betreffen, is inge deeld de notarieele stukken komen onder be waring van de lijdelijk jongst benoemde notaris sen in de gemeenten, waar de nieuwe rechtban ken zetelen. De heer mr. A. F. de Savornin Lohman heeft verklaard, bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer geen candidatuur te zullen aan vaarden. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, I meer 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den In ’t jongste nommer van de Vragen des Tijds komt een artikel voor van den heer mr Veegens, over den polilieken toestand, in verband met de onderwijs-quasstie. «Wat zullen, vraagt hij ten slotte, de kiezers bij de eerlang geopende stembus doen? De on- derwijs-quaestie is bij de verkiezingen niet op den achtergrond le schuiven.' Maar er liggen voet angels en klemmen. Om de openbare school te bevestigen is het niet voldoende mannen te kie zen, die verklaren hare vrienden te zijn. Ook de schrijver van het bekende Gids-artikel over de onderwijswet, De Beaufort, en zijn geestver wanten, zullen niet aarzelen, dergelijke verklaring af te leggen. Kiezers, die verbetering van het volksonderwijs verlangen, moeten andere mannen zoeken. Mocht mr. V. hun een raad geven, hel zou deze zijn Vraagt den candidaten af, of zy in de toekomst overal in het rijk verplicht en kosteloos neutraal openbaar onderwijs wenschen: zoo jaof zij dan nu reeds zulke regeling wen schen voor te bereiden, niet alleen door in de schoolwet de bekende paedagogische verbeterin gen aan te brengen, maar ook en vooral door de kosten van hel Jager onderwijs ten deele van de gemeenten over te brengen op het rijk. Wie X dat de liberale partij, tijdens de jongste crisis heeft geweigerd de regeeringstaak le aanvaarden om aan het tegenwoordig kabinet de gelegenheid te laten zijn onderwijsplan in te dienen dat de behandeling der onderwijswet vóór al les de conditio sine qua non voor het langer dulden van het ministerie is geweest; dat de Kamers beiden op spoedige afdoening van deze question brulante hebben aangedron gen en de Tweede Kamer van haar zijde alles heeft gedaan om tot bespoedigde afdoening mede te werken dat de Regeering echter door het niet tijdig beantwoorden van het Kamerverslag door afle'- ding van de aandacht op Zuiderzee droogmaking, door het vragen van nieuwe gegevens na jaren lange voorbereiding, de wenschen van vertegen woordiging en natie heeft gedwarsboomd en dat dus aan haar uitsluitend de schuld der niet behandeling van het Regeeringsontwerp ik zeg opzettelijk niet de onderwijsquaestie, omdat ook ’t ontwerp-Moens daartoe ware te bezigen moet worden geweten.” Dit zegt hij dient duidelijk te worden verklaard, opdat de natie wete waarom de libe rale partij thans niet langer met een in mijn oog steeds gewettigde onstuimigheid op de afdoening der zaak is blijven aandringen. Inmiddels: nude zaak zoo geloopen is, kan het niet anders of de schoolwet geeft weer bij de stembus den toon. De onmannelijke politiek on zer portefeuille-zieke regeering dwingt er toe en de quaestie is niet te ontkomen. De liberale par tij kan echter, naar de N. Rott. Ct. meent, den blik nog verder slaan en behalve voor de bedreig de volksschool, ook voor hel bederf van hel con stitutioneel leven opkomen. Onder een stelsel van regeering toch als het tegenwoordige, gaan wij politiek le gronde. iprak «alle uren een lepel vol.” 't Komt ons voor, dal het Dagblad wel eens ninder gelukkig is geweest in zijn beeldspraak n wel eens meer afkeuring heeft verdiend over ijn zucht tot persilleeren, dan in dezen T geval I. Er heerscht toch op ’t oogenblik inderdaad een jorl werkstaking bij onze vertegenwoording; wat ij in de laatste dagen gaf was zelfs nog geen lepel-vol” per uur ’t houdt al dik op met en «eierlepeltje-vol”. Dat dit een weinig gezonde toestand is, kan iet worden ontkend, als men bedenkt, dat we oktrekt niet bij «mondjes-maat” behoefden ge- oed te worden. Er is belangrijk werk te over. Aan wie echter in de eerste plaats de schuld an de heerschende malaise, van de sloffen- arade, die de Tweede Kamer in de laatste da- en hield? Zou deze niet hoofdzakelijk te wijten zijn aan Men minister Heemskerk zelf, de man voor wien iet Dagblad altijd «chapeau basspeelde, kiens slag-om-d’arm- en op de lange baan- chuivings-politiek, de Kamer liever met «kar weitjes” schijnt bezig te houden, dan met het kroote werk”, dat reeds zoo lang op afdoening )0. wachtte. i Waarom houdt de minister Heemskerk toch reen voet bij stuk? Waarom haspelt hij alles por elkaar en vindt hij den tijd niet, af te doen, vat voor afdoening vatbaar is? I Of weet soms de minister van Binnenlandsche laken niet, dat men algemeen in ons land ver langt, dat de groote quaestie van den dag de bnderwijs-quaestie, die reeds zoo lang hangende is, beëindigd wordt I Ja, hij weet dit beter dan iemand anders, hij |iie deze quaestie ter oplossing in zijn politiek Irogramma had geschreven. En toch wordt de phandeling van het wetsontwerp op het lager Inderwijs voortdurend vertraagd, omdat het ant woord van den minister op het Kamerverslag nog paar steeds op zich laat wachten. Schuilt vragen wij nog eens schuilt daar geen politieke kansrekening adhter, en heeft de p Rott. Ct. wel ongelijk als zij beweert, dat het litblijven van het antwoord van den minister, Jen nieuwe manoeuvre isdoor het ministe- te bedacht om de wet in dit zittingjaar niet in phandeling te nemen. Tegen zulk beleid is niets Ie doen, daar men den minister niet dwingen jan binnen een bepaalden tijd een stuk gereed Ie hebben. Alleen kan de Kamer, onder ernstig irotest, de regeering de verantwoordelijkheid op- :ggen, dat een groote volkszaak, die afgedaan ad kunnen worden, niet afgedaan is. Aan de atie blijve dan het oordeel. De schrijver der Haagsche kroniek, hoopt dan pk, dat de Tweede Kamer, voor zij uitééngaat, jbnvoudig categorisch zal constaleeren De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zal den 14 Augustus te Amsterdan worden gehouden onder voorzitterschap van mr. C. Pijnacker Hordijk. Volgens de pun ten ter beschrijving stelt het hoofdbestuur o. m. voor den wensch uit te spreken, dat de regee ring, bij eventueele wijziging der wet op ’t midd. onderwijs, lette op ’I rapport, door een commis sie van wege de Maatschappij benoemd, te dier zake uitgebracht; f 300 le verleenen ten behoeve der stichting van een Nederlandsch schoolmuseum; het hoofdbestuur te ontheffen van de taak, om een werkje te doen opstellen «over de voordee- len van den vrede”, terwijl nog een verandering wordt voorgesteld in het uitreiken van ’t alge meen verslag. Assen stelt voor, de bijdrage der leden aan de algemeene kas te bepalen op f 1.60 tot ƒ2. Middelstum wil de som voor het uitrei ken of toekennen van eereblijken ter onderschei ding van lollelijke bedrijven schrappen, Almelo wil dal de Maatschappij zich tol de regeering wende, met verzoek, op alle inrichtingen ter op leiding van onderwijzers en onderwijzeressen de gezondheidsleer te doen onderwijzen en de kennis der algemeene waarheden dier leer op de lageie school te bevorderen. Uit ’t verslag blijkt, dat de Maatschappij 17028 leden telt (383 meer dan in ’l jaar te voren) verdeeld in 333 departementen. Wat de werk zaamheden in T verloopen jaar betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Aan ’t departe ment Groningen werd 10000 verstrekt ten be hoeve der onderwijzeressen-school. De handlei ding voor de «Vereenigingen, die, in geval van ziekten, zich tegen loonderving trachtten te vrij waren” is niet afgekomen, terwijl de schrijver, belast met het uiteenzetten van de «voor- deelen van den vrede” zijn handschrift uit overgroote bescheidenheid niet heeft willen afstaan. De prijsvraag over «armverzorging” is onvoldoend beantwoord. Het denkbeeld om voortreffelijke schoolplaten te doen vervaardigen is niet verwe zenlijkt, wegens llnancieele bezwaren. Aan de tooneelschool te Amsterdam is f 5000 verstrekt als subsidie. Eenige afdeelingen ontvingen toe lagen voor onderwijs, andere voor volksvermaak. Voor volksbibliotheken werd uitgereikt. i r t r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1