IEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD .VOOR IIE GEBEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. zaterdag Paardenmarkt te Sneek. Voorjaars-Paardenmarkt S L A G E R IJ. 1877. o. SNEEKE be- van kunnen het nog BIASEXLA M). meer- Roomsche dat ter Secretarie der gemeente ter visie is 3. 4. 5. andere Zoo zou dit dan 11. 12. 13. 14. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Aan de Prov Gron. Ct. wordt uit Leeuwar den gemeld, dat Jut aan den heer Beukman, vroeger commissaris van politie te ’s Hage en lot vcor eenigen tijd adjunct-commandant in het huis van verzekering te Leeuwarden, heeft medege deeld, dat de Jong, Behagel en Vertint, dezelfde personen die geruimen tijd verdacht werden van den moord op mevr, van der Kouwen, zijn me deplichtigen zijn geweest. ‘BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend dat de dit jaar invalt op Woensdag den 30 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Burgem. S. HAAGSMA. Secretaris. De St. Crt. bevat het Koninklijk besluit van 2 Mei j.l. tot nadere regeling der kringen van de kantoren der hypotheken en van het kadaster en van de plaatsen waar die kantoren gevestigd zijn. Tot het kantoor te Sneek behooren de gemeen - tenSneek, Wijmbritseradeel, IJlst, Bolsward, Wonseradeel,Hennaarderadeel, Lemsterland,Gaas- terland, Doniawerstal, Sloten, Hindeloopen, He- melumer Oldephaert en Noordwolde, Stavoren en Workum. Ie beschermen. Dat niet is gebleken van kren king door de Italiaansche regeering van de gods dienstige vrijheid van Nederlandsche Katholieken, noch ook van belemmering der briefwisseling lus- schen den Paus en die Katholieken. Dat de door de kerkvoogden verlangde bemoeiing een inmen ging in de inwendige aangelegenheden van Italië zou zijn, weshalve aan het adres geen gunstig gevolg kan worden gegeven. 6. Betreffende de beöedig^e vertalers. 7. Herziening van de zegelwet. 8. Regeling van het toezicht op de openbare middelen van vervoer (behalve spoorwegen). 9 Betreffende de procureurs. 10. Verandering van het tijdstip der derjarigheid. Wijziging der wet op het notarisambt. Herziening van de schoolwet. Idem van de kieswet. Droogmaking van de Zuiderzee. En dan nog vele ontwerpen van minder belang. Behalve de wet betreffende de Mill. Academie die nu in de eersivolgende dagen wordl afgedaan, moeten door de Tweede Kamer nog de volgen de ontwerpen worden behandeld 1. Herziening van de wet van ’51 regelende de bevordering enz. van de officieren bij de land macht 2. Bedelarij Tot wijziging van het B. Wetb. (hypotheek); Vervoer van buskruit. Vaststelling der Indische begrootingsreke- ning 1867. Betreffende de beöedig^e vertalers. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van Juli 1875 (Staatsblad no. f‘*\ ingezetenen Terwijl de Stand, vertrouwd (zie hierna) dat de antirevolutionaire kiezersin Juni zullen weigeren ook bij eene herstemming aan den conservatief of Roomsche hun stem te geven, beginnen de katho lieke bladen een niet minder hefligen toon tegen de anti revolutionairen aan te slaan. «Het wordt tijd schrijft de IJsselbode dat wij aan hen, die men in engeren zin de partij van dr. Kuyper kan noemen, alle dienstbaarheid opzeggen. Veel zijn er niet van in de Kamer. Dr. Kuyper is het eenige gansch gelukte exemplaar van den Kuy- periaan, van den heftigen calvinist, van den predikant democraat.” Na de aristocratische elementen als van beter gehalte te hebben erkend, die men nog wel be houden zou willen zien, gaat het blad voort met te prolesteeren tegen het drijven der democra ten, onder de anli-revolutionairen, die het on barmhartig verwijderd wil zien, en wel als pro- Op het adres aan den Koning van de Kerk voogden der Roomsch Katholieke Kerk in Ne derland, in het belang der vrijheid en onafhan kelijkheid van den Paus en de verzekering van het recht der katholieke onderdanen, is door den ministerraad, volgens machtiging des Konings, geantwoord, dat de regeering nimmer in gebre ke blijft, de godsdienstige vrjjheid van 's Konings onderdanen, volgens den waarborg der grondwet, In een hoofdartikel Standaard De ultramontaan reikt ter ten-onderhouding van de vrije menschelijke persoonlijkheid in ginsel aan den ultra-radicaal de hand. yiStavermj des geestës ligt aan het eind beider weg »Uil dien hoofde keerde zich onze strijd meet af tegen Radicalisme en Eene profetie! zegt de Zutp. Ct. Hoe de brandende quaestie als een nachtkaars uitging, profeteert de Ned. Speet., op hare plaat twee walmende uitgaande kaarsen voorstellende, in wier walm de woorden «verslag schoolwet” en «voorstel Moens” te le zen staan. Uit het eene bed der logeerkamer steekt het hoofd van Kappeijne uit hel dat van den heer Heemskerk. werkelijk het eind van alles zijn vraagt de Zutph. Crt. Wij konden en nauwelijks gelooven. Wij konden tot heden niet aannemen, dat, hoe de Min, op vertragen zon de Kamer zich kalm daarbij zou neerleggen. Wij hebben een schoolwet-meerderheid onder die leuze zijn de liberalen afgevaardigden in ’75 ge kozen. En nu zou nog eens weer diezelfde on gelukkige quaestie in ’77 verkiezingsleus moeten worden Rekenen dan de leden der Tweede Kamer op het eindeloos geduld der Kiezers? Zuivering van onzen polilieken dampkring is noo- dig, en deze is niet mogelijk zoolang de school- quaestie als een zwarte wolk aan onzen staat kundigen horizont blijft hangen. Nog is het tijd. Nog kan de profetie den Spectator tot een leu gen worden gemaakt, nog kan ons geloof be vestigd worden. Laat de stembus in het gezicht zijn, geen nood. Bij goeden wil kan door een volksvertegenwoordiging in korten tijd veel wor den verricht. Men interpelleere den Min. over het oponthoud waarvan hij de schuld is en stel le het ontwerp-Moens aan de orde. Laat de quaestie van vertrouwen daarmee gemoeid zijn het zij zoo Beter dat wij welen waar we aan toe zijn, dan zoo altijd door op het sleep touw te worden genomen. Dat depraveert den toestand, beneemt de noodige kracht aan de Re geering, en schaadt hel vertrouwen in de volks vertegenwoordiging, allereerst der liberale kiezers in de liberale schoolwet-meerderheid. naar 2 95), ter kennis van de aan de kiezers zegt de gelegd: een verzoekschrift van Marlen Stilma, om vergunning tot het uitoefenen eener slagerij in het door hem gehuurde huis, staande in de Kjjii- zebroederstraat, bekend ten kadaster sectie B. no. 2516, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Vrijdag 25 Mei 1877 ’s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegen heid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek, 11 Mei 1877. J. van DRIESSEN, Burg. S. HAAGSMA. Secretaris. te t legen het politieke drijven van dr Kuyper, den man van vele leuzen, den modernen Gideon, die misschien weldra het drinken uit de holle hand als teeken stelt van zijne partij. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van neek roepen bij deze op: alle manspersonen, innen deze gemeente woonachtig, welke op den Januari 1877 hun 25e jaar waren ingetreden, i mitsdien allen die geboren zijn in het jaar 852, om zich voor den Schutterlijken dienst te oen inschrijven zullende daartoe door en namens eeren Burgemeester en Wethouders, op de Se- retarie der gemeente, worden gevaceerd; Woensdag den 23 Mei 1877. es morgens van 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1( 2, en 3 10 U m 4, 5 en 6. 11 12 n L en 9. „middags om 12 10. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten ugeschreven, sedert de inschrijving van het vo- ige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wo nen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten feiten inschrijven, in het register, loopende over ■een der jaren 1843 tot en met 1851, waartoe zij rolgens hun ouderdom behooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent ot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, ol deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich bin- len dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring, hetzij door het werkelijk overbrengen ran den zetel van hun vermogen en de hoofd middelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeents, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Juni daaraanvol gende gestoten worden, en dal allen, die bevon den worden, zich alsdan niet te hebben doen in schrijven, volgens art 9 der wet op de Schutte rijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zul len worden ingeschreven, en door den Schut tersraad tot eene geldboete worden verwezen; [terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het zal geblij- ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteacte te voorzien, en zich |alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, 'teneinde de inschrijving naar behooren geschie de, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij hef aangehaald art. 9 bepaald. En, opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afge- kondigd zooals gebruikelijk is, en geplaatst in de Sneeker Courant. i Sneek, den 4 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secr. van Ultramontaansche bede; twee levens-uitingen van eenzelfden geest schijnbaar aan elkander tegenovergesteld, maar in oorsprong en strekking een «Zoo min ons protest tegen den grondtoon onzer eeuw als ons verzet tegen het semper idem van het Rome aller eeuwen, worde daarom door onze kiezers uit het oog verloren. «Tegenover Rome in volstrekten zin vrij te blijven, in een les van levenswijsheid, die voor al aan Antirevolutionaire ooren niet genoeg kan gefluisterd worden. «Door u aan Rome te kop pelen, verspeelt ge uw toekomstbrengt ge uw goeden naam in opspraakverloochent ge uw volkshistorie en handelt ge, wat het ergst is, met uw beginsel in lijnrechten strijd. «Verre van Rome’s stemmen voor uw candi- dalen af te bedelen, past te het u veeleer op mid delen Ie zinnen, om die stemmen van uw candi- daat te weren. «Zelfs tot dit laatste dient ge te komen. «Dusver plachten we nog met velen onzer geestverwanten te zeggen vraag Rome niet om haar stemmen kom er zelfs voor uit, dat gij ze liever niet hebtmaar, stemt men uw candidaat dan toch, wat gaat hel u aan. «Thans spreken we zoo niet meer. «Te doen wat doenlijk is om den Roomschen kiezer te bewegen, dat hij den man uwer keuze niet kieze, achten we thans plicht. «Om onze ervaring. «Immers, maar al te zeer tokte uit, hoe, on danks het tegenovergesteld advies van schier heel onze pers, toch in zoo menig distriel, in de hit te van den verkiezingsstrijd, soms woorden ge sproken en stukken verzonden wei den die met het stipt bewaren van strikte neutraliteit kwalijk rijmden. «Hoe ten onrechte ons hiervan de schuld werd gegeven, zal wel het best uit de thans gewaagde poging blijken, om in het vrij-biijven van Rome nog een schrede verder te gaan. «Maar dit verontschuldigt daarom de vaak ver keerde verstandhouding in de districten niet. Het schijnt dat sommige agenten in de distric ten den triple-alliantie-droom nog altijd droo- men blijven, en het is ten goede, dat we u, kie zers, met allen ernst aanmanen Keurt elk o- verleg met Rome in uw leidslieden af waar ge die ook op het spoor komt. Zeg uw ver trouwen op aan wie u door Rome ter over winning wil leiden. En laat elk man van in vloed in uw districts plaatsen weten, dat ge tot alles te brengen zijt, maar tot een entente cor diale met Rome ntet. «Het plaatsen van advertentiön in bladen, en wat dies meer zij, moet door de pu blieke opinie onder ons onvoorwaardelijk wor den afgekeurd. «Elk voorstel, om ons, door een om den an der kiezen voor den Gemeenteraad, tot een saam kiezen van één man voor de Stalen Generaal Ie laten bewegen, moet volhardend worden afgewezen. «Niet slechts van hel Conservatisme, maai ook van hel Romanisme moet ge af. «Houd daarom vast aan de leus, die we u op ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. t i r t r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1