GEMEENTE en het arrondissement sneer. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I No. 39. 1877. T W E E-E N-E E R T 1 Gr S T E RGANG J WOENSDAG 16 MEI. s Paardenmarkt te Sneek. Voorjaars-Paardenmarkt 5 SVEEkl'll COURANT. it I- B1AMA LA AB. STUDIE! AREN. VAKKEN. 9 9 9 9 9 2 8 7 7 7 7 9 2 2 2 1 4 Totaal. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 5 111 6 2 2 1 1 2 g i’ 1 1 1 it r En aan ’t zelfde blad uit Achtkarspelen, 10 Mei- Evenals voor eenigen tijd bij het Zwartkruis onder Bergum, moet nu ook bij Surhuisterveen een veehandelaar in den nacht van Zondag op Maandag j.l. in de nabijheid zijner woning zijn overvallen, waarna men hem eece sem van pl. m. 1000 heeft ontvreemd. 2 2 2 1 1 2 1 2 6 2 5 Men schrijft uit Veenwouden aan de Leeu warder Courant, 9 Mei Naar men uit goede bron verneent, is Vrijdag avond j.l. de persoon van J. B., kastelein te Koot- stertille, die met den laatsten trein van Leenwar- den hier arriveerde, op zijn reis naar huis door eenige personen overvallen, van zijn geld beroofd en op eene vreeselijke wijze mishandeld. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Woensdag morgen heeft de rechtbank te As van mishande- zes weken vrijgespro- t voor van de Grieksche taal en letterkunde de Latijnsche taal en letterkunde c. de Nederlandsche taal en letterkunde d. de Fransche taal e. de Hoogduitsche 'li taal de Engelsche taal i</. de geschiedenis j/i. de aardrijkskunde i. de wiskunde k. de natuurkunde l. de scheikunde m. de natuurlijke his- I torie gruweldaden heeft verricht. Volgens eene andere lezing, zou de vrouw, in een vlaag van krankzinnigheid, zich daaraan zelf hebben schuldig gemaakt. De Eerste Kamer is op den 22 Mei, des avonds ten acht ure, bijeengeroepen. SNEEK, 15 M e i. Von Moser’s «Zangersfeest” is een aller liefst «histspiel”, een toonedspel, zooals het affiche het noemde, kan het o. i. niet heeten dat amuseert in de eerste plaats en daarbij een goede strekking heeft ook wat niet altijd gezegd kan worden van de tooneel producten, die we hier, zoo voor als na, te zien en te hoo- ren krijgen. Munt hét stuk nu juist niet uit door eene fijne intrigue, die den toeschouwer tot aan de ont- knooping in een zekere spanning houdt, het be zit toch ontegenzeggelijk de verdienste, dat het hem van het begin tot het einde blijft boeien, juist door zijn eenvoudige inkleeding en flinke uitwerking. Om kort te gaan: Moser’s «Zanger- feest” paart aan bonhomie, een echt gezonden zin, die onder de bevatting valt van velen. Hel spreekt tot hart en hoofd beide. En het doet dit vooral dén, als het op zulk een verdienstelijke wijze wordt opgevoerd, zooals dit Zondag avond jl. geschiedde door het too- neelgezelschap onder directie van den heer Vic tor Driessens. Over ’t algemeen toch kan daar van gezegd worden, dat de opvoering weinig te wen- schen overliet. Èn hel dames- èn het heeren personeel werkte con amore meê om ons door Moser’s «Zangerfeest” recht prettig te stemmen. Vlug en los afgespeeld, liet het dan ook bij het talrijk auditorium een hoogst aangenamen indruk achter. *t Was daarom dubbel jammer, dat die aan gename indruk weer eenigszins bedorven moest worden door eene abominabele flauwiteit als y>Lot is dood”, een zoogenaamd blijspel dat ir.tusschen meer prikkelt tot geeuwen dan tot lachen. Soortgelijke farces rekken wel den tijd, maar 337e Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag 8 Mei 1877. Tegenwoordig zijn de heeren H. Jz. Kingma, D. Gorter, N. W. J. C. de Voogt, II. Jongbloed, P. Fennema, J. L. Bakker, P. M. T. Delhmers en de nieuw benoemde Secretaris 1. De notulen der laatst gehouden gewone vergadering en die der buitengewone vergadering gehouden op 28 April, worden gelezen en met de sedert uitgegane stukken goedgekeurd. 2. Ingekomen stuk No. 54, brief van mr. D. Alma, inhoudende bericht van aanneming der be noeming tot Secretaris der Kamer, wordt voor kennisgeving aangenomen De voorzitter gaat daarna over tot installatie van den nieuw benoem den Secretaris, die daarna zijne betrekking aan vaardt. De ingekomen stukken nos. 45, 47, 59 en 60. Consulaire en andere berichten en ver slagen 1876, pag. 593, 664 en 1877 pag. 41 88. No. 46, Statistiek van handel en scheep vaart over Februari 1877. No. 48, 49, 50, 51, 52, 55, 56, 57 en 58, verslagen over 1876 van de Kamers te Rijssen, Utrecht, Kampen, Delfs- haven, Veendam en Wilder vank, Almelo, Ensche dé, Appeldoorn en Heerenveen. No. 53, verlag verhoogen niet het genot van den avond, ons door de verdienstelijke opvoering van een stuk als het Zangersfeest” geschonken. Naar wij vernemen, wacht den leden der Buiten-Socieleit »de Harmonie” dezen zomer ruim- schools de gelegenheid om te genieten van concer ten. Behalve de tweegewone jaarlijksche concerten toch, denkt de societeifhouder Verwer aan de le den nog een zestal concerten aan te bieden van het muziekcorps der d d. Schutterij alhier, die, gedeeltelijk als matinées, gedeeltelijk ’s namiddags op verschillende zondagen zullen plaats vinden terwijl bovendien eerstdaags aan de leden eene lijst zal worden aangeboden voor 3 abonnements concerten legen eene matige bijdrage. Doet het ons genoegen alzoo te kunnen ver melden, dat de societeithouder alle moeite in het werk stelt om het zijne bezoekers in dit opzicht zoo aangenaam mogelijk te maken, wij ver trouwen tevens, dat de leden dier sociëteit door een druk bezoek zullen toonen die welwillendheid op prijs te stellen. Wij meenen met een enkel woord de aan dacht van het kunstlievend publiek te moeten vestigen op achterstaande annonce, betreffende hel groot vocaal- en instrumentaal orgel-concert, hetwelk hier Vrijdag avond e. k. in de Doopsge zinde keik zal worden gegeven door de heeren Joh. Wensink, H. Heukeroth en S. Klimmerboom. De heer Heukeroth solo-trombonist, is hier reeds een te goed bekende, dan dat eene intro ductie onzerzijds voor hem noodig zou zijn. Minder zijn hier echter bekend de heeren J. W. Wensink, solo-violist en solo-zanger, en S. Klim merboom, organist. Volgens eene beoordeeling in de Franeker Ct. van een concert, door eerstgenoemde aldaar ge geven, is de heer Wensink een talentvol musicus, die zoowel in zijn vioolspel als in zijn zang steeds den meester doet hooren; terwijl de heer Klim merboom een uitstekend organist moet zijn. Wij vertrouwen dan ook, dat het de heeren musici bij hun le geven concert hier niet zal ont breken aan blijken van belangstelling en waardee- ring Van de zijde van het kunstlievend publiek. In de centrale vergadering van afgevaardig den der liberale kiesvereenigingen in ons hoofd kiesdistrict, jl. Zaterdag te Heerenveen gehouden, zijn op nieuw tot candidaten voor het lidmaat schap der 2e Kamer gekozen de aftredende le den, de heeren mr. S. Wijbenga en dr. W. H. Idzerda. Staatsbl. no. 87, betreffende de bij de wet op het booger onderwijs bedoelde examens op pro motion. De wet treedt 1 Oct. 1877 in werking. Z. M. heeft ingetrokken de benoemingen van de heeren mr. L. V. Ledeboer tot rechter te Dordrecht; van mr. D. O. Engelen en mr. W. A. van Sloterdijck tot ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te Leeuwarden en Sneek; en met ingang van 15 Mei ’77 benoemd tot ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeu- warde a. voor de kantons Leeuwarden, Berli- kum, Dokkuin en Bergum, Ier standplaats Leeu warden, mr. E. R. Borgesius en b. voor de kan tons Sneek, Bolsward en Harlingen, ter stand plaats Sneek, mr. J. Haitsma Mulier. via i. ti. in. iv. v. via vib vib Het wekelijksche aantal uren gedu- i a tot Men meldt uit Haarlemmermeer, dd. 10 Mei aan de Haarl Ct. In den afgeloopen nacht is alhier een vreeselijk ongeluk voorgevallen Mevrouw de wed. v. d Pel, geboren Vredenburg, van Haar lem, haar broeder, de heer Vredenburg, van Amsterdam, hare dochter en schoonzoon, de heer F. v. Schelven en echtgenoote, en hun eenigst kind, een meisje van drie jaar, allen van Haar lem, keerden ongeveer half twaalf uur uit Haar lemmermeer terug, alwaar zij tegenwoordig wa ren geweest bij de voltrekking van hel huwelijk van den zoon van mevrouw v. d. Pol. Zij waren allen gezeten in een rijtuig, bespannen met twee paarden. De koetsier, door de duisternis misleid, is aan het eind van den Bennebroekerweg, nabij Bennebroek, in de Ringvaart gereden, met het ongelukkig gevolg, dal alle vijf persenen zijn ver dronken. Alleen de koetsier is met groot levens gevaar gered kunnen worden. Ook de paarden zijn verdronken. Woensdagavond jl. heeft in een hotel van den eersten rang te ’s Hage een brutale oplichterij plaats gehad. Een heer, groot van gestalte, met zwarten baard en goede manieren bestelde al daar twee kamers voor zijn vrouw en haar kame nier, die beiden nog te Arnhem vertoefden. Hij gaf voor te heeten jhr. Blois van Treslongdi neerde in het hotel en zou vervolgens per rijtuig naar Delft gaan om goederen af te halen die hem toebehoorden en aldaar werden bewaard. Vooraf moest hij echter een wissel ontvangen op het kantoor Scheurleer Zn. aldaar, groot ƒ2000. Het werd echter te laat en daar hij de firma niet voor zulk een kleinigheid wilde lastig vallen, verzocht hij den eigenaar van het hol el den wis sel deh volgenden dag te willen incasseeren en hem voor den avond eenig voorschot te geven. Aan dit verzoek werd voldaan, de chevalier d’in- dustrie ontving 120 in voorschot, reed, zoo het heette, naar Delft, doch liet uitspannen bij een koetsier daar ter stede en bracht den avond en den nacht genoegelijk door zonder zich verder met den door hem achtergelaten valschen wissel te bemoeien. Het is te hopen, dat het der po litie zal mogen gelukken den gevaarlijken oplich ter in handen te krijgen. sen twee personen, beschuldigd hng en verwonding, en die daarvoor preventief gevangen hadden gezelen, ken. Ter terechizi'ting bleek terstond, dat den eenen beklaagde niet het minste bewijs schuld aanwezig was, en het wettig bewijs te gen den tweeden zeer zwak was. De subst.- ofïicier zag terstond van de beschuldiging van den eenen beschuldigde af, maar requireerde voor den anderen twee maar.d gevangenisstraf. De rechtbank heeft echter de onmiddelijke invrij heidstelling bevolen. Of de subst.-offiicier of een en ander rechterlijk ambtenaar de instructie heeft geleid, wordt niet gemeld wel dat er een in structie heeft plaats gehad. Algemeen was de verontwaardiging, dat hier aan het ongelukkige stelsel van preventieve gevangenschap weder een niet gerechtvaardigde uitbreiding is gegeven. Jl. Woensdag, des morgens omstreeks 10 uur, is te Horsten in Groningen de vrouw van den commies J. Dekker, terwijl haar man van huis was, op de vreeselijkste wijze mishandeld en haar kind van 1 jaar vermoord. De vrouw leeft nog. De linkerhand is bijna afgesneden en aan den hals en linkervoet zijn belangrijke wonden toegebracht. De vrouw zeg*, dat een persoon zonder baard, met een hoed op, haar eerst om eenig geld vroeg en na haar weigering al die Het Staatsbl no 102 bevat het koninklijk besluit van 27 April, tot regeling van het bij de wet op het hooger onderwijs bedoelde leer plan voor de gymnasia. Art. 1 en 2 luiden al dus Art. 1. Het onderwijs in de vakken, vermeld onder a tot m van art. 5 der wet van 28 April 1876 (Staatbl. no. 102) wordt op de vijf eerste werkdagen der week, gedurende vijf uren daags, en op den Zaterdag gedurende drie uren gege ven. Indien het onderwijs wordt gegeven in de vakken vermeld onder n en o<of in een van beide ge- 5 schiedt de aanwijzing der studiejaren waarin zoomede der «jagen en uren waarop het zal plaats hebben, door den gemeenteraad met dien ver stande, dat de daarvoor te bestemmen uren niet iti mindering komen van het aantal uren in. de vorige zinsnede vermeld. Art. 2. F rende welke het onderwijs in de vakken m gegeven wordt, is aangewezen in de hierna volgende tabel BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend dat de dit jaar invalt op Woensdag den 30 Mei e. k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Burgem. S. HAAGSMA. Secretaris. 4 4 1 4 4 2 2 2 2 111 3 2 2 2 Vrijdag middag is, zooals wij reeds onder de te- legr. berichten in ons vorig nummer meedeelden, de Hervormde Kerk op het Weslplein te Den Helder afgebrand. Men gist dat de oorzaak aan onvoorzichtigheid van loodgieters te wijten is. Niemand is bij den brand omgekomen. Van het inwendige der kerk is niets behoudende prach tige preekstoel en het orgel, de gaskroonen en de consistorie zijn alle de prooi der vlammen ge worden. Ten 2 ure was de gemeente-architecl nog in het gebouw geweest, zonder iets te heb ben gemerkt, en om drie uur stonden toren en dak in lichtelaaie vlam. 28 28 28 28 28 28 28 De progymnasia hebben een vierjarige cursus geheel gelijk aan de vier eerste studiejaren der gymnasia. Het Staatsblad no. 86 bevat het besluit tot' regeling van de eindexamens der gymnasia en NU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1