T rip GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 1 f 1 1877. No. 41. 23 MEI. WO EN 8D A G Eendrachtige samenwerking EN ?Va en. weinig een onuitpultelijke bron a OVERZICHT io UIT DE PERS. ze 56 B I ft ft K ft b A ft B- B U I T E ft Ij A ft' B Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. >S- re- Niet lichting ging 8, ni- er- ke en :es jvas eik uo- 4 8 8 4 >.30 5.29 5,52 ,584 5,43 ioor 3,16 ioor 3,34 3 51 ioor ioor ioor 0 14 M ei. 16 !6 I 6 10 langrijk lager. Uitgever. ,'en eer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den In een ingezonden stuk in de Goesche Courant wordt beweerd, dat de afdeeling Goes der «A1- gemeene Kiesvereeniging in Nederland”, van haar oprichting af, nooit meer dan drie leden geteld heeft, zijnde de hh. A. Kakebeeke, jhr. Pompe en nog een derde persoon, die sedert overleden is. Daar nu bij de jongste verkiezing voor de pro vinciale Staten in de dagbladen aanbevelingen van den heer Pompe verschenen, uitgaande van de «Algemeene Kiesvereeniging”, afdeeling Goes, en onderteekend door den heer Kakebeeke, zou daaruit volgen indien de voorstelling van den inzender juist is, dat de Goesche afdeeling een vereeniging van twee personen is, die elkander bij voorkomende gelegenheid kunnen aanbevelen. ■v. S N E E K 18 M e i. j- De Pinkstermaandag-jaarmarkl te Oude- schoot was buitengewoon druk bezocht. Naar berekening waren er 800 koeien. 350 paarden, 600 schapen, 2000 lammeren, 500 biggen en 200 loopvarkens aangevoerd De koeien waren duur, alsmede de beste werkpaarden en de goede melkschapen Biggen en loopvarkens waren prij zig, alleen de lammeren waren niet zeer geldig. Melkekoeien golden van 130 tot 210 gld wel ders van 140 tot 190, enkelen tot ^0 gld. Werkpaarden, de beste soort 300 tot 450, enke len tot 550 gld. Schapen, beste melkgevers, on geschoren 20 tot 30 gld., geschoren 14 tot 24 gld., vette 40 a 45 gld. Lammeren, van 7 a 8 weken, 9 gld., oudere tot lf> gld. Biggen f 1.50 per week, van 8 tol 16 gld. Loopvarkens 15 tot 60 gld. Er waren weinig vreemde kooplieden, min der dan vorige jaren. -j- Op bevel van de rechtbank te Heerenveen is te Akkrum eene dienstmeid gerechtelijk opge- giaven, die reeds 9 weken geleden was begra ven. Het gerucht, dat zij zou vergiftigd zijn, heeft daartoe geleid. Twee geneeskundigen uit Heerenveen hebben het ingewand er uitgenomen. Men zegt, dat dit te Groningen scheikundig zal worden onderzocht. dat jenever even is, als koffie Of zullen wij een oogenblik door het tekort van 1876 uit onzen dommel wakker geschrikt weder rustig gaan indommelen, vertrouwende op het saldo van 1877, dat een noodzakelijk gevolg moet zijn van den «enormen” koffieoogst van 470 000 pikols boven de raming? het klontje dat het drankje verzoeten moet, maar dat met beletten kan dat het een bitter drankje met een leelijken nasmaak blijft. De Arnh. Crt. is van oordeel, dat in de jong ste finantieele mededeelingen nopens een ver moedelijk tekort over ’76 van 14 a 16 millioen van den minister van koloniën, een heilzame waarschuwing ligt om zekere Nederlandsche in komsten voor zekere Nederlandsche uitgaven te vinden. Indie’s baten zegt het blad heb ben Nederlands financiën bedorven Behalve ons idéé fixe, onze monomanie in het belastingwezen, de gestadige, oneindige verhooging van den ac cijns op het gedisteleerd de eenige Nederland sche bate, tegenhanger van de Indische koffieba- te, hebben wij, om de financiën van ons staats- huishouden te reorganiseeren, niets gedaan. Wij hebben er gelijk in zoo menig ander deel van ons huishouden sinds meer dan vijf en twin tig jaren aan getobt, in weggebrokenhier en daar wat ingevoegd en aangelapt maar niets grondig hervormd en degelijk op nieuw inge richt. Waartoe zouden wij dit doen waarom zouden wij ons gaan belasten en overlasten, zoo lang Indie voor ons zorgde en voor ons onze lasten droeg Zal dit nu, na deze eerste waarschuwing, be ter worden Zullen wij nog bijtijds wijs wor den en Nederlandsche, moederlandsche bronnen van inkomst gaan opsporen en bezigen om in Nederlandschein moederlandsche behoeften te voorzien Zulllen wij eindelijk leeren inzien ven, of dit geschiedt ten nadeele ke richting, die men voorstaat. Verdeeldheid in eigen kamp toch is de beste bondgenoot, die de tegenpartij zich wenschen kanen slechts zij, die eendrachtig bereid zijn om, ter wille van het beginsel wat zij huldigen, hunne persoonlijke considiratien en hun direct eigenbelang ten offer te brengen slechts zij bewijzen daardoor metterdaad, dat de bevorde ring van het algemeen belang bovenal hun poli tiek richtsnoer is. Moge dit ook nu bovenal het lijdend beginsel zij n der liberale kiesvereenigingen mogen zij, overal waar zij als voorlichtende en organiseerende licha - men optreden, in dien geest krachtig werkzaam zijn gedachtig aan de zware verantwoordelijkheid, die met het oog op de aanstaande belangrijke verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, ook thans weer op haar rust. Te Amsterdam trok Woensdag een conflict tusschen de politie en het personeel der tram wagens, aankomende op den wissel bij het mo nument op den Dam, den geheelen dag de aan dacht. De tramwagens reden nl. niet tot het eind van het dubbel spoor, maar stopten op een vijftal passen afstands. De reden daarvan is, dal de Dam glooit, zoodat tramwagens, tot het einde van de lijn loopende, allicht uil het spoor kun nen raken en bij het vertrek weder met moeite tegen de helling moeten worden opgesleept, vooral indien de rijtuigen vol zijn. De hoofdcommissaris van politie gebood echter dat de rijtuigen die vijf schreden verder zouden rijden. Het perso neel der omnibus-maatschappij zette echter de rem vast als de wagens tot de helling waren geloo- pen, en of politieagenten al poogden de rijtuigen verder te trekken, de rem bleef vastgeschroefd en natuurlijk hunne moeite vruchteloos. Toen werd bij eiken aankomenden wagen proces-ver- baal gemaakt. Tegen het vallen van den avond was de politie reeds aan het 70ste verbaal. Het is haar echter toen gebleken, dat zij geen grond had tot verbaliseeren en zij is er daarom maar mede opgehouden. er daarom Met verbazing en verontwaardiging tevens heeft men, zoowel in als buiten Frankrijk, kennis genomen van den soort coup d’ efat, waardoor de Maarschalk-president do regeeiing weer in han den der clericalen heeft gespeeld, door den be- ruchten de Broglie als minister-president weel de leiding der zaken in handen te geven. Wat reeds door velen werd gevreesd is dus geschied: de clericalen zijn in I Elysée dan toch de baas gebleven. Jules Simon, zegt de Köln. Zeit. zeer terecht, is door den President der Re publiek verwijderd op een manier, als men on der de absolute monarchie bijna niet verwachten kon. Dit optreden van den maarschalk heeft niet alleen in politieke, maar ook in financieele en commercieele kringen groote ergernis verwekt, en ongerustheid tevens, omdat hij, ter liefde van het Vaticaan, zVh niet ontziet Frankrijk op nieuw in beroering te brengen. De redenen, die Mac-Ma- hon in zijn schrijven aanvoeit^om Jules Simon’s ontslag uit te lokken, zijn niet de waarheid. De ware reden, waarom hij zijn Kabinet wegjaagt, is, dal- Jules Simon de motie der Kamer van Ge- deputeeren van den 4 Mei aannam, waarbij de ultramontaansche woelingen werden gebrand merkt en dat hij op maatregelen tegen de oproe rige bisschoppen heeft aangedrongen. De nltra- montanen, met den pauselijken nuntius aan ’t hoofd, hebben hemel en aarde bewogen om den Paus over Ie halen tot den stap, die heden door ieder als een soort coup d’ etat wordt beschouwd. De hoofdrol bij de intrigue hebben gespeeld de hertog Decazes en bisschop Dupanloup, welks laatste door zijn gewezen leerling, den vicomte d’ Harcourt, secretaris van Mac Mahon, groeten invloed op dezen uitoefent, De Italiaansche ge zant had, toen men hem het groote nieuws me dedeelde, dadelijk gezegd: «G’est done la guer re avec 1’ Italië.” Dat Mac Mahon zelf gevoelt, dat hij, door zich tot speelpop te vei lagen van de ultramontaan- sche partij en zijn staatkunde geheel »e bieogen onder de pantoffel der woelige geestelijkheid, hoog spel speelt en zijn vaderland zoowel aan binnen- als buitenlandsche verwikkelingen bloot- De Standaard bevatte dezer dagen de mee- dedeeling, dat de heer Savornin Lohman voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer be danken zou in districten waar hij kans van slagen had, maar niet waar die kans ontbreekt. De Standaard verheugt zich hierover, omdat de klei nere districten d#n, een candidaat hebben «wiens naam een program is.” De Arnh Cour, meent dat men dan even goed op de buste van Groen, of Thorbecke kan stemmen. De verkiezingstrijd is weer aanstaande. Weldra zullen (Ie stembussen weer geopend zijn, om de kiezers uitspraak te laten doen om trent de mannen, die hunne belangen zullen ver tegenwoordigen in ’s lands Vergaderzaal. De voorbereidende maatregelen voor den strijd worden reeds genomen. De verschillende ver- eenigingen toch, wier hoogste en eenigste roeping nu eenmaal schijnt te zijn, alleen dan teekenen van leven te geven en als vóórlichten de sterren op te treden, als de tijd nadert waar op de stembussen uit de secretarie-kasten te voor schijn zullen worden gehaald, beginnen de banieren waaronder en de leuzen waarmeê ze strijden van stof en schimmel ontdaan reeds te ontplooien en alzoo respectabele teekenen van leven te geven. Zij verzamelden of verzamelen de respectieve leden barer vereeniging weer rond om hare banieren en zullen verder wel niet in gebreke blijven om hare politieke geestverwanten den te volgen weg aan te wijzen. En dit moet tot haar eer gezegd worden als eenmaal de tijd daar is, waarop de stembus spreken moet, dan komt er leven in de doodsbeenderen, dan wordt er «gewerkt” ter eere van het vaandel, waaronder men strijdt, maar ook ter wille van de beginselen die men voorstaat. Ook nu belooft de verkiezingstrijd weer hevig te zullen worden. Immers hetzelfde vraagstuk, ’t welk in de laatste jaren steeds de verkiezin gen beheerschte, zal thans op nieuw bij de stem bus als strijdleus gelden. En niet minder scherp dan vroeger staan ook thans de verschillende partijen hierbij weer tegenover elkaar, en ook nu zullen zich misschien weer parlij-formaties en combinaties voordoen, die men uit kracht van eigen verklaringen schijnbaar voor onmogelijk zou houden ’t Zal daardoor aan vele weifelende kiezers wel weer moeilijk worden gemaakt eene besliste keu- te doen tusschen hunne rechter- en linker hands politieke sympathiën en antipathiën, vooral als de politieke dobber hier en daar ook nog met «locaal aas” wordt uitgeworpen. Voorlichting is dus noodig en samenwerking tusschen de politieke geestverwanten een eerste vereischte. Vooral de liberalen mogen thans wel dubbel waakzaam en werkzaam zijn en wel intijds die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om te voorkomen, dal men overvleugeld wordt door de tegenpartij, die haar plan de campagne wel be hoorlijk bij tijds zal vaststellen. De liberale partij in de Kamer, heeft, tegen over het ministerie, dat door haar in ver zuim gesteld werd, wegens de nietafdoening van het onderwijs vraagstuk, een beroep gedaan op het land. Haar woordvoerder heeft het in ronde woorden gezegd, dat wanneer de natie te rugkeer wil tot een krachtig liberaal gouverne ment, bij de verkiezingen gezorgd moet worden, voor een sterke liberale meerderheid in de Ka mer. Zonder die meerderheid toch zal het landblij- onvermakelijk is de volgende toe- van den werkkring eener kiesvereeni- De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Jan. 1877, 3,865,456 zielen, die van Noordholland 642,073, Zuidholland 763,636, Utrecht 186,164, Zeeland 187,046, Noordbrabant 456,709. Limburg 235,135, Gelderland 453,624, Overijssel 267,826, I Drenthe 113,773, Groningen 242,065, Friesland 1 317,505 zielen. ven verkeeren in een toestand van onmacht, die ten slotte op algeheele verzwakking van het po litieke leven moet uitloopen. ’t Is daarom niet voldoende, dat de liberale partij in gelijke getalsterkte in de Kamer terug - keere er moetzoo mogelijk, voor eene ster kere meerderheid gezorgd worden. Zal dit echter kunnen geschieden, dan is krach tige aaneensluiting en eendrachtige samenwerking een conditio sine qua non. Gebrek aan organisatie zou in dezen plichtver zuim kunnen worden, daar zij den politieken te genstander slechts ten goede kan komen. Men bedenke toch vooral, dat daar, waar die eendrachtige samenwerking wordt verbroken: door het toegeven aan persoonlijke sympathiën of an- tipathièn; door het op den voorgrond stellen van locale belangen, of uit welke andere oorzaak dan ook dat het daar- bijna niet kan uitblij- van de politie- Ie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1