MEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE L GEMEENTE EN HET ABONDISSEW SNEEK. No. 43. 8, Paardenmarkt te Sneek. Voor.’ a a rs -Pa a rde n ma r k t dit jaar invalt op Woensdag den 30 Mei e. k. Wolmarkten te Sneek. Jaarlijksehe Wolmarkten zullen plaats hebbende eerste op den 6 Juni en de tweede op den 20 Juni e k. 4’ 1877. SUIhilt id e BINNENLAND* s i pers- de zij r a a r U I T DE PERS. 1 i r 3 S, i le 0 Reeds tien personen zijn in hechtenis genomen wegens het vervaardigen of in omloop brengen van valsche muntbiljetten van 10 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in Ie zenden. van de be- een wor- wal vraag Goor, in Overijssel, is wel een van de weini ge plaatsen, waar de kiezers voor de Prov. Sta ten trouw hun plicht vervuld hebben. Rij de jongste herstemming aldaar stemden alle kiezers ten getale van 71 Zóó behoort het kan strekken om het prestige van zag te verhoogen Vrijdag heeft het Hof te Leeuwarden in hoo- ger beroep behandeld de bekende zaak tegen den heer J. Doornbosph, burgemeester van Baflo, ver oordeeld tot gevangenisstraf van ’èén dagwijl hij zich zonder recht gemengd had in de bevoegd heden van een bestuur ’t Gold het nemen van maatregelen tegen doorbraak Het O. M. heeft tot bevestiging van het vonnis, de heer Mod derman, advocaat van den gedaagde, tot vrijspraak geconcludeerd. 1 Juni uitspraak. De Stand, heeft hare houding tegenover Roomsch-katholieken wat duidelijker afgebakend. De Roomsche partij geeft, naar ’l blad doet op merken, van het willen en streven der anti-re- volutionairen twee voorstellingen. Bij de eene treedt het specifiek-Roomsche op den achtergrond en het specifiek-kettersche in den Protestant wordt niet meegeteld. Men spreekt dan van een »ach- tenswaardige groep onder het Protestantsche volk” en de Standaard-mannen worden als preferente candidaten aan de Roomsche kiezers aanbevolen. Volgens de tweede voorstelling echter is het Pro testantisme uit den booze en doel het dienst als der Revolutie. Men doet zich dan te goed aan de »kerkelijke ellende” van het Protestantisme men verguist onze Oranjevorsten en edelste hel den men beleedigt onze historie en rakelt met kennelijk welgevallen de hindelijkste bladzijden uit ons verleden op, terwijl van de onderdruk king der Roomschen enz. wordt gesproken. Die beide voorstellingen doen i dienst. De eene wanneer de wip van wordt opengezet om de tegenpaitij te I ken de tweede wanneer er oorzaak is om het I fanatisme van den katholiek te doen ontvlammen De eerste drijft dan ook boven in de deftige Roomsche organen boven den Moerdijk de an dere is schering en inslag in de kleinere, meer uitsluitend voor Roomsche lezers dienendS be neden den Moerdijk. De Standaard heeft ook harerzijds, zoolang zij neg aan de gcede trouw der eerse voorstelling geloofde, nu en dan een stap gedaan in de rich ting tot waardeering van dit streven, maar dit wordt voortaan onmogelijk, daar meer en meer blijkt dat de voorstelling no 1 nooit anders dan een blinddoek is geweest, terwijl die no. 2 voor Rome de eenig geldende beschouwing is gewor den. Tot die overtuiging is het blad gekomen door den toon von klimmenden overmoed en hooghar tige minachting, die zelfs in Rome’s beste organen zich al stuitender vernemen (iet. Door de scherpere verhouding waarin de Roomschen uit gemengde streken zich tegenover hun dorps- en stadgenooten plaatsten. Door de verhouding, in de kamer van de zij der Roomschen tegenover de anti-revohitionairen aangenomen. En door de steeds onverholener aansluiting van de Roomsche partij hier te lande aan de ullra- inontaansche beweging in bet buitenland. »De Roomsche leiders zouden spottend glim lachen om onze onnoozelheid zoo besluit het blad als we, met deze proeve van ullramon- taanschen overmoed voor oogen ons nog lieten diets maken dat het verhaal van den eerbied voor sgeloovige Protestanten” aan Rome’s zijde iets anders was dan eep versleten legende." De commissie voor de historische tentoonstel ling van Friesland heeft onderscheidene hoogge plaatste personen uit het binnen- en buitenland, die anders waarschijnlijk niet te Leeuwarden zouden komen, uitgenoodigd om, bij gelegenheid van hun verblijf in de provincie tijdens de feesten van 1 Juni, genoemde tentoonstelling (hoewel voor het publiek nog niet geopend) met een bezoetc te te vereeren. Het Weekblad van Voorne verhaalt dat de president der arrondissements-rechtbank van Den Haag, in den toast bij ’t diner van de plechtige installatie, o. a. T volgende zeide «Zoo oppervlakkig de grondwet inziende zou men deuken, dat het niet mogehjk was om twee maal benoemd te worden tot president van de- zelfde rechtbank. Toch is het zoo, mijneheeren, Van Schimmel's roman Sinjeur Semeijns is een Duitsche vertaling in bewerking Volgens Euphonia wordt ook Jan Holland’s roman, «Darwinia”, in ’t Duitsch vertaald. De Tijd acht het noodig de kiezers in Limburg, hij de aanstaande keuze van leden der Tweede Kamer, tot ijverige vervulling van hun burger plicht aan te sporen. In 1873 hebben zij geloond, het goede pad, dat Nederlands katholieken moe ten gaan, mede te willen inslaan en de eenheid der katholieken op politiek terrein is daardoor voltooid. Het blad twijfelt wel niet of de Lim burgers zullen in 1877 andermaal den handschoen opvatten en doen zien, dat zij onversaagd zijn in het belijden der goede beginselen en het hande len naar hun overtuiging. Maar het behoort niet geheel lot de onmogelijkheden, dat men zich te zeker waant van de overwinning, dat men niet op zijn hoede is voor een overrompeling, die in het geheim wordt voorbereid. De houding van een of ander plaatselijk blaadje, de woelingen der liberalen in eenige gemeenten, waar hun getal wat sterker is dan elders, geven stof tot naden ken en leggen den plicht op om in '77 dezelfde werkzaamheid als in ’73 te ontwikkelen. Een schitterende meerderheid aan de tegen woordige leden gegeven, zal aan een wel geringe, maar toch overmoedige liberale fractie in Lim- I burg de oogen openen en haar doen begrijpen, dal haar rusteloos woelen slechts tot opwekking en versterking der katholieke gevoelens leiden kan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIE-SEN. Bargum. S. HAAGSMA. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Seer. 't Zonderling geval doet zich voor, dat de heer mr. Star Numan, die te Delft door de conserva tieve partij is gesteld, te Sneek den kiezers als anti-revolutionair wordt aanbevolen. Tot meer dere illustratie diene, dat de anli-revolulionaire kiesvereeniging te Delft, die den heer Von Wran ge! had gesteld, dien candidaal wil laten schieten, om ook den heer Star Numan te proclameeien. De Standaard prosteert tegen dal «lustig knoei en.” Naar de N. R. Cour, thans meldt, heeft de heer Star Numan voor de candidatuur in het hoefd- kiesdislrict Sneek bedankt, omdat hij geen can- dida’uur wenscht aan te nemen tegenover een aftredend lid, dat zich herkiesbaar stelt Als candidaat der anti-revolulionairen in ons district wordt thans benoemd, prof. Brummelkamp. Het Vad. is ten zeerste ontstemd door de jongste circulaire van den minister van justitie in zake de procession, welke, naar ’t blad doet op merken, een schaduw werpt op het ministrieele leven van den heer Van Lijnden. Niet alleen verlaat hij zijn cordaaf. standpunt van December 1875 en staat aan de liefhebbers van geloofsde- mostratiën op straat thans meer privilegiën toe dat ze ooit gehad hebben veel erger is hel, dat royale uitvoering der wet. waarvoor in de eerste plaats de minister van justitie dient te wa ken, mei de laatste aanschrijving ?als richtsnoer, ónmogelijk is. ’t Is toch niet te ontkennen, dat de hoofdstrek king der aanschrijving is Doe zoo weinig mo gelijk bij twijfel is onthouding plicht, en wanneer de wetsovertreding zoo in ’l oog vallend is, dal onthouding" bedenkelijk wordt, doe dan uw plicht op een wijze, die de wetsovertreders het minst de kan hinderen Stoor in elk geval het strafbare feit niet; het opmaken van een procesverbaal is mij voldoende De minister komt op deze wijze niet alleen te gemoet aan de eenige grief waarmede de ultra- montaan voor den dag durfde te komen dat al de processies die voor 1848 bestonden toege- iaten worden maar zij geeft zelfs gelegenheid, dat in 't vervolg ongehinderd nieuwe processies kunnen worden georganiseerd ja zoodra de min dere ambtenaren slechts aan ’t twijfelen te bren gen zijn aangaande het al of niet geoorloofde der demonstratie, zal zelfs het opmaken van een pro cesverbaal achterwege blijven. Het blad hoopt, dat in de Eerste Kamer krachtig protest tegen dezen maatregel zal dan gehoord, en is nieuwsgierig te weten, de minister zal antwoorden als hem de 1 wordt gedaan Zijt gij, minister, van meening, dat de wijze, waarop thans het clericalisme in naast elkander I zake de processiën de overwinning heeft behaald, de kooi kan strekken om het prestige van het staatsge- verschal- KENNISGEVING. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, brengen bij deze Ier kennis van langbebbenden, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden, ten Gemeentehuize, op den 1 Juni 1877, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrij stelling, van hen, die ten vorigen jare voorwaar delijk van de Schutterijdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te heb ben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zullen belang hebbenden van af heden, zich des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Secrelatie dezer ge meente kunnen aanmelden. Sneek den 29 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGsMA. Men schrijft o. a. uit den Haag aan de Zutph Crt. de Minister van Binnen). Zaken zal niet veel pleizier hebben van zijn besluiten der wet op het Hooger Onderwijs Veel sensatie maakt vooral het programma voor de gymnasia welks ontwerper o a. kennis van moderne talen de Hollandsche taal er onder begrepen vrij wel als een zaak van weelde schijnt te beschouwen. Toch ziet men m. i. te veel over het hoofd dat de hoofdfout ligt bij de Tweede Kamer, die den zevenjarigen cursus tot een zesjarigen heeft ver minkt en daardoor een gcede, niet op twee ge dachten hinkende regeling, zoo goed als onmo gelijk heeft gemaakt. In elk geval is de thans in de Staatscourant verschenen regeling onhoud baar en is de Minister niet genegen er alsnog verandering in te brengen, dan zal het zeer moei lijk zijn een geschikt inspecteur voor de gymna sia te vinden, die genegen en in staat is een dergelijk program met liefde tot uitvoering te brengen. Een meer praktisch minister dan de knappe en geleerde minister Heemskerk zou begonnen zijn met een inspecteur aan den Koning ter be noeming voor te dragen, teneinde onder diens voorlichting het program te ontwerpen. Door een inspecteur te benoemen, nadat alles gereed is, spant men het paard achter den wagen. Nu verneem ik, dal tol overmaat van ramp het plan bestaat een inspecteur voor te stellen die nimmer bij het gymnasiaal onderwijs is werk zaam geweest. Dit zou des te meer te betreuren zijn, omdat er onder Oiize rectoren, die hun spo ren op dit gebied reeds lang verdiend hebben. Eerstdaags, nog vóór de verkiezingen, verwacht men hier vrij algemeen het antwoord op hel schoolwetverslag. Ben ik goed ingelicht, dan ligt het reeds op het Departement gereed. Omtrent de in ons vorig nummer medegedeel de zaak van kapitein de Bas van den generalen staf, thans werkzaam aan de topografische in richting te ’s Hage meldt de Bred. Ct. nailer dat genoemde kapitein een maand na de indie ning zijner memorie bij den min. van Oorlog van den chef van den generalen staf namens den mi nister eene mededeeling ontving, dat hij, om een eind aan de zaak te maken, tegen 1 Aug. zou worden overgeplaalst. Genoemd blad voegt er bij, dat bij den min. geen principieel bezwaar tegen het zittingnemen van officieren in eene commissie als die, waarvan in deze zaak quaes-1 lie is, beslaat hetgeen bewezen wordt door het feit, dat de majoor van Ilhijn van Alkemake, met voorkennis van hooger hand, de benoeming tot lid in dezelfde commissie eene Jienóeming welke, na die van kapitein de Bas geschiedde heeft aangenomen. Alles goed en wel, maar waarom dan op deze wijze een eind aan de zaak gemaakt? Is dit niet weer een nienwe bijdrage voor de Jansalie-achi.ige geest waarrneê ons circumlocutie-kantoor doortrok ken is? 01 e R t e AI)VERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1