GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BEAD VOOR DE II ml I I mg- ge- lan- No. 45. WOENSDAG IN MEMORIAM. Onze politieke toestand. 1877. i •3 I COURANT. SHEER 00 i ll; I einde oplossing gewacht 6 V Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. TfSti- iets UIT DE PERS. Het Vad. schetst aldus ons tegenwoordig mi nisterie S, 3, end be dier- ‘Hen, tuis. aats >0<)0 1 M uni. >fd- i/82 ■><>r ,16 ior 34 5 1 x>r >or 101 14 .30 ,s!9 .Si ,43 8 R R 16 IC >uder □ark! iden. 800, Het Nederlandsche Volk betreurt een veel geliefde doode. H. M. Sophia Frederika Mathilda Koningin der Nederlanden is Zondag morgen te 11% uur in haar paleis het Huis ten Bosch overleden. Haar heengaan laat niet maar alleen een ledige plaats achter in het Koninklijk Huis waarvan zij een sieraad was maar bovenal ook in het hart van het Nederlandsche Volk, dat haar Vorstin hartelijk lief had. Nederland mocht dan ook terecht trotsch zijn op zijn Koningin, die evenzeer door de ver hevenheid van haar geest vereerd, als om haar edel hart bemind werd. Kunsten en wetenschappen vonden in haar steeds eene hooge beschermster en de lijdende menschheid in haar een hartelijke weldoenster, die, zooveel in haar vermogen was, zich altijd bereid betoonde leed te verzachten en geslagen wonden te heelen. Daar, waar nul te slich ten was, vond men haar weldoende hand steeds met koninklijke onbekrompenheid geopend. Schuwen de rampen ook het purper niet en zijn ook haér de doornen des levens niet bespaard gebleven zy heeft troost gezocht en gevonden in de toegenegenheid en liefde van haar Volk, dat haar hartelijk aanhing en innig aan zijn Koningin gehecht was, en dat, treurende over haar heengaan, hare nagedachtenis voortdurend in gezegend aandenken zal houden. - Ifpl hos om aan haar belofte te voldoen, een ontwerp had ingediend, dal aan geen der partijen bevrediging kon schenken, waarop dus geen ander dan een afkeurend Afdeelings-verslag verwacht kon wor den, heeft zij haar geantwoord op dat verslag achtergehouden, omdat er nog inlichtingen moes ten worden ingewonnen omtrent een paar pun ten, die echter in tal van openbare vergaderingen 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den zich niet boven maar buiten de partijen bevindt. Het zweeft om zoo te spreken tusschen hemel en aarde het heeft geen partij achter zich, noch in de Kamer, noch in de pers, noch in de natie. Het kleine groepje conservatieve afgevaardigden laatst overblijfsel van een voorheen krachtig vendelis ontevreden over de koloniale po litiek van de Ministers Van Golstein en Alling Mees, van wie zij verwacht hadden dat zij in Indie ben staatkunde van teruggang, dal is, een De anti-revolutionairen zijn vertoord omdat' aan hun eischen in zake de schoolwet-herziening niet zooveel voldoening is gegeven als zij gewenschl en verlangd hadden. De ultramontanen, behalve dat zij de grieven der anti-revolutionairen mede tpt de hunne maken, hebben bij meer dan één gelegenheid blijken gegeven dat de Regeering op liun steun niet behoeft te rekenen. De libera len eindelijk zijn misnoegd over de politiek van geven en nemen, van dralen en uitstel, van hal ve beslissingen en onvoldoende maatregelen, die aan geen der hangende vraagstukken een einde maakt. Na al hetgeen in het laatste jaar is gebeurd, had 1 van partij, de onderwysquaestie ADVERTENTIEN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Sophia Frederika Mathilda, Prinses van Wurtemberg, werd den 17 Juni 1818 te Stutt gart geboren. Den 18 Juni 1839 huwde zij met Willem, Erf-Kroonprins, later Koning der Nederlanden. Uit dit huwelijk werden geboren den 4 September 1840, Willem Nikolaas Alexander Frederik Karei, Prins van Oranje; den 15 September 1843, Willem Frederik Maurits Alexander Karei (overleden 4 Juni 1850), en den 25 Augustus 1851 Willem Alexan der Kaïel Hendrik Frederik. een en hel ixtra zoo uitvoerig besproken, in legio geschriften zoo in bijzonderheden beschreven zijn, dal officieel onderzoek weleer, overtollige weelde kan genoeind worden. In de tweede plaats kon de herziening van de kiestabel, met het oog op het gebiedend voorschrift der Grondwet, volgens hetwelk de Tweede Kamer met drie of vier leden moet worden verstrekt niet uitgesleld worden. Toch wist de regeering dit onderwerp op de lange baan te schuiven. Eerst diende zij een concept in, Waardoor de vermeerdering geheel ten bate van de anti-hbe- rale partijen moest komen toen een, waarin de hooldstad des lands een kogel aan het been kreeg in den vorm van de beruchte banlieueeindelijk een, waaraan zij, om de zaak zoo eenvoudig mo gelijk te maken, een geheele wijziging van dé kieswet had vastgekoppeld en wel zulk een, dat aan geen van de bezwaren werd gehoor gegeven van hen, die zich niet kunnen vereenigen met de grondslagen waarop ten onzent kiesbevoegdheid berust. En het gevolg van ai die ónmogelijke wetsvoorstellen is geweest, dat wij hel zit tingjaar 1877/8 moeten intreden met een onvol tallige Kamer. Er is nog meer. Het vraagstuk van onze ver dedigbaarheid heeft al jaren achtereen gehangen. Het. hangt nog. Van den tegenwoordigen Minis ter verwachten wij niet dat hij haar in een meer stabielen toestand zal brengen -Hij moge getoond hebben, de gebreken te kunnen opmerken, die onze levende es' doode strijdkrachten tot een on voldoende bescherming van onze neutraliteit ma ken, wij hebben nog geen bewijs gezien, dat hij ook de middelen weet aan te wijzen om die ge breken weg te nemen. Zijn eerste maatregelen hebben geen vertrouwen gewekt: de militaire academie-wet is eerst goedgekeurd na geheel in liberalen geest Ie zijn gewijzigd; de parapluie- circulaire sloeg het gezond versland in ‘t aange zicht, de kanonnenwet werd door de militaire deskundigen onvoorwaardelijk afgekeurd. Ook de financieele politiek wordt voortdurend onhoudbaarder. De gouden eeuw der Indische overschotten schijnt vooreerst te zijn vervlogen: de eigen behoeften moeten voortaan door eigen middelen worden opgewogen, en daartoe is een grondige herziening van het belastingwezen onmisbaar. Welke grootsche plannen de minis ter ook nog in petto moge hebben, wij hebben behoefte aan daden voornemens brengen ons niet veel verder. Om al deze redenen, achten, wij hel dringend noodzakélijk, dat er een eind konie aan de schom- mel-staatkunde van de laatste drie jaren. Wij moeten welen, in welke richting otize geschiede nis zich beweegt. Welnu dan, dat de-stembus dit tot klaarheid brengel Dat de kiezers Dinsdag e k. op besliste wijze uitspraak mogen doen omtrent de richting, waar in zij wenschen dat ons land voortaan geregeerd zal worden. Wenseht men een einde te zien komen aan eene politiek van schipperen en la- veéren, wenseht men op nieuw eene besliste 'liberale regeering aan het hoofd van zaken te zien, men spreke dit dan duidelijk uit en zorge, dat de:. liberale partij versterkt en krachtiger dan té volren, in de Kamer terugkeere! Als de vi-yzinnige kiezers overal hun plicht doen en;' zich njei.laten beheersebien door lauwheid en onverschilligheid, twijfelen wij volstrekt niet aan hqn zegepraal bij de stembus. Hebben wij reeds bij herhaling de wensche- lijkheid besproken eener zuivering van onzen politieken toestaud, die, eensdeels tengevolge vroe gere verdeeldheid der liberalen in de Kamer on tleding en gebrek aan organisatie in hare gele deren, anderdeels tengevolge onzer eigene lauwheid en onverschilligheid en ons gebrek aan politiek leven, met den dag onhoudbaarder inaie een staaiKunue van teruggang, dal is, een begint te worden en ons meer en meer bloot- onmogelijkheidzouden hebben doorgedreven, stelt aan allerlei gevaarlijke proefnemingen eener balanceer- en sebipperings-politiek, die alle belang rijke quaeslies, die zonder schade van het alge meen belang niet langer onafgedaan kunnen blij ven, voortdurend op zij tracht te schuiven nu we aan den vóóravond der verkiezingen ge komen zyn, hebben we gemeend nog ééns op dat zelfde aambeeld te moeten slaan, door nog eens een blik te werpen op den toestand van het oo- genblik. En wat merken we dan voortdurend ep? Politieke malaise bij alle partijen I Onmacht en onvruchtbaarheid op parlementair gebied, voor zoover men althans op afdoening van belangrijke politieke en sociale vraagstukken had gehoopt, de geheele najie, zonder onderscheid en daarby eene voortdurende kwellende on» een oplossing gewacht van i' zekerheid bij de vraag in welke richting het De Regeering heeft hel anders gewild. Nadat zij, schip van Staat morgen zal worden gestuurd door eene regeering, die onder alle vlaggen vaart omdat zij zelf geen vlag meer heeft, of die al thans niet durft vertoonen. Zeer terecht schreef West-Friso dan ook de zer dagen in de Purmerender Courant Van het Ministerie-Heemskerk kan gezegd wor den dat bet volkomen geïsoleerd is, dat het van den Syllabus is feiten er »Een minister van binnenlandsche zaken, die als knap administrateur den lande uitstekende diensten bewijst, maar als politiek man een gevaar is voor onze constitutioneele instellingen seen minister van justitie, die met voldoening kan terugzien op zijn wetgevenden arbeid, maar in den laatsten lijd voor den invloed van den clerus schijnt te zwichten »een minister van financiën, wiens geknutsel op het terrein van belastinghervorming medelijden wekt, en wiens optimistische opvatting van onzen financieelen toestand door niets kan worden ge schokt »een minister van buitenlandsche zaken, wiens diplomatiek beleid niet veel hooger kan worden geschat dan zijn kennis van de Nederlandsche taal »een minister van koloniën, die door vriend en tegenstander om zijn kennis en rechtschapen heid wordt geacht, maar om zijn vrijzinnige ko loniale politiek juist bij de vrienden van het mi nisterie als de béte noire van het kabinet wordt beschouwd »een minister van oorlog, wiens eerste debuut in de Kamer grond gaf tot de hoop, dat hij met meer recht, dan zijn drie voorgangers in hetzelfde kabinet, de rechte man op de rechte plaats zou kunnen worden genoemd, maar wiens latere han delingen reeds voor een goed deel die hoop heb ben teleurgesteld >een minister van marine, die door daden heeft bewezen, dal hel ministerie-Van de Putte inder tijd een goede keuze heeft gedaan, toen het de belangen onzer oorlogsvloot aan zijn bestuur toe vertrouwde.” Ziedaar het kabinet, roept het blad uil, dat na bijna drie jaar het roer van den staat in handen gehad te hebben, nog vap. de. stembus redding verwacht. Iri>?1875 had ITeemskerk's ministerie een toekomst, thans is de hoop daaroj) verijdeld. Het kabinet vertegenwoordigt geen enkel politiek beginsel en alleen door links en rechts conces sion te doen, houdt het zich staande. De conservatieve partij is als ’t ware met dit ministerie te gronde gegaan, want wat blijft er over van een partij, die zelf moet erkennen, dat steeds hare beste mannen haar afvallen zoodra zij tot de regeering geroepen worden. Ook de positie der anti-revolutionairen is alles behalve aangenaam. Nu zij het conservatieve ministerie niet hebben kunnen bewegen hun steun te koo- pen met een schoolwet a la Kuyper, trekken zij zich terug, maar bespeuren met schrik dat het hup geheel aan vertrouwbare en geschikte aanvoerders ontbreekt. Eenstemmigheid heerscht trouwens niet in den boezem dier partij, welke moeite de Stanlf. ook aanwent om dat te doen gelooven. ’t Is toch in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de anli-ievolu- tionaire Kamerleden, die nu bij de meeste orga nen der Ghristehjke-historische pers in ongena de zijn gevallen dat alle aristocratische en con servatieve elementen dezer partij op een en kelen wenk van den veldheerstaf geweigerd heeft, zouden bekeerd zijn. En ook de ulna,- montanen zijn met den toestand verlegen ,/want al zijn zij geneigd de oude tactiek te volgen om zich, waar zij in de minderheid zijn, aan te slui ten bij de partij van wie zij liet meeste ver wachten toch kan het den clerus niet ont gaan zijn, dat in den laatsten tijd ook in de zui delijke provinciën de kracht overschat en dat zich vooral in Limburg voordoen, die recht geven te vermoeden, dal reactie op komst is. Hoogstwaarschijnlijk zal die verdeeldheid en onmacht der anti-liberale fractie bij de stembus aan de liberale partij ten goede komen. Maar zij heeft gelukkig beter aanspraken om de uitspraak der stembus met vertrouwen te gemoet te zien. ff Ie ir <t grwwBilii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1