GEHEExXTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE p-wr jIj. 1 zaterdag r 1877, No. 46. 12 Juni e. k. s, Wolmarkten te Sneek. 2c Jaarlijksche Wolmarkt Verkiezing I st i L zijn van IS I XIX E X I. A X IS- en van Gedurende de vier eerste maanden van dit jaar Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 8, i i i «De kansen bij de stembus slaan gunstig voor de” liberalen zoo beweert men De kerke lijke partijen schijnen een nieuwe gedragslijn te zullen volgen, door ieder voor zich, mei afwij zing van het bondgenootschap der conservatieven, zelfstandig op te treden. Wordt die gedragslijn inderdaad gevolgd en consequent doorgevoerd, dan kan het niet uilblij- ven, of dit zal leiden tot eene meer zuivere partij— formatie en daardoor tevens meêwerken tot zui- van den politieken toestand in 't algo- aan de liberale kiezers om bij de verkiezingen dubbel waakzaam en weikzaam ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dr. Staring, oud inspecteur van hel middel baar onderwijs, is op zijn landgoed Boekhorst nabij Lochem overleden. Frankrijk ver- Wanneer men een paar jaar, KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat de zal plaats hebben op Woensdag den 20 Juni e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd .1. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secr. i 1 werkten, den liberalen bij de stembus ten goede moet komen, ligt voorde hand. Bij eenige meer dere inspanning hunnerzijds, werden hunne kan sen in sommige districten daardoor onlegenzeg gelijk veel verhoogd. Maar dit legt dan ook de dure verplichting op, op 12 Juni a. s te zijn. Algemeene en eendrachtige samenwerking is thans meer dan ooit noodig. Geen persoonlijke sympathien of antipalhien, geen locale belangzucht of andere neven conside ration, mogen verdeeldheid brengen in het kamp der liberalen. Hun strijd zij ook thans weer een strijd voor beginselen I- R it e ar it er a- B- Ais kantoren waar de Nederlandsche kope ren en later ook de Nederlandsche bronzen pas munt, mits voor niet minder dan eene waarde van tien gulden, tegen standpenningen inwisselbaar zal zijn, zijn aangewezen a. de Nederlandsche bank, als agent van ’s Rijks schatkist'te Amster dam b. de kantoren der Rijksbetaalmeesters c. een aantal kantoren der directe belastingen der directe belastingen en accijnsen, waartoe o. a. behooren in Friesland: Akkerwoude, Akkrum, AnjumSt. Anna Parochie, Balk, Bergum, Bolsward, Buiten post Dockum Draglen Franeker Gorredijk Grouw, Harlingen, Heeg, Heerenveen, Joure, Fol ium, Lemmer, Marrum Menaldum Sexhieruin Ternaard, Wolvega, Wommels, Workum. om bij de stembus de aan de mannen onzer Dat roepen wij bovenal ook toe aan de libe rale kiezers in ons hoofdkiesdistrict. Zij weten het tróuwens zelf welmisschien minder dan in eenig ander kiesdistrict kunnen we ons hier de weelde der verdeeldheid in eigen gelederen veroorloven, en meer dan overal elders moeten hier alle krach ten worden ingespannen zegepraal te verzekeren richting. Moge hel dan ook op nieuw bij de stemming, op Dinsdag e. k. blijken, dat bij de mannen den vooruitgang, ook bij verschil van persoon lijke inzichten, hel beginsel boven alles gaat. Moge, door eendrachtige samenwerking, ook in ons kiesdistrict de stembus een krachtige getui genis afleggen, dat de beginselen van den voor uitgang ons boven alles lief en dierbaar zijn. Blijft dus niet van de stembus weg, kiezers, maar verzekert door eene getrouwe opkomst de herkiezing van uwe beide afgevaardigden, de heeren W IJ E X G A cm 1 D Zi li!) A, beide mannen, die reeds sedert jaren Uwe belangen in ’s Lands Vergaderzaal op zoo flinke wijze behartig den; mannen, die steeds meê vóóraan stonden in de gelederen der liberalen, en van wie wij kunnen vertrouwen, dat ze ook verder naar hunne bes te krachten werkzaam zullen zijn in dezelfde richting, die reeds zooveel goeds in ons vader land tot stand heeft gebracht en nog verder za| tol stand brengen, indien zij slechts voldoenden steun vindt bij de natie. Laat het niet gezegd kunnen worden, dat Sneek, door lauwheid en onverschilligheid der liberale kiezers, voor de liberale zaak verloren ging. En thans, kiezers! aan U het woord; wij heb ben ’t ónze gezegd. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 28 Mei 1877 2 Afd. no. 415, brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Ge meente zal plaats hebben op Woensdag, den 13- zijn uit de noordelijke provinciën en nil den om- den Juni e. k., des voormiddags ten 10/2 ure, uJ. „ool ~clgl voor het gemeentehuis. zonden p. m. 10.000 stuks Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel l intellectueele en maatschappelijke ontwikkeling, algemeene verdraagzaamheid en humaniteit, of kerkgezag, leerstukdwang en priesterheer schappij Met andere woorden, eu om duidelijk de for mule aan te geven, die ook thans weer de heeren Heemskerk c. s. hebben ’t zoo gewild I de verkiezingen zal beheerschenWal willen we: onderwijs en beschaving voor allen, of het onderwijs in de handen van hen, die vóór alles het kerkelijk belang op den voorgrond plaatsen en de intellectueele ontwikkeling der jeugd zelfs daaraan dienstbaar willen maken? Kan het antwoord daarop twijfelachtig zijn voor een kind der negentiende eeuw, zoo schreven wij reeds vroeger dat zijne zoo duur gekochte rechten en vrijheden niet op nieuw wenscht te zien prijsgegeven aan de supprimatie der Kerk, ’t zij ze zich dan naar Rome of Dordl noemt in wier poliepen-armen hel vrij- heidszaad al heel spoedig zou verstikken, dat zoo zegenrijk ontkiemde uit den bloedigen akker, waarop eenmaal met zooveel volharding degroo- te strijd voor de rechten der menschheid gestre den werd vering meen. Dat echter de isoleering dier partijen, welke tot nu toe bij de verkiezingen meestal samen- I trek van Zwolle naar Belgie en j vee. n aanmerking neemt, dat voor Wéér staan wij aan den vóóravond van een gewiebtigen dag, een dag die van beslissende in vloed kan zijn voor de toekomst van ons Vaderland. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat we hier bedoelen den dag van 12 Juni e. k., waarop de kiezers geroepen zijn hun vertegenwoordigers te verkiezen voor ’s lands Vergaderzaal. Is de periodieke aftreding van de helft der Tweede Kamerleden altijd een hoogst gewichtige gebeurtenis in ons politiek leven, zij krijgt zeker een dubbel belangrijke beleekenis, als men let op den tegenwoordigen politieken toestand waarin wij verkeeren, die en dit wordt door niemand ontkend verre van gezond is. Wij hebben dan ook in onze laatste hoofdartikelen bij herhaling betoogd, dat er verandering moet ko men in den tegenwoordigen toestand van malaise «allen we althans niet vervallen tot een toestand van algeheele verslapping, die ten slotte alle po litiek leven dreigt Ie zullen dooden. Wij meenen te hebben aangetoond dat ons land behoefte heeft aan' eene krachtige regeering, eene regeering, die weet wat zij wil, en daarbij wil wat zij weetwat van de tegenwoordige niet gezegd kan worden eene regeering, om kort te gaan, dus, die de vraagstukken van den dag onderwijs, kieswet, defensie, belas tinghervorming enz. niet maar alleen serieus en krachtig aanvat, maar die ook tot oplossing tracht te brengen. Op het daaromtrent door ons geavanceerde meenen we dan ook thans niet behoeven terug te komen. Maar en vooral hierop wenschen we thans te wijzen maar ’t is niet enkel de politieke toestand van hpt oogenblik, die de verkiezingen moet beheerschen; ’t is, met andere woorden, niet enkel de vraag: vóór of tegen hot ministerie Heems kerk c. s.?, die den doorslag moet geven bij de stembus, maar ’t is wel degelijk de vraag: «ach teruit of vóóruit die daar tot beslissing moet worden gebracht, niet maai- alleen voor het he den, maar ook voor de toekomst. De strijdvraag onzer dagen de strijdvraag trouwens van eeuwen reeds is en blijft nog altijd«de Staat boven de Kerk, of de Kerk bo ven den Staat De worsteling, die overal elders bijv, op *t oogenblik in Frankrijk weer op wanhopige wijze gevoerd wordt tusschen staats- en kerkge zag, is ook hier op T oogenblik weer aan de or de. De kei kelijk-politieke partijen, die maar geen vrede kunnen hebben met onze nieuwere staatsin stellingen, vruchten eener door hen veraf schuwde revolutie spannen op nieuw al hun krachten in, om den triomf der Kerk te kunnen vieren op de puinhopen van het moderne Staats gebouw. Die strijdvraag stelt ons dus voor het dilemna: wat willen wijal de zegeningen van de vrijheid van den nieuwen tijd, of terug naar een verle den, dat geen vrijheid duldt, maar de gewetens wil binden en den vooruitgang stremmen, voor zooveel dit althans mogelijk is? Wat willen we: «De schoolquaestie zal de verkiezingen beheer schen”, zegt men. «Wat er in den eersten lijd van het openbaar onderwijs worden zal, het zal afhangen van de samenstelling, die de natie aan de Tweede Kamer geeft.” We ei kennen de waarheid van dal gezegde, en beamen dan ook ten volle: «Maar daarom dan ook liever ieder ander gestemd dan een vij and der schoolwet.” Zelfs gaan wij een stapje verder, door de leus der vereeniging Volksonderwijs” tot de onze te maken: «Voor de openbare school en die open bare school vóóruit 1” Mogen dan ook alle voorstanders van de be ginselen der wet van 1857, met terzijdestelling van alle neven-con sideratien, zich vereenigen, om aan het land eene vertegenwoordiging te geven, die onwrikbaar pal staat voor de rechten van de openbare school, en die de ónmogelijk in le willigen eischen ónmogelijk in te willigen voor zoo ver men althans geen zelfmoord wil plegen aan eigen beginselen beslist weet af te wijzen. te nemen te Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoover zij vóór den Isten April jl. in hel genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de aleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot'zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander loebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dal de straf bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zul len worden toegepast op de zoodanigen, die zon der geldige reden niet verschijnen en dat zooda nige verlofgangers, die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voor gehouden, welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 1 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, S. HAAGSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1