GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE zaterdag 1877. No. 50. 23 JUNI. BOTER EN RAAS. T W E E-E N-D E R T 1G 9 TE JAARGANG MULTATULI ALS VORMER VAN ONZE JONGELINGSCHAP. A I o f 1 A A 'te Sa i i syi:i;kij$ coirot. I ie t 1 De Tentoonstelling voor geschriften over die bereiding BI.V E y LAWO. 1 es IF 1 k r. 'i S, 8, den aar hater- i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 3 2 i, 9 3 R 'ht lie ar at er u- e- 0 l- s s !S !S e k v •t Ie ie l- t- b 1. d 1. De mannen van karakter zijn het geweten der menschheid. Emerson. Multatuli’s Werken. Helöize. Bloemlezing uit Mul- tatuli’s Werken. (Funke, Am sterdam 1876. ƒ2,50,511 Blz.) waardig onderwijzer zal zich van het ant- van den leerling trachten af te maken met de schoonmaaksters uitvluchten: Geen woord op categorische vragen ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dinsdag is te Amsterdam de algemeene verga dering der Maatschappij van Weldadigheid ge houden. Er waren 14 afgevaardigden, 71 stem men vertegenwoordigende, aanwezig. Uil *t verslag van den secretaris bleek, dat de resultaten van den landhouw in 1876 niet gun stig waren geweest. Ook de veeteelt gaf een ongunstig resultaat; 't verlies bedroeg ƒ4112. D§ houtteelt was vry bevredigend en de fabriek matige arbeid leverde goede resultaten op, vooral In de Haagsche kroniek van 't Hand, worden onderscheidene staaltjes meegedeeld van de harte lijke deelneming die wijlen onze Koningin altijd in ’twel en wee van den Haag toonde. «By al dien ernst, voegt de schrijver er aan .toe ont breekt echter de tegenstelling niet en ten be wijze hoe zonderling zich de droefheid uiten kan leest men in ons advertentieblad «Tot mijn in nig leedwezen moet ik berichten, dal ik een aan tal vlaggeslokken en rouwwiropels te huur en te koop heb.” Op dezen ongeleiterden past Bil- derdijk’s vermaning «Bataven, kent uw spraak en heel haar overvloed 1” Maar zoogenaamd be schaafden blijken ook nog dikwijls weinig over de beteekenis der woorden na te denken an ders toch zou men in het Vaderland van eeni- ge dagen geleden niet hebben gelezen »De heer en mevrouw X hebben de eer het overleden bekend te maken van hun zoon”, enz. De Tentoonstelling van melk- en zuivelberei ding, te Hamburg van 28 Februari tot 5 Maart jk gehouden, heeft in Europa en ook in Amerika veel attentie getrokken en zij verdiende dal ook in de ruimste mate. Al wat er uit verschillende Rijken te zien en vooral te proeven was, vond men in zestien zalen. Drie van deze waren bestemd voor kaas, tien voor boter en drie voor Voorwerpen tot de bereiding gebruikt en handelende. Elk bezoeker kon zich, tegen geringe vergoe ding, van den smaak der tentoongestelde boter en kaas overtuigen en voor tien cents kreeg men zekere hoeveelheid daarvan, met brood naar be lieven. Meest alle Ryken van Europa en ook Amerika hadden boter en kaas gezonden en onder deze verdient het eerst genoemd te worden Finland, terwijl ook Denemarken, Zweden, de Pruisische provinciën Sleeswyk-Holstein, Mecklenburg, Prui sen en de Russische Oost-Zee provinciën de eer Tiele leverde een treurig staaltje van Nederlandsch- professorale tegenspraak. Hij verweet mij myn bron (die hij zeide heel goed te kennen) verzwe gen te hebben, ofschoon ik man en paard ge noemd had: Alphonse de Candolle, Histoire de la Science. Hij weet ons verval aan de onbekend heid van onze taai. Dit is een uitvlucht. Zijn eigen werken over de West-Aziatische godsdien sten worden aangehaald door Friederich von Hell- wald in zijn Cullurgeschichtc. - Multatuli werd overgezet in Vier talen. Cremer, Constant ijn, Johan Gram, van der Linde en an deren vonden vertolkers in Duitschland en Belgie. Prof. Kern is wel bekend bij den heer Brockhaus te Leipzig. De heer de Goeje is geen vreemde ling voor de Revue critique d’ histoire et de lit— térature. De heeren G. J. Mulder, R. Dozij, Harting, Hugo de Vries, Huizinga, en anderen vonden in het buitenland waardeering, al schre ven zij ook in hun moedertaal. De aanmerkingen van den generaal-ingenieur Delprat op de mathematische ketterijen van heer von Kaven worden door dezen hoogleer: wel degelijk' gelezen. Storm ’Buijsir.g’s Wat bouwkunde, wordt in het Deutsche Bauhanabuch en in de Deutsche Bauzeitungmet lof genoemd. De Nieuwe Militaire Spectatór ontsnapt niet aan de aandacht der Duitsche krijgskundige schrijvers. Maar ons regeerstelsel gaat aan een nog groo- ter euvel maak. Men ’vordert zelfs niet van een onzer geachte sprekers, dat hij een tachtigste van het Staatsbeleid hebbe, noodig ,om te regeeren. Men vordert slechts, dat hij de belangen van hon- deidduizend gegoede kiezers en hunne' gezinnen verdedigen zal tegen de rechten van ruim drie mïllioen niet-kiézers in het moederland en van vijf- en twintig millioen inboorlingen in het Oos ten. Hij is een soort van blank-officier. Hij be hoeft niet te denken. Alleen verlangt, men, dat hij nu en dan zijn mond eêns open doe 1’ «De uitdrukking verving de conceptie”, zegt Comle. «Het gekakel is in de plaats van T las tige denken gekomen,” luidt een Aan Multatuli’s grafschriftjes op den heer Thorbecke. R. v. E. (Wordt vervolgd) sen en de Russische Oost-Zee provinciën de eener bijzondere vermelding verdienden. De tentoonstellers uit die landen hadden hunne eigene catalogus-en, waarin te vinden was al de geëxposeerde voorwerpen, de plaats waar zij gefabriceerd waren, eene uitvoerige beschrijving van elk product, de wijze van fabrikatie, de boer derijen welke de voorwerpen hadden geleverd, dé naam der boerin die de boerderij bestuurde, het aantal melkkoeien er gehouden, tot welk ras die behoorden, de melk-opbrengst per koe en per jaar, de wijze van voeding in den zomer en in den winter, enz. Met smaak was alles tentoongesteld, bloemen waren niet gespaard en elk land presenteerde zich door de nationale kleuren. De Nederlandsche zuivelbereiding was er ver tegenwoordigd door 19 inzendingen, bevattende 129 nommers. Van dit getal werden er door de Jury 14 aan- gewezen als «hoog fijn”, 32 als »goed”, 27 als. «middelmatig”, 30 als «ordinair” en 2 Ms‘»slech‘t.” Wat de manier van «uitstalling” betrofde ,v Nederlandsche producten waren zonder éénheid, zonder eenig toezicht hier en ginds neergezet, en wat b(jeen was, vertoonde niet alleen geen smaak maar stond zelfs smakeloos, zoodat daarvan veel niet gezien en wat wel getien werd,- dikwerf een ongunstig woord uitlokte. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die voor tien van hare nummers den naam van «hoog fijn”, voor twee dien van «fijn”, en voor nog twee dien van «goed” ontving, trok, door de achteiooze plaatsing hare producten, zeer wei nig attentie. Heeft Nederland dan niet geëxposeerd zooals het kon en behoorde? Die vraag moet beantwoord worden met: neen. Voor de kaai kon het de vergelijking met an dere Rijken wel doorstaan, maar voor de boter van andere Landen moest het de «lag slryken. Heeft onze bolet nog goeden naam, dan dankt zij dien aan onzen bodem en is het daarenbo ven een teren op den ouden roem, maar al s Nederland niet zijne beste krachten inspant, als het wetenschap en practijk niet samen doet gaan, dan kon de tijd wel eens nabij wezen, in wel ken het zich door het Buitenland overvleugeld ziet. Wetenschappelijke ontwikkeling moet ook voor de boerderij de eisch zijn, en bij hoe weinige on zer landbouwers wordt de zuivelbereiding op we tenschappelijke gronden gedrevenDie boerde rijen in hel Buitenland bezoekt, bespeurt al spoe dig hoi» verre men ons, bijv, in Duitschland, voor uit is. In Denemarken, Zweden, Ierland en ook in Zwitserland komt meer en meer de methode van Dr. Schwarz by de boterbereiding in gebruik, *t zij door steeds rondom de van gegalvaniseerd ijzer of blik vervaardigde bakken stroomend wa ter te brengen, ’t zij door toevoeging van ijs, de temperatuur der te roomen gezette melk op 4 a 6 graden Celsius te brengen en te houden. Daardoor verkrygt men niet alleen meer room, maar de qualiteit der boter wordt er ook door verhoogd. ’I Was vooral Graaf von Schlieffen, aan wien ook de Keizers-prijs werd toegekend, die door zij ne producten de eer van wetenschap en practijk ophield. Hij heeft op zijne goederen eene mei- kerij-school en een melk-proefstalion opgericht, en de leiding daarvan opgedragen aan den be kwamen Dr. Wilhelm Fleischemann. Moge dan ook in ons Land het boeren-bedryf meer en meer het voordeel geven, dat de we tenschap, door de practijk geijkt, er van trekken kan, en dat vooral de vrouw in dezen de behulp zame hand reike. Nederland neme een voorbeeld aan Finland; Van Rijks-wege zijn daar elf scholen voor meis jes opgericht, om, zoowel wetenschappelijk als prac- lisch, het kaas- en botermaken te leeren, terwijl twee uit de schatkist bezoldigde wandel-leerares- sen, de boerinnen onderricht geven. En met goed gevolg? In ’l Gouvernement Wassa hebben sints de oprichting van genoemde scholen, reeds 40 boer derijen-het Schwarz-systeèm ingevoerd en in het dorp Ewijarwy werd in 1870 op ééne boerderij meer boter gemaakt, dan tien jaren vroeger door al de boerderijen van het kerspel samen. «De waarheid ligt in 't midden. Men moet weten te geven en te nemen. Multatuli is heftig, enz.” Was Jezus soms parlementair, toen hij de wisselaars uit den stempel joeg? Waren Juve nalis, Tacitus, Dante, Luther, Las Casas niet hef tig Multatuli is de Las Casas onzer koloniale Staatkunde. De waarheid kan niet in ’t mid den liggen als Het Vaderland verklaart «Het Nederlandsche Volk verlangt bovenal waarheid,” en als Multatuli het verleugend noemt, of als de Droogstoppels een standbeeld oprichten voor den heer Thorhecke en Multatuli zegt «De eenige weg ter onsterfelijkheid is Golgotha. Wie er langs anderen weg tracht te komen, is een infa me smokkelaar.” De waarheid kan niet in 't midden liggen, als onze ministers, volksvertegen woordigers en Indische regeeringsleden eene eer stellen in hunne betrekking, terwijl Multatuli de aanneming daarvan eerloos acht en hen Droog stoppels, dievenbazen, laffe boeleerders om de volksgunst noemt. Door laf gemodder tusschen de waarheid en de leugen, het licht en de dui sternis, het recht en het belang, zijn wij in den ellendigen toestand gekomen, waarin wij nu ver- keeren, en door karakterloos gemodder van de onderwijzers zouden wij in dien ellendigen toestand blijven. Multatuli vindt reeds meer en meer aanhan gers voor zijn bestrijding van het kerkgeloof. Zijn aanvallen tegen onze koloniale staatkunde komen te recht op het looden schild van de schaamte looste oneerlijkheid en meineedigheid. Misschien zal de bladziekte in de koffie meer vermogen. Maar ik geloof dat zijn ontleding van ons re- geerstelsel den minsten bijval onder eerlyke lie den vindt. Het rust dan ook (om niet van het ouzedelijke te spreken) op een algemeen gebrek: verkeerde methode. Men heeft zich verbeeld, dal regeeren slechts bestaat in waarborgen tegen éénhoofdige willekeur. Maar regeeren bestaat ook in vooruitzien en zelfopoffering. Tachtig dorps- beroemdheden, die ieder een tachtigste van Ri- chelieu’s genie of Curtius’vaderlandsliefde hebben, zijn niet in staat een Richelieu of Curtius voort te brengen. «Werd Amerika ontdekt door een Congres Men heeft de statistiek toegepast waar zij niets bewijst. Zoo heeft zelfs Quetelet in zijn Physique Sociale den gemiddelden leeftijd willen vaststellen, waarop een mensch zijn beste blijspel en zijn beste treurspel maakt. Tegen over zulk een voorbeeld behoef ik mij nog min der dan anders te schamen, dat ook ik in een gelijke fout ben vervallen. Bij gelegenheid van den driehondersten verjaardag der Leidsche Hoo- geschool'heb ik in den Nederlandschen Spécta* tor een opstel ^geplaatstOns wetenschap qèrval. waarin ik de volken wetenschappelijk getanfieerd heb naar het aantal buitenlandsche leden, die zij geleverd hadden aan de academiën van Parijs Londen, Berlijn en St. Petersburg. Ik heb toen niet ons land te laag geplaatst, maar Zwitserland te hoog en ben onbillijk geweest jegens Frank rijk. Door het bezigen van een verkeerde me thode zag ik voorbij, dat één Lavoisier, die de scheikunde schept, een land nog meer vooruit stuwt en het nog meer lot sieraad strekt dan twintig Bernoulli’s en Euler's. Eén Multatuli be- teekent vrij wal meer voor den roem en de ont wikkeling van zijn volk dan twintig doctoren ho noris Causa der Leidsche universileit, die over de Javaansche tijdrekening en Javaansche legen den geschreven hebben. Binnen vyftig jaren riep Frankrijk de drie hoogste der zes abstracte we tenschappen in hel leven Scheikunde, levensleer, leer dei samenleving. Voeg daarbij de ontdek king van Ampère, omtrent elektro-magnetisme. Zulk een aandeel in de wetenschap laat zich niet in cijfers brengen door de statistiek. Men had mij kunnen slaan A plate couture, maar de heer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1