GEfflNTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE i L y b 1 No. 51. 1877. T W K T>E N-D KRTIGSTE J A. A R G A N G I JUNI. WOENSDAG IIULTUUII ALS VORMER VAN OAZE JONGELINGSCHAP. 27 f I -r he te :r- te- is 1. SMIkl.ll U R A V y ,80 Ie KENNISGEVING. B I X 5 E X I. A W D ik. in o S N E E K 26 J u n i. (Wordt vervolgd.) V- sr •- ii. Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA Secr. 5 IS S, 8, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. en- od- llo- mi nd, Vrijdag middag is te Ter Apelerkanaal in Gro ningen een man door den bliksem doodgeslagen. De 100ste algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid wordt te Haarlem gehouden van 1622 Juli a.s. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend dat ter Secretarie dezer gemeente voor be langhebbenden ter inzage ligteene circulaire houdende inlichtingen omtrent de dienstverbind- tenis bij het Instructie-bataillon te Kampen. Sneek, 25 Juni 1877. J. van DRIESSEN. Burg. it 50 N; êd. Aan P. H. Bruijn, vroeger secretaris der Am- sterdamsche kanaalmaatschappij, wordt, blijkens de akte van beschuldiging, ten laste gelegd, dat hij aandeelen aan toonder van duizend, vijfhonderd en honderd gulden nominaal, tot een gezamenlijk bedrag van minstens f 276,400 nominaal, arglistig ontvreemd en zich toegeeigend heeft voorts dat hij gelden tol een bedrag van minstens ƒ2000, welke hem als secretaris door verschillende per sonen waren ter hand gesteld, niet verantwoord, maar bedriegelijk ten eigen bate aangewend heeft. Onze geachte stadgenoot Dr K. T. Halbert- sma, mocht j 1. Zondag met de zijnen de 40ste verjaring zijner promotie herdenken. Zoowel van zijne vrienden en vereerders binnen deze ge meente als daar buiten, ontving de jubilaris vele hartelijke en welverdiende blijken van belang stelling en waardeering. Moge het hem gegund zijn, zich nog vele ja- ren met dezelfde ambitie aan zijne nuttige werk kring te kunnen wijden. geleekend of daarvan weggelaten, zulks gemeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het ge meentehuis op Woensdag ‘2'1 Juni 1877, des voormiddags elf uurvoor hen die geboren zijn in 1852, terwijl daarna dadelijk zal worden overgégaan tot de naloting der ingeschrevenen van de jaren 1843 tot 1851. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En, opdat zulks kome ter kennis van de belang hebbende, zal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 12 Juni 1877. Burgemeester en Onder het motto «politieke stuurmanskunst”, schrijft de Standaard Diieëilei kan Heemskerk doen óf terstond zjjn ontslag nemen uit ’s Konings dienst, óf dal ont slag verschuiven tot na September, óf in de zo- mervacantie zijn politiek voor de nieuwe Kamer- combinatie pasklaar maken. Wat zal hij kiezen? Het eerste het tweede of het derde; al naar ge lang politiek eergevoel, ministrieele zitlust of han dige knutselgeest, in zijn beramen boven drijft. Volgens een schrijven aan de Rolt. Ct. heeft de jongste internationale tentoonstelling van land en tuinbouw, in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gehouden, in financieel opzicht een niet gunstigen afloop gehad. Het waarborg-kapitaal hetwelk men zich gevleid had onaangeroerd te kunnen laten, is in zijn geheel verbruikt, terwijl bovendien een nadeelig saldo van 4000 voor alsnog ongedekt is. K, li'U Ter kenschetsing van het zedelijke gehalte van den candidaat der katholieken te Delft, den heer Gille Heringa, bevat de Delft. Crt. de mededee- ling, dat genoemde heer, blijkens vroeger eigen handig gericht schrijven aan een kiezer van on verdacht liberal? richting indertijd ijverig ge werkt heeft voor^mr. Dam te Zutphen en zich in 1875, bij diens overlijden, als candidaat der li beralen in dat district aanbeval. De mannen van karakter zijn het geweten der menschheid. Emerson. Multatuli’s Werken. Helöize. Bloemlezing uit Mul tatuli’s Werken. (Funke, Am sterdam 1876. ƒ2,50,511 Blz.) Er is nog een reden, waarom Multatuli’s poli tieke meeningen weinig weêrklank vinden. De staatkunde verkeert als wetenschap nog in de jaren van don zuigeling, zij heeft als zoodanig niet veel meer waarde dan sterrenwichelarij of alchemie. Ieder verbeeldt zich dus een oordeel daarover te mogen uitbrengen, als de tegenstander zich niet gronden kan op wetenschappelijke, dat is na tuurhistorische betoogen. Ik heb reeds vroeger gezegd, dat het parasitis me onzer koloniale staatkunde door de levens leer alleen reeds veroordeeld wordt. Maar er is meer. Weten is vooruitzien. De wetenschap van Cuvier deed hem uit een land het beeld van een voorwereldlijk dier samenstellen, dat werkelijk la ter werd gevonden. De wetenschap van Lever- rier deed hem een dwaalster ontdekken en hare loop bepalen, vóór dat eenig menschelijk oog haar door den verrekijker gezien had. Als dus politieke voorstellingen door de uitkomst worden bevestigd, staat het genie van den ziener gelijk met wetenschap. De man van genie en de man van wetenschap zijn dan ook beiden scherpzin nige, aanhoudende denkers. Ik heb reeds vroeger herinnerd, dat Multa tuli’s waarschuwingen tegen de vrijarbeiders'thans zelfs beaamd worden door den vurigslen hunner vroegeie pleitbezorgers. Eveneens heeft hij vroe ger gewezen op het onstaatkundige van de schei ding tusschen rechterlijke en administratieve macht in het despolieke, onbeschaafde Indie (eene na- aping van het westen, zonder te bedenken, dat verdeeling van arbeid onafscheidelijk is van ont wikkeling), en ieder kan nu lezen, hoe men in Indie klaagt over den onbekookten maatregel Maar vooral moet men Mullatuli de eer geven dat hij jaren lang het voornemen der Regeering Atjeh in te lijven heeft doorgrond; dat hij in een openbaren brief den Koning heeft gewezen op de leugen, die zijn minister van koloniën hem in den mond legde, en dat hij de oorlogsverklaring een schelmstuk, een jezuietenstreek en een dom heid heeft genoemd. Vooral de vereerders van den heer Thorbecke moesten billijker jegens Mullatuli zijn, want hij was het, die het eerst de ^verrotting” in onzen Staat ontdekte. En toen deze treurige waarheid niet meer geloochend kon worden, moest de eerste minister zelf van zijn veerlien-jarige schep ping erkennen, dat er tcontagiumi” in heerschte. Maar hij scheen niet in te zien, dat hijzelf daar aan in groote mate schuldig was door zijn onze delijke Grondwet en zijn onzedelijke kieswet. Al le vereenigingen van mannen zijn zedelijk laf. De historische tentoonstelling van oudheden in Leeuwarden is Donderdag geopend. Deze is op gesteld in 18 zalen van het Koninklijk Paleis te Leeuwarden, benevens in de Keuken en in den tuin. Van de 9 eerste zalen is eene catalogus verschenen. Deze is te koop voor 1, waardoor men tevens bet recht heeft om gedurende de tentoonstelling de catologus van de overige zalen gratis te ontvangen. De toegangskosten bedra gen 1 ook kan men tegen hooger geld een doorloopende kaart bekomen, waarvan zeer velen, die in en bij Leeuwarden wonen, gebruik maken. De tentoonstelling zal wellicht duren tot laat in den herfst. Er zijn over de 200 inzenders. Alles is met smaak, sierlijkheid en groote orde ingericht. De aanblik van alles, de inrichting en de rijk dom overtreffen de historische tentoonstelling in het Oudemannenhuis te Amsterdam, ten vorigen jare gehouden. De commissarissen van orde zijn ieder oogenblik aanwezig, om met beleefdheid en voorkomendheid de bezoekers in te lichten. In iedere zaal zijn oppassers, die ook gaarne mede- deelingen doen. In het gebouw is politie aanwezig en hier en daar zijn brand extincteurs geplaatst. Te vens bevat het eene restauralie-zaal Alles te be schrijven in een klein bestek is niet mogelijk. De Hindelooper zaal is hoogst merkwaardig, zoo ook de middeneeuwsche zaal. Voorwerpen in zilver zijn rijk en menigvuldig. De portret ten van de professoren van de academie van Franeker, vele zaken van Anna Maria Schuur man en uit hel kasteel te Goutum, talrijke platen van Friesche steden, dorpen en gebouwen, schil derijen oude en nieuwe kunst, kleederdrachten van vorige eeuwen, geologische voorwerpen, voorwer pen in terpen gevonden, alles vindt men rijk ver tegenwoordigd. Kerksieraden, zegels, charters, perkamenten, oude kronijken, Regeeringsbeschei- den, oud huisraad, oud linnen, in een woord, alles, wat eenigszins kan strekken om de tentoon stelling merkwaardig te doen zijn, is hier bijeen gebracht. De groote zaai van het Paleis is intressant door De heer A. J. Servaas van Rooijen te Utrecht, redacteur van Euphonia, wenscht alles bijeen te verzamelen wat door en over Motley is geschie- ven en dringt op toezending daarvan aan. Deze aanvrage staat in verband met het plan tot op richting van een gedenkteeken op ’t graf van den grooten historicus. een groot aantal portretten, ten voeten uit, vau de Friesche stadhouders. Men moet zeggen, dat de tentoonstelling goed is geslaagd. Aan de com missie komt alle mogelijke lof toe voor de wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld. Alle lezers, die eenigzins in de gelegenheid zijn, worden aan- ge.uoedigd om die tentoonstelling te bezoeken, daar eene gelegenheid om zooveel merkwaardigs te zien niet spoedig terugkeert en in de drie noordelijke provinciën moeilijk eene betere en luisterijker tentoonstelling kan worden gehou den. Ass. Crt. In Arnhem heeft een vrouw haar spraakver mogen verloren, doordien haar dochtertje haar mededeelde, dat een zusje was overreden het geen later bleek een onwaarheid te zijn. Ieder zal toestemmen, dat er weinig moediger parlementen in de geschiedenis bekend zijn dan de Nationale Conventie in Frankrijk. En toch beging zij d>» lafheid eenparig den grooten Dan ion ter dood te veroordeelen, dien zij eenige da gen te voren had toegejuicht Maar hoe laf moet dan niet een vertegenwoordiging van onze hon derdduizend meest gegoede en hebzuchtigste Staatr» burgers zijn Zij zullen geen lasthebbers af vaardigen, die de rechten van het volk en van den Oosterling verdedigen tegen de belangen van hun lastgevers. Zij hebben dan ook nooit hun keus gevestigd op Mullatuli. Het eigenbelang ziet scherp en heeft onze zoogenaamde Indische spe cialiteiten in de Kamers gepeild, ondanks al hun geschreeuw legen het batig slot in hun tijdschrif ten en kranten. Het feit, dat zij zich de candi- datuur lieten welgevallen, was dan ook reeds ge ruststellend genoeg. Een volksvertegenwoordiging kan in kalme tij den niets anders zijn dan de vertegenwoordiging van de gemiddelde domheid en de gemiddelde onzedelijkheid des volks. Alleen in bewogen lij den roept de angst dikwijls om groote mannen. Als gij uw keukenmeisje vraagt, wie onze uit- stekenste landgenoot is, zal zij zonder aarzeling antwoorden «mijn vrijer”. Maar als von Molt- ke met honderdduizend soldaten aan den IJsel staat, zal zij roepen om een uitstekend generaal als legerbevelhebber. Onze volksvertegenwoordi ging bestaat dan ook uil vrijers om de gunst van de heeren kiezers. Wie niet vertegenwoor digd is, wordt niet beschermd. En men verlangt, dat de leeraars bij het middelbaar onderwijs den scholieren liefde en eerbied zullen inboezemen voor onze ellendige staatsinstellingen 1 Men er kent, dat de Staat verrot is, en men blijft even kalm en met de armen over elkander, alsof er slechts sprake was van een verrotten appel of een verrot ei R. v. E. ren i L- )x- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen dier gemeente bekend dal de alphabétische naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de Schut- - terij moeten deelnemen ter visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente, van Woensdag den 13 tot en met Woensdag den 20 Juni 1877 des voormiddags van 9 tot 12 uur, ten einde elk in staat te stellen om, ingeval hem eenige per sonen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aan- t aan hel Nimmer was het vervoer op den Hollandschen spoorweg zoo belangrijk als Woensdag, ’t Be liep volgens de Ilaarl. Crt. circa 30000 perso nen. Behalve de gewone, liepen meer dan 100 extra tremen. Met den Rijnspoorweg werden ongeveer 70000 personen in Den Haag aange bracht. Een van de treinen van den Hclland- schen spoorweg kwam van Amsterdam, juist op het oogenblik dat de rouwstoet in aantocht was, aan de kruising van den Delftschen straatweg. Er was geen denken meer aan om de passa giers intijds aan het station te brengen, om den stoet te zien. Daarom werd gestopt, den reizi gers werd vrijheid gelaten uit te slappen en op de wagens en langs den ijzeren weg verkregen ze uitmuntende plaatsen om den stoel te zien. Van ongelukken wordt weinig gehoord. Alleen '1 Hand, maakt melding van een vrouw, die in ’t gedrang aan ’t station te Amsterdam een arm brak. Dat er eenige personen door ’t gedrang, de warmte, enz. flauw gevallen zijn, behoeft nau welijks vermeld. R ht ie ar at er u- 'e-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1