GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1877. A R G A N G No. 52. 30 JUNI. ZATERDAG I Tl' II E K IJ K. E >3 d Marktgelden. T JETSE SIHONS, Ïe‘ ir Kt >r .1 52,4 O ’51,( Van rogge staan de vroege soorten UIT DE PERS. V en li l .V .V E I. A .V l> 9-12, no. 1/ van en 11 Juli zal te Haarlem onder lei- 1 op «er. Omtrent den stand der veldgewassen in de provincie Friesland kan het volgende worden medegedeeld Tarwe belooft vrij goed, vooral de oude friesche. De nieuwe soorten hebben te veel van den win ter geleden sommige perceelen zijn zelfs geheel uitgewinterd. naar onze mee- het publiek, als S, e ket f >0,50 12 13 14 16 18 19 20 21 23 24 Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA Secr. 2-4 u 2-4 u. van o 09 I 45,- 5'2,0 ilo. e keu 41* 2-,j#l 9-12, 9-12, 9-12, 9-12. goed gecultiveerde er wordt reeds De buitenlanden BURGEMEESTER Sneek, brengen, naar den heer I.fker zeer mid den hoogen ding van Jhr. J. L. de Jonge, de 42e algemeene vergadering der Ned. Afschaffingsvereeniging wor den gehouden. Het hoofdbestuur stelt voor bij de regeering aan te dringen, op beperkende voor schriften van t drankverkoop. 9-12, 9-12, 9-12, Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Dinsdag B 1°. eet 5 33 van t Besluit 238) dit jaar den herrijk zijn onderworpen de lengte- 2 4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. n ƒ9 42 i 15(l| stuk De commissie van toezicht op ’t middelbaar onderwijs te Den Haag heeft een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin spijt wordt betuigd over het gebeurde met kapi tein F. de Bas. De minister wordt uitgenoodigd »ot, jey udega Op 10 en De uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer (reeds per extra bulletin aan onze abon- nés binnen de stad meêgedeeld) was als volgt In het hoofdkiesdistrict Almelo (getal kiezers 2281) werden 2159 stembiljetten ingeleverd, waar onder 29 van onwaarde en in blanco. Gekozen werd de heer H. A. Insinger (c. en w.) met 1121 stemmen, terwijl zich op den heer mr. G. M. van der Linden (1.) 1005 stemmen vereenigden. Bij de vorige stemming werden uitgebraclit Insinger 1032; van der Linden 909; de Jonge {ant.-rev.) 197 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Delft (getal kiezers 2995) werden 2474 stemmen uitgebracht. Geko zen werd de heer A. M. Schagen van Leeuwen {lmet 1416 stemmen, tegen 1060, die op den heer S. Gille Heringa (u.) waren uitgebracht. Bij de vorige stemming werden uitgebracht Schagen van Leeuwen 964, Gille Heringa 893 von Wrangel {ant.rev.) 397, en Star Numan (c.) 45 stemmen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en WETHOUDERS van aanleiding eener missive Chef van dienst te Leeu warden, dd. 28 dezer no. 721, ter openbare ken nis. A. dat de Herijk der maten en gewichten Het Handbl. trekt uit de niet-herkiezing van mr. J. J. Suys als lid der Prov. Staten van Noord Braband, de moraal, dat met het tegen woordig ultramontanisme geen vergelijkwelk ook, te treffen isdie partij kan slechts hand langers en stroopoppen gebruiken maar geen zelfstandige, zelfdenkende Galholieken, hoe ccnci- liant ook. De zaak van den heer Suys beves tigt alweder de waarheid de klerus wil slechts blinde onderwerping wie geen zedelijk lijfeigene van de geestelijkheid wil worden kan met de moderne ultramontanen niet méégaan. En nog een tweede moraal is uit deze geschiedenis te trekken. «Zij leert ons, dat wij, in ’t waarach tig belang van het vaderland, ons wel tweemaal mogen bedenken alvorens aan den onvoorzich'i- gen wensch van sommigen toe te geven, om de zelfstandigheid der gemeentebesturen hoe langer hoe meer uit te breiden. Bij den tegenwuordi- gen toestand der clericale veroveringsplannen zon elke uitbreiding van autonomie in sommige, wei nig ontwikkelde gemeenten van ons land, slechts strekken om de macht en den invloed van de clericalen Ie doen stijgen.” De hee Suys werd gedwongen met den pastoor van de ge meente Üoslerwijk over eene schoolquaeslie in een politiek steekspel te treden en zijn recht schapen gemoed deed hem den strijd aanvaar den, al kon hij, ware hij minder optimistisch ge weest, met zekerheid weten dat hij alleen om dit verzet tegen een pastoor, als politiek man door de ultramontanen afgemaakt zou worden. De loffelijke houding, door den heer Suys in de ze kwestie aangenomen, werd door de ultramon tanen gretig te baat genomen, om ook dezen ge matigde af te maken. Hij vermeerdert het aan tal van die goedhartige, maar inderdaad naïve teleurgestelde Calholieke liberalen die nog lang aan een onbaatzuchtige, eerlijke liefde der ultra montanen jegens het Catholicisme geloofden, maar ten laatste door eigen ervaring tot het helder in zicht geraken, dat het der eerzuchtige geestelijk heid om niets te doen is dan om politieleen en burgerlijken invloed. Woensdag Donderdag 1 Vrijdag am. Zaterdag Juni, *4 19/ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter algemeene kennis, dat de Marktgelden wegens staanplaatsen voor het uit stallen van waren en ten dienste van openbare v t van 1 tot en met 30 Juni 1878 zijn verpacht Te Rotterdam is op het terrein voor het in lossing liggende stoomschip «Rotterdam”, met diverse stukgoederen van New-York aangekomen, een insect gevonden, hetwelk aan ’t Departement van Binnenl. Zaken opgezonden en geconstateerd is een levende Colorado-kever (Doryphora decem linuata) van het vrouwelijk geslacht te zijn. Met verwijzing naar de herhaalde waarschu wingen van Regeeringswege en de beschrijving, met teekening, van het genoemde insect, door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken uitge geven en verspreid, wordt de aandacht op het bovenstaande gevestigd en ieder uitgenoodigd, zooveel in zijn vermogen is, door onderzoek en door het uitroeien van dat schadelijk insect, daar waar het mocht voorkomen, mede te werken, tol voorkoming van de algemeene ramp, die van de overbrenging van den Golorado-kever op de aard- appelen-velden het gevolg zou zijn. {St.-Crt -1 S 30 6,29 6,52 7,585 8 43 g’ben indien, bij niet inachtneming door 9,15| door 9,34 9 51 door' doorl door1' 101* a SUIItlK COURANT over 't al- I gemeen goed, vooral op de zandgronden. Op de cemenede eronden laat hel gewas zich min- Koopman en Winkelier te Sneek. Sneek, 29 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secr. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ierd unm^ gedurende het tijdvak aa^ Juli 1877 aan Op verreweg de meeste spoorwegen kost het onderhoud der 1ste klasse-waggons, welke min der door het gebruik, dan wel door stof, zonne schijn en rook der locomotief vuil worden, soms meer dan er door ontvangen wordt. Het doode gewicht, dat de treinen door hunne coupé le klasse vervoeren, is buitengewoon hoog. Wij zouden daarom de le klasse willen af schaften, de tweede iels, en de derde, die het meest opbrengt en waaraan tot dusverre het meest wordt besteed, aanmerkelijk willen verbe teren en den vrachtprijs dienovereenkomstig wil len wijzigen; tegenwoordig betaalt men per kilo meter in de le klasse 5, in de 2e klasse 4 en in de 3e klasse 2‘/2 cent, w< Ike prijzen dan bijv, in de le klasse op 4'/2, in de 2e klasse op 2'/2 cent waren te stellen. Deze veranderingen zouden, ning, zoowel in het belang van in dat der spoorwegen zijn. De kosten van het onderhoud van het materieel en het doode ge- v/icht der treinen zouden veel eenvoudiger wor den. De geringe verhooging van den vrachtprijs der nieuwe eerste klasse zou een behoorlijk equiva lent zijn voor de vermindering der prijzen van de oude eerste klasse. Het spreekt van zelf, dat het vervoer in de eerste klasse aanmerkelijk zou toenementege lijk zou door deze prijsverhooging verkregen wor den, dat sommige lieden, wier gezelschap soms zeer onaangenaam is, geen gebruik meer maak ten van de nieuwe eerste klasse en dit laat ste le meer, omdat door de opheffing der tegen woordige eerste klassen, de mogelijkheid zou be staan, om zonder vermindering der snelheid, alle sneltreinen uit beide klassen saam te stel.'ea. Tegelijkertijd zou dit eene weldaad voor het minder bemiddelde publiek en eene groote verbe tering op economisch gebied zijn, want daardoor zou het verlies aan arbeidskrachten, dat thans voor dat publiek door het reizen in de 3e klasse ontslaat, verminderen het kon dan namelijk ook van de sneltreinen gebruik maken. Wanneer opheffing der eerste klasse nog door niet één spoorwegmaatschappij in praktijk is ge bracht, dan ligt zulks niet daarin, dat men bepaald overtuigd is, dat de tegenwoordige toestand de juiste is, maar veeleer in de weltelijke voorschrif ten, in de kracht der gewoonte, in het voorhan den zijn der bestaande inrichtingen en in de op vatting der maatschappelijke toestanden. In het algemeen wordt ei weinig gebruik gemaakt de tegenwoordige le klasse; wanneer wij aan nemen dat er op een lOOtal reizigers gemiddeld noch niet 5 daarvan gebruik maken, zullen wij niet verre van de waarheid af zijn Op de 3,919,623 vervoerde reizigers op het Noordernet der staats spoorwegen in 1876, waren er sleehts 112,430 reizigers le klasse, dus iets meer dan 4 pet. Die zich bij de opheffing der tegenwoordige le klasse de luxe zou willen verschaffen, om met een door hem zelf gekozen gezelschap te reizen, zou dit doel nog veel goedkooper kunnen berei ken dan thans aan hem ware eene geheele coupé tegen eemge vermindering van den vrachtprijs der zitplaatsen dier coupé af te staan. Aan de ministeriën gaat, volgens den Haagschen briefschr. der Midd. Crt. alles zijn gewonen gang, alsof de uitslag der verkiezingen den ministers volstrekt niet aanging. Men is druk aan het sa menstellen der begrootingswetten geweestde heer v. d. Heim heeft, na zich vergeefs uitgesloofd te hebben in het bedenken van eene nieuwe belas ting die iedereen behagen zou, naar ik verneem zich ten slotte bepaald tot het gereedmaken van een leeningsvoorstel, zonder dat men het 'langen tijd eens heeft kunnen worden over de vraag of dat eene leening voor het moederland, dan wel eene voor Indië zal betreffen. Het laatste denkbeeld schijnt den minister nog ai toe te lachen. Men schijnt het, blijkens het vertrek van den min. van fin. naar de baden, over de finan- I cieele regeling nu eens te zijn. de gemengde gronden laat hel gewas der gunslig aanzien. De stand van het gewas der garst geelt geen aanleiding tot groote verwachtingen de vele re gens van het voorjaar schijnen nadeelig te heo- ben gewerkt. De haver staat op de klei algemeen zeer goed in de .zandstreken is dit echter minder het ge val. Het koolzaadgewas is vrij algemeen delmatig zekerlijk tengevolge van waterstand gedurende den winter. Vlas, hoewel laat gezaaid, staat algemeen zeer goed. De cichorei trof een gunstigen zaaitijd. Of schoon het gewas nog kort boven den grond is, geeft het reeds hoop op een goeden oogst. Erwten staan over ’t algemeen best. Van aardappelen verschilt de stand naarmate de grond waarin ze werden gepoot meer of minder nat was. Waar ze een eenigzins drogen bodem vonden, staan ze best. Indien de boekweit niet te veel schade onder vonden heeft door nachtvorsten, laat T zich aan zien, dal de oogst ruim zal zijn. De goed ingepolderde en graslanden vertoonen zich best een ruime vrucht van geoogst, leden veel en lang van het hooge boezemwater. In ’t begin van April begonnen ook zij zich te herstellen, zoodat de landman nog hoop op eene redelijke goede vrucht begon te koesteren. Het sluiten der sluizen omstreeks de helft dier maand sloeg echter deze hoop ter neer, en thans leve ren sommigen slechts een half gewas. Op de meesten dezer landen is de hooiwir.ning als ge heel mislukt te beschouwen. dat de Herijk der maten dit jaar alhier zal plaats hebben 11 Juli’svoorm. 9-12, 'snam, dat ingevolge Koninklijk 9 December 1876 (Staalsbl. aan c maten van 1 en 2 Dekameter, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daar bij behoorende strijkers en gewichten. Derhalve zijn de Meter {de el), de ’/2 Meter {de */2 el) en de inhoudsmaten voor natte waren van den herijk, in 1877 vrijgesteld deze maten kunnen dus dit jaar in gebruik blijven zonder dat ze bij den a. s. herijk aan dezen Uker ter veiifica- tie aangeboden worden mits ze verleden jaar met het werk van goedkeuring J gestempeld daarna niet veranderd zijn. 2°. dat de ter herijk aangeboden maten en gewichten behoorlijk schoon en droog moeten zijn, om onderzocht te kunnen wordende aan bieders zullen het aan zich-zelven te wijlen heb- j van dit voor schrift, maten of gewichten worden teruggegeven zonder dat deze herijkt zijnen 3°. dat de verificatie van gewichten beneden het gram, in gebruik bij Apothekers, Goud- en Zilversmeden, enz uitsluitend aan hel ijkkantoor te Leeuwarden plaats heeft. Sneek, 30 Juni 1877 Burgemeester en De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend j2 k’j dal ter Secretarie dezer gemeente voor be- 50,—j langhebbenden ter inzage ligteene circulaire houdende inlichtingen omtrent de dienstverbin tenis bij hel Instructie bataillon te Kampen. Sneek, 25 Juni 1877. J.ÜO j J. van DRIESSEN. Burg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1