GEDTE BN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEWS- BN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I 1877. No. 53. 4 JULL WOENSDAG 3 J - 1 I I ht le ir U sr I >3 i S E E K I'. K t SJ El v T. ii 11 T E L A W OVERZICHT I B l A E X I. A N I» aanleiding van dele f mer van Woensdag 27 Juni 11. Blijkens het statistisch verslag betrekkehjk de De vereeniging «Eigen Hulp" is Zaterdag j. 1. 1 i i i i en ver- Uit- Volgens de N R. C. zijn de heeren dr. E. J. P. Jorissen en Paul Kruger, belast met hel brengen van een protest tegen de inlijving De ontvangsten der hebben bedragen van 18 no. 1 I. nom- om met corps der i i i ovei - •Ier Transvaalsche republiek te Rotterdam aangeko men. Binnen weinige dagen zullen zij zich naar Londen begeven. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. zij dienstplichtige niet vallen in de den 11 April BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek herinneren, naar aanleiding van art. der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad 134), aan de ingezetenen van naar Indie te vertrekken. Even voor het ophalen der plank werd hem gevraagd, daar hij niet op zijn gemak scheen, waar hij eigenlijk moest zijn, waarop de hals antwoordde «Ik moet naar Den Bosch." Men kan zich den schrik van den land man voorstellen toen hij vernam dat het schip dadelijk naar Indie zou vertrekken. Ons land had op die wijze een snuggeren bol minder ge teld. f’s Hert. Crt.) ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In het Nieuwsb. v. cl. Boekh. komt een ad vertentie voor van den heer S. Gille Heringa, die, «tengevolge van de Delltsche verkiezingen” een brochure wil uitgeven onder den titel van Afgeperste verdediging", en nu een uitgever zoekt, die het kopijrecht dier brochure 2 vel gr 8vo wil koopen. «De opbrengst zal tot een welda dig doel bestemd worden." Als een bewijs van hoog opgevoerde veront waardiging kan dienen ’l geen men aan ’l hoofd van 't jongste nommer der aan onderwijs gewij de Nieuwe Bijdiagen leest: »S. Gille Heringa. Die naain stond tot nu toe onder de lijst der «Medewerkers” aan het hoofd van dit blad. Wij zouden meenen de waardig heid van ons blad te kort te doen en alle overi ge medewerkers te beleedigen, als we dien naam daar lieten staan. Hij wordt dus geschrapt en zal, hoopeu we, ook nooit weer in onze kolom men voorkomen. «Van de instemming aller rechtschapen lezers, van welke richting ook, houden we ons bij deze handelwijze verzekerd.” dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en heren ting. Sneek, den 3 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd .1. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secr. Woensdagavond is de behandeling van de zaak tegen den vroegeren secretaris der Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij F. H. Bruyn voor de Rechtbank le Amsterdam voordgezet. Het O M eischte, na eene uitvoerige rede zijn schuldig verklaring aan diefstal in loonlrekkenden dienst en misbruik van vertrouwen met veroordeeling lot een gevangenisstraf van vier jaar en eene geldboete van J 500. De beklaagde wer d ver dedigd door mr. S Katz, die vele verschoonen- de omstandigheden trachtte bij te brengen aandrong op de toepassing van celstraf, een zoek, door den beklaagde zelf herhaald, spraak Woensdag 4 Juli. De Arnh. Cl. zegt naar rechtszaak «Dikwijls worden feilen uit andere landen aan gehaald als beschamende voorbeelden voor Ne derland. Ditmaal verdient Nederland als bescha mend voorbeeld voor het buitenland genoemd te worden. Weinige maanden geleden werd de se cretaris der Kanaalmaatschappij in preventive hech tenis genomen en den 4den Juli zal uitspraak worden gedaan. In Belgie zit nu reeds ander half jaar ’t Kint de Roodenbeke gevangen en er is nog geen sprake van de openbare behande ling zijner zaak. Naar een fotografie van Verveer geeft een der laatste nommers van ’t Fransche tijdschrift l' Il lustration een prachtig portret van onze overle den Koningin met het volgende bijschrift: De Koninklijke familie der Nederlanden is in rouw gedompeld. De Koningin Sofie Frederika Mathilda is ontslapen op 59 jarigen leeftijd, alge meen gewaardeerd en betreurd. Een geboren prinses van Wurtemberg, was zij aan de keizer lijk Russische familie verwant, door haar moeder, die een zuster was van keizer Alexander I en Keizer Nicolaas I Zij huwde in 1839 op 21 ja rigen leeftijd met den Koning der Nederlanden. Al wie in de laatste dertig jaar Nederland heeft bezocht, weet en kan getuigen met hoeveel eer bied de naam der vorstin «laar door alle rangen en standen werd genoemd. Men kende haar overa', want zij trok gaarne overal heen en wilde met eigen oogen alles zien wat haar weetlust opwekte en wat haar onverzadelijke zucht om wèl te doen kon bevredigen. En niet alleen in Holland vierde zij den vrijen teugel aan deze edele aandriftin Frankrijk, te Parijs, te Biarritz, aan de Duitsche badplaatsen, overal zou de anekdoten-verzamelaar een aantal kleine bijzonderheden kunnen opdoen, die hem het bewijs zouden leveren hoe goed dit edele leven werd besteed. Koningin Sofia be minde de letteren en de wetenschappen. Zij had zwak voor fraaie gedichten en was gelukkig als zij kennis kon maken met een of anderen dich ter, wiens grootsche of zoetvloeiende verzen zij nog niet genoten had. Door haar tante, prinses Catheiina van Wurtemberg, was de Koningin der Nederlanden vermaagschapt aan de familie Bona parte. Zij beriep zich gaarne op die bloedver wantschap en was onder de laatste keizerlijke re- geering een degelijke en betrouwbare vriendin der Tuileriën, terwijl zij in moeielijke toestanden dikwijls waarschuwingen deed hooren of een raad gaf, die, als men hem gevolgd had, groote kata- strofen had kunnen verhinderen. Frankrijk zal nooit vergelen dat het de Koningin der Neder landen was, die al het mogelijke deed om den oorlog van 1870 te voorkomen. Toen alle ho velingen zwegen of toegaven, uit vrees dat zij misnoegen zouden geven door ronduit te zeggen, wat zij zeer goed wisten, schreef deze vorstin aan Napoleon een vertrouwelijken brief, waarin om de zaken geen doekjes gewonden werden. Door grove onbescheidenheid is deze brief openbaar gemaakt. Men moet zich daarover thans verheu gen, want nu is het mogelijk billijk te zijn jegens iedereen en bij een nauwelijks gesloten graf kun nen wij verklaren dat de Koningin der Neder landen een oprechter vriendin van Frankrijk was, dan zij, die toen de dierbaarste belangen van het Fransche vaderland in handen hadden. Deze brief is niet de eenige door Koningin Sofia in kritieke omstandigheden geschreven. Wij kennen er nog andere. Alle getuigen van de verheven gedach ten, van de fijngevoeligheid, van het juiste oor deel van de vorstin. Daarom aarzelen wij niet te verklaren, dat met haar een der schoonste en edelste figuren, een der aantrekkelijkste karakters van onzen tyd, ten grave is gedaald. I Zij telt 7551 leden in 607 gemeenten. Mr. Hubrecht opende de ver gadering met eene geschiedkundige schels over het ontstaan der vereeniging en eene omschrij ving van hel doel, alleen te bereiken door moed, volharding en geduld. Tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen de heeren de Bosch Kemper, van Meurs, van der Waals Hubrecht, Weitsel, Salverda, van der Velde, Hofstede en Knijper. De statuten zijn voorloopig vaslgesleld tot 1878. S, 8, De conservatieve Rot. Crt., van de afgeloopen verkiezingen sprekende, zegt «Wij geven elkander rendez-vous één jaar niet langer na de a. s. optreding van een li beraal Ministerie, te verwachten zoodra de tegen woordige Bewindslieden de goedheid zullen ge had hebben eene blanke lei te maken voor hun ne opvolgers. Wie dan ’t laatst lachtlacht al tijd het best.” Een kroeshaiige Noordbrabantsche boer slapte 11. Zaterdag te Rotterdam zeer deftig aan boord Gelijk wij reeds in ons vorig nummer met een enkel woord hebben gemeld, is door de R u s- sen de moeilijke en hachelijke taak om den Do- nau over te trekken, voor een groot gedeelte vol bracht. Niet alleen in de Dobrudscha, maar ook in Bulgarije zijn de legerscharen van den Czaar thans binnengedrongen. Het voorspel van het bloedig drama wordt daar dus afgespeeld. Bijzonderheden omtrent den overgang der Rus sen over den Donau bij Zimnitza ontbreken nog. Alleen meldt een telegram uit Bucharest aan de Polil Corr, van den 27en, dat aldaar ’s ochtends ten 9 ure reeds riekend was, dal ’I een deel van het Russische corps te Zimnitza gelukt was, den Turkschen oever te bereiken, en dat de over tocht geschiedde onder persoonlijke leiding van grootvorst Nicolaas. Uit deze omstandigheid kan worden opgemaakt, dat deze overtocht bloed ge kost zal hebben, daar eerst den 28sten het tele gram uit Bucharest gezonden werd, dat de po ging gelukt was; een volle dag verliep dus blijk baar, vóór dat hel hoofdkwartier dit bericht de wereld kon inzenden Niet minder ernstig voor de Turken dan deze overtocht der Russen is het bericht uit Weenen, dat de Turken Tschernavoda en-Medschidié, twee belangrijke plaatsen aan den muur van Trajanus ontruimd zouden hebben. Is dit bericht juist, wat echter nog blijken moet, dan zouden de Tur ken ook de verdedigingslinie Thernavoda-Kus- tendsche, welke den toegang tot eigenlijk Bulga rije afsluit, hebben opgegeven. Het Russische hoofdkwarlier is thans geheel naar Alexandra verlegd en de Gzaar heeft de vroeger aangekondigde proclamatie aan de Bul garen uitgevaardigd. Hij zegt in dit zeer uitvoe rige stuk o. a. het volgende: «Bulgaren, mijn troepen zijn den Donau over getrokken en rukken thans een land in, waar zij reeds meermalen voor de lotsverbetering der be woners van het Balkan-schiereiland gestreden hebben. Mijn voorouders, welke, aan de ge schiedkundige overleveringen getrouw, altijd nieu we kracht putten uit de nauwe eeuwen heu gende verbintenis met de rechtgeloovige Russi sche bevolking, zijn er door hun invloed en hun wapenen langzamerhand in geslaagd hel lot der Serviërs en Rumeniërs te verbeteren en hun tot politieke zelfstandigheid op te roepen. De tijd en de omstandigheden hebben geen verandering gebracht in de sympathie van Rusland voor zijn Oostersche geloofsgenooten. Rusland koestert nog steeds dezelfde liefde, dezelfde zorg voor al de leden van het groote christengezin op het Balkan- het stoomschip Drenthe, hel welk gereed lag te 's Hage geconstitueerd De Koning is Zaterdag avond ten 8% uur naar Zwitserland vertrokken. Daar de Koning een kwartier vroeger dan het vaslgestelde uur vertrok, was de trein reeds weggestoomd, toen Prins Alexander aan het Rijnspoorwegstation kwam, om aan Z M. zijn afscheidsgroet te bren gen. Zaterdagnamiddag is te Almkerk een brand ont staan, die tot des avonds 11 uur voortgewoed heeft. Negen-en-lwintig meest kapitale huizen met schuren, alsook de dorpstoren, zijn vernield geworden. Van de inboedels werd weinig of niets gered. Een persoon bekwam ernstige brand wonden, doch, overigens werd niemand gedeerd. Van de kom der gemeente zijn slechts acht hui zen met de kerk en pastorie overgebleven. dienst der postadministratie over 1876 bedroeg het gezamenlijk gelal binnen- en buitenlandsche brieven over dat jaar per post verzonden 48,534,579, waaronder 10,630,120 buitenland sche blieven. Verzonden werden: 8,939,235 binnenlandsche briefkaarten en 90,439 met be taald antwoord 769,833 binnenlandsche en 74,883 buitenlandsche postwissels tot een bedrag te za- rnen van 15,714,978,45 postadministratie over 1876 3,270,089,96’, zijnde 313,598,58s meer dan over 1875. Men leest in de Standaard Vrijwilligers, die men afwijst. «De N. Arnh. Crt. biedt zich in haar aan haar reactie dienst te nemen in het Calvinisten. «Ter voorkoming van onnoodige aanbieding, ook van andere zijde, wordt hiermede herinnerd, dat bij dit keurcorps niemand wiens papieren niet in behoorlijke orde zijn wordt toegelaten en dat bijv, wie een blad als de N. Arnh. ten zijnen laste heefl, alle aanspraak op de eer, om onze cocarde te dragen, de eerstkomende jaren heeft verbeurd.” BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de belanghebben den bekend, dat de Commissie uit het plaatselijke bestuur, bedoeld bij art 15 der wet op de Schut terijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier, op Maandag den 9 Juli aanstaande, des voormiddags ten ll'/a ure, tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, ingé bracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij nummerverwisseling, voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen tot vrijstelling te hebben en, voor zooverre nummers getrokken hebben en termen van art 3 der wet, van 1827, sub letter a, bt c l en m van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar le doen gelden En, opdat zulks kome ter kennisse van een ieder, wien het aangaat, zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek, 4 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, S. HAAGSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1