nri GEMEEME EN HET ARRONDISSESEWT SNEER. NIEUWS- RN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE -I zaterdag No. 5-1. 18'7. EN ),50 ,00 I 11 E R IJ K. J A A R M A R K T op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden F L N 3 >5 B 1°. r Ie soeker I 36. BINNENLAND I. 9-12, t no. en die honger lijdt gevoelt rich koud en hy drinkt irte Bid te go., ii 2-4 u 2-4 u. van ler ■n i S, 8, 9-12, 9-12, 9-12, 9-12. tr ien d me al'd. p10 ƒ8 18(1 luk. nis. A. /s :eur 00 Ja kus n. nke Voor de leening van één millioen, uitgesehre- ven door de Maatschappij lol exploitatie van staats- 11 Juli’svoorm. 9-12, ’snam. 2 4 u. D 9-12, 9-12, 9-12, LA /l 6 P 9 9 9 9 8 I fl 8 8 8 2 EN aanleiding eener missive Chef van dienst te Leeu- 2 4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4 u. 2-4u. ,50 Besluit 238) dit jaar den herrijk zijn onderworpen de lengte- i.30 1,29 1, i dus dit jaar in gebruik blijven bjj den a. s. herijk aan d— tie aangeboden worden mils 685 1,43 loor 1.16 loor 1,34 I 51 loor loot loor i >14 Omtrent den brand te Almkerk worden aan de N. Hatt. Cour, de volgende nadere bijzonderhe den gemeld Omstreeks 3 uur Zaterdag namid dag ontstond de brand nagenoeg in de kom van liet dorp, bij de Kruisstraat. Door den N. W. wind aangewakkerd, breidde de brand zich ijlings uit lot het einde der dicht aaneengebouwde straat, toen, door veranderde windrichting, het vuur ook een zijstraat aantaslte en tot een daaraan sluiten de buurt van Emmikhoven oversloeg, die mede groolendeels vernield werd. In 1’/2 uur tijds la gen 28 huizen, waaronder kapitale, en 8 of 9 schuren in de asch. De spits van den toren had ook spoedig vlam gevat en stortte in, waar door ook het inwendige van den toren in brand geraakte en geheel vernield werd. De pastorie der Herv. gemeente is behouden, doch heeft veel geleden. Spoedig waren de spuiten van Dussen en Em mikhoven op ’t terrein, waarbij er laler nog twee van Woudrichem kwamen de ijver der verschil lende direction verdient allen lot. De vlammen breidden zich met zulke snelheid uit, dat er wei nig of niets is kunnen gered worden uit de ver brande panden, waarvan verscheidene niet geas sureerd waren. Als oorzaak van dat ontzettend ongeval wordt ben gegeven van zijn voornemen, om slag te vragen. ,,50 Z. M. heeft aan N. Sickler vergunning verleend zijn notariële standplaats over te brengen van Augustinusga, gem Achtkarspelen, naar Bergum, gem. Tietjerksteradeel. De Arnh. Crt. verwacht weinig van de maat regelen door de Nederlandsche afschaffings-ver- eeniging beraamd om ’t drankgebruik tegen te gaan. Al voldeed de regeering aan haar verzoek om de gelegenheden tot ’t verkrijgen van drank te beperken en van de herbergiers hooger pa tent, ten behoeve der algemeene armen te ei- schen, ’t zou niet baten, daargelaten nog de vraag of het aangaat in een welgeordende maatschappij aan een tak van nijverheid zulk een uitsluitende bestemming te geven. De nalgemeene armen” vormen geen staatsinstelling Ook het recht lot beperking kan met grond bestreden worden. *t Blad wil echter in 't minst niet optreden als verdediger van het drankgebruik maar ont kent, dat het hier de gelegenheid is die den dief De oorzaak licht dieper en is de volgen- Te Utrecht moet naar de Tijd weet mee te deelen Zondag in den vroegen morgen een besteller van de firma Van Gend Loos door twee opgewonden manspersonen zoolang met het hoofd onder water gehouden zijn, tot de levens geesten waren uitgedoofd. Mag men de geruchten gelooven, die volgens het Hand, in Engeland loopen, dan slaat een der beste particuliere schilderijenverzameling van ons land, die van Mevr, van Loon te Amsterdam, op ’t punt verkocht te worden. Het blad vestigt er de aandacht onzer regeering op. 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en heren ting. Sneek, den 3 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA, Secr. Woensdag middag omstreeks vier uren bespeur de de rijksveldwachter-jachtopziener H. Pasman onder de Leemkule bij Dalfsen een deserteur uil Harderwijk. Hij wilde hem arresteeren, doch de deserteur, een Franschman, verzette zich, pakte Pasman aan, trachtte hem onder den voeten te krijgen en in zijn woede door middel van zijn halsdoek te worgen. Hij had echter niet op den revolver van Pasman gerekend. Deze bracht hem daarmee een schot in het been toe en sloeg hem onder het worstelen met het wapen op het hoofd, waardoor de Franschman deerlijk aan het hoofd gewond werd. Toch zou Pasman misschien het onderspit gedolven hebben, indien op zijn hulp geschreeuw niet eenige boeren waren toegescho ten, hem ontzet en geholpen hadden den deser teur aan te houden. Daar Pasman zoo ernstig verwond was, dat hij voor hel overbrengen niet kon zorgen, hebben de gemeenteveldwachters van Dalfsen, Hammer en Willemsen, den deserteur ’s avonds naar Zwolle getransporteerd De man was voorzien van een den 2 Juli afgegeven, zoo genaamde snachtpermissie’’, die door hem, naar ’t voorbeeld van onderscheidene makkers, als mid del gebruikt was om zich uit de voeten te ma ken. 2". dat de ter herijk aangeboden maten en gewichten behoorlijk schoon en droog moeten zijn, om onderzocht te kunnen worden; de aan bieders zullen het aan zich-zelven te wijten heb ben indien, bij niet inachtneming van dit voor schrift, maten of gewichten worden teruggegeven zonder dal deze herijkt zijn en 3°. dat de verificatie van gewichten beneden het gram, in gebruik bij Apothekers, Goud- en Zilversmeden, enz uitsluitend aan het ijkkantoor te Leeuwarden plaats heeft. Sneek, 30 Juni 1877 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. S. HAAGSMA Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, naar van den heer Uker warden, dd. 28 dezer no. 721, ter openbare ken- dat de Herijk der maten en gewichten dit jaar alhier zal plaats hebben in een der lo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend, dat de I toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 7 WETHOUDERS van van art. 18 no. genoemd de onvoorzichtigheid eener dienstmeid die den inhoud van een kachelbak, waarin wel licht nog eenige vonken smeulden, op een vuil- zou hebben uilgestort. Velen weten zich nog te herinneren, hoe in Augustus 1826 een goed deel van de nu vernielde wijk door een dergelijke ramp geteisterd werd. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat ook eene aanzienlijke hoeveelheid koren (men zegt 500 hect.j, alsmede een vrij groote som aan gelds waardige papieren een prooi den vlammen ge worden zijn. Treurig is de aanblik, zegt het Vad., dien het straks nog zoo flink dorp aanbiedt. De verwar ring en verwoesting waren en zijn nog onbe schrijfelijk. Eenige personen zijn in zorgwekken- den toestand door schrik. Een man, De Pender, die meende dat zijn vrouw nog in de brandende woning was en die door de vlammen liep om haar te redden verkeert in bedenkelijken toe stand men vreest voor krankzinnigheid. Zyn kleederen zijn hem van ’t lijf verbrand. calen van de voormalige Tusschenschool, op de Oude Koemarkt, in orde als volgt Woensdag j! Donderdag J Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag '.52 Dinsdag 12 13 14 16 18 19 20 21 23 24 dat ingevolge Koninklijk 9 December 1876 (Staatsbl. aan malen van 1 en 2 Dekameter, de ruimtematen de inhoudsmaten voor drooge waren met de daar bij behoorende strijkers en gewichten. Derhalve zijn de Meter (de el), de '/2 Meter (de '/2 el) en de inhoudsmaten voor natte waren van den herijk, in 1877 vrijgesteld deze maten kunnen zonder dat ze dezen IJker ter verifica- i ze verleden jaar met het weik van goedkeuring J gestempeld daarna niet veranderd zyn. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de plech tige uitreiking der medailles aan de bij de ten toonstelling Ie Philadelphia bekroonde Nederland sche inzenders geschieden door den minister van binnenlandsche zaken, op Dinsdag 24 Juli, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s Graven hage. De Arnh. Crt. zegt »Uit een artikel in het Leid. Dagbl. blijkt dat te Leiden de winst van de gasfabriek gestort wordt in de gemeentekas. Die winst bediaagt 50 a 60 duizend gulden. Te Leiden is alzoo het gebruik van gas eene vermomde belasting en de gemeente behoeft slechtsom in buiten gewone uitgavrn te voorziendus den gasprijs te verhoogen Zeer aangenaam voor hen die olie branden en de gasverbruikers voor zich laten betalen. BURGEMEESTER en Sneek herinneren, naar aanleiding der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad ADVKRTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. T Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. In een brief uit de hoofdstad aan hel U D. wordt het gerucht medegedeeld, dat de burge meester van Amsterdam in de jongste geheime raadzitting aan zijne medeleden, kennis zou heb- zijn ont- Velen schijnen te meenen, dat de centen met 1 Juli geen wettig betaalmiddel zouden zijn. Zij kunnen echter gerust voortgaan met ze te ont vangen. Het zal nog wel een paar jaar duren voor zij geheel uit de circulatie verdwenen zijn. Er is trouwens nog geen nikkel-pasmunt. spoorwegen, is alleen door de aandeelhouders die in dezen de voorkeur hebben, voor achtmaal het bedrag ingeteekend. I- nishoop Nu moet weer te Tiel, bij het openen van een uit Amerika ontvangen kist, een tor of kever ont dekt zijn, die veel overeenkomst had met den Colorado-kever. Men is voornemens zegt de I N. R. Ct het gevonden exemplaar, tot nader onderzoek, op te zenden naar de landbouwschool te Wageningen. Maandag morgen sprong een bootsman van de Evertsen, van verlof terugkeerende, bij de koe- grasbrug uit den trein, die hem van Amsterdam naar Nieuwediep bracht. Zoodra de trein te Hel der aankwam, ging de stationschef met een loco motief en bagagewagen naar de plaats des on- heils. Men vond den man buiten kennis en erg bloedend. Hij weid meegenomen, en nadat hem geneeskundige hulp verstrekt was, naar lief ma- rine-hospitaal gevoerd. Men zegt, dat de man bevreesd was voor straf, omdat hij te laat van verlof terugkeerde. maakt, de »Het hoofdvoedsel voor de onvermogende klas sen is de aardappel, en zij zijn daarvan zoo zeer van hare jeugd gewoon, dat zij geen andeie voe dingsmiddelen begeeren of aan de voedende klacht er van gelooven. Het is een onbegonnen werk den arbeider Ie overtuigen dat hij veel beter doel het geld hetwelk hij nu aan aardappels, azijn en jenever uilgeeft, te besteden aan erwten, boonen en vet. Met minder hoeveelheid voedsel toch zal hij meer onderhoud erlangen van eiwit en vet, ter tegemoetkoming van het verlies dat zijn lichaam ondergaat bij het werk. «Als men nagaat dat 118 gram eiwit gevon den wordt in 520 gram erwten en in 4575 gram aardappelen, en dat 919 gram erwten dezelfde hoeveelheid koolstof 328 gram bevatten als 3124 gram aardappelen, dan zal men erken nen, dat een werkman veel beter het verlies aan eiwit en vet door boonen, brood en vet herstel len kan dan door aardappelen. Wil hij dit hoofd zakelijk met aardappelen doen, dan moet hij min stens 5000 gram, d. i. 5 kilo, aardappelen eten. Dit is een overtollige zwaarte voor maag en in gewanden en tevens een groote aanleiding tot scrofuleuse ziekte. Bij dit overmatig gebruik van aardappelen gevoelt de werkman eene instinkl- raatige behoefte aan vel en hij drinkt jenever omdat deze de koolstof bevat voor de vertering der aardappelen noodig; daardoor wordt hel vet van zijn lichaam gespaard en tevens de onontbeerlijke warmte verkregen. »In die behoefte aan vet, welke mei de breed tegraad klimt, ligt de reden waarom in noorde lijke streken het gebruik van spiritualiën zoo veel- vuldiger is dan in zuidelijke. De koolhydraten, maar vooral het vet, geven aan het lichaam door opneming van zuurstof de noedige warmte hij De dag der opening van de Amsterdamsche Nijverheidstentoonstelling is bepaald op 10 Juli e. k. Misschien dat er nog weer verandering komt. ,50 0 a AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. ir ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1