lt rm GEIIEENTE ENIIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE READ VOOR DE h I [N 1877. No. 56. k 1 14 JULI. ZATERDAG I k 1 JAARMARKT, HER 1.1 K J F L X s, 1 >2 Ki V! ■W 1 SM. IK 1 e 1 3 t 3 S5CS3 b. c. d. I 9-12, de l SN E E K 13 J u I i. BIIN N EN L AMB. ft dat de Herijk der maten dit jaar alhier zal plaats Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. J» M ff ff r 13 1 9 -12, 9 12, 9 12, 9-12, 8, a t Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. S. HAAGSMA Secr. 1 5 1 J 8 2— 4 u. 2-4 u 2 4 u 24 u 2 -4 u 2 —4 u 2 4 u L 10. Maandag 23 Dinsdag B NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Sneek, gezien het 1. a. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/^ Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Uit den Haag wordt gemeld, dat de Memorie van Beantwoording betrekkelijk de wet op het lager onderwijs spoedig de Tweede Kamer be reiken zal. De uitslag der jl. Dinsdag plaats gehad heb bende en door ons onder de telegrafische berich ten meêgedeelde verkiezing voor de Eerste Ka mer, geelt het Vad. deze woorden in de pen «In de Eerste Kamer, waar de liberalen reeds sinds jaren in de meerderheid waren, is de libe rale partij nog weder aanmerkelijk versterkt. In Noordholland heeft de heer jhr. Hartsen, de ko loniale behoudsman bij uitnemendheid plaats moeten maken voor den heer jhr. A. V. Teding van Berkhout, liberaal. Voor Gelderland zal de heer Coenen, de liberale burgemeester van Zut- phen, na een korte afwezigheid op nieuw zitting nemen in plaats van den heer Schimmelpenninck van der Oye. In Groningen heeft verder nog de oud-burgemeester De Sitter tegenover het aftredend lid, den heer Cremers, de zege behaald. 2 Donderdag 12 3. Vrijdag 4. Zaterdag 6 Maandag 16 6. Woensdag 18 7. Donderdag 19 8. Vrijdag 20 9 Zaterdag 21 i Een oppassend werkman te Steenwijk, de tim- man de B., kreeg Maandag op zijn werk een wonde aan de hand, met het treurig gevolg, dat de man een paar uur later den geest gaf. De arm was <vreeselijk opgezwollen, de docter con stateerde venijn, en alle in ’t werk gestelde po gingen om hem te redden waren vruchteloos. besluit van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van 2 Juli 1877, 2e afdeeling, no. 516, brengt bij deze ter kennis van belangheb benden, dat dil jaar onder de wapenen moeten ko men, ten einde in den wapenhandel te wirden geoefend van 4 Augustus tot 7 September 1877 bij het regiment Grenadiers en Jagers en liet 3e en 6e regiment infanterie de miliqien- verlofgangers der lichtingen 1874 en 1875; bij het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regiment infanterie de milicien-verlofgangers der lich ting 1874; bij de regimenten Hussaren, de milicien-ver- verlofgangers van de lichting 1874 en bij de compagnién Hospitaalsoldaten, de mili cien-verlofgangers der lichting 1874, die bij den staf der compagniën, waartoe zij be lmoren, zullen moeten opkomen. 2. van 4 Augustus tot 12 Sept 1877, by de regimenten Veld-artillerie en het regiment Rij- dende-artillerie, de milicien verlofgangers der lich ting 1874. 3. van 16 Juli tot 24 Augustus 1877, bij het corps Pontonniers, de milicien-verlofgangers der lichting 1874. 4. van 12 Juli tot 20 Augustus 1877 bij het bataillon Mineurs en Sappeurs, de milicien-verlof gangers der lichting 1874, en 5. van 21 Augustus tot 29 September 1877 bij het bataillon Mineurs en Sappeurs, de milicien- verlofgangers der lichting 1875. De betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de klee- ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst den verlofpas ter Secretarie der Gemeente te laten afteekenen. Sneek den 9 Juli 1877. De Burgemeester J. VAN DRIESSEN. van gemeente-ontvangers in onze provincie, ten einde hun belangen te bespreken naar aanleiding van het door Ged. Staten van de Gemeentera den gevraagd advies omtrent een verhooging hun ner jaarwedden. De slotsom is geweest de vast stelling van een adres aan Ged. Staten, houden de verzoek, die jaarwedden aanmerkelijk te ver beteren. Op een drietal na hebben alle ontvan gers het adres onderleekend. Nederland is thans in ’t bezit van twee leven de colora-dokevers. Hel V. D. verneemt, dat de beestjes eieren gelegd hebben die reeds uitge komen zijn, zoodat de larven over eenige weken tot kevers zullen opgegroeid zijn. Op het eind van het jaar kan er dus ruim een honderdtal le vende exemplaren van de «Doryphora decenilinea- to” aanwezig zijn, zoodat er ruim gelegenheid zal zijn dit zoo zeer gevreesde insekt, waartegen in Pruisen zulke krachtige en doelmatige maatrege len genomen worden, in alle vormen te kunnen aanschouwen. »Hoe nuttig en wenschelijk dit op zich zelf ook moge zijn, zegt het blad, zoo is het echter niet te ontkennen, dat er nu een tweede gevaar van verspreiding van dit insekt voor ons is ont staan, en dat het te hopen is, dat bij deze we tenschappelijke onderzoekingen beter voorzorgen zullen genomen worden dan indertijd bij de Elo- dea canadensis. Vooralsnog bestaat er wel geen vrees voor achteloosheid en onvoorzichtigheid, maar wanneer het getal kevers en waarnemers zich gaandeweg gaat uitbreiden en het opkweeken eene algemee- ne liefhebberij wordt, evenals van zijdewormen en andere insekten, is het te vreezen, dat er ein delijk wel eens een kever in een onbewaakt oo- genblik zal ontsnappen en wegvliegen, of dat er enkele eieren of zeer jonge larven met het ge bruikte aardappelloof onopgemerkt zullen wegge worpen worden, waardoor deze plaag zich over het land kan verbreiden. »De voorzorgsmaatregelen voorgeschreven bij den invoer van aardappelen uit Amerika, zouden dan niets meer te beduiden hebben en de regee- ring zou een uitgaaf van duizenden guldens ge daan hebben voor maatregelen tol uitroeiing daargelaten nog de onberekenbare schade door de landbouwers te lijden. De tentoonstelling van Kunst, toegepast op Nij verheid, is Dinsdag j. 1. in het Paleis voor Volks vlijt voor het publiek geopend. Het benedengedeelte van het Palijs is verdeeld in 22 afdeelingen, genoemd naar de steden, waar uit de belangrijkste inzendingen ontvangen wer den, t. w. München, Dresden, Berlijn, Keulen, Venetië, Parijs, Kopenhagen, Brussel, Antwer pen, den Haag, Karlsruhe, Genève, Hanau, Rot terdam, Gent, Amsterdam, Weenen, Stuttgart, Stockholm, Mechelen, Florence en Christiania Ter wille van twee particulieren, die buitenge woon rijke inzendingen doen werden nog 2 apartementen afgestaan, nl. voor de hh. Janssen te Amsterdam en Palmberg uit Weenen. De galerijen, die men thans geheel kan rondloopen, bevatten o. a. een hoogst merkwaardige verza meling scheepsmodellen, dameskleederen, tapij ten, grafische kunst, pleisterwerk, nagebootsl hout en marmer, beeldhouwwerk, mandenwerk enz. Een bijzaai op de galerij is geheel ingenomen door vrouwenhandwerk van de vereenigingen 24 1°. dat ingevolge Koninklijk 9 December 1876 (Staatsbl. 9—12, ’s nam.2 4 u 9 12, 9-12, 9-12, «Arbeid adelt” en de Industrieschool, de andere met muurlegels. De voorloopige catalogus, 1046 nummers me! de omschrijving bevattende, is gereed Zoodra nog eene groote bezending buitenlandsche inzendingen ont vangen is, waarvan de fabrikage en toezending vertraging ondervond o a van kostbare Saksi sche porseleinen en Boheemsch glaswerk, wordt een nieuwe catalogus gedrukt. Zelden, zegt ’t N. v. d Dzeker heeft het Paleis voor Volksvlijt zoo volkomen beantwoord aan zijne bestemming als thans nooit, mag ge zegd worden, heeft Nederland eene tentoonstel ling, onder tal van ongunstige omstandigheden ontworpen, zoo gunstig en roemvol zien tot stand komen. Gisteren morgen had op het Stadhuis de pro motie plaats van de leerlingen der Latijnsche school. De rector droeg eene rede voor over den God des hemels bij de Grieken. Daarna werden van de 5e klasse tot de aca demische lessen bevorderd J. van Minneg M. Niemeijer, R. Kijlstra en H. de Jong. De laat ste evenwel onder voorwaarde dat hij een vol doend her-examen aflegt in de Grieksche taal. J. van Minnen werd begiftigd met een prijs en Uit Wageningen wordt bericht, dat een hevige hagelbui, vergezeld van een zwaar onweder in die streek de te veld staande tabak voor een groot gedeelte heeft vernield en enorme schade voor de planters veroorzaakte. Door den minister van binnen)andsche zaken is aan de Gedeputeerde Staten der onderscheide ne provinciën een circulaire gezonden over een nieuwe statistiek van het schoolbezoek en het schoolverzuim. De minister doet uitkomen, dat op het gebied van het lager onderwijs tot heden geene gegevens zijn verzameld omtrent het school verzuim voor het geheele rijk. Het komt den minister voor, dat een regeling van dit onder werp, zal zij doel treffen, van rijkswege moet worden ingevoerd en een door hem ontworpen regeling is aan de inspecteurs van het lager on derwijs ter overweging aangeboden. Modelstaten zijn, na overleg van deze ambtenaren, voorloopig door den minister vastgesteld. Hij stelt er prijs op, dat de chefs van de provinciale bureaux van statistiek hun meening daarover doen kennen. Een mondelinge gedachtenwisseling tusschen hen en de chefs van die bureaux is daartoe door den minister bepaald op Maandag 6 Augustus e. k. aan zijn departement. Het Nederlandsch Nationaal Zangersfeest zal van 3 tot 6 Augustus gevierd worden op het Valkhof te Nijmegen, onder leiding van de feest- directeuren R. Hol en J F. Heinrichs in de smaakvol daartoe ingerichte ruime tent. 27 lie- dertafels met 800 zangers, gesteund door mej Gips en de hh. de Goeij en Deckers als solisten, zullen daarin gezamenlijk en afzonderlijk eenige der schoonste kunstgewrochten uitvoeren. Bo vendien zal dit Zangersfeest worden opgeluisterd door de kapel Van het regiment Grenadiers en Jagers uit den Haag, hel Parkorkest uit Amster dam en de kapel der Nijmeegsche dienstd. Schut terij, terwijl door gas-illuminatievuurwerk en een bal alles wordt aangewend om het den be zoekers aangenaam te maken. Velen in Nederland kennen de schoone om streken van Nijmegen niet velen zoeken in het buitenland wat ze in hun eigen land bezitten daarom mogen wij met vertrouwen verwachten dat men van heinde en verre zal komen om te genieten van wat natuur en kunst hier in zoo ruime mate zal aanbieden. Dezer dagen is een bijeenkomst gehouden BURGEMEESTER en WETHOUDERS van gemeente SNEEK maken bekend, dat de I op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- Iers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 7 en gewichten dit jaar alhier zal plaats hebben in een der lo- calen van de voormalige Tusschenschool, op de Oude Koemarkt, in orde als volgt Wijk 1. Woensdag 11 Juli ’s vm ff ff BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, naar aanleiding eener missive van den heer IJkerChef van dienst te Leeti- I warden, dd. 28 dezer no. 721, ter openbare ken nis A. AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weg geruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marklgeld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. 2—4 u 2 —4 u. Besluit van no. 238) dit jaar aan den herijk zijn onderworpen de lengte maten van 1 en 2 Dekameter, de ruimtematen de inhoudsmaten voor drooge waren met de daar bij behoorende strijkers en gewichten Derhalve zijn de Meter (de el), de x/2 Meter (de '/2 el) en de inhoudsmaten voor natte waren van den herijk, in 1877 vrijgesteld deze maten kunnen dus dit jaar in gebruik blijven zonder dat ze bij den a. s. herijk aan den IJker ter verifica tie aangeboden worden mits ze verleden jaar met het werk van goedkeuring J gestempeld en daarna niet veranderd zijn. 2°. dat de ten herijk aangeboden maten en gewichten behoorlijk schoon en droog moeten zijn, om onderzocht te kunnen worden; de aan bieders zullen het aan zich-zelven te wijten heb- - ben indien, bij niet inachtneming van dit voor- schrift, maten of gewichten worden teruggegeven zonder dat deze herijkt zijnen 3°. dat de verificatie van de gewichten beneden het gram, in gebruik bij Apothekers, Gcud- en Zilversmeden, enz. uitsluitend aan het ijkkantoor te Leeuwarden plaats heelt. Sneek, 30 Juni 1877. Burgemeester en I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1