nr GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 9 s No. 57. 1877. T W E E-E N-D ERT1GSTE J 18 JULI. WOENSDAG I JAARMARKT, 4 J S, S. 3. corps SL- I J, 1 72 SUIhl.il e IAX e a. b. M c. d. weth. 2 B I E X I. A X 1» - 1 tegen 1 s» ade en es) >m- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs vopr 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. der he men, of dit reslitutie-stelsel door Gedeputeerde Staten zal worden goedgekeurd. as, étui, van leel djn ler- er- I. ijl- rf er u- e- met hel ee met leden, die den gemeenteraad in De heer van i. de vml den v. d. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SNEE K, 17 J u I i. Gisteren namiddag ontlastte zich een hevig on- weder boven deze gemeente, vergezeld van veel regen, liet huis van den heer S. alhier, bene vens een paar gebouwen buiten de kom der ge meente, weiden door den bliksem getroffen, zon der echter belangrijke schade of brand te ver oorzaken. Ook moet een koe in de weide zijn doodgeslagen. Overigens schijnen hier geen on gelukken door het onweer te zijn veioorzaakt. Bij de heden plaats gehad hebbende stem ming ter verkiezing van vijf leden voor den Ge meenteraad, hebben 293 van de 477 kiesgerech tigden hun stembiljetten ingeleverd. Zaterdag jl. werd in de Buiten-Societeit »de Harmonie” alhier, de jaarlijksche vergadering van de onderwijzers uit het achtste schooldistrict van Friesland gehouden. Zij werd bijgewoond door plm. 40 onderwijzers en drie leden van de Plaat selijke Schoolcommissie te Sneek. Ruim half elf werd zij met een hartelijk woord door den school opziener, den Heer Jhr. Mr. G. L. van Beijma Aan de gisteren namiddag, ter gelegenheid der kermis, van wege het gemeentebestuur te Leeu warden gehouden harddraverij werd door 10 paar den deelgenomen. De prijs, twee zilveren (rom meltjes en dito blad werd gewonnen door de kastanje bruine merrie Wilhelmina, van den heer J. Ubema te Sneek pikeur W. de Boer premie, een zilveren theegarnituur in ten deel aan de zwarte merrie Melle heer D. B. de Boer te Tirns, pikeur Wier. Zaterdagmorgen zijn de Keizer en de Keizerin van Brazilië te Rotterdam aangekomen. Na een rijtoer door de stad, waarbij vele merkwaardig heden werden bezien, werd een bezoek gebracht aan Gouda, om ’s middags naar ’s Hage te ver bekken. Aldaar hebben dc vorstelijke personen Het Hbl. vraagt waar de bronzen munt blijft, daar de muntwet toch den 1 Juli in werking is getreden. Zonderling is het dat de minister, die met zooveel ijver den kruistocht tegen de Bel gische centimeslukken heeft gevoerd en zelfs mil- lioenen nieuwe koperen centen heeft doen slaan, thans niet gereed is, nu hem afdoende middelen ter bestrijding in de hand zijn gegeven, ’t Blad dringt aan op inlichting van wege de regeeriog Men begint te Doniawerstal een soort van res titutie in te voeren, schrijft het Vad. De ge meenteraad heeft nl. besloten om aan die ouders, wier kinderen om den verren afstand genoodzaakt zijn een openbare of bijzondere school eener na burige gemeente Ie bezoeken, daarvoor restitutie te verleenen. Men is verlangend om te verne- i Het Gemeentebestuur van Sneek Gevolg gevende aan den inhoud eener missive van den heer Commissaris des Konings in Fries land dd. 13 dezer 1 aid. no. 1292. Vestigt voor zooveel noodig de aandacht der en io. i’ie I al- wa- >er- est, che j de an- In de Zondag te Winschoten gehouden eerste provinciale bondsvergadering der werkliedenver- eenigingen in Groningen werd o. a. uitvoerig be handeld de vraag, wat het Bond zou kunnen doen, om de wet-van-Houten op den kinderarbeid strenger Ie doen toepassen. De vergadering achtte algemeene leerplicht noodzakéhjk, doch met het oog op de toekomst van het tegenwoordige Mi nisterie wilde men den loop van zaken nog af wachten. De internationale commissie voor de Wereld tentoonstelling te Parijs wendt pogingen aan, om de «Hindelooper kamer” op de Historische Ten toonstelling van Friesland te Leeuwarden, in haar geheel op eerstgenoemde tentoonstelling over te te doen brengen. hun intrek gepomen in het hótel sBellevue”, waarvan de eerste étage voor hun verblijf aller prachtigst is ingericht en als ’t ware in een pa leis herschapen. Van hel gebouw waait de Bra- ziliaansche vlag, groen met geele ruit. Het Hand, besprak dezer dagen de voor hel lidmaatschap van de hoofdstad in aanmerking kwamen. W. Heineken kon geen genade in de oogen het blad vinden, wijl hij de bezadigdheid miste »die zeker wel in de eerste plaats geëischt wor den mag in een ieder, die zulke ingrijpende be langen als die van Amsterdam behartigen zal.” De heer Heineken was met deze qualificatie niet ingenomen en heeft tot het blad de vraag gericht, de feiten te willen opgeven, die tot dat oordeel hebben geleid Hierop antwoordt het Hand met te wijzen op wijlen bet Noorden, waaraan de heer Heine ken zou hebben medegewerkt. »Welk deel de heer Heineken daaraan heeft gehad, zegt het blad, is niet met zekerheid aan te wijzen; immers het is ons onbekend welke opstellen van zijn hand in dat blad voorkwamen. Maar velen, die in de ge legenheid waren, hem bij menige particuliere ver gadering en in den dagelijkseben omgang gade te slaan, hebben den indruk verkregen, dat de wilde haren, waardoor gemeenlijk de jongeling zich van den man onderscheidt, bij hem zóó vast op den schedel zitten, dat men er aan moet wan hopen, ze hem ooit te zien verliezen. »Wij bedoelen daarmede natuurlijk geenszins een blaam te werpen op het bijzonder leven van den candidaat. Ons verwijl heeft alleen betrek king op die eigenschap van vele jongelieden, dat zij. doordraven op een eenmaal opgevatle meening, daarbij links en rechts zweepslagen uitdeelden, zonder er op te letten wie zij treilen en zonder met omzichtigheid den weg te verkennen, waar langs zij voortspoeden De belangen der gemeente zijn te heilig, om ze aan de gevaren van dergelijke tochten bloot te stellen.” Als proeve van delicate verkiezings-polemiek verdient dit stukje zeker de aandacht. Tot schoolopziener in het 2e district van Fries land, is herbenoemd de heer C Koning Altmann te Leeuwarden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan hel besluit van den heer Commissaris des Konings in Fries land van den 13 Juli 1877, 2e afd. J. no. 371 (Prov. blad no. 79) brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, de navolgende NOTIFICATIE. De Commissaris des Konings in de provincie Friesland, Gelet cp de resolutie van heeren Gedeputeer de Staten der provincie van 5 Juli 1877, no. 50, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt, bij deze, ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat in deze provincie zal zijn ge opend op Maandag den twintigsten Augustus aan staande, 1°. de bij letter d van art. 15 der genoemde wet bedoelde jacht op waterwild, vermeld bij art. 17 derzelfde wet, als: eenden, duikers, water hoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, standloopers, wulpen en plevieren, op alle wate ren en hunne oevers, alsmede langs de kusten, moerassen, petten, plassen, grachten en slootqn; 2°. het vangen van eendvogels in eene een denkooi of daarmede gelijkstaand toestel op Za terdag, den eersten September aanslaande; en 3°. het vangen van waterwild met slagnetten zal worden geopend Zateidag, den twitigsten Oc tober aanslaande En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Aldus gedaan binnen Leeuwarden, den 13 Ju li 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN P A N H U IJ S, Sneek, 17 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. VAN DRIESSEN, Burgem. S. HAAGSMA, Secretaris. 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben tot de verschillende kerkbesturen aldaar een aanschrijving gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op art. 529 der algemeene plaat selijke politie-verordening, luidende adat de deu ren, zoo binnen- als buitendeuren, toegang ge vende tot kerken, schouwburgen en andere ge bouwen, bestemd tot het houden van talrijke ver gaderingen, naar buiten moeten openslaan.” Bin nen drie maanden na dagteekening der aanschrij ving moet gezorgd worden dat de deuren kerkgebouwen naar buiten opengaan, onder dreiging, dat na verloop van dit tijdvak die ge bouwen niet mogen worden gebruikt voordat de inrichting der deuren door burg, en weth. is goedgekeurd. Van verschillende zijden verneemt het Hand. dat Z M. de Koning het besluit heeft opgeval, om voortaan voor de muziek geen nieuwe toelagen meer te verleenen, en dus deze afdeeling der pen- sionaires op te heffen, nadat de jongelieden die er thans toe behooren, hun opleiding hebben ten einde gebracht. Gedurende de maand Juni bedroeg de op brengst der accijnsen op hel Binnen- en Buiten- landsch gedistilleerd f 3,335,555,74’/2 ƒ1,639,164,94 gedurende hetzelfde tijdvak van ’76. Het */12 der raming was f 1,558,333,33 De geheele opbrengst der middelen over de zes eerste maanden van 1877 bedroeg ƒ46,302,114,28, tegen ƒ43,932,256,00 in 1876. ingezetenen op no. 150 van het Staatsblad van dit jaar, houdende de bij kun. besluit, dd. 17 Ju ni jl. vastgestelde reglementen voor het gebruik van 1. de Zeesluis de Nieuwezijlen. 2. het Sehuilenburger Verlaat. Sneek 17 Juli 1877. .1. van DRIESSEN. Burgem. S. HAAGSMA, Secr. ■an au- dis jn- le- or BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend, dat de i. op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 7 AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en ■eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens acht uur, en dat vóór den Volgens de Standaard is er in onze Tweede Kamer een oud Arnhemsch liberalisme, ’t welk 1789 huldigt en in practijk wil brengen en een Kappeyne-liberalisme van 1793, waarvan <fe Kap- peynisten de Jacobijnen zijn. Gelooft de Standaard wat hij zegt? ’t Is alsof hij de menschen bang wil maken, maar als hij ook gelooft dat dit met succès zou 'geschieden, loont hij het volk niet te kennen. De Standaard zegt, dat de Arnhemsche Cou rant van 1789 gecapituleerd heeft voor 1793. Is dat sarren en zit daarin politiek? NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Sneek, gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van 2 Juli 1877, 2e afdeeling,“no. 516, brengt bij deze ter kennis, van belangheb benden, dal dit jaar onder de wapenen moeien ko men, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend 1. van 4 Augustus tot 7 September 1877 bij het regiment Grenadiers en Jagers en het 3e en 6e regiment infanterie de milicien- verlofgangers der lichtingen 1874 en 1875; bij het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regiment infanterie de milicien-verlofgangers der lich ting 1874 bij de regimenten Hussaren, de milicien-ver- verlofgangers van de lichting 1874 en bij de compagnién Hospitaalsoldaten, de mili cien-verlofgangers der lichting 1874, die bij den staf der compagnién, waartoe zij be hooren, zullen moeten opkomen. 2. van 4 Augustus tot 12 Sept 1877, bij de regimenten Veld-artillerie en het regiment Rij- dende-artillerie, de milicien-verlofgangers der lich ting 1874. van 16 Juli tot 24 Augustus 1877, bij het Pontonniers, de milicien-verlofgangers der lichting 1874. 4. van 12 Juli tot 20 Augustus 1877 bij het bataillon Mineurs en Sappeurs, de milicien-verlof gangers der lichting 1874, en 5. van 21 Augustus tot 29 September 1877 bij het bataillon Mineurs en Sappeurs, de milicien- verlofgangers der lichting 1875. De betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de klee- ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst den verlofpas ter Secretarie der Gemeente te laten afteekenen. Sneek den 9 Juli 1877. De Burgemeester J. van DRIESSEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1