GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE zaterdag B No. 58. I8u. A R G A N G 21 JULI. E >3 EN J Li SNEEKER (01 HA A ;ilo. IIXNENLAWB* V’ Heikes van der Meu- /8 S N E E K 20 J u I i. Getal uitgebrachte stemmen >,50 50. il Ie ters uke onze daarom waar S, 8, Sis- ia*s igs- 3,00 IO a It M li, 4 <Ja- <la- Ije te te i, te ans !- 56. 5.30 6,29 6,52 ,585 8,43 9— door 9,15 door 9,34 951 door door door 014 10 b 2/8 ieur Kg- bij hel Depart. ,50. in het telegram gunstig genoemd. 36. ),50 Aldaar is in de vorige maand de gen.-majoor Diemont op zijn verzoek wegens ziekte tijdelijk als bevelhebber vervangen door den kolonel van r(j der Heyden. ime- ard. ƒ12 10 a f 80 stuk. Naar wij vernemen is de brochure van den heer S. Gille Heringa, getiteld«Afgeperste Ver dediging” in zake de Delftsche verkiezingen, ter perse bij de firma Blom Olivierse te Culemborg en zal zij in de volgende week verschijnen. Amsterdam heeft zijn aanplakborden dienstbaar gemaakt aan de verbetering der stedelijke in komsten. Zij zijn voor drie jaren gepacht door Gebr. Van Es voor f 5666. 19 7,00 I ',50 van wor- van van van gezegde kolonie op te heffen uit het verval, waarin die zich op het oogenblik schijnt te bevinden. (Inzending vóór 1 Mei 1879). Woensdag is het museum voor nijverheid op het Paviljoen te Haarlem geopend. Een feest- Een van den Gouv.-Generaal van Ned. Indie van Koloniën ontvangen telegram, dd. 14 dezer, bevat het bericht, dat, op aansto- king van den ex-radja van Simpang-Olim post in dat landschap is aangevallen en d. onze troepen zijn opgerukt naar de plaats, die ex-radja zich ophield. Zijne versterking is na een kort gevecht genomen 13 vuurmonden en veel wapens en ammunitie werden buit ge maakt de ex-radja vluchtteaan onze zijde werden 1 officier 5 minderen gewond. De gezondheidstoestand in Groot-Aljeh wordt Uit het verslag van den stand van beheer der Vereeniging het Ned. Tooneel blijkt dat het eerste jaar zonder verlies sluit. Er is zelfs een over schot van ƒ77.83, dat ƒ1000 meer zou hebben bedragen als niet de eerste termijn van huur van hel Zomerthéater op de rekening van het eerste jaar was gebracht. De ontvangst der 164 voor stellingen te Amsterdam was 86,400, te ’s Hage (86) (39,800 (netto ƒ16,000), van 22 andere plaatsen 12,300 (netto ƒ6700). Aan salarissen minstens '/3 meer dan de artisten vroeger geno ten) is ƒ96,250 uitgegeven, hetgeen ƒ128,300 over 12 maanden bedraagt. De algemeene on kosten (reizen, licht, orkest, belasting, pacht enz e ir lt 3r u- e- Het Dbl. maakt melding van een geval van cholera met doodelijken afloop, te 's Gravenhage voorgekomen. Het is gebleken «cholera spora- dica” te zijn, zooals in eiken zomer voorkomt eene ziekte die niet besmettelijk is en geen vrees aan anderen behoeft in te boezemen. Ster ke afkoelingen, zooals het veel drinken van koud water of koude karnemelk, bij een verhit lichaam, kan zulk eene ziekte opwekken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. De Ned Industrieel deelt omtrent de nieuwe bronzen pasmunt mede, dal er nog geen bestel ling of aanbesteding van bronzen reepen heeft plaats gehad, terwijl eerst voor eenige dagen de stempel voor de 2‘/2 centstukken gereed is ge komen. Het departement van financiën zoo schrijft de Industrieel schijnt zich zeer lang zaam te haaslen, of den volke een groote ver rassing voor te bereiden. bedroegen f 63,000voor decoratief, requisiten, enz. is 4300 besteed. Aan lokaalhuur is bijna 30,000 ontvangen. Van 4 Sept. tot. 29 Mei zijn 42 stukken ingestudeerd. Het buffet bracht we gens het verbod om te rooken slechts 3300 op. Blijkens e-n bij de regeering ontvangen offi cieel beticht u,t Londen van 15 dezer, beeft zich in een koestal aldaar op nieuw de veepest ge openbaard. (Staatse Driessens, zal naar men ons meedeelt ons gedurende de kermis komen bezoeken. Voor de vele beminnaars van het tooneel in deze gemeente is dit zeer zeker eene groote teleurstelling. De uilslag der stemming van jl. Dinsdag, ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad alhjer (reeds per extra blaadje aan onze abon- nés in deze gemeente tneêgedeeld) was als volgt: Van de 477 kiesgerechtigden hadden 293 hun stembiljetten ingeleverd, waaronder 1 van onwaar de. Meerderheid alzoo 147. Herkozen werden de heeren II. Joustra met 171, F. H. Kok 161 en Johs. Gorter 160 stem men. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren N. G. Bouma 132, H. Jz. Kingma 131, J. S. IJbema 92 en A. Miedema 89 stemmen. (Deze herstemming zal plaats hebben Maandag 30 Juli e. k Voorts waren o. a. uitgebracht op de heeren H. S de Vries 88 T. P. de Jong 79C. M. Pouwels 76 en P. K. Dwarshuis 66 stemmen terwijl de overige op verschillende personen wa ren verdeeld. In de gemeente Wijmbritseradeel (getal kie zers 776) werden 534 stemmen uitgebracht, waar onder 2 van onwaarde. Meerderheid 267 Gekozen'. W. T. de Jong, te Hommerts, met 317, J. Y. Bootsma, te Scharnegoutum, 311, B. K Okma, te Heeg, 281, en I. H. de Boer, te Wolsum, 280 stemmen. De heeren F. G. Lanting, te Goënga (aftr. lid), J. Visser Az te Heeg (aftr. lid), E. Zonderland, te Scharnegoutum, en J. H. Nauta, te Jutrijp, verkregen respectivelyk 243, 238, 195, 201 stemmen. -j- Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Uit- gebrachle stemmen 206. Gekozen de heer Jan len, aftr. lid, met 115 st. Herstemming tusschen de heeren Popke Her- res Stegenga met 98, Siebrand Schrale 96, Wijp- ke van der Meer 88 en Uilke Wierstra met 83 stemmen. f Haskerland. Herkozen zijn al de aftr. leden, de heeren I. J. Rinkes, A. S. Keverling en Jhr. V. L. Vegelin van Glaerbergen, te Joure, F. van der Leij, te Haskerdijken en P. H. Korf, te Nije- haske. De opkomst der kiezers was niet groot, j- Schoterland. (Getal kiezers 552.) Uitge brachte stemmen 166, waarvan 2 van onwaarde. Herkozen de heeren F. A. Jellema, te Nieuwe- schoot, met 149, H. A. Veenbaas, te Beneden- knijpe 141, B. Sievers en N. Lublink, beide te Heerenveen met 130 en 129 stemmen. Gekozen den heer H. G. Beekhuis, te Delfstrahuizen met 128 stemmen. f Lemsterland. 219, waarvan 3 in blanqo. Gekozen de heeren H. de Koe met 135, Sint S. Klijnsma 170 en K. H. Koopman met 157 stemmen. Op de candidaten der orthodoxe par tij, de heeren F. R. Semplonius, Louw van Noord en K W. Visser, werden 80, 31 en 34 stem men uitgebracht. j- Heerenveen, 19 Juli. De vergadering van de onderwijzers in het zesde district van Fries land, die steeds om de twee jaar wordt gehou den, zal dit jaar op Vrijdag 17 Aug. in 'l Oran jewoud geschieden. De volgende vraagpunten komen dan aan de orde: 1. Wat kan de on derwijzer in de school doen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel? Inleider O. Baas van Blesse. 2. Welke middelen staan den onder wijzer ten platte lande ten dienste, om zijne stu die uit te breiden? Inleider D. Schuitemaker, van Mildam. 3. Welke zijn de vereischten van een goed schoolboek over de provincie Friesland? Inleider H. van der Meer, van Bjvenknijpe. groote diensten kunnen bewijzen. waardig is ook de verzameling van van terracotta, porselein en tijd en stijl. Na afloop der plechtigheid had er een maaltijd plaats, waarbij tal van feestdronken werden uit gebracht. De beide tooneelvoorslellingen hier, blijkens achterstaande annonce, in de volgende week te geven door het gezelschap van de Nieuwe Rot- terdamsche. Schouwburg-Vereeniging (directie- Le Gras, van Züylen en Haspels) belooven den be minnaars van het tooneel weer een paar genot volle avonden. Ons zal dan de gelegenheid worden aangebo den kennis te maken met «Vriend Fritz”, het tooneelspel van Erckinann-Chatrian. dat reeds zooveel van zich deed spieken en dal op zoo’n uitstekende wijze door dit gezelschap moet wor den opgevoerd. Ook van «De Schoonzoon van mijnheer Poirier’’, van Emile Augier en Jules Sardou, hoorden we veel goeds, terwijl de allerliefste dramatische schets: «Het Wiegje”, van Emvr. van Goethem een hernieuwde kennismaking dub bel loont, vooral nu de heer van Zuylen en Me vrouw de Vries ons daarop zullen vergasten. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de bei de voorstellingen van het hier zoo geliefd, too- neelgezelschap, zullen ook thans weer druk wor den bezocht, te meer, nu de aanstaande kermis dagen ons in dit opzicht, weinig kunstgenot be looven. Immers: noch het tooneelgezelschap v a de hh. Le Gras c. s., noch dal van den heer Men meldt uit Nisse (Zeeland) van 15 Juli: Gister in den laten avond (circa half twaalf uur) werd eene dienstmeid alhier, zekere A. P., door een paar mannen, die op haar hulpgeschreeuw toeschoten, bijna levenloos uit den diepen dorps- put gered In den vooravond had zij twist ge kregen met haren vrijer, omdat zij naar diens meening, op de Heinkenszanksche kermis zich te vrij met andere jongens had aangesteld. Ver schillende omstandigheden brachten op het ver moeden (sedert door hare bekentenis, nadat zij het bewustzijn had herkregen, bevestigd), dat de vrijer genaamd Antonie Goud en van beroep schaapherder uit jaloezie een aanslag op haar leven gepleegd heeft, door haar naar die gevaar lijke diepte te sleuren en daarin le werpen. He den doel de justitie, uit Middelburg overgekomen, een onderzoek. A. Goud is reeds geboeid naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. De Neder). Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem, hield Dinsdag haar eerste zitting. Dr. A. Vrolik was president. In zijn openings-speech herinnerde hij hoe de Maatschap pij 100 jaar achtereen, niettegenstaande vreemde overheersching en wisseling van staatsbestuur, in stilte haar gang was gegaan en telken jare haar algemeene vergadering had gehouden. De Maatschappij telt thans 2140 leden en 90 donateurs. Na eenige werkzaamheden van huis- houdelijken aard en ’t uitbrengen van eenige ver slagen, werd tot de behandeling der verschillende voorstellen overgegaan. Naar aanleiding der vraag, hoe op de beste en eenvoudigste wijze in de grootere en kleinere gemeenten van ons land slachthuizen kunnen worden opgericht, werd door de vergadering de wensch uitgesproken, dat 1. de gemeentebesturen in Nederland door verorde ningen het slachten in slachthuizen verplichtend stellen2. de slachthuizen van gemeentewege worden opgericht en bestuurd3 al het vee en vleesch op het terrein van dat slachthuis worde gekeurd door ambtenaren der gemeente, in het vak ervaren; 4. de slachthuizen buiten de kom der gemeente worden gevestigd, zoo mogelijk aan het water gelegen of door rails met de spoorwe gen verbonden. Nevens de slachthuizen zouden stallen tot berging van het vee en zoo mogeiijk een veemarkt aanwezig moeten zijn Het voorstel van directeuren, om ter bevorde ring van nijverheid een drietal wetenschappelijk gevormde jongelieden, n). een chemicus, een bo tanicus en een zoöloog, naar Ned. Indie te zenden, met het doel om vele tot heden minder bekende voortbrengselen in bet gebied van plant-, dier en delfstofkunde te doen waardeeren en en nijverheid voor le lichten omtrent de deelen, die de toepassing daarvan zou brengen, werd met sympathie begroet, handel voor- inet zich maar om nader en meer uitvoerig bericht aan ’t hoofdbe stuur gerenvoyeerd. Aangenomen werd het voorstel van directeu ren, om jaarlijks tijdens het houden der alge meene vergadering en ter plaatse waar zij ge houden wordt, wedstrijden te houden door leer lingen van ambachts-, burgeravond- en teeken- scholen in de verschillende vakken tot de kunst nijverheid behoorende. Voorts werd als 't gevoelen der Maatschappij uitgesproken op voorstel van ’t departement Arnhem dat vischteelt en vischkweekerij een voorwerp van staatszorg behooren te zijn, terwijl nog besloten werd een gouden medaille en een ruim geldelijk bedrag uit te loven aan hem, die de beste beschrijving geeft 1. van den toestand waarin zich de kolonie Suriname op dit oogen blik bevindt, en zulks we) uit staatkundig, staat huishoudkundig en nijverheids-oogpunt; 2. de middelen, die zouden kunnen aangewend den, zoo van staatswege als van de zijde groote handelslichamen, groothandelaars en het Nederlandsch publiek, om den toestand viering in de Groote Kerk ging vooraf. Daar werd I et woord gevoerd door den president der maat schappij ter bevordering van nijverheid dr. A. Vrolik, waarna een feestcantate werd uitgevoerd, woorden van den heer Ten Kate, muziek van den heer Heinze. Hierbij deden zich mej Maria van West, van Amsterdan, en de heer W. Deckers, uit den Bosch, hooien. Bij de plechtigheid waren I rins Hendrik en de minister Heemskerk, Van der Does de Willebois, Taalman Kip en Alling Mees tegenwoordig. Daarop toog men naar het Paviljoen, waar het museum van kunst nijverheid, opgericht ter viering van het eeuwfeest der maat schappij, is gevestigd. De heer A. J. Enschede, piesident-commissaris van ’t museum, sprak een redevoering uit, waarin hij schelste wat aanleiding, had gegeven tot het in ’t leven roepen van dit museum van kunst op nijverheid toegepast. In 1872 was het eerst het denkbeeld geopperd, dat door financieelen en anderen steun thans geluk kig verwezenlijkt was. Prins Hendrik beantwoordde den heer Enschede en verklaarde het museum voor geopend. De verzameling schijnt zeer goed te zijn. «Een enkele blik op de keurige verzameling geworpen, zegt de Haart. Cour., was voldoende te doen be grijpen, hoe goed het begin is, dat hier gemaakt is. Een menigte uitnemende gipsafgietsels geven er een denkbeeld van, hoe op de antieke kunst de romaansche en gothische stijl, de renaissance Itdliaansche, Duitsche en Nederlandsche en daarna de moderne renaissance gevolgd is Er is een groote collectie platen voorhanden, in al lerlei rubrieken gerangschikt, die in lal van op zichten aan ieder, die zich op de hoogte van een of anderen tak van kunstnijverheid stellen wil, Zeer beziens- voorwerpen mojolica van allerlei

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1