NIEUWS- IN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER j- f S a No. 59. 1877. T W E E-E N-D ERTIGSTE WOENSDAG N JAARMARKT, f r> n i SNEEKER COURANT. •I e T 1. o ie e B 11 T E X L AA U d 6 BIXAEVLAM» Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. or 15 or 14 »1 or or or 14 a n t J. JO !9 >2 Si 13 n i. e »- R H le ir at 3F U- |e- ingediend verzoekschrift, om aanleg van naai langs den ontworpen spoorweg Onder de vreemdelingen, die in de jongste da gen de historische tentoonstelling van Friesland bezochten, bevonden zich de heeren Martin Cos ter, consul-generaal van Nederland te Parijs, en de Fransthe schrijver Henri Havard. Bij koninklijk besluit is herbenoemd, met in gang ven 27 Juli e. k.tot burgemeester van llaskerland, de heer I. J. Rinkes. hulp verleende op de wijze als vele gemeente besturen in ons land aan de inseclen-elende vo gels pogen te doen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Vroeger werd door onsgemeld, dat hij de inter nationale tuinbouw-tentoonstelling, in April te Am sterdam gehouden, buiten het waarborgfonds, nog een te kort bestond. De Leidsche Courant verneemt thans dat dit te kort p.m. 4000, door een vermogend persoon voor zijne rekening is genomen. Door de commissie van de eind-examens der hoogere burgerscholen in Friesland is het diplo ma toegekend aan J. N. Bouma en S. J Posthuma, leerlingen van d# hoogere burgerschool te Sneek, en aan A. Haga, P. Lisjes, J. van Loon, IJ. van der Meu- len, E. Nieuwenhuis, W. Rutgers en H. Vos, leer lingen van de rijks hoogere burgerschool te Leeu warden. Eén candidaat moest worden afgewezen. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp, regelende het auteursrecht. Daarbij wordt aangenomen voor gedrukte geschriften, plaat-, kaart-, muziek- en tooneelwerken en mondelinge voordrachten, zoomede voor openbare uit- ol op voeringen van muziek- en tooneelwerken een au teursrecht van 50 j aar na de eerste uitgave, te rekenen van de dagteekening van een bewijs van ontvangst, door het departement van Justitie al te geven. Inbreuk op eens anders auteursrecht wordt gestraft met eene geldboete van f 25 tot f 2000, de verspreiding met eene geldboete van f 3 tot ƒ600. De wet is ook vei bindend voor Neder- landsch-Indie. De Russen rukken voort zij schijnen ge lijktijdig naar Philippopel en Adrianopel voort te dringen. Reeds moeten 45 bataljons hunner troepen zuidelijk van den Balkan staan., De Turken schijnen weer overal te laat te komen om de Russen in hun voortgang te stuiten, en ’t zal zeer de vraag zijn, of de koortsachtige haast, waarmeê thans aan de versterking van Adriano pel gearbeid wordt en de versterkingen, die thans op weg zyn om de bedreigde vesting bij te springen, nog het voor hen gewenschte resultaat zal kunnen hebben. Zij hebben geslapen toen bet lijd was tot waken en nu zij zich de oogen goed hebben uilgewreven, zullen ze hunne krach ten dubbel moeten inspannen om het verlorene te herwinnen. De Turken kennen blijkbaar niet alle wegen, welke hun tweede verdedigingslinie doorsnijden, en hun vijanden hebben dan ook een ontzaglijk voordeel boven hen, dat zij door de bevolking met alle wegen en paden bekend ge maakt worden. De Russen schijnen daarvan dan ook ijveng gebruik te maken om hun troepen macht zuidelijk van den Balkan voortdurend te versterken, ten einde zich daar blijvend vast te zetten, en blijkbaar sneller dan de Turken laten jij hun versterkingen naar de bedreigde punten oplrekken. Want dat zij voortdringen, lijdt wel geen twijfel, al verdedigen de Turken zich ook met hardnekkigheid. Uil de berichten der laatste dagen blijkt voorts, dat de spoorweg van Czernavoda aan den Do- nau tot aan Kustendsche aan de Zwarte zee, de zuidelijke grens der Dobrudscha, geheel in de macht der Russen is, zoowel als de genoemde steden zelf. Czernavoda was alvorens door de Turken in brand gestoken, terwijl zij zelf op S lis tria terugtrokken, naar welke vesting thans ook de hoofdmacht der Russen in de Dobrudscha op marsch is gegaan. Gelijktijdig worden dus door hen Rustschuck, Schunda en Silistria bedreigd. Ook westwaarts breiden de Russische linien zich uit na het bezetten van Nikopoli. Rahowa aan den Dnnau is, nadat het verscheidene dagen door de Russen gebombardeerd was, door de Turken ontruimd, die in de richting van Widdin aftrokken, terwijl zij ook Plevna verlaten hebben om de lijn Nisch-Sofia beter te kunnen dekken. De Russen hebben terstond zoowel Rahowa als Plevna bezet. Een corps van 50,000 man is daarop uit Nikopoli langs de overzijde van den Donau naar Widdin getrokken om die plaats te, belegeren. De Rumenen zullen ook hier, even als bij Nikopoli, zonder de livier over te trekken, hun goede diensten kunnen bewijzen. Niet onbelangrijk is de vergelijkende schets dezer dagen van bevoegde militaire zijde gele- slrekking kunnen we meedeelen, dat de commis sie voorstelt om te besluiten dit werk niet voor rekening der provincie uit te voeren, maar dat dit werk (in zijn geheel op ruim 12% ton ge raamd) door hel Rijk worde uitgevoerd, onder aanbieding dezerzijds van een subsidie hoogstens f 500,000 bedragende, zulks alsdan met wijziging der in Mei jl. aangenomen plannen van den bin- nenlands«hen waterstaat. (Zie telegram). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend, dat de 'op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspe- lérs of loteryen met Kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op DINSDAG den 7 AUGUSTUS 1877 des morgens acht uur en eindigen op Vrijdag den 17 Augustus daaraan volgende, des morgens- acht uur, en dat vóór den 19 dier maand alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het mdrktgéld. Sneek den 6 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris S. HAAGSMA. dere besfudeering van dat vraagstuk, heeft zich met de volgende vragen tot de hoofdonderwij zers gewend 1°. Hebt gij een gunstige uitwerking van de wet van 19 Sept. 1874 kunnen waarnemen? En kunt gij die waarneming met cijfers of feiten staven 2°. Zijn u gevallen van niet vervolgde wets overtreding bekend? En kunt gij die gevallen omschrijven met vermelding van den leeftijd der betrokken kinderen, den aard van den door hen verrichten arbeid, den arbeidsduur, enz. 3°. Waaraan schrijft gij het toe, dat de wet niet gehandhaafd wordt 4°. Zijn uwerzijds wel eens pogingen gedaan om die handhaving der wet te verkrijgen? En met welk resultaat? Men verzoekt ons te plaatsen Heeft de Colorado-kever geen natuurlijke vijand? Volgens de berichten die wij bij herhaling in de dagbladen lezen moet de Colorado kever een eerste vernieler van veldvruchten zijn. Geen wonder, dat men in ons Land reeds berekent, hoeveel schade hij zou kunnen uitrichten, nu men nagaat welke verwoestingen zijne familie in Ame rika reeds heeft aangericht. Zoo menigmaal we onlangs de vleermuizen des avonds, en andere vogels des daags, met eene zij beweging naar iets zagen happen, dachten we: ons wordt in bijzon derheden medegedeeld welke vormverandering hel bovengenoemde insect ondergaat; nauwkeu rig wordt ons beschreven wat het diertje hoofd zakelijk eet en wat het ook wel lustmaar het voornaamste wordt ons achterwege gehouden zijn vijand. Of heeft hij dien bij eene zoo ge duchte vermeerdering in ’t geheel niet? Het is moeilijk aan te nemen. Het afmakingssysteem zou vrij wal voeten in d’ aarde hebben, zoo dit algemeen moest toegepast worden. Mocht daar om de kever in Amerika een vervolger hebban, dan ware het te wenschen, dat men dien hier ook leerde kennen. Heeft de kever zich zóó kunnen voortplanten doordat het geslacht van zijn vervolger bijna geheel is uitgeroeid en daarom nu weinig opgemerkt wordt, dan ware het le wenschen, dat men dezen zoo spoedig mogelijk Donderdag is de tweede zitting der algemeene vergadering van de maa'schappij van nijverheid te Haarlem gehouden. De heer Van Musschen- broek vestigde de aandacht op monsters van ge tha-percha van de kust van Celebes, in de bocht van Tonini aangelroffen, die daar in groote hoe veelheid schijnt te zijn en waarvan de inlandsche handelaars, Boegineezen en Chineezentoen zij vernamen welke stof het was, reeds dadelijk klei ne partijen begonnen te verzamelen, die, om de handelswaarde te onderzoeken naar Makassar werden gezonden. Tol heden werd deze zoo schaarsch wordende grondstof in Ned -Indie al leen gevonden aan de oostkust van Sumatra en de westkust van Borneo. De heer v. M wees den handel op dit nieuwe ontginningsoord. Tot leden van ’t hoofdbestuur werden benoemd dr. D. de Loos, te Leiden, mr C. J. Sickesz, te Dockum, mr. H. A. L. Hamelberg, te Arnhem en de staatsraad Van Oordt. Tot president prof. Van der Willigen, te Haarlem. De aftredende voorzitter, dr. A. Vrolik, werd tot eerste lid van verdienste benoemd en ontving een daarop be trekking hebbende sierlijke oiikonde. Tot eere- leden werden benoemd dr. Karl Karmarsch, Han overCarlosfeliz Fynje, Malaga Charles Arnould, Parijsdr. Von Hefner Allenac, München prof, dr. Seegman, NeurenbergA. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, Paramaribo prof. dr. A. W. Hofmann, BerlijnL. de Naeyer, Wille- broek. De volgende algemeene vergadering zal gehou den worden te Gouda. OVERZICHT. In de Gron. Crt. wordt er op gewezen dat brand en brandgevaar in hooi door een hoogst eenvoudig middel kan voorkomen worden. Een landbouwer bestrooide, als er een voer hooi in de schuur was gebracht, dit met een pond zout, waardoor het sterke broeien werd getemperd en het hooi bovendien smakelijker en gezonder werd. Voorts had hij midden in den hooistapel een ope ning van beneden naar boven. Deze verkreeg hij door een vrij groote mand op den bodem te plaatsen en, naar gelang de hooistapel hooger klom, steeds hooger op te trekken. Die opening rookte na eenige dagen als een schoorsteen. Het vocht van het hooi ontlastte er zich door in een dikken damp gedurende vele dagen. Des winters was al het hooi, behalve een klein wei- nigje, vlak bij den schoorsteen, frisch, droog en gezond, en het werd met graagte door het vee gebruikt. Wij hebben gemeend, de aandacht onzer land bouwers, op dit even eenvoudig als weinig kost baar middel te moeten vestigen. Men neme er in elk geval eens de proef van. SNEEK, 24 J u 1 i. Een hevig onweder, vergezeld van zwaren ha gelslag, ontlastte zich in den afgeloopen nacht over deze gemeente en omstreken. Van onge lukken, door den bliksem veroorza aki, vernamen wij gelukkig lot nu toe niets, maar door den hagel werd hier aan verschillende gebouwen nog al schade toegebracht, door het vernielen van glasruiten. Er vielen dan ook hagelsteenen als knikkers. Onze vroegere stadgenoot, J. W. Eisma, te Mr. Cornelis heeft met gunstig gevolg zijn officiers-examen afgelegd en is benoemd tot 2e luitenant bij het Nederl. leger in Indie. De heer A. Kerdijk, die zich, naar aanlei ding eener waarschijnlijke uitbreiding der wet op den kinderarbeid van 19 September 1874 (Staatsblad no. 130), bezig houdt met eene na- U I T DE PERS. In een harer artikelen betoogde de Tijd dezer dagen, dal het buiten hare bedoeling valt, de macht van den Nederlandschen Staat te gebrui ken ter geweldadige opdringing van hel R. Kath. geloof. De Standaard antwoordt hierop dat de Tijd als zij nu soortgelijken toeleg koesterde, den in druk zou maken van iemand die met de handen naar den hemel grijpen wilde. Maar het blad is daarom niet gerustgesteld voor de toekomst. Vcoree st is de Tijd niet aller tolk en ’t kan daarom toch waar zijn dat bij onze Roomsche landgenoolen die toeleg toch bestaat. Ten tweeden, moet er bewezen worden dat, zelfs al wilden in den kring onzer landgenooten, geen enkele dergelijken maatregel, het noodlottig ideaal niet eerlang uit den ultramontaanschen hoek over de grenzen ten onzent zou worden inge voerd Slechts dan ware er oorzaak voor gerust heid, indien de Roomsche pers, zoo ten onzent als in het builenlai.d, kon aantoonen, dat staats macht als propaganda mi ldel voor het geloof te gebruiken, in beginsel, altijd en onder alle om slandigheden door de Roomsche kerk als zooda nig werd afgekeurd. Dat voorts voor zooveel de Roomsche kerk in vroeger eeuwen zich op deze lijn bewoog, haar richting een verkeerde en haar I inzicht een dwaling was; en dat derhalve de ul- tramontaansche beweging van onzen tijd hel gedrag der kerk in vroeger eeuwen, ter wille van het hoogere beginsel, afkeurend, zich als bondgenoote aansloot bij hen, die dit gewelddadig streven uit volle overtuiging bestrijden. Dit intusschen kan zoomin de lijd als een harer zusterorganen. In de jl. Donderdag gehouden zitting der Sta ten van Friesland, is o. a. rapport uitgebracht omtrent hel adres van den gemeenteraad van Sneek, verzoekende ondersteuning van een door hem aan den Minister van Bmnenlandsche Zaken ingediend verzoekschrift, om aanleg van een ka naal langs den ontworpen spoorweg Sneek-Sta- vo.en, en in verband daarmede verbetering van de Sneeker Leeuwarder trekvaart. Dit rapport wordt heden (Dinsdag) behandeld. Als hoofd- S, i.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1877 | | pagina 1